Aktualności

Robótki ręczne rozwijają twórcze myślenie, poczucie estetyki, pamięć. Poprawiają koncentrację i cierpliwość. W naszej szkole są również odpoczynkiem od zajęć lekcyjnych.Spotkania przy szydełku pozwalają na wyciszenie oraz odreagowanie emocji i napięć.

Wszyscy zainteresowani spotykają się podczas długich przerw w sali integracji. Nie tylko dziewczynki, ale również chłopcy chętnie podejmują Szydełkowe Wyzwanie.

Uczestnicy poznali już podstawowe ściegi szydełkowe takie jak łańcuszek, czy półsłupek. Uczniowie, którzy opanowali podstawy chętnie pomagają nowicjuszom.

Podczas spotkań zauważam skupienie, satysfakcją i uśmiech dzieci. Nawet drobny szydełkowy sukces umacnia wiarę we własne możliwości i zachęca do dalszego wysiłku.

Bardzo ważne jest również przebywanie w grupie rówieśników o podobnych pasjach. Przed nami nowe wyzwania i trudniejsze wzory - szydełkowe zwierzęta, czy makramy.

Zapraszam wszystkich chętnych - możesz przyjść z własnym szydełkiem i wełną. Jeżeli jednak nie masz potrzebnych przyborów też przyjdź, wszystko znajdziesz na miejscu (wyposażenie w ramach #LaboratoriaPrzyszłości).

Renata Strzałkowska-Jędrasek

Uczniowie klas I - III wzięli udział w XX edycji Ogólnopolskiego Konkursu SYNAPSIK organizowanego przez Wydawnictwo Synapsa pod patronatem MEN.

W konkursie uczestniczyło 34 uczniów klas I-III.

Konkurs polegał na rozwiązaniu w ciągu 45 minut testu obejmującego zakres wiedzy z edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i języka angielskiego.

Zadania wymagały znacznych umiejętności nie tylko czytania ze zrozumieniem, logicznego myślenia, rozumowania arytmetycznego, ale również znajomości rozwiązywania krzyżówek, rebusów, odczytywania tabel.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali imienne dyplomy i  gry planszowe. Uczestnikom dziękuję za udział w konkursie i życzę dalszych sukcesów.

Gratuluję
Koordynator konkursu
Anna Karsznia

Boże Narodzenie to czas pełen miłości i refleksji. To chwila,na którą czekamy z utęsknieniem, wypatrując pierwszej gwiazdki,by zasiąść do wspólnego stołu i przeżywać radość Cudu Narodzin. Właśnie te wartości – bliskość, dobroć i nadzieję – uczniowie naszej szkoły przypomnieli podczas Gminnej Wigilii Środowiskowej, która odbyła się 18. grudnia w Gminnej Hali Sportowej w Garbatce-Letnisko.

Uroczystość rozpoczęła się piosenką o pierwszej gwieździe, która wprowadziła wszystkich w świąteczny nastrój. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności w przedstawieniu zatytułowanym: „Niebiańskie Światło Miłości”. Spektakl, przygotowany pod opieką pani Karoliny Matejszczak  i siostry Jadwigi Szczepańskiej,  opowiadał o losach  Aniołka Gabrysia, który trafił na Ziemię, aby odkryć to, co było dla niego dotychczas obce. To przepiękna  historia o miłości, dobroci i radości płynącej z niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Teatralne scenki przeplatane były występami muzycznymi, chóru oraz solistów, którzy zostali przygotowani przez pana Tomasza Kubiaka, nauczyciela muzyki.

Scenografia świątecznego spektaklu i wystrój hali –wspólne dzieło wszystkich nauczycieli- stworzyły niepowtarzalną atmosferę tego wyjątkowego widowiska.

Po przedstawieniu odbyło się wspólne kolędowanie. Piękne wykonania kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci i nauczycieli wzruszały i jednoczyły wszystkich obecnych.

Następnie głos zabrali gospodarze uroczystości: Pani Wójt Teresa Fryszkiewicz, Przewodniczący Rady Gminy - Pan Marcin Tomaszewski, Pani Dyrektor Agnieszka Babańca oraz ksiądz kanonik Augustyn Rymarczyk. Wszyscy wyrazili uznanie dla talentu i zaangażowania młodych aktorów oraz podziękowali za zorganizowanie tego wyjątkowego wydarzenia, a  następnie złożyli uczestnikom wigilii świąteczne życzenia.

Ksiądz proboszcz powiedział kilka słów o duchowym znaczeniu świąt Bożego Narodzenia, po czym odczytał fragment Ewangelii wg świętego Łukasza dotyczący przyjścia na świat Dzieciątka Bożego,a na zakończenie wszyscy zgromadzeni wspólnie się pomodlili.

Ostatnią częścią uroczystości było łamanie się opłatkiem, pełne serdecznych życzeń i miłych gestów.

Podczas tegorocznej wigilii środowiskowej każdy mógł spróbować przepysznych wigilijnych potraw przygotowanych przez Wiejskie Koła Gospodyń z naszej gminy.

Wieczór upłynął w ciepłej, serdecznej atmosferze, wypełnionej rozmowami, śpiewem i radością.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego spotkania, a także każdemu, kto w tym dniu był z nami.

Życzymy, aby Święta Bożego Narodzenia przyniosły wszystkim dużo radości, optymizmu i wewnętrznej harmonii, a Nowy Rok był pełen pomyślności.

Uczniowie, którzy wzięli udział w przedstawieniu:

Natalia Krawczyk - Aniołek Gabryś
Natalia Słomińska, Zuzanna Kupidura, Lena Majewska, Izabela Klimowicz, Magdalena Wiśniewska, Julia Zawodnik  - małe aniołki
Nina Gwardys -  Święty Piotr
Julia Maj - Święty Józef
Zofia Łosiewicz - Maryja
Zuzanna Maciąg - Staruszka
Natalia Czerwińska - Staruszek
Julia Orłowska - Kobieta / Matka
Weronika Wiśniewska - Dziewczynka
Monika Gwardys - Wędrowiec
Dominika Garczyna, Julia Szczerbińska, Marcel Gola – Kupcy
Iga Garczyna, Agata Maj – mieszkańcy miasteczka
Gniewomir Cieśliński - komentator
Maciej Molęda - asystent techniczny
Maja Giza, Zuzanna Łucznik, Stanisław Kapciak, Maja Krawczyk, Nikola Wrześniewska- recytatorzy
Martyna Iwanowska – konferansjer
Mikołaj Krawczyk - konferansjer
Występy muzyczne

Zespół muzyczny w składzie: Weronika Starzyk, Ada Zawłocka, Weronika Zawodnik, Anna Kamińska, Małgorzata Kamińska, Emila Molęda, Oliwia Lachowska

Soliści: Weronika Starzyk, Wiktoria Tomala, Maria Bachanek, Małgorzata Bachanek, Weronika Zawodnik, Monika Gwardys, Magdalena Wiśniewska, Malwina Otarkowska, Laura Przerwa, Barbara Sobkiewicz, Zuzanna Cywińska, Zuzanna Maciąg, Zofia Łosiewicz, Nikola Lech, Krzysztof Jędrasek – uczniowie; pani Monika Rodakowska, pani Karolina Matejszczak - nauczyciele.
Chór

Karolina Matejszczak

Uczniowie klas 1a i 1b zamienili się w prawdziwych mistrzów dekoracji! Podczas zajęć świątecznych dzieci z wielkim zapałem ozdabiały pierniczki kolorowym lukrem i różnymi posypkami.

Kreatywność nie miała granic - każdy pierniczek stał się wyjątkowym dziełem sztuki, które z pewnością wprowadziło nas wszystkich w świąteczny nastrój. W powietrzu unosił się zapach cynamonu i dobrej zabawy, a na twarzach dzieci malowały się uśmiechy.

Nie zabrakło również świątecznej atmosfery - w tle rozbrzmiewały kolędy, a uczniowie wspólnie rozmawiali o swoich przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Te chwile przypomniały nam, jak ważne są wspólnota i radość w tym magicznym czasie.

To była wspaniała okazja, by rozwijać zdolności manualne, wspólnie spędzać czas i poczuć magię nadchodzących Świąt. Czekamy na kolejne świąteczne aktywności!

Uczniowie klas 1a i 1b spędzili dzień pełen wrażeń w Czarnolesie! Podczas wizyty w Muzeum Jana Kochanowskiego mieli okazję poznać historię życia i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich poetów, przenosząc się w czasie do epoki renesansu.

Po inspirującej lekcji historii nadszedł czas na kreatywne działanie. Podczas warsztatów bożonarodzeniowych dzieci z wielkim zaangażowaniem tworzyły własne bombki świąteczne, które z pewnością ozdobią ich domowe choinki.

To był dzień pełen nauki, zabawy i świątecznej magii, który na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

Klasa 3a już od dłuższego czasu przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. Podczas zajęć rozwijających powstała choinka z pojedynczych trójkątów, które każdy indywidualnie zaprojektował. W oczekiwaniu na białą zimę uczniowie przygotowali piękne prace pod tytułem "Zimowe miasto".

Zrobiliśmy również urocze choinki z bibuły, które pięknie zdobią naszą klasę. Na ostatnich zajęciach uczniowie przygotowali śliczne choinki z włóczki, które uczniowie zabrali do ozdoby swoich domów.

Natalia Kęska

W dniu 16 grudnia uczniowie klasy 4b razem z wychowawczynią i panią Moniką Suwalską udali się na wycieczkę do Radomia. Pierwszym punktem wyjazdu była szalona zabawa w Hulaparku. Dzieci mogły wspólnie spędzić czas i sprawdzić swoją kondycję fizyczną. Zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy na seans do kina Helios. To był udany i pełen uśmiechu dzień.

Patrycja Zawadzak

W świątecznych i noworocznych życzeniach słowem, które powtarza się najczęściej jest zdrowie.

W naszej szkole, nie tylko zdrowia się życzy, ale też realizuje tematy związane ze zdrowym stylem życia.

Miejscem, w którym najbardziej powinniśmy kształtować zdrowe nawyki jest rodzina.

Dlatego też ogłosiliśmy konkurs plastyczny „Moja rodzina dba o zdrowie”.

W konkursie mogli wziąć udział wszyscy członkowie rodziny: mama, tata, brat, czy siostra.

Oto nagrodzeni uczestnicy:
Kalina Maroń kl. 1a
Szymon Słyk kl.1a
Maja Giza kl. 1a
Antoni Słyk kl.3b
Paulina Kaczkowska kl.4b
Nikola Lech kl.4a
Wiktoria Tomala kl. 5b
Marcel Giza kl.5b
Nagrodami są gry,w które będzie można zagrać całą rodziną
w świątecznym czasie.
Życzymy zdrowia!

Danuta Matysiak
Anna Karsznia

W dniach 9-12 grudnia 2024 roku dr Magdalena Płachecka wraz z członkami Koła Naukowego Bezpieczeństwa Wewnętrznego działającego przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego, zorganizowała kompleksową akcję pomocową dla dwóch rodzin dotkniętych skutkami powodzi w powiecie kłodzkim.

Głównym celem działań było wsparcie lokalnych społeczności poprzez zbiórkę żywności długoterminowej oraz bezpośrednią pomoc w usuwaniu skutków żywiołu. Wyjazd połączył ideę aktywnego wolontariatu z budowaniem solidarności społecznej oraz doskonaleniem umiejętności pracy zespołowej.

Podczas kilku intensywnych dni udało się zrealizować szereg zadań, które znacząco wpłynęły na poprawę jakości życia w przestrzeniach wspólnych. Każdy uczestnik z zaangażowaniem i troską o innych przyczyniał się do realizacji wyznaczonych celów.

Akcja nie tylko przyniosła wymierne efekty, ale również była cennym doświadczeniem dla studentów. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności oraz uświadomić sobie znaczenie społecznej odpowiedzialności i bezinteresownej pomocy.

Z najwyższym uznaniem i szacunkiem kierujemy serdeczne podziękowania do Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Radomskiego, prof. dr hab. Sławomira Bukowskiego za nieocenioną pomoc i wsparcie poprzez udostępnienie środka transportu, który umożliwił przewóz studentów.

16 grudnia 2024 roku klasa 4a z wychowawczynią i panią Moniką Rodakowską udała się na mikołajkowy wyjazd do Radomia.

Po intensywnie spędzonym czasie w Parku Trampolin udaliśmy się do kina Helios.

Seans "Paddington w Peru" dostarczył wszystkim wiele radości i wzruszeń. Bawiliśmy się świetnie, przeżywając z legendarnym misiem niezwykłe przygody i odkrywając, a właściwie przypominając sobie, że w życiu najważniejsza jest rodzina i miłość.

Agnieszka Rygiel

W dniu 17.12.2024 roku odbył się konkurs wewnątrzszkolny konkurs z języka angielskiego, w którym uczniowie przygotowywali komiks pt. "My Christmas Story". W konkursie wzięli udział uczniowie klas 4-8. Wszystkie prace były bardzo interesujące i pomysłowe. I miejsce zajęła uczennica klasy 7a Patrycja Kochowska. II miejsce zajęła uczennica klasy 6b Weronika Starzyk, a III miejsce zdobył uczeń klasy 4b Jakub Rozborski. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział.

Ewelina Piecyk-Kowalska

Damian Kęska

Izabela Jaskulska

I miejsce -Antoni Słyk klasa IIIb
II miejsce -Maja Giza klasa Ia
III miejsce -Oliwia Lachowska klasa VIIa
Wyróżnienie: Mikołaj Krawczyk klasa VIIa, Marcel Giza klasa Vb, Oliwier Dąbrowski klasa VIa, Franciszek Suchorowski klasa Vb

Dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratuluję!

Anna Szczypińska

I miejsce-Kalina Maroń klasa I a
II miejsce- Oliwia Zawadzak klasa IV a
III miejsce- Weronika Wiśniewska klasa Va
Wyróżnienie: Kacper Gnyś klasa Vb, Igor Lewikowski klasa Va, Antek Sałek klasa IVa, Tymoteusz Molęda klasa IIb

Dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratuluję!

Anna Szczypińska

W przedświątecznym okresie uczniowie klasy III b mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych warsztatach świątecznych, które prowadziła ich koleżanka z klasy - Julia. Zajęcia miały na celu nie tylko rozwój twórczy, ale również wprowadzenie dzieci w magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
Podczas warsztatów uczniowie mieli szansę stworzyć własne skrzaty z włóczki. Julia, która przygotowała i poprowadziła zajęcia, zaprezentowała kolegom i koleżankom, jak za pomocą prostych technik plastycznych i materiałów, takich jak kolorowa włóczka, guziki i tkaniny, można wykonać małe, świąteczne skrzaty.

Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością, tworząc skrzaty w różnych kształtach i kolorach. Praca w grupie sprzyjała współpracy, a instrukcje Julii pozwoliły wszystkim uczniom w szybki sposób opanować tajniki tworzenia własnych dzieł.

To była świetna zabawa! Lubię takie zajęcia, bo mogę wykorzystać swoją wyobraźnię i stworzyć coś wyjątkowego - mówiła Zosia, jedna z uczestniczek warsztatów. Cieszę się, że Julia nam pomogła. Skrzaty wyszły naprawdę piękne! - dodaje Piotr, kolega Zosi.

Warsztaty były również okazją, by uczniowie rozwijali swoje zdolności manualne i artystyczne, a także poznali, jak ważne jest twórcze spędzanie czasu w gronie przyjaciół. Skrzaty, które powstały podczas zajęć, stały się wspaniałymi ozdobami na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia i przypomnieniem o wspólnie spędzonym czasie.

Warto dodać, że Julia, jako prowadząca, wykazała się nie tylko dużą kreatywnością, ale również odpowiedzialnością i organizacyjnymi umiejętnościami. Dzięki jej zaangażowaniu i pomocy dzieci mogły przeżyć niezapomniane chwile, które na długo pozostaną w ich pamięci.

Takie warsztaty to doskonała okazja, by nie tylko rozwijać pasje i umiejętności plastyczne, ale także by poczuć magię nadchodzących Świąt. Uczniowie klasy III b z pewnością długo będą wspominać te kreatywne chwile!

Zajęcia przeprowadzone zostały z wykorzystaniem pomocy zakupionych w ramach #LaboratoriaPrzyszłości.

Dominika Grygiel

"Boże Narodzenie jest największym świętem Człowieka”

Jan Twardowski

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia uczennice ze Szkolnego Klubu Wolontariatu wspólnie z paniami:  Renatą Strzałkowska-Jędrasek i Moniką Bernacik  przygotowały własnoręcznie wykonane kartki  świąteczne.  Bożonarodzeniowe życzenia przekazane zostały  samotnym osobom z naszej gminy. Mamy nadzieję, ze sprawiliśmy radość tym  niewielkim podarunkiem płynącym prosto z serca. W ten magiczny czas nikt nie powinien czuć się  samotny!

Opiekun SKW
Monika Bernacik
Renata Strzałkowska-Jędrasek