Rok szkolny 2017/2018

22 czerwca 2018 roku, po dziesięciu miesiącach intensywnej nauki, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko uroczyście zakończyli rok szkolny. W sali gimnastycznej oprócz uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców pojawili się także: pani dyrektor Agnieszka Babańca, zastępca dyrektora szkoły pani Ewelina Piecyk-Kowalska, Przewodniczący Rady Gminy pan Włodzimierz Mazur, ks. kan. Augustyn Rymarczyk i Przewodnicząca Rady Rodziców pani Agnieszka Łyjak.

Wśród zgromadzonych były osoby, które po raz ostatni przekroczyły próg szkoły w roli uczniów. Byli to gimnazjaliści, uczniowie klas trzecich, dla których ten dzień był pożegnaniem ze szkołą w Garbatce. W ich imieniu podziękowanie za wieloletnią naukę i opiekę złożyła Olga Karaś. Do podziękowań dołączyli się także ich rodzice.

To niestety nie był koniec pożegnań. Wraz z końcem roku szkolnego na zasłużoną emeryturę odeszła wieloletnia nauczycielka religii pani Lidia Bartosiewicz. Uczniowie podziękowali jej za dobro jakie dla nich uczyniła, cierpliwość, życzliwe słowa i drogowskazy, jakie postawiła na ich drodze. Pani Lidia została też zapamiętana jako serdeczna koleżanka, osoba pogodna i uśmiechnięta.

Pożegnaliśmy też ks. Łukasza Boćka, który już po wakacjach rozpocznie pracę w nowej parafii. Księdzu dziękowaliśmy za otwartość oraz zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą. Pracę w szkole zakończyła również pani Wiesława Zaręba, która też doczekała emerytury. Pani Lidii i pani Wiesławie życzyliśmy dużo zdrowia, aby mogły w pełni cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem, zaś ks. Łukaszowi Boćkowi owocnej posługi kapłańskiej.

Po pożegnaniach nadszedł czas na wręczenie nagród dla wyróżniających się uczniów i listów gratulacyjnych dla ich rodziców. Wśród wyróżnień znalazły się stypendia dyrektora szkoły dla najwybitniejszej młodzieży. Otrzymało je kilkoro uczniów z najwyższą średnią w szkole.  Olga Karaś (średnia 5,56) oraz Laura Rutka (średnia 5,34) zostały także uhonorowane stypendiami Wójta Gminy Garbatka-Letnisko.

Kolejnym punktem programu był występ szkolnego kabaretu w składzie: Julia Jurek, Ewa Mojsiuszko, Kacper Wdowiak i Łukasz Jędrys, który przedstawił skecz pod tytułem „Egzotyczne wakacje”. Rozbawiona publiczność nagrodziła aktorów gromkimi brawami. Na koniec uroczystości życzenia udanych i bezpiecznych wakacji przekazali pani dyrektor Agnieszka Babańca, zastępca dyrektora szkoły pani Ewelina Piecyk – Kowalska, pani Agnieszka Łyjak oraz przedstawiciele samorządów uczniowskich.

Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialni byli: pani Anna Rutka, pani Karolina Matejszczak, pani Mariola Nowakowska. Oprawę plastyczną przygotowała pani Agata Styczyńska, a muzyczną pan Dariusz Rodakowski wraz z chórem.

Pani Anna Rutka
Pani Monika Rodakowska

W dniach 4 i 5 czerwca 2018 r. uczniowie klas drugich gimnazjum przebywali w Centrum Dobrego Wychowania w Motyczu Leśnym koło Lublina. (www.cdw.edu.pl). Edukacyjne Przygody realizowane w Centrum to świetny pomysł na integrację zespołów klasowych i na pokazanie uczniom, że nauka może być ciekawa. W centrum realizowane są wciągające, nietypowe wycieczki i warsztaty dla klas, w których nacisk położony jest na wspólne doświadczanie, przygodę i aktywne uczenie się.

