Rok szkolny 2014/2015

Zbliżają się wakacje – czas wypoczynku i wytchnienia od codziennych obowiązków. W czasie wyjazdów, długich i uciążliwych podróży czy choćby krótkich wypadów za miasto na dzieci czekają rożne niebezpieczeństwa. Poza tym  nadmierna ilość czasu wolnego również owocuje inicjowaniem sytuacji zagrażających zdrowiu. Niestety nie ma idealnego środka, który zapewni dziecku  maksimum bezpieczeństwa.  Należy jednak ,  jak  najbardziej redukować stopień ryzyka. Jak co roku organizowana jest ogólnopolska akcja społeczna „Bezpieczne Wakacje 2015”. Celem akcji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych. Na stronie bezpiecznewakacje.pl znajdują się przydatne informacje z zakresu bezpieczeństwa przygotowane przez ekspertów z wykorzystaniem  materiałów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Na wyżej wymienionej stronie zamieszczone są informacje na temat bezpiecznego spędzania czasu w podróży, górach, nad morzem, a także czasu wolnego. Sprawdź!
Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskiej akcji "Bezpieczne wakacje". Jednym z działań  było  spotkanie z przedstawicielem policji, które odbyło się   17 czerwca 2015 roku. Policjant  opowiedział dzieciom  o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, m. in. o tym jak bezpiecznie poruszać się po drogach, gdy np. w pobliżu nie ma chodnika, co trzeba zrobić by bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni, dlaczego warto nosić elementy odblaskowe oraz jak bezpiecznie spędzić wakacje. Uczniowie obejrzeli filmy przygotowane przez Mazowiecką Policję.

W dniu 10 czerwca 2015 roku uczniowie z koła teatralno-profilaktycznego wraz z panią Moniką Bernacik przygotowali lekcję wychowawcza dla uczniów gimnazjum na temat: relacji współczesny rodzic a dziecko.  Psychologowie zauważają, że współcześni rodzice maja na bakier z CZASEM. Wymienili go na kredyt, a więc fajne mieszkanie z tarasem, na auto rodzinne z czujnikami parkowania, na własne biurko w pracy, na duży ekran kompa, gdzie wyświetla nam się non stop Facebook. rezygnują z psa, chomika i rybek (to dodatkowe godziny w tygodniu, które trzeba poświęcić), mają za to dla dzieci prywatną szkołę, 2 razy angielski, 2 razy francuski, jakiś sport i czasami warsztaty kreatywne.Mamy WSZYSTKO, a nie mamy CZASU. Młodzież zaprezentowała zebranym przedstawienie zatytułowane "Niewidzialni", podejmujące problem samotności dzieci  w świecie dorosłych.

W słoneczne  popołudnie 11.06.2015 r. na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Polanka” odbyło się spotkanie integracyjne uczniów klasy 6 a, które zorganizowane zostało z okazji zbliżającego się wielkimi krokami zakończenia roku szkolnego, a tym samym szkoły podstawowej. Na klasową imprezę dzieci przybyły wraz ze swoimi rodzicami i rodzeństwem. Na początku zaprezentowały swój talent aktorski; wystawiły dla swoich najbliższych przedstawienie teatralne pt. „U baby Jagi”. Do występu przygotowani zostali przez wychowawczynię, panią Karolinę Matejszczak. Sądząc po minach widzów, inscenizacja się spodobała. Wszyscy uczniowie bardzo się starali, żeby jak najlepiej wypaść i wprawić w osłupienie swoją publiczność. Po występie rozpoczęła się zabawa na dobre. Dzieci brały udział w różnych konkurencjach sportowych takich jak: siłowanie na rękę, przeciąganie liny, skoki w workach, gra w piłkę nożną i siatkówkę. Największą atrakcję stanowił jednak „rzut beretem”. W roli wodzireja wystąpił pan Andrzej Ostrowski, który w rewelacyjny sposób zabawiał dzieci. Śmiechu było co niemiara, tym bardziej że w rozgrywkach brali udział także dorośli. W przerwach między konkurencjami wszyscy mogli się posilić pyszną kiełbaską upieczoną nad ogniskiem, zjeść coś słodkiego i napić, aby ugasić pragnienie. Spotkanie było kapitalne i trwało do wieczora. Wszystkim dopisywał dobry humor i nikt nie miał ochoty wracać do domu. Niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Wspaniałe jest jednak to, że pozostają wspomnienia, których nikt nie jest w stanie odebrać i można do nich powrócić w każdej chwili - bezcenne!

mgr Karolina Matejszczak

W sali gimnastycznej Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce- Letnisko rozegrano zawody w badmintona. W turnieju wystartowała rekordowa liczba uczestników, 216 uczniów (95 szkoła podstawowa, 121 gimnazjum). Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska w składzie: Andrzej Suwała, Waldemar Langa, Tomasz Krekora.
Wyniki:
kat. dziewczęta PSP
1 miejsce- MAJA MAJ (klasa V b)
2 miejsce- OLIWIA SAŁEK (klasa V a)
3 miejsce- NATALIA ŁAKOMSKA (klasa VI b)
kat. chłopcy PSP
1 miejsce- SZYMON ZAPORA (klasa V a)
2 miejsce- DAWID LANGA (klasa V a)
3 miejsce- PAWEŁ GOŁDA (klasa VI b)
kat dziewczęta PG
1 miejsce- KAMILA ADACH (klasa III b)
2 miejsce- SYLWIA RODAKOWSKA (klasa I a)
3 miejsce- WIKTORIA MAŚLANEK (klasa I a)
kat chłopcy PG
1 miejsce- KACPER CMIEL (klasa II a)
2 miejsce- BENEDYKT ZAPORA (klasa II a)
3 miejsce- BARTŁOMIEJ SOLECKI (klasa III a)
Serdecznie gratulujemy.

W dniu 1 czerwca uczniowie klas III i II gimnazjum wraz z opiekunami panią Agnieszką Rygiel i Moniką Bernacik uczestniczyli w ogólnopolskim podsumowaniu akcji ''Profilaktyka a Ty”, zorganizowanym przez Komendę Policji na terenie Ogródka Jordanowskiego w Kozienicach. Głównym celem spotkania była edukacja młodzieży i dorosłych w zakresie przeciwdziałania zjawiskom patologii społecznej oraz promocja innowacyjnych działań profilaktycznych. Uczniowie klasy II b naszego gimnazjum zaprezentowali publiczności przedstawienie profilaktyczne,,Nie biorę, bo nie chcę.”Ponadto mieli okazję obejrzeć spektakle poświęcone negatywnym skutkom uzależnień przygotowane przez ich rówieśników z rożnych szkól powiatu kozienickiego. Wzięli udział w pokazach pracy ratowników medycznych z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz happeningu głosząc hasła profilaktyczne dotyczące problematyki uzależnień i zdrowego stylu życia.

1 czerwca jak co roku uroczyście świętowaliśmy Dzień Dziecka. Szczególne atrakcje zostały przygotowane z myślą o najmłodszych uczniach naszej szkoły. Pan Wójt Robert Kowalczyk i pani Beata Kowalik złożyli dzieciom najlepsze życzenia i wręczyli książkowe upominki. Następnie pani dyrektor Agnieszka Babanca życzyła wszystkim dużo uśmiechu i słońca w każdym dniu. Największą niespodzianką dla milusińskich było przedstawienie "Wszystko na odwrót" brawurowo wykonane przez nauczycieli Zespołu Szkół Samorządowcyh. Były gromkie brawa i salwa śmiechu. Na zakończenie każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z postaciami ze znanych bajek.

Wyniki konkurencji sportowych:
Konkurs rzutów do kosza:
kat. Dziewczęta PSP:
1 miejsce- Ewa Mazur
2 miejsce- Alicja Warchoł
3 miejsce- Julia Jurek
kat. chłopcy PSP:
1 miejsce- Dawid Langa
2 miejsce- Kacper Garczyna
3 miejsce- Oskar Łyjak
Konkurs przeciągania liny:
Wygrał zespół w składzie: Dawid Langa, Filip Zawodnik, Jakub Zawadzak, Jakub Czerwiński, Jan Golczyński.
Armwrestling (siłowanie na rękę):
kat. dziewczęta PSP:
1 miejsce- Alicja Warchoł
2 miejsce- Patrycja Grzywacz
3 miejsce- Oliwia Sałek

22 maja 2015 roku naszą szkołę odwiedził niezwykły gość - ks. dr Maciej Będziński - Sekretarza krajowego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła Świętego Piotra Apostoła. Spotkał się on z uczniami klas 0 - III, aby opowiedzieć im o swojej wielkiej wyprawie do afrykańskiego zakątka świata - Zambii. Ksiądz Maciej przygotował dla swojej najmłodszej publiczności wiele niespodzianek, które sprawiły, że dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały Jego opowieści. Opowiadał o kulturze i tradycjach ludzi żyjących w Afryce. Pokazał wiele wspaniałych fotografii ukazujący malownicze krajobrazy, ale także codzienny trud mieszkańców. Największe jednak wrażenie zrobiły zdjęcia egzotycznych zwierząt, a w szczególności małp, które podobno są bardzo złośliwe i od samego rana skaczą po dachach. Spotkanie to odbyło się w ramach szkolnej akcji „Czytajmy razem”, która stanowi integralną część Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Ksiądz Maciej przeczytał małym słuchaczom afrykańską bajkę, a następnie w bardzo jasny i zrozumiały dla nich sposób opowiedział o ukrytej w niej nauce. Jej przesłanie łączy się z działalnością, którą od niedawna prowadzi nasz Gość. Jej głównym celem jest uwrażliwienie na potrzeby ubogiej ludności z krajów misyjnych. Na zakończenie ksiądz Maciej podarował dzieciom czasopisma „Świat misyjny”, a one wręczyły dyplom uznania z pamiątkową fotografią. Nasz Gość obiecał, że wkrótce znów nas odwiedzi  i opowie wrażenia ze swoich kolejnych wypraw misyjnych.
Spotkanie przygotowały: Monika Rodakowska, Danuta Rajn, Karolina Matejszczak

W dniu 19 maja odbyła się niezwykła wycieczka do Warszawy. Udział w niej wzięli najlepsi uczniowie gimnazjum, wyróżnieni za wyniki w nauce, pracę w Samorządzie Uczniowskim i  wolontariacie szkolnym. Na początku naszej wyprawy do stolicy odwiedziliśmy budynek Sejmu i dzięki uprzejmości pana posła Krzysztofa Sońty poznaliśmy historię polskiego parlamentaryzmu. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta w Wytwórni Filmów Dokumentalnych  i  Fabularnych. Na początku młodzież miała okazje poznać ,,film od środka”, zobaczyć jak wygląda praca reżysera, montażysty czy grafików komputerowych. Następnie udaliśmy się na długo wyczekiwany  plan filmu ,,Miasto 44”. Już w progu czekała nas niespodzianka, uczniowie otrzymali kostiumy powstańców i zostali "fachowo" ucharakteryzowani. Mieliśmy wyjątkową możliwość poczuć się jak twórcy filmu i znaleźć się w miejscach na co dzień dostępnych tylko dla członków ekipy filmowej. Było wiele emocji i pamiątkowych zdjęć...

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w dniu 20 maja odbyła się lekcja wychowawcza dla uczniów gimnazjum poświęcona obchodom Międzynarodowego Dnia Telefonów Zaufania. Przewodnicząca SU Weronika Krakowiak przedstawiła historię powstania telefonów zaufania. Pierwszy na świecie telefon zaufania dla dzieci powstał w 1970 roku w Nowej Zelandii. Już kilka miesięcy później, niezależnie i bez wiedzy o tej inicjatywie, swoje działanie rozpoczął w Warszawie Młodzieżowy Telefon Zaufania. Przez ostatnie 40 lat powstawało wiele lokalnych i ogólnopolskich telefonów zaufania dla dzieci. Niektóre rozwijały się poprzez specjalizację i profesjonalizację oferty pomocowej, inne niestety kończyły swoją działalność. Dziś w Polsce istnieje kilkanaście telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży. Tylko nieliczne z nich są bezpłatne i ogólnodostępne. Fundacja Dzieci Niczyje, która prowadzi dwie linie pomocowe dla dzieci: 116 111 oraz 800 100 100. Codziennie kilkaset młodych osób rozmawia z konsultantami Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Dzielą się tym, co jest dla nich trudne i bolesne, mówią o tym, co ich niepokoi, szukają rozwiązań swoich problemów. Specyfiką tego telefonu jest jego dwoisty charakter: z jednej strony jest to telefon zaufania, z drugiej pełni również rolę interwencyjną. Po prelekcji uczniowie otrzymali od pani pedagog ulotki z numerami telefonów zaufania.

W drugiej części odbyło się podsumowanie Tygodnia Życzliwości. Kultura osobista i dobre maniery to cechy, które kształtujemy przez całe życie. Dlatego też konkurs przebiegł wieloetapowo, były to pogadanki na temat savoir vivre , kultury słowa w ramach lekcji wychowawczych, wybierano także klasowego Mistrza Kultury. Młodzież z koła teatralno- profilaktycznego przedstawiła scenki  codziennych przykładów zachowań zgodnych z zasadami dobrego wychowania. Na zakończenie wicedyrektor szkoły pan Andrzej Baracz uroczyście ogłosił werdykt-Mistrzem Kultury Publicznego Gimnazjum została Natalia Gawryołek - uczennica klasy 1b. Serdecznie gratulujemy!

31 maja na „Polance” został zorganizowany Gminny Dzień Dziecka. Maluchy miały tego dnia do wyboru mnóstwo darmowych atrakcji. Mogły przejechać się na koniu, obejrzeć wozy strażackie, pozjeżdżać na dmuchanym zamku czy poskakać na  trampolinie. Ogromne emocje budziły losy (każdy wygrany!), a pragnienie i głód zaspokajały napoje i słodki poczęstunek. Nauczyciele z Zespołu Szkół Samorządowych także przygotowali dla dzieci i młodzieży specjalną niespodziankę. Razem z wójtem gminy wystąpili w przedstawieniu pt.„Nie ma tego złego…”. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum oraz ich rodzice, babcie i dziadkowie mogli przekonać się, jak wyglądałyby znane baśnie bez „czarnych charakterów”. Czym byłaby opowieść o Czerwonym Kapturku bez wilka? A co by się stało, gdyby w legendzie o Smoku Wawelskim zabrakło smoka?... No właśnie- okazało się, że „nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło”, bez tych negatywnych postaci bajki straciłyby po prostu sens.
Z niezwykłym poświęceniem i zaangażowaniem w swoje role wcielili się:

 • Robert Kowalczyk ( król Krak)
 • Agata Styczyńska (czarownica),
 • Izabela Gluza ( zła królowa),
 • Marek Karsznia (wilk),
 • Andrzej Baracz ( smok)
 • Łukasz Witaszka (Dratewka),
 • Karolina Matejszczak ( Jaś),
 • Anna Karsznia (Małgosia),
 • Renata Wałęka (Czerwony Kapturek),
 • Grażyna Kalembkiewicz (babcia)
 • Irena Cieloch (Gajowy).

Renata Jędrasek pomogła w przygotowaniu kostiumów, a Monika Bernacik i Agnieszka Rygiel czuwały nad „ogarnięciem” całości. Dziękujemy pani dyrektor Agnieszce Babańcy za mobilizację do pracy, a publiczności za ciepłe przyjęcie. A ponieważ nic nie dopinguje tak jak pochwały- do zobaczenia za rok!

18 maja 2015 roku w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce- Letnisko rozegrano Mistrzostwa Szkoły Oyama Karate w konkurencji kata. W turnieju wystartowało 145 zawodniczek i zawodników. Sędzią głównym był sensei Andrzej Suwała 3 dan. Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska w składzie: Pan Waldemar Langa, sempai Kinga Krawczyk, sempai Olga Karaś, sempai Aleksandra Wojas, sempai Łukasz Wojas, sempai Maria Szewczyk oraz sempai Małgorzata Sekuła. W czasie podsumowania turnieju medale wręczali: Wicedyrektor ZSS w Garbatce- Letnisko Pan Andrzej Baracz, nauczyciel wychowania fizycznego Pan Waldemar Langa, sempai Kinga Krawczyk.
Wyniki:
Klasa II a PSP dziewczęta:
1 miejsce- Ewa Sekuła
2 miejsce-Paulina Kęska
3 miejsce- Anna Kaczkowska
Klasa II a PSP chłopcy:
1 miejsce- Kacper Sobieszek
2 miejsce- Jakub Molenda
3 miejsce- Karol Anglisz

W maju dwukrotnie  gościliśmy w naszej szkole wolontariat studencki. Studenci psychologii Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzili warsztaty z komunikacji interpersonalnej. Komunikacja interpersonalna to psychologiczny proces, dzięki któremu  jednostka przekazuje i otrzymuje informacje w bezpośrednim kontakcie z inną osobą. To nie tylko wyrażane przez nas werbalne komunikaty, ale także szereg gestów, postaw, grymasów twarzy, które sprawny obserwator może odczytać i na podstawie nich wnioskować o naszych emocjach. Jest to proces, który zachodzi nieustannie, bowiem przez cały czas swoją postawą ciała, mimiką, gestykulacją, oraz słowami przekazujemy określone informacje.
Pożądane kompetencje społeczne zależą od posiadanych umiejętności komunikacji społecznej na która składa się:

 • umiejętności nawiązywania kontaktów,
 • umiejętności prowadzenia rozmowy,
 • umiejętności słuchania,
 • umiejętności werbalizowania swoich myśli, uczuć i spostrzeżeń,
 • umiejętność udzielania informacji zwrotnej.

Podczas warsztatów uczniowie poznawali te zagadnienia w formie zabaw, gier, scenek dramowych, działań  plastycznych, burzy mózgów, ćwiczeń praktycznych.


"Król i Królowa Grzeczności" - pod takim tytułem realizowany był  "Tydzień  Życzliwości" mający na celu :

 • propagowanie pozytywnych wzorców zachowania;
 • propagowanie kultury języka polskiego;
 • podkreślenie roli kulturalnego zachowania;
 • dbanie o życzliwą atmosferę w szkole;
 • przeciwdziałania agresji i krzewienie kultury dobrego wychowania.

Podczas "Tygodnia Życzliwości" w klasach 0-III odbyły się pogadanki  na temat przestrzegania regulaminów, zasad kulturalnego zachowania w sytuacjach dnia codziennego. Natomiast w klasach IV-VI przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze na temat życzliwości, przestrzegania regulaminów , przeciwdziałania agresji, przypomnienie lub stworzenie kontraktów klasowych. Na drzwiach sal umieszczone zostały ciekawe, czasami śmieszne hasła o kulturalnym zachowaniu. Oto jedno z nich:

"Każdy ,kto dobre ma wychowanie,
mówi: dzień dobry: na powitanie,
Na pożegnanie zaś; Do widzenia:
bo to są miłe pozdrowienia"

W dniu 13 maja 2015 roku w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie miał miejsce finał regionalny części teoretycznej XVI edycji ogólnopolskiego i IX polsko – litewskiego Konkursu Geologiczno – Środowiskowego Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro. Przewodnim hasłem Konkursu był „Skrzydlaty Eksperyment Ziemi”. W finale tym po napisaniu pracy teoretycznej oraz zakwalifikowaniu się do półfinałów, wzięła udział WERONIKA KRAKOWIAK - uczennica III klasy Publicznego Gimnazjum w Garbatce – Letnisko. Test wiedzy do którego przystąpiła nasza uczennica wyłonił finalistów, spośród których tylko jedna osoba mogła zakwalifikować się do finału ogólnopolskiego. We współzawodnictwie tym Weronika zajęła III miejsce. „Jestem dumny ze swojej uczennicy” - to słowa opiekuna Weroniki – nauczyciela geografii Andrzeja Baracza.

8 maja bieżącego roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w festynie zorganizowanym z okazji Jubileuszu 60-lecia Biblioteki Publicznej. Na najmłodszych uczestników festynu czekały kolorowe balony, atrakcyjne książeczki oraz słodycze. Uczniowie gimnazjum samodzielnie dokonali wyboru książki i z radością prosili o podbicie jej pieczątką przedstawiającą Exlibris biblioteki publicznej. Lekturę nowych książek rozpoczęli już w pobliskim parku! Wyrażamy nadzieję, że rozbudzony podczas festynu „zapał czytelniczy” nie minie, lecz przekształci się w prawdziwą miłość do książek.