W dniu 23. lutego 2022 rozstrzygnięto w szkole konkurs „Moje drogowskazy” skierowany do uczniów klas 4-8. Uczniowie otrzymali następujące zadanie:

„Wyobraźcie sobie, że znajdujecie się w obcym dla siebie mieście. Jest noc i niestety zabrakło prądu. Nie świecą się uliczne latarnie, światła w domach... Nie widać nazw ulic, znaków drogowych, zupełnie niczego. A Wasze zadanie polega na dotarciu pod wskazany konkretny adres... Trudno wyobrazić sobie, że udałoby się komukolwiek dotrzeć tam, gdzie chce. W życiu jest podobnie. Aby móc osiągać własne cele (np. nauczyć się czegoś, poznać wartościowe osoby, wybrać dobrze dalszą ścieżkę nauki, zyskać upragniony zawód itp.) potrzebujemy pewnych wskazówek, drogowskazów, które jak światła miasta pomogą nam przybliżyć się do tych celów i pozwolą nam je osiągnąć. Takimi drogowskazami mogą być wartości, które wyznajemy, złote myśli, które zasłyszeliśmy od naszych dziadków, rodziców, nauczycieli, przyjaciół. Może są to sentencje zaczerpnięte z książek, filmów czy innych dzieł kultury. Bywa, że zapisujmy je w pamiętniku, a często po prostu nosimy je w głowie bądź w sercu.”

Zadaniem uczniów było sięgnięcie do tych osobistych drogowskazów, złotych myśli
i uzasadnienie, dlaczego ta myśl jest dla nich w życiu (lub może być) drogowskazem.
Spośród przygotowanych prac najlepsze okazały się prace trójki uczniów. Poniżej lista osób nagrodzonych wraz z fragmentami ich prac:
I miejsce: Michał Olejarz z kl. 7b
(„Każdy człowiek powinien żyć tak, by stanowić wzór dla innych ( Rosa Paris)”)
II miejsce: Anna Kołdej z kl. 5a
(,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” Jan Paweł II)
III miejsce: Mikołaj Rulski z kl. 4a
(„Dziobem do fali”)

Wyróżnienia ponadto otrzymały następujące uczennice:
Daria Grzywacz z kl. 4b
(„Przyjaciel pomaga w trudnych sytuacjach, rozumie każdy nasz błąd, zatroszczy się o nas w potrzebie(...)”)

Wiktoria Zawodnik z kl.4b
(„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem” Antoine de Saint Exupery)
Zofia Brudzyńska z kl. 7a.
(„Drogowskazem są ludzie godni naśladowania (...))”
Serdecznie gratulujemy!
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział i piękne „drogowskazy”. Życzę, by pomagały Wam one osiągać wymarzone cele i czynić Wasze życie szczęśliwym i spełnionym.

Katarzyna Sobkiewicz
psycholog szkolny