Uczniowie klas drugich gimnazjum realizowali ścieżkę z przedmiotów matematycznych. Uczestniczyli we wciągającej grze detektywistycznej, w czasie której szacowali wartość spadku znanej gwiazdy estradowej i filmowej Weroniki Weronikas. Aby dotrzeć do sejfu z jej testamentem musieli rozwiązać mnóstwo zagadek logicznych i matematycznych.

Ciekawym doświadczeniem uczniów pracujących w grupach było wydostanie się w odpowiednim czasie z zamkniętego pomieszczenia pełnego zagadek (Matematyczny Escape Room) i rozwiązanie wciągających zadań i łamigłówek wykorzystujących codzienną wiedzę szkolną z zakresu geografii, algebry, geometrii, chemii, fizyki - a wszystko to pod nadzorem trenera obserwującego z Centrum Dowodzenia.

W Mieście Przedsiębiorczości uczniowie wcielali się w przedsiębiorców.   Podejmowali odpowiednie strategie, aby nie okazać się bankrutami lecz silnym konkurentem na rynku.

Pogoda dopisywała uczestnikom przez cały czas pobytu. Wiele zajęć odbywało się na świeżym powietrzu w otoczeniu parkowej zieleni; kwitnących lip, rozłożystych dębów i grabów. Zespoły uczniowskie pokonywały sprawnościowy tor przeszkód wzorowany na okopach legionistów: opatrywali rannych, budowali nosze, pokonywali labirynt, poszukiwali niewypałów. Rywalizowali ze sobą i budowali wspólne więzi również podczas zabaw i gier zespołowych.

Po południu 4 czerwca niesamowitych wrażeń uczestnicy doznali w Lublinie na dachach ciekawego architektonicznie Centrum Spotkania Kultur. Fascynujące okazało się spotkanie z pszczołami w Miejskiej Pasiece Artystycznej założonej pośród roślinności w centrum miasta właśnie na dachu budynku na wysokości około 30 metrów.

Nałęczów z parkiem zdrojowym, pijalnią wód mineralnych oraz pijalnią czekolady był ostatnim punktem dwudniowego wyjazdu. Wspólnie spędzony czas na pewno pozostanie w pamięci uczestników jako czas wiosennej przygody i wspólnych doświadczeń związanych z nauką – doświadczeń, które można zdobywać w ciekawy sposób i niekoniecznie w murach szkoły.

Irena Cieloch
Tomasz Krekora

W sobotę 3 lutego 2018 roku odbył się przygotowany przez trzecioklasistów i ich rodziców bal uczniów klas gimnazjalnych. W pięknie udekorowanej sali (podziękowania dla pań Agaty Styczyńskiej i Renaty Jędrasek), punktualnie o godzinie 16.00 uczniowie klasy III a i III b odtańczyli pod okiem pana Andrzeja Suwały poloneza. Taniec wywołał zachwyt zaproszonych gości: dyrektor Agnieszki Babańcy, wójta Roberta Kowalczyka , przewodniczącego Włodzimierza Mazura, księży- Augustyna Rymarczyka i Łukasza Boćka,wychowawców i nauczycieli, a przede wszystkim licznie zgromadzonych rodziców.

Zanim rozpoczęła się trwająca do godziny 23.00 zabawa, głos zabrali: dyrektor Agnieszka Babańca, ksiądz Augustyn Rymarczyk, przewodniczący Włodzimierz Mazur oraz pani Ewa Karaś. Wszyscy gratulowali trzecioklasistom doskonale przygotowanego i odtańczonego poloneza, ale nie omieszkali przypomnieć o nadchodzących egzaminach, których wyniki będą miały decydujący wpływ na przyszłość młodzieży. Życzono więc nie tylko udanej zabawy, ale także powodzenia podczas kwietniowego sprawdzianu wiedzy. Przedstawicielka klas 2. - Oliwia Sałek podziękowała swoim starszym koleżankom i kolegom za wspólne lata, a Olga Karaś w imieniu klas 3. złożyła podziękowania wychowawczyniom-pani Agnieszce Rygiel i pani Monice Bernacik oraz wszystkim uczącym nauczycielom.

Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć i spożyciu ulubionej pizzy można było rozpocząć zabawę. A przyznać trzeba, że w tym roku młodzież bawiłą się naprawdę rewelacyjnie! Po raz kolejny zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni. I mamy nadzieję, że nie ostatni.

Agnieszka Rygiel

W ostatnich dniach maja w świetlicy szkolnej odbyła się nietypowa lekcja dla uczniów klas I-III. Dotyczyła ona promocji zdrowia. Najmłodszych odwiedziły panie rehabilitantki - Agata Ślipska i Katarzyna Wilk. Opowiedziały na czym polega ich codzienna praca. Zwróciły uczniom uwagę na konieczność zachowania prawidłowej postawy podczas wykonywania różnych czynności oraz przedstawiły znaczenie aktywności fizycznej w życiu człowieka. Pani Kasia zademonstrowała jak należy nosić plecak, aby zachować prawidłową postawę. Pokazała jak zapinać szelki plecaka oraz jak podnosić go z podłogi. Uczniowie dostali rysunki, na podstawie których przećwiczą i sprawdzą w klasach czy mają odpowiednio zapięte tornistry. Pani Agata przeczytała wierszyk o prawidłowym siedzeniu przy stole i odrabianiu lekcji. Dzieci chętnie wzięły udział w ćwiczeniach zaproponowanych przez naszych gości – poprzez zabawę nauczyły się i zapamiętały ważne informacje oraz porady przydatne na co dzień. Spotkanie uwieczniono na wspólnej fotografii, a panie rehabilitantki otrzymały od dzieci miły upominek.

36 proc. nastolatków nie wyobraża sobie dnia bez telefonu komórkowego Korzystają z nich prawie nieustannie w szkole w domu, zarówno w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, jaki w czasie wolnym.  Komórek używają  do słuchania muzyki i radia, grania w gry, robienia i wymieniania się zdjęciami i filmami video oraz surfowania po sieci. Stały dostęp do Internetu, ma ogromne znaczenie dla wielu młodych ludzi. Tak duże przywiązanie do telefonu komórkowego może prowadzić do stopniowego uzależnienia fonoholizmu i problemu cyberprzemocy.

W grudniu gościliśmy w naszej szkole  dr Macieja Dębskiego - socjologa problemów społecznych, wykładowcę akademickiego, eksperta Najwyższej Izby Kontroli, Rzecznika Praw Obywatelskich, założyciela i  Prezesa Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG, pomysłodawcę ogólnopolskich badań z zakresu fonoholizmu i problemu cyberprzemocy. W spotkaniach  uczestniczyli uczniowie  klas IV-VII i II-III gimnazjalnych, nauczyciele z placówek oświatowych gminy Garbatka-Letnisko oraz mieszkańcy gminy. Ku zaskoczeniu uczniów, dr Maciej Dębski nie krytykował urządzeń komunikacyjnych.  Informował że korzystanie z nowych technologii powinno przyczyniać się do ich osobistego rozwoju. Jednocześnie podkreślił, że nagminne niekontrolowane korzystanie z internetu, smartfonów, tabletów oraz innych urządzeń mobilnych jest niebezpieczne dla prawidłowego funkcjonowania młodych ludzi. Do nauczycieli i rodziców apelował  by korzystanie z nowoczesnych narzędzi komunikacji pozostawało pod ich kontrolą.

Wyjaśnione zostało pojęcie fonoholizmu czyli uzależnienia od telefonu i towarzyszącego uzależnionym  lęku przed byciem poza siecią. Omówione zostały symptomy nadużywania komórek m.in. zaniedbywanie obowiązków domowych i szkolnych, brak czasu na zaspakajanie potrzeb psychicznych, zaburzenia w kontaktach rodzinnych. Młodzież wykazała się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem, po zakończeniu zajęć uczniowie, otrzymali plakaty. 

Rodzicom, dr Maciej Dębski  przypominał, że najważniejszą rolę w uczeniu dziecka racjonalnego korzystania z dobrodziejstw techniki odgrywają rodzice. Powinni często rozmawiać z dziećmi o tym, jak korzystać z internetu i jakie niesie on z sobą zagrożenia ,ustalić zasady korzystania z telefonów w domu, ale też samemu ich przestrzegać. Kończąc swoje wystąpienia pan Maciej Dębski zasygnalizował, iż warto korzystać z telefonu, lecz należy to robić w mądry i odpowiedzialny sposób a podczas wspólnego spędzania czasu, odkładać urządzenia na bok.

W dniu 24 maja 2018 z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego klas IV-VII zorganizowany został rajd pieszy po puszczy kozienickiej. W wycieczce uczestniczyło 45 uczniów naszej szkoły. Opiekunami w czasie wyprawy byli nauczyciele wychowania fizycznego Andrzej Suwała oraz Waldemar Langa. Pierwszym punktem wędrówki były przyrodnicze ścieżki dydaktyczne w rezerwacie „Królewskie Źródła”. Następnie po przebyciu kilku kilometrów przez przepiękne lasy naszej puszczy na Przystanek Historia w Augustowie dotarła szkolna grupa Tropicieli Historii.

Zajęcia poprowadził prof. dr hab. Marek Wierzbicki przy pomocy harcerzy z ZHR 1PDHiZ "Czarna Jedynka". Na początku spotkania odbyła się projekcja filmu Animowana Historia Polski. Młodzi tropiciele historii "chłonęli wiedzę jak gąbka" oglądając wystawę "Bić się do końca" i muzealną salę oficerską - sprawdzianem tego były konkursy historyczne za które laureaci otrzymali "przystankowe" gadżety: orzełki II RP, długopisy, odblaski, gry planszowe IPN i koszulki patriotyczne. Nie obyło się też bez konkursu na "rzut granatem".

Odbył się także pokaz medyczny poprowadzony przez pwd. Tomasza Wierzbickiego - ratownika KPP - członka Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (HOPR). Każdy uczeń wykonał własnoręcznie opaskę z pieczęcią Polski Walczącej. Na pamiątkę dla wszystkich uczestników wręczony został miły i praktyczny upominek : komin-chusta w barwach maskujących. Na koniec wizyty w Augustowie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Ostatnią część wędrówki stanowił spacerz rezerwatu „Krępiec” do Garbatki- Letnisko z odwiedzeniem pomnika mjr Romana Bielawskiego.

Tegoroczna „Szlachetna Paczka”  zjednoczyła ponad 810 tysięcy osób, czyli darczyńców, wolontariuszy i obdarowanych z całej Polski. W naszej szkole zorganizowaliśmy paczkę już po raz czwarty. Do przygotowań i zbiórki potrzebnych produktów włączyli się :Wójt Gminy Garbatka – Letnisko pan Robert Kowalczyk, Sekretarz Gminy pani Teresa Fryszkiewicz, pracownicy Urzędu Gminy Garbatka - Letnisko, radni, sołtysi, właściciele sklepów - państwo Ewa i Robert Strzeleccy, pani Katarzyna Zaborska, nauczyciele, rodzice, uczniowie, pracownicy szkoły, mieszkańcy Garbatki – Letnisko. Dziękuję wszystkim serdecznie za pomoc w przygotowaniu  "Szlachetnej Paczki”.

To dzięki Waszej ofiarności i  hojności udało nam  przekazać wiele pięknych paczek  wybranej rodzinie.To Wy tworzycie Paczkę i dzięki Wam możemy przeżywać takie radosne momenty. Już 8 i 9  grudnia prezenty przygotowane przez nas trafiły do wybranej rodziny. Mam nadzieję, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia stały się dla nich  jeszcze bardziej  magiczne, pełne ciepła i miłości bliźniego.

Dziękuję - to mogło wydarzyć się tylko dzięki Wam!

Monika Bernacik

Dziękuję za to wszystko,
Czym dobroć jest na ziemi,
Że Jesteś najważniejsza,
Że tego nikt nie zmieni,
Że jeden dzień najpiękniej
W mym sercu jaśnieć musi:
Dla jednych to Dzień Matki,
A dla mnie Dzień Mamusi.

życzą dzieci z koła plastycznego.

Prace przedstawione na zdjęciu wykonali uczniowie należący do koła plastycznego pod kierunkiem pani Renaty Strzałkowskiej-Jędrasek.

W dniu 2 grudnia 2017 roku w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce- Letnisko rozegrany został VI Mikołajkowy Turniej Oyama Karate o Puchar Wójta Gminy Garbatka- Letnisko. Zawody zgromadziły 238 zawodniczek i zawodników z 7 klubów Oyama Karate. (Legionowo, Łódź, Piotrków Trybunalski, Radom, Tarnobrzeg, Tarnów oraz NKSW Wulkan). Reprezentanci w/w klubów rywalizowali w konkurencjach Kata w dziewięciu kategoriach wiekowych z podziałem na płeć. Mistrzostwa zorganizowała Publiczna Szkoła Podstawowa w Garbatce- Letnisko oraz Nadwiślański Klub Sportów Walki Wulkan pod honorowym patronatem wójta Gminy Garbatka- Letnisko Pana Roberta Kowalczyka. W imieniu organizatora wszystkich przybyłych zawodników oraz publiczność powitała dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Pani Agnieszka Babańca. Uroczystego otwarcia turnieju dokonał wójt Gminy Garbatka- Letnisko Pan Robert Kowalczyk. W czasie ceremonii otwarcia zawodów Sensei Andrzej Suwała wręczył wójtowi okolicznościowy grawerton dziękując jednocześnie za dotychczasową współpracę na rzecz rozwoju Oyama Karate. W dalszej kolejności Sempai Olga Karaś zapoznała przybyłych gości z programem „Cyfrowobezpieczni”.
Komisja sędziowska pracowała w składzie: Sensei Dariusz Szulc 4 dan (Piotrków Trybunalski), Sensei Dariusz Chachaj 4 dan (Tarnów), Sensei Grzegorz Uzar 2 dan (Tarnobrzeg), Sensei Miron Kowalski 2 dan (Piotrków Trybunalski), Sensei Maciej Zdziech 2 dan (Radom), Sensei Łukasz Łuczyński 2 dan (Kozienice), Sensei Dominika Ziółek 1 dan (Legionowo) oraz Sensei Robert Wlazło 1 dan (Tarnów). Funkcję sędziego głównego pełnił Sensei Andrzej Suwała 4 dan.

WYNIKI:
Kat. Smerf dziewczęta:
1 miejsce- Aniela Kulesza (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Hanna Ryczkowska (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Antonina Drabik (Radomski Klub Sportowy Oyama)
Kat. Dziecko młodsze dziewczęta:
1 miejsce- Ewa Ginalska (Radomski Klub Sportowy Oyama)
2 miejsce- Maria Arczewska (UKS Mazowieckie Centrum Karate Legionowo)
3 miejsce- Oliwia Bobowicz (UKS Mazowieckie Centrum Karate Legionowo)
Kat. Dziecko dziewczęta:
1 miejsce- Lena Ufnal (UKS Mazowieckie Centrum Karate Legionowo)
2 miejsce- Gaja Gosp (UKS Mazowieckie Centrum Karate Legionowo)
3 miejsce- Anna Grudzińska (NKSW Wulkan)
Kat. Dziecko starsze dziewczęta:
1 miejsce- Julia Kowalik (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Małgorzata Lenardt (Radomski Klub Sportowy Oyama)
3 miejsce- Klaudia Bartoszek (Łódzki Klub Oyama Karate „Neko”)
Kat. Młodzik dziewczęta:
1 miejsce- Katarzyna Klimowicz (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Julia Pawlak (UKS Mazowieckie Centrum Karate Legionowo)
3 miejsce- Zofia Arczewska (UKS Mazowieckie Centrum Karate Legionowo)
Kat. Junior młodszy dziewczęta:
1 miejsce- Michalina Jenżak (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Martyna Skrzypczak (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Malwina Matyjanek (Radomski Klub Sportowy Oyama)
Kat. Junior dziewczęta:
1 miejsce- Małgorzata Walas (Piotrkowski Klub Oyama Karate WASHI)
2 miejsce- Martyna Trojanowska (Radomski Klub Sportowy Oyama)
3 miejsce- Karolina Ptaszek (NKSW Wulkan)
Kat. Junior starszy dziewczęta:
1 miejsce- Julia Tyszko (Piotrkowski Klub Oyama Karate WASHI)
2 miejsce- Olga Karaś (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Aleksandra Kowalczyk (Radomski Klub Sportowy Oyama)
Kat. Open dziewczęta:
1 miejsce- Julia Polek (Tarnobrzeski Klub Oyama Karate)
2 miejsce- Maria Walas (Piotrkowski Klub Oyama Karate WASHI)
3 miejsce- Kinga Krawczyk (NKSW Wulkan)

Kat. Smerf chłopcy:
1 miejsce- Aleksander Stritzel (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Marcin Podolski (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Stanisław Stachowicz (UKS Mazowieckie Centrum Karate Legionowo)
Kat. Dziecko młodsze chłopcy:
1 miejsce- Aleksander Gajowniczek (Tarnowski Klub Sportowy Oyama Karate)
2 miejsce- Mateusz Nowak (Tarnowski Klub Sportowy Oyama Karate)
3 miejsce- Mikołaj Rabenda (Łódzki Klub Oyama Karate „Neko”)
Kat. Dziecko chłopcy:
1 miejsce- Wiktor Ból (Tarnowski Klub Sportowy Oyama Karate)
2 miejsce- Bartosz Gaweł (Łódzki Klub Oyama Karate „Neko”)
3 miejsce- Filip Rzepakowski (NKSW Wulkan)
Kat. Dziecko starsze chłopcy:
1 miejsce- Jan Bajdor (Piotrkowski Klub Oyama Karate WASHI)
2 miejsce- Bartosz Banaś (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Michał Wącior (NKSW Wulkan)
Kat. Młodzik chłopcy:
1 miejsce- Mateusz Turbak (Tarnobrzeski Klub Oyama Karate)
2 miejsce- Adam Włodek (Radomski Klub Sportowy Oyama)
3 miejsce- Mateusz Lebioda (Radomski Klub Sportowy Oyama)
Kat. Junior młodszy chłopcy:
1 miejsce- Bartłomiej Orłowski (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Marcin Piątkowski (Łódzki Klub Oyama Karate „Neko”)
3 miejsce- Michał Tomczyk (NKSW Wulkan)
Kat. Junior chłopcy:
1 miejsce- Dawid Kotlicki (Piotrkowski Klub Oyama Karate WASHI)
2 miejsce- Wiktor Sobańda (Piotrkowski Klub Oyama Karate WASHI)
3 miejsce- Michał Kasperek (Tarnowski Klub Sportowy Oyama Karate)
Kat. Junior starszy chłopcy:
1 miejsce- Krzysztof Stępień (Radomski Klub Sportowy Oyama)
2 miejsce- Michał Cwil (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Patryk Kowalczyk (NKSW Wulkan)
Kat. Open chłopcy:
1 miejsce- Michał Miśkiewicz (NKSW Wulkan)
2 miejsce- Mariusz Fiet (NKSW Wulkan)
3 miejsce- Dawid Ból (Tarnowski Klub Sportowy Oyama Karate)
Klasyfikacja drużynowa:
1 miejsce- Nadwiślański Klub Sportów Walki „Wulkan”
2 miejsce- Radomski Klub Sportowy Oyama ex aequo Piotrkowski Klub Oyama Karate Washi
3 miejsce- UKS Mazowieckie Centrum Karate Legionowo

Pamiątkowe puchary wręczali: wójt Gminy Garbatka- Letnisko Pan Robert Kowalczyk, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce- Letnisko Pani Agnieszka Babańca, wicedyrektor PSP Pani Ewelina Piecyk- Kowalska, Sensei Dariusz Szulc, Sensei Dariusz Hachaj, Sensei Grzegorz Uzar, Sensei Łukasz Łuczyński, Sensei Miron Kowalski. Dyplomy potwierdzające uzyskane wyniki wręczał Sensei Andrzej Suwała. Nad obsługą techniczną zawodów czuwali nauczyciele wychowania fizycznego Waldemar Langa oraz Tomasz Krekora.
Wszystkim medalistom serdecznie gratulujemy, OSU!

W roku szkolnym 2017/2018 klasa I b pod kierunkiem p. Danuty Matysiak realizowała program „Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci”. Celem zajęć było poznanie  zagrożeń związanych ze smogiem. Dzieci korzystały z materiałów przygotowanych przez Fundację PGNiG. Były to Antysmog boxy, czyli specjalne zestawy edukacyjne zawierające scenariusze lekcji, pomysły na doświadczenia i eksperymenty naukowe dla klas I – III. Dzięki eksperymentom  i zabawom uczniowie dowiedzieli się, jakie są cechy powietrza, jak powstaje smog, jak wpływa na nasze zdrowie oraz w jaki sposób z nim walczyć. W czasie zajęć dzieci segregowały odpady, tworzyły smog, dekorowały maseczki antysmogowe.

Podsumowaniem zajęć niech będą słowa Zbigniewa Kajdanowskiego, prezesa Fundacji PGNiG: „Każdy z nas może przyczynić się do poprawy powietrza. To ważne, aby dzieci już od najmłodszych lat uczyły się, jak dbać o środowisko naturalne. Tylko wspólnie możemy sprawić, że w przyszłości będziemy oddychać czystym powietrzem.”

Danuta Matysiak

24 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z okazji tego święta zostało zorganizowane spotkanie czytelnicze. Naszym gościem specjalnym była Dyrektor Publicznego Przedszkola Samorządowego „Pod Sosnową Szyszką” Pani Maria Grygiel. Dzieci przywitały naszego Gościa okrzykami radości i gromkimi brawami. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym śpiewaniem piosenki o Kubusiu Puchatku. Pani Dyrektor przeczytała dzieciom jedną z przygód misia pod tytułem „Bardzo wietrzny dzień”. Dzieci rozwiązały także quiz, w którym sprawdziły swoje umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Pani Dyrektor opowiedziała dzieciom o swoim ulubionym misiu z czasów dzieciństwa. Uśmiechnięte buzie dzieci wyrażały radość ze spotkania, a przytulane przez cały czas misie świadczyły o niezwykłej więzi łączącej je z pluszakami. Na spotkanie zostały zaproszone również dzieci z grup przedszkolnych. Akcję zakończyła gimnastyka z Kubusiem Puchatkiem w rytm piosenki „Ćwiczę – góra, dół”. Wspólne pamiątkowe zdjęcie na zawsze uwieczniło atmosferę życzliwości i radość ze spotkania.

Monika Rodakowska, Bernadeta Basaj, Danuta Rajn

Urząd Dozoru Technicznego- nazwa brzmi groźnie, ale spotkanie z p. Mariuszem Kowalskim, inspektorem UDT, wcale takie nie było.

16 maja, dzieci z klasy I a i I b dowiedziały się, jak bezpiecznie korzystać z wind, schodów  ruchomych, placów zabaw, na co zwrócić uwagę podczas pobytu w wesołym miasteczku.  Dużym zainteresowaniem , nie tylko wśród chłopców, spotkało się przymierzanie kasków, uprzęży oraz prezentacja narzędzi stosowanych przez inspektorów.

Każde dziecko na zakończenie spotkania otrzymało pamiątkowy dyplom, kolorowankę i kredki. Szczęśliwcy wylosowali nagrody specjalne.

Zagadki, prezentacja, pokaz, losowanie nagród- wszystko to sprawiło, że dzieci będą pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa w codziennych sytuacjach. Za ciekawe spotkanie bardzo dziękujemy.

Wychowawcy klas I: Elżbieta Mazur i Danuta Matysiak

Tradycją naszej szkoły jest organizowanie zabawy tanecznej, jako jednej z wielu form integracji uczniów. 23 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów klas I – III. Na zabawę tę zaproszone zostały także dzieci z grup przedszkolnych. Zabawa andrzejkowa to nie tylko wspólne tańce, ale również tradycja wróżenia. W nawiązaniu do tej tradycji na zabawę przybyły wróżki (uczennice gimnazjum), które wróżąc między innymi z kart, czy z wosku, zaprosiły dzieci do świata magii. Wspólne tańce przy dźwiękach znanych przebojów disco polo i muzyki współczesnej (przygotowane przez Pana Andrzeja i Waldka) zachęcały do tańca nie tylko uczniów, ale także Panią Dyrektor i Wychowawców. Rozbawieni uczniowie wspólne z księdzem Łukaszem wymyślali niepowtarzalne układy taneczne. Wszyscy bawili się doskonale. Wspólne zabawy z panią Dyrektor, Wychowawczyniami, księdzem Łukaszem oraz kolegami i koleżankami sprawiły dzieciom wiele radości i z pewnością pozostaną na długo w ich pamięci. Miłą pamiątką będą zdjęcia wykonane podczas wspólnej zabawy (zdjęcia wykonała Pani Monika Rodakowska).

Mały Samorząd Uczniowski

opiekun Danuta Fałek

9 maja w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. ,,Kopciuszek". Zostało ono przygotowane przez panią Karolinę Matejszczak, opiekunkę szkolnej grupy teatralnej ,,Zamaskowani”.  Na spektakl przybyli uczniowie klas I-III oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego ,,Pod Sosnową Szyszką”, które mieści się w naszej miejscowości, Garbatce. Swoją obecnością zaszczyciły także: pani dyrektor Agnieszka Babańca, pani dyrektor Ewelina Piecyk-Kowalska, nauczyciele, a także rodzice i inni członkowie rodziny występujących dzieci.

Wszyscy aktorzy świetnie odegrali swoje role, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Stroje występujących były trafnie dobrane do odgrywanej postaci. Warto wspomnieć również o dekoracji, która zrobiła na oglądających olbrzymie wrażenie. Młodzi artyści podczas występu posługiwali się wieloma rekwizytami, dzięki czemu widzowie wykazali duże zainteresowanie. Nie brakowało humorystycznych scenek, które rozbawiły publiczność do łez. Muszę przyznać, że spektakl ten został przygotowany naprawdę doskonale. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. Był to prawdziwy pokaz sztuki aktorskiej!!! Serdecznie gratulujemy pani Karolinie Matejszczak oraz grupie ,,Zamaskowani” tak wspaniałego występu i życzymy kolejnych sukcesów!!!

Zuzanna Szewczyk

Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych - Zespół ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego, Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach oraz Nadleśnictwa: Kozienice, Radom i Zwoleń zorganizowali w bieżącym roku XXVII edycję konkursu przyrodniczego z cyklu „Moje spotkania z Puszczą” zatytułowaną „Moje wędrówki przez leśne kryjówki”. 17 listopada 2017r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach, odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla uczestników konkursu. Uczniowie naszej szkoły jak co roku licznie wzięli udział w konkursie i ich prace w różnych dziedzinach zostały docenione przez jury. W dziedzinie literatury z II grupy wiekowej II nagrodę zdobyła Zofia Mieczyńska z klasy IVc, przygotowana przez panią Annę Rutkę. W dziedzinie fotografii w I grupie wiekowejIII nagrodę przyznano Zuzannie Hołuj z klasy IIIc, którą opiekowała się pani Joanna Sałek.  W tej samej dziedzinie ale w III grupie wiekowej II nagrodę otrzymała Amelia Hołuj z klasy IIa PG, natomiