Rok szkolny 2015/2016

W dniu 9 czerwca na obiektach sportowych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 w Pionach odbyły się Finały Czwartków Lekkoatletycznych zorganizowanych przez UKS Orlik Pionki. W zawodach wystartowali uczniowie PSP nr 1, PSP nr 2, PSP nr 5 oraz zawodnicy PSP z Garbatki- Letnisko. Opiekunami naszych uczniów byli nauczyciele wychowania fizycznego Pan Waldemar Langa i Pan Andrzej Suwała. W sumie zdobyliśmy 34 medale.
Wyniki naszych uczniów:

  1. Oskar Łyjak: 1 miejsce- bieg na 300 metrów, 2 miejsce- bieg na 60 metrów, 2 miejsce- skok w dal;
  2. Szymon Zapora: 1 miejsce- rzut piłeczką palantową, 1 miejsce- skok w dal, 3 miejsce- bieg na 300 metrów;
  3. Dawid Langa: 2 miejsce-rzut piłeczką palantową;
  4. Gabriela Grabowska: 3 miejsce bieg na 60 metrów;
  5. Maria Słyk: 3 miejsce bieg na 300 metrów, 2 miejsce- rzut piłeczką palantową;
  6. Kacper Wdowiak: 1 miejsce bieg na 60 metrów, 3 miejsce skok w dal;
  7. Michał Dziosa: 3 miejsce rzut piłeczką palantową;
  8. Kinga Stalmach: 3 miejsce skok w dal;
  9. Patrycja Grzywacz: 2 miejsce skok w dal, 1 miejsce rzut piłeczką palantową;
  10. Wiktoria Komsta: 2 miejsce- rzut piłeczką palantową;
  11. Patryk Klimowicz: 1 miejsc-  rzut piłeczką palantową, 2 miejsce- bieg na 300 metrów, 3 miejsce- skok w dal;
  12. Oliwia Wójcik: 2 miejsce- bieg na 60 metrów, 2 miejsce- bieg na 300 metrów, 3 miejsce- skok w dal;
  13. Daria Surdy:  3 miejsce- bieg na 300 metrów, 3 miejsce- rzut piłeczką palantową;
  14. Paweł Sobczyk: 1 miejsce bieg na 60 metrów, 1 miejsce- bieg na 300 metrów, 2 miejsce- skok w dal, 2 miejsce- rzut piłeczką palantową;
  15. Kacper Wiraszka: 3 miejsce- bieg na 300 metrów, 3 miejsce- rzut piłeczką palantową, 3 miejsce skok w dal;
  16. Mateusz Kłos: 3 miejsce bieg na 60 metrów;
  17. Szymon Jędrys: 1 miejsce rzut piłeczką palantową.

Wszystkim medalistom serdecznie gratulujemy!

W piątek 13 maja 2016 r. w Sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach odbyła się gala wręczenia nagród laureatom etapu wojewódzkiego XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Pierwsze miejsca w  kategorii indywidualnych prac pisemnych zdobyła: uczennica klasy szóstej Kinga Stalmach (opiekun Irena Cieloch) za pracę „Zapisane w krysztale” Laureatka i opiekunka otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. W gali uczestniczyli również dyrektorzy szkół, z których pochodzili laureaci.

W sobotę 14 maja 2016 r. w sali kinowo-widowiskowej Centrum Kulturalno-Artystycznego odbyła się gala wręczenia nagród laureatom XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę z całego kraju, którzy od piątku do niedzieli przebywali w Kozienicach na trzydniowym zlocie i mieli okazję zwiedzać Ziemię Kozienicką, między innymi: stadninę koni w Kozienicach, pobenedyktyński zespół klasztorny w Opactwie, muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, zabudowę willową w Garbatce-Letnisko, a także obejrzeć poruszające widowisko kawaleryjskiej musztry w wykonaniu ułanów imienia 22 Pułku Ułanów Podkarpackich pod dowództwem Pawła Kibila w Garbatce-Letnisko.

W sobotę nagrodzono również reprezentantkę naszej szkoły. Kinga Stalmach za pracę indywidualną „Zapisane w krysztale” przygotowaną pod kierunkiem Ireny Cieloch, otrzymała nagrodę specjalną - nagrodę im. Łukasza Wojeckiego. Kinga przedstawiła w swojej pracy rozwój unikatowego artystycznego rzemiosła - zdobienia szkła kryształowego, zapoczątkowanego w Garbatce-Letnisko przez swojego pradziadka Bronisława Stalmacha.

Konkurs prowadzony jest w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, a uczniowie mogą przygotowywać prace indywidualnie lub w grupach - w wersji tradycyjnej bądź multimedialnej. Konkursowi patronują między innymi: Minister Edukacji Narodowej, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Lasy Państwowe, miesięcznik krajoznawczo-turystyczny „Poznaj swój kraj”. W tegorocznej edycji konkursu, tylko na szczeblu województwa mazowieckiego na konkurs wpłynęło 465 prac z 286 szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Do etapu centralnego przeszła ponad setka z nich.  Efekty ich pracy oceniało specjalne jury, którego przewodniczącym był Andrzej Gordon, wiceprezes Zarządu Głównego PTTK. W komisji zasiadała również Lucyna Mańkowska - przedstawiciel Oddziału PTTK w Kozienicach.

- Tegoroczne prace reprezentowały bardzo wysoki poziom, często zbliżony do prac licencjackich. Było w nich wiele rzeczy unikatowych, informacji pierwszej generacji. Mieliśmy sporo problemów żeby wyłonić najlepsze prace - powiedział w sobotę podczas swojego wystąpienia przewodniczący jury Andrzej Gordon.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom była bardzo poruszająca. Nagrodzone prace można było obejrzeć od piątku do niedzieli w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach. Zaprezentowane przez młodzież prace przedstawiały bogatą tematykę związaną z „Małymi Ojczyznami” całego kraju. To bardzo ważne, że znajduje się młodzież poszukująca i promująca to, co warto pokazać, co warto ocalić od zapomnienia. A jeszcze jeśli przy tym można uczestniczyć w ważnych wydarzeniach i przeżyć przygodę … to warto.

W niedzielę 15 maja 2016 r. uczestnicy Zlotu wędrowali ścieżką dydaktyczną jednego z najpiękniejszych zakątków Puszczy Kozienickiej – Królewskich Źródeł, a także brali udział w turystycznym marszu na orientację. Przy ognisku wymieniano adresy i wrażenia z pobytu, dziękowano organizatorom i nadszedł czas pożegnań…

Pierwszy raz organizatorem Finału Centralnego OMKK „Poznajemy Ojcowiznę” był Oddział PTTK w Kozienicach, który w tym roku obchodzi 50-lecie działalności. Organizatorom należą się  gratulacje za wspaniałe przygotowanie imprezy. Współorganizatorem była również Gmina Garbatka-Letnisko.

Irena Cieloch

W dniu 22 kwietnia 2016 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Garbatce-Letnisko z opiekunką p. Ireną Cieloch wzięli udział w etapie powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Gospodarzem rozgrywek na szczeblu powiatowym było w bieżącym roku Publiczne Gimnazjum nr 1 w Kozienicach. Każdą z gmin terenu powiatu kozienickiego reprezentowała 4-osobowa drużyna ze szkoły podstawowej i 3-osobowa drużyna z gimnazjum. Uczniowie mieli zgodnie z regulaminem do pokonania rowerowy tor przeszkód, udzielenie pierwszej pomocy przedlekarskiej i rozwiązanie testu z przepisów ruchu drogowego. Zawodnicy musieli wykazać się znajomością tematyki ruchu drogowego dotyczącą pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Niebagatelną okazywała się umiejętność pracy zespołowej, podziału zadań i współdziałania, gdyż każdy z nich zdobywał punkty dla swojej drużyny.

