Rok szkolny 2021/2022

Publiczna Szkoła Podstawowa w Garbatce-Letnisko w ramach  „Programu dla szkół” promującego zdrowe odżywianie, ogłosiła konkurs plastyczny pod tytułem: „Żywność nie pochodzi ze sklepowych półek”.

Celem konkursu było pokazanie ludzi i miejsc, w których produkuje się żywność. Dzieci przedstawiały małe, wiejskie gospodarstwa, ogrody, sady, a także hodowle przemysłowe.

Uznanie jury i pierwsze miejsce zdobyła praca Leny Cieślak z klasy 1b, drugie miejsce zajęła Zofia Łosiewicz z klasy II a, a trzecie należy do Wiktorii Szczygieł z klasy Ib. Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy i liczne gadżety z rąk Pani dyrektor.

Zwycięzcom gratulujemy. Zachęcamy wszystkie dzieci do udziału  w konkursach, a także do poszanowania żywności, której produkcja wymaga pracy i zaangażowania wielu osób i środków.

Opiekunki  „Programu dla szkół”:
Agata Styczyńska i Danuta Matysiak

31 maja 2022 roku odbyła się jubileuszowa XX edycja Rejonowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej. Oprócz spotkania z najlepszymi recytatorami z całego regionu była to także okazja do wspomnień i przybliżenia gościom początków naszego przedsięwzięcia.

Uczniów, opiekunów, rodziców i jury przywitała dyrektorka szkoły, pani Agnieszka Babańca, która zaznaczyła, że nasze przedsięwzięcie od początku było wspierane przez władze samorządowe, zarówno finansowo, jak i poprzez objęcie patronatem. Patronat nad konkursem sprawują Wójt Gminy Garbatka-Letnisko oraz Starosta Powiatu Kozienickiego. Dodała, że rangę konkursu podniósł także patronat Mazowieckiego Kuratora Oświaty, zaś od 2020 roku nasz konkurs znajduje się w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez kuratora oświaty i inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Patronat medialny nad wydarzeniem  sprawuje od wielu lat Telewizja „Nasz Powiat”, a od niedawna możemy liczyć także na wsparcie Mazowieckiego Samorządowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu. Pani Agnieszka Babańca wspomniała również, że pomysłodawczynią i inicjatorką konkursu była pani Teresa Bęczkowska, ówczesna dyrektorka naszej placówki, a kolejni dyrektorzy kontynuowali tę ważną inicjatywę. Inaugurując konkurs pani dyrektor życzyła wszystkim uczestnikom wspaniałych występów. Do życzeń powodzenia podczas rywalizacji dołączyła się także wicedyrektor szkoły pani Monika Bernacik.

Historię konkursu, którego pierwsza edycja odbyła się 5 kwietnia 2002 r., przybliżyła zebranym prowadząca, pani Renata Maj. Na konkurs przyjechali wtedy uczniowie z 10 placówek oświatowych, mieliśmy w sumie 46 uczestników (po 3 uczestników z każdej placówki w 3 kategoriach). Przez lata regulamin konkursu ulegał zmianom: wprowadziliśmy zasadę, że szkoła lub przedszkole może zgłosić po 1 uczestniku w każdej kategorii wiekowej, a po reformie oświaty dodaliśmy kategorię IV dla uczniów klas VII-VIII. Jednak cele i założenia konkursu pozostały zawsze takie same: kształtowanie wśród dzieci uczuć patriotycznych i więzi z krajem ojczystym, rozwijanie szacunku dla dobra wspólnego, promocja gminy poprzez ukazanie osiągnięć dzieci i młodzieży szkolnej, uczestnictwo w życiu wspólnoty lokalnej, pomnażanie dziedzictwa kulturowego, promocja i szerzenie tradycji walk niepodległościowych gminy, kształtowanie dbałości o kulturę słowa.

W 2020 roku konkurs był przygotowany, ale nie odbył się ze względu na pandemię. W 2021 roku zaś przeprowadziliśmy go w formule zdalnej. W tym roku mogliśmy powrócić do tradycyjnych prezentacji i gościć u siebie zarówno szkoły, które przyjeżdżają do nas od lat, jak i nowe placówki. Zarys historii konkursu został wzbogacony o prezentację przygotowaną przez panią Annę Rutkę i panią Monikę Rodakowską.

Następnie o zabranie głosu została poproszona pani Teresa Bęczkowska, pomysłodawczyni oraz honorowy członek jury. Opowiedziała zebranym o początkach związanych z konkursem, którego brakowało w naszym rejonie: wśród konkursów recytatorskich organizowanych w okolicy nie było takiego, który propagowałby polską poezję patriotyczną. W naszej szkole, noszącej w tamtym czasie imię Partyzantów Ziemi Kozienickiej  konkurs był częścią obchodów Dni Patrona Szkoły. Pierwsza edycja spotkała się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem uczestników, dlatego też był on kontynuowany z powodzeniem przez kolejnych 20 lat.

Krótki program artystyczni zaprezentowali wokaliści: Marlena Maj, Maja Pochyliska oraz Wojciech Garczyna, zaś na skrzypcach zagrała Anna Kamińska. Uczniów przygotował pan Tomasz Kubiak.

Po części wstępnej rozpoczęły się prezentacje konkursowe. Do konkursu zostało zgłoszonych tym razem 39 recytatorów reprezentujących 17 szkół i przedszkoli z powiatu kozienickiego oraz sąsiednich powiatów. Przyjechali do nas uczniowie z Głowaczowa, Bogucina, Suskowoli, Słupicy, Baryczy, Kozienic, Garbatki-Letnisko, Starych Słowik, Zwolenia, Gniewoszowa, Wysokiego Koła, Laski,  Janikowa, Grabówa nad Pilicą i Sieciechowa. Ich prezentacje oceniało powołane przez organizatorów jury w składzie:

pani Teresa Bęczkowska – przewodnicząca, honorowy członek jury;
pani Maria Dziedzicka – członek jury, autorka „Kroniki Garbatki”;
pani Elżbieta Dziedzicka- członek jury, polonistka, miłośniczka historii Garbatki;
pani Adrianna Grych- członek jury, reprezentująca Starostę Powiatu Kozienickiego;
pani Barbara Maciąg - członek jury; nauczyciel konsultant MSCDN w Radomiu;
pani Małgorzata Markowska- członek jury, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Garbatce-Letnisko;
pani Dorota Ziarkowska- członek jury, reprezentującą Radę Gminy Garbatka-Letnisko.

Poziom konkursu, jak co roku, był bardzo wysoki. Recytatorzy pięknie interpretowali różnorodne utwory i wspaniale prezentowali się na scenie. Jury wysłuchało z uwagą deklamacji i wyłoniło następujących zwycięzców:

w kategorii I (przedszkola):

I miejsce - Aleksander Borowski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Kazimierza Ośki w Starych Słowikach
II miejsce - Józef Rutka z Publicznego Przedszkola nr 4 w Kozienicach
III miejsce - Anastazja Rzeszut z Publicznego Przedszkola w Suskowoli

w kategorii II (klasy I-III)

I miejsce - Szymon Seremak z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Głowaczowie
II miejsce - Marta Stępień z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Władysława Jagiełły w Zwoleniu
III miejsce - Jakub Chołuj z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Kochanowskiego w Kozienicach

w kategorii III (klasy IV-VI)

I miejsce - Stanisław Zając z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Słupicy
II miejsce - Bartłomiej Liberadzki z Publicznej Szkoły Podstawowej im. kpt. pil. Tadeusza Sędzielowskiego w Baryczy
III miejsce - Patrycja Stańczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino w Grabowie nad Pilicą

w kategorii IV (klasy VII-VIII)

I miejsce - Natalia Pogoda z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Polskich spod Monte Cassino w Grabowie nad Pilicą
II miejsce - Julia Szewczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko
III miejsce - Oliwia Wieczorek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Kazimierza Ośki w Starych Słowikach.

Oprócz nagród i dyplomów dla zwycięzców przygotowaliśmy także dyplomy i upominki za udział w konkursie, by tak jak co roku nikt nie wyjechał od nas z pustymi rękami. Nagrody dodatkowe – wieczne pióra dla zwycięzców w najstarszych kategoriach wiekowych ufundowała Wójt Gminy Garbatka-Letnisko pani Teresa Fryszkiewicz. Nie mogła być ona z uczestnikami osobiście, ale przekazała gratulacje i życzenia dalszych sukcesów.

Wszystkim recytatorom i ich opiekunom dziękujemy za przybycie i serdecznie gratulujemy pięknych występów. Konkursowe recytacje można obejrzeć na stronie Telewizji „Nasz Powiat”.

Konkurs, organizowany przez dyrektora  Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce-Letnisko, został przygotowany przez zespół nauczycieli: Annę Rutkę, Beatę Maciąg, Mariolę Nowakowską, Renatę Maj, Monikę Rodakowską, Agatę Styczyńską oraz Tomasza Kubiaka.
Anna Rutka
Beata Maciąg

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu ponownie stała się organizatorem konkursu dla młodych artystów z Polski. Podczas tegorocznej edycji zmagań konkursowych zadaniem uczestników było poszukiwanie wielkich autorytetów, z których życia powinno czerpać się przykład. Uczestnicy konkursu mieli do wyboru trzy kategorie: plastyczną, literacką oraz quiz wiedzy o życiu i działalności Kardynała Wyszyńskiego.
Miło mi poinformować, że uczniowie naszej szkoły zostali laureatami  IX Ogólnopolskiego Konkursu Dla Młodych Twórców "Kardynał Stefan Wyszyński - patron ważnych spraw".
W KONKURSIE LITERACKIM:  KATEGORIA – LIST
II MIEJSCE - STANISŁAW SOBKIEWICZ kl. 6a, OP. P. MARIOLA NOWAKOWSKA
W KONKURSIE PLASTYCZNYM:       KLASY IV-VI
I MIEJSCE - ANTONINA SOBKIEWICZ kl.4b,  OP. P. AGATA STYCZYŃSKA
Gratulujemy nagrodzonym uczniom i życzymy kolejnych sukcesów.
Szkolny koordynator konkursów:
Agata Styczyńska

W dniu  27 kwietnia  odbył się szkolny konkurs ekologiczny pt. „Mistrz recyklingu”. W konkursie  wzięli  udział  uczniowie klas IV-VIII. Celem konkursu było m.in. promowanie wśród uczniów ekologicznego stylu życia, prawidłowej segregacji odpadów.

Wyniki konkursu:
I miejsce –Julia Szewczyk klasa 8c
II miejsce – Julia Pomarańska klasa 8a, Lena Spytek klasa 7c
Zwycięzcom gratulujemy!!!

21 czerwca 2022 roku w Gminnej Świetlicy w Garbatce-Letnisko odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „Bociany”. Organizatorami konkursu byli we współpracy z Gminą Garbatka-Letnisko: Enea Wytwarzanie Sp. z o.o. oraz Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne.
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu rysunku ilustrującego scenę z życia bocianów w gnieździe w miejscowości Molendy oraz na zaproponowaniu imion dla bocianiej pary.  Tematyka konkursu bardzo spodobała się naszym uczniom. Do organizatorów powędrowało aż 21 prac.


Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach wiekowych i zostały wręczone przez wójta Gminy Garbatka-Letnisko panią Teresę Fryszkiewicz, rzecznika prasowego Enea Wytwarzanie Sp. z o.o. pana Piotra Kutkowskiego, prezesa Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego pana Jacka Tabora oraz dyrektora PSP w Garbatce-Letnisko panią Agnieszkę Babańcę.


Uczniowie naszej szkoły, którzy zostali laureatami konkursu to:
w kategorii klas 1-3

  1. Miłosz Woźniak
  2. Lena Cieślak
  3. Maksymilian Piątkowski  i Marcel Giza (ex aequo)

w kategorii klas 4-5

  1. Jakub Kobiela
  2. Wiktoria Węsierska
  3. Marlena Sosnowska

w kategorii 6-8

  1. Agata Zaborska
  2. Joanna Klimowicz.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cenne gadżety i upominki.
Duże zainteresowanie konkursem wśród uczniów naszej szkoły pokazuje jak ciekawy jest projekt edukacyjny, dzięki któremu kamera online pokazuje życie pary bocianów z młodymi we wsi Molendy.

Szkolny koordynator konkursu:
Agata Styczyńska

W ramach obchodów „Światowego Dnia Zdrowia” w naszej szkole odbył szkolny konkurs pt. „Mój sposób na zdrowie?”

Konkurs polegał na nagraniu krótkiego filmu o tematyce zdrowotnej przez grupę 3 osobową uczniów.
Celem konkursu było:
-propagowanie zdrowego stylu życia,
-rozwijanie postawy odpowiedzialności  za życie  i zdrowie własne i innych,
-rozwijanie umiejętności plastycznych,
-rozbudzanie twórczej inwencji  i kreatywności .

Wyniki:
I miejsce: Amelia Kwaśnik 7a , Maja Pochylska 7a, Filip Matejszczak 8c
II miejsce: Wiktoria Hołuj 7b,  Aleksandra Anglisz 7b,Michał Olejarz 7b
III miejsce: Antonina Sobkiewicz 4b, Stanisław Sobkiewicz 6a
Zwycięzcom gratulujemy!!!
Anna Szczypińska

Komisja konkursowa w składzie: s. Jadwiga Szczepańska, pani Agata Styczyńska oraz ks. Roma Zając nagrodziła prace uczniów:

a) w klasach I-III:

I miejsce – Oliwia Zawadzak – uczennica klasy Ia
II miejsce – Maja Kraczkiewicz-Golis – klasa IF
III miejsce – Antoni Kęska – klasa IIb

b) w klasach IV-VIII:

I miejsce – Antonina Sobkiewicz – klasa IVb
II miejsce – Mikołaj Rulski – klasa IVa
III miejsce – Kacper Kopczyński – klasa VIIb

Gratulujemy!

W ostatnią niedzielę na terenie Muzeum Wsi Radomskiej, odbywały się uroczystości związane z odchodami Niedzieli Palmowej. Kluczowym momentem tego dnia była uroczysta Msza św. oraz ogłoszenie zwycięzców konkursu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną. Podczas uroczystego podsumowania wyników konkursu swoją nagrodę za I miejsce odebrała nasza uczennica Oliwia Sobieszek.

Jesteśmy bardzo dumni, że to właśnie praca Oliwii okazała się najlepsza w całym regionie radomskim. Gratulujemy oczywiście Oliwii sukcesu i gorąco zachęcamy pozostałych uczniów naszej szkoły do licznego udziału w konkursach artystycznych.

Szkolny koordynator konkursów plastycznych:
Agata Styczyńska

1 kwietnia w naszej szkole można było, a wręcz wypadało, przynieść podręczniki, zeszyty, drugie śniadanie oraz inne niezbędne do nauki i przeżycia rzeczy we wszystkim, tylko nie w plecaku. Tego dnia bowiem, z inicjatywy przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego - Julki Szewczyk, został w naszej szkole zorganizowany Dzień bez Plecaka. Pomysł entuzjastycznie podchwycili uczniowie, którzy wykazali się niezwykłą pomysłowością, poczuciem humoru, a niekiedy nawet zmysłem technicznym.

Oto lista wyróżnionych przez koleżanki i kolegów zwycięzców z poszczególnych klas:

4a - Ada Zawłocka,
4b - Tomasz Gnyś,
5a - Ignacy Zuchowicz,
5b - Gabriel Kubiak,
6a - Marcel Zaborski,
7a – Filip Sztobryn,
7b - Kacper Kopczyński,
7c - Michał Kamiński,
8a - Michał Tarnowski,
8b - Adrian Kłos,
8c - Filip Matejszczak.

Gratulujemy zaangażowania i czekamy na Wasze kolejne ciekawe pomysły.
Agnieszka Rygiel

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły licznie wzięli udział w konkursie organizowanym przez Muzeum Wsi Radomskiej. Na konkurs napłynęło prawie 200 prac ze szkół podstawowych regionu radomskiego. Komisja dokonała ich oceny w dwóch kategoriach: "Tradycyjna ozdoba choinkowa" oraz "Współczesna ozdoba choinkowa". Miło jest nam poinformować, że dwie uczennice naszej szkoły zdobyły nagrody w kategorii "Współczesna ozdoba choinkowa" grupa wiekowa: VI-VIII klasa szkoły podstawowej: 

- Aleksandra Garczyna (klasa VII c) – II miejsce
- Gabriela Wilk (klasa VII b) – III miejsce.
Rozdanie nagród odbyło się w Muzeum Wsi Radomskiej podczas Uroczystości Matki Boskiej Gromnicznej w dniu 2 lutego 2022roku.

Gratulujemy naszym uczennicom i dziękujemy za zaangażowanie się w konkurs.
Szkolny koordynator konkursów plastycznych:

Agata Styczyńska

W dniu 23. lutego 2022 rozstrzygnięto w szkole konkurs „Moje drogowskazy” skierowany do uczniów klas 4-8. Uczniowie otrzymali następujące zadanie:

„Wyobraźcie sobie, że znajdujecie się w obcym dla siebie mieście. Jest noc i niestety zabrakło prądu. Nie świecą się uliczne latarnie, światła w domach... Nie widać nazw ulic, znaków drogowych, zupełnie niczego. A Wasze zadanie polega na dotarciu pod wskazany konkretny adres... Trudno wyobrazić sobie, że udałoby się komukolwiek dotrzeć tam, gdzie chce. W życiu jest podobnie. Aby móc osiągać własne cele (np. nauczyć się czegoś, poznać wartościowe osoby, wybrać dobrze dalszą ścieżkę nauki, zyskać upragniony zawód itp.) potrzebujemy pewnych wskazówek, drogowskazów, które jak światła miasta pomogą nam przybliżyć się do tych celów i pozwolą nam je osiągnąć. Takimi drogowskazami mogą być wartości, które wyznajemy, złote myśli, które zasłyszeliśmy od naszych dziadków, rodziców, nauczycieli, przyjaciół. Może są to sentencje zaczerpnięte z książek, filmów czy innych dzieł kultury. Bywa, że zapisujmy je w pamiętniku, a często po prostu nosimy je w głowie bądź w sercu.”

Zadaniem uczniów było sięgnięcie do tych osobistych drogowskazów, złotych myśli
i uzasadnienie, dlaczego ta myśl jest dla nich w życiu (lub może być) drogowskazem.
Spośród przygotowanych prac najlepsze okazały się prace trójki uczniów. Poniżej lista osób nagrodzonych wraz z fragmentami ich prac:
I miejsce: Michał Olejarz z kl. 7b
(„Każdy człowiek powinien żyć tak, by stanowić wzór dla innych ( Rosa Paris)”)
II miejsce: Anna Kołdej z kl. 5a
(,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” Jan Paweł II)
III miejsce: Mikołaj Rulski z kl. 4a
(„Dziobem do fali”)

Wyróżnienia ponadto otrzymały następujące uczennice:
Daria Grzywacz z kl. 4b
(„Przyjaciel pomaga w trudnych sytuacjach, rozumie każdy nasz błąd, zatroszczy się o nas w potrzebie(...)”)

Wiktoria Zawodnik z kl.4b
(„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem” Antoine de Saint Exupery)
Zofia Brudzyńska z kl. 7a.
(„Drogowskazem są ludzie godni naśladowania (...))”
Serdecznie gratulujemy!
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział i piękne „drogowskazy”. Życzę, by pomagały Wam one osiągać wymarzone cele i czynić Wasze życie szczęśliwym i spełnionym.

Katarzyna Sobkiewicz
psycholog szkolny

Uczniowie klas drugich i trzecich wzięli udział w XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Synapsik organizowanego przez Wydawnictwo Synapsa pod patronatem MEN. W konkursie uczestniczyło 17 uczniów klas II i 6 uczniów  z klasy IIIa.  

Konkurs polegał na rozwiązaniu w ciągu 45 minut testu obejmującego zakres wiedzy  z edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, ekologicznej i języka angielskiego.  Zadania wymagały znacznych umiejętności nie tylko czytania ze zrozumieniem, logicznego myślenia, rozumowania arytmetycznego, ale również znajomości rozwiązywania krzyżówek, rebusów, odczytywania tabel. W konkursie udział wzięli: Agata Maj, Zuzanna Maciąg, Julia Maj, Igor Lewikowski, Szymon Miturski, Małgorzata Bachanek, Julia Cywińska, Kacper Gnyś, Maciej Gwardiak, Antoni Kęska, Marcel Giza, Jan Koniarz, Natalia Krawczyk,  Malwina Otarkowska, Małgorzata Sobkiewicz, Zuzanna Szumilas, Wiktoria Tomala, Marcelina Stalmach, Maria Dusińska, Nina Gwardys, Blanka Małysa, Jakub Olszowiec, Krzysztof Jędrasek.

Najlepszy wynik i tytuł laureata wśród uczniów klas drugich
uzyskali uczniowie
Julia Cywińska , Zuzanna Maciąg, Julia Maj, Igor Lewikowski
Najlepszy wynik  tytuł laureata wśród uczniów klasy trzeciej
uzyskały uczennice
Nina Gwardys, Marcelina Stalmach
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali imienne dyplomy uczestnictwa i zestaw trzech zakładek edukacyjnych. Natomiast laureaci konkursu, zostali uhonorowani dyplomami laureata i zestawem zakładekWszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursie i życzę dalszych sukcesów.

GRATULUJĘ
Koordynator konkursu
Anna Karsznia

13 grudnia 2021 roku rozstrzygnięty został Rejonowy Etap XIX edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez PCK. Jest nam miło poinformować, że uczennice klasy VIIIc Alicja Karsznia i Zofia Mieczyńska zajęły III miejsce. Gratulujemy!

Opiekunka SK PCK
Anna Rutka

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły popisali się zdolnościami artystycznymi biorąc udział w konkursie plastycznym organizowanym w ramach „Programu dla szkół”. Zadaniem konkursowym było zilustrowanie hasła promującego zdrowy styl życia i odżywiania.

Spośród wielu prac zgłoszonych na konkurs, komisja wybrała i nagrodziła trzy uczennice:
I miejsce: Antonina Sobkiewicz klasa 4b


II miejsce: Wiktoria Zawodnik klasa 4b


III miejsce: Anna Kołdej klasa 5a.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za piękne prace.
Zwycięzcom gratulujemy.

Koordynatorki konkursu:
Agata Styczyńska
Danuta Matysiak