Zespół Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko w klasyfikacji generalnej eliminacji powiatowych BRD w składzie: Agata Majcher, Cezary Pasierbiak, Mateusz Styczyński zajął II miejsce. Zawodnicy otrzymali z rąk naczelnika Wydziału Zdrowia, Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Kozienicach p. Janusza Patkowskiego puchar, dyplom i nagrody rzeczowe poprawiające bezpieczeństwo jazdy rowerem i motorowerem. Pamiątkowy dyplom otrzymała też opiekunka drużyny p. Irena Cieloch. Ale to jeszcze nie koniec współzawodnictwa, bo drużyna będzie uczestniczyć w kolejnych rozgrywkach na szczeblu regionalnym w Radomiu w dniu 21 maja 2016 r. Umiejętności bezpiecznego korzystania z dróg uczniowie zdobywają na zajęciach wychowania komunikacyjnego, udzielanie pomocy przedlekarskiej na zajęciach dodatkowych i przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa. Sprawdzanie wiedzy i umiejętności z danego zakresu ma miejsce również podczas takich konkursów jak BRD. Młodzież biorąca udział w turnieju daje dobry przykład innym uczniom, bo nie tylko o nagrody konkursowe, ale o bezpieczeństwo tutaj chodzi. Powodzenia w zmaganiach na etapie regionalnym.

Irena Cieloch

W piątek, 22 kwietnia 2016 roku w PSP nr 3 im. Jana Kochanowskiego w Kozienicach odbyło się podsumowanie powiatowego konkursu literackiego "Moje spotkanie z Henrykiem Sienkiewiczem". Jest to cykliczny konkurs, organizowany w ramach obchodów Dni Patrona tej placówki. W tegorocznym konkursie naszą szkołę reprezentowali Amelia Hołuj z klasy VI b (opiekun Anna Rutka) oraz Kacper Gola z kl. V a (opiekun Mariola Nowakowska). Amelka, która przygotowała na konkurs opowiadanie oraz trzy wiersze, została laureatką konkursu zdobywając II miejsce. Kacper zaś otrzymał wyróżnienie.

Sukces Amelki cieszy tym bardziej, że nie jest to pierwsze wyróżnienie dla tej uczennicy w konkursie literackim. Amelka pracuje także w redakcji gazetki szkolnej "Szkoleś", pisze wiersze, a na co dzień prezentuje swój talent na lekcjach języka polskiego. Wypada tylko trzymać kciuki i życzyć jej dalszych sukcesów w rozwijaniu swoich pasji.

Anna Rutka

1 marca 2016 r. w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach odbyło się podsumowanie Eliminacji Powiatowych XXIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Konkursowi patronowali: Oddział PTTK w Kozienicach i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. Prace konkursowe uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej przygotowane pod opieką pani Ireny Cieloch zajęły czołowe miejsca w swoich kategoriach konkursowych. Praca Kingi Stalmach uczennicy klasy VI b pt: „Zapisane w krysztale” zajęła pierwsze miejsce w kategorii indywidualnych prac pisemnych, a praca pt: „Wspaniała jubilatka” autorstwa Amelii Hołuj, Mai Maj i Patrycji Grzywacz z klasy VI b – trzecie miejsce w kategorii prac multimedialnych. Praca Kingi Stalmach zgodnie z regulaminem konkursu będzie oceniana na etapie wojewódzkim. Autorki prac i ich opiekunka otrzymały piękne nagrody książkowe oraz dyplomy. Zadowolenie i satysfakcja z nagród oraz docenienia prac o tematyce promującej nasze małe Ojczyzny są tym większe, że prace zostały wybrane spośród ponad 30 prac konkursowych w kategorii szkół podstawowych. Tegoroczne rozstrzygnięcie etapów wojewódzkiego i centralnego konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” będzie miało miejsce również w Kozienicach w dniach 13-14 maja 2016 r. Każdorazowo inne miasto w Polsce patronuje podsumowaniu konkursu. Mamy nadzieję, że praca Kingi Stalmach zostanie dostrzeżona na wyższych etapach konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” i będzie promować naszą małą Ojczyznę – Garbatkę-Letnisko.

W dniu 5 grudnia 2015 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce- Letnisko rozegrany został IV Turniej Oyama Karate w konkurencji kata o Puchar Wójta Gminy Garbatka- Letnisko. Zawody zgromadziły 202 zawodniczek i zawodników z: Łodzi, Tarnobrzega, Rzeszowa, Piotrkowa Trybunalskiego, Radomia, Kozienic, Pionek, Zwolenia, Puław oraz z Garbatki- Letnisko. W imieniu organizatora wszystkich przybyłych zawodników oraz publiczność powitała  dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych Pani  Agnieszka Babańca. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał Wójt Gminy Garbatka - Letnisko Robert Kowalczyk. W czasie ceremonii otwarcia zawodów sensei Andrzej Suwała 3 dan, w imieniu Nadwiślańskiego Klubu Sportów Walki Wulkan wręczył Wójtowi Robertowi Kowalczykowi pamiątkową statuetkę „Przyjaciel Klubu”. Następnie Olga Karaś - uczennica naszej szkoły - zapoznała uczestników turnieju z podstawowymi informacjami na temat dopalaczy i  zaprosiła wszystkich do obejrzenia plakatów przygotowanych przez uczniów w ramach akcji „Dopalacze kradną życie”. Komisji sędziowskiej w składzie: sensei Patrycjusz Mostek 3 dan (Rzeszów), sensei Dariusz Szulc 3 dan (Piotrków Trybunalski), sensei Adam Sochan 3 dan (Łódź), sensei Miron Kowalski 1 dan (Piotrków Trybunalski), sensei Łukasz Łuczyński 1 dan ( Kozienice), sempai Piotr Bednarek 2 kyu (Kozienice) przewodniczył sensei Andrzej Suwała 3 dan (Kozienice).

Wyniki:
Kat. Smerf dziewczęta:
1 miejsce- Oliwia Maj (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Hanna Ryczkowska (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Amelia Grzeszczyk (NKSW Wulkan)
Kat. Dziecko młodsze dziewczęta:
1 miejsce- Hanna Waszkiewicz (Łódź)
2 miejsce- Lidia Grzebalska (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Oliwia Gołda (NKSW Wulkan)
Kat. Dziecko dziewczęta:
1 miejsce- Klaudia Bartoszek (Łódź)
2 miejsce- Julia Kowalik (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Zofia Mieczyńska (NKSW Wulkan)
Kat. Młodzik dziewczęta:
1 miejsce- Katarzyna Klimowicz (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Anna Szczepanik (Rzeszów)
3 miejsce- Natalia Marcinkowska (Łódź)

Kat. Kadet dziewczęta:
1 miejsce- Michalina Jenżak (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Martyna Skrzypczak (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Agnieszka Szczepanik (Rzeszów)
Kat. Junior dziewczęta:
1 miejsce- Olga Karaś (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Aleksandra Kowalczyk (Radom)
3 miejsce- Julia Polek (Tarnobrzeg)
Kat. Junior starszy dziewczęta:
1 miejsce- Justyna Jaworska (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Daria Pawłuszek (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Aleksandra Mystek (Tarnobrzeg)
Kat. Open kobiety:
1 miejsce- Kinga Krawczyk (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Karolina Kurek (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Klaudia Różańska (Rzeszów)
Kat. smerf chłopcy:
1 miejsce- Oliwier Kobyłka (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Jakub Gazda (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Szymon Lasek (Rzeszów)
Kat. Dziecko młodsze chłopcy:
1 miejsce- Bartosz Banaś (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Jakub Walczyk (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Witold Pilecki (NKSW Wulkan)
Kat. Dziecko chłopcy:
1 miejsce- Adam Sochan (Łódź)
2 miejsce- Michał Tomczyk (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Bartłomiej Orłowski (NKSW Wulkan)
Kat. Dziecko starsze chłopcy:
1 miejsce- Mateusz Turbak (Tarnobrzeg)
2 miejsce- Oskar Krawczyk (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Daniel Kokoszka (Rzeszów)
Kat. Młodzik chłopcy:
1 miejsce- Dominik Mizak (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Eryk Sadowy (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Bartosz Jędryszek (NKSW Wulkan)
Kat. Kadet chłopcy:
1 miejsce- Patryk Matczak (Łódź)
2 miejsce- Łukasz Wojas (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Sameer Taha (Łódź)
Kat. Junior chłopcy:
1 miejsce- Łukasz Suwała (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Michał Cwil (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Wojciech Zawodnik (NKSW Wulkan)
Kat. Junior starszy chłopcy:
1 miejsce- Gabriel Cwil (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Jakub Depa (Rzeszów)
3 miejsce- Krzysztof Celuch (NKSW Wulkan)
Klasyfikacja drużynowa:
1 miejsce- Nadwiślański Klub Sportów Walki Wulkan
2 miejsce- Łódzki Klub Oyama Karate NEKO
3 miejsce- Klub Sportowy Oyama Rzeszów.

Pamiątkowe puchary oraz dyplomy wręczali: Wójt Gminy- Robert Kowalczyk, Przewodniczący Rady Gminy Garbatka - Letnisko Włodzimierz Mazur, Dyrektor ZSS - Agnieszka Babańca oraz Wicedyrektor ZSS - Ewelina Piecyk-Kowalska, Prezes NKSW Wulkan Andrzej Suwała. Nad obsługą techniczną zawodów czuwali nauczyciele wychowania fizycznego: Andrzej Baracz, Waldemar Langa, Tomasz Krekora.

Wszystkim medalistom serdecznie gratulujemy, OSU!

27 listopada w sali widowiskowej MCKiB w Pionkach odbyło się podsumowanie XXV jubileuszowej edycji konkursu przyrodniczego „Moje spotkanie z Puszczą” pod tytułem „Puszcza Kozienicka skarbnicą bioróżnorodności”. Z racji jubileuszu, podsumowanie miało bardziej uroczystą oprawę, a zaproszeni goście - pracownicy Parków Krajobrazowych oraz leśnicy w kilku słowach wprowadzenia przypomnieli historię konkursu.

W tym roku uczniowie rywalizowali w sześciu dziedzinach: plastyka, literatura, fotografia, plakat, prezentacja multimedialna oraz konkurs wiedzy. Organizatorzy podzielili uczestników na 4 grupy wiekowe: szkoły podstawowe (6-9 lat), podstawowe (10-12 lat), gimnazja (13-15 lat) i szkoły ponadgimnazjalne (16-19 lat). Nagrody w tegorocznej edycji ufundowali: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Nadleśnictwo Kozienice, Nadleśnictwo Zwoleń, Burmistrz Miasta Pionki, Wójt Gminy Jedlnia-Letnisko, Wójt Gminy Garbatka-Letnisko, Wójt Gminy Policzna, Wójt Gminy Jastrzębia, Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych. Przed wręczeniem nagród i wyróżnień można było obejrzeć zabawne przedstawienie o lesie przygotowane przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 2 w Pionkach.

W konkursie wzięło udział aż 892 uczniów z 36 szkół, a wśród grona laureatów znalazło się troje z naszej szkoły. I tak w dziedzinie plakatu I miejsce w kategorii gimnazja otrzymał Piotr Maj z kl. II a (opiekun: pani Agata Styczyńska), który w nagrodę otrzymał tablet. Wyróżnienia otrzymały: w dziedzinie literatury - Amelia Hołuj z kl. VI b (opiekun: pani Anna Rutka) nagrodą był kask rowerowy oraz w dziedzinie prezentacji - Wiktoria Pajączkowska z kl. II c (opiekun: pani Anna Rutka) nagrodą był zegarek sportowy. Gratulujemy!

We wtorek 26 kwietnia 2016  do Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce- Letnisko  przyjechali trener Robert Prygiel oraz pięciu zawodników: Daniel Pliński, Patryk Szczurek, Michał Ostrowski, Igor Grobelny oraz Artur Maroszek. Uczniowie mieli możliwość trenowania siatkówki z reprezentantami Polski, (Prygiel, Maroszek i Pliński). Siatkarze „Czarnych Radom” rozegrali pokazowy mecz z uczniami Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce- Letnisko. Rozgrzewkę, poprzedzającą mecz, poprowadzili: trener Robert Prygiel oraz  obecni na spotkaniu zawodnicy. Spotkanie miało na celu promowanie siatkówki wśród społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Spora dawka pozytywnych emocji i wrażeń na długo pozostanie w pamięci chłopców uczestniczących w tym pokazowym meczu.

Rozegrano dwa sety. W pierwszym siatkarze Czarnych Radom zagrali w mieszanych składach z chłopcami szóstych klas, natomiast drugi set z uczniami gimnazjum. Na koniec były wspólne zdjęcia oraz autografy zawodników na klubowych plakatach.

Wtorkowa wizyta przedstawicieli „Czarnych Radom” to efekt podpisania przez Urząd Gminy Garbatka- Letnisko porozumienia i przystąpienia do projektu „Partnerstwo Regionalne Czarni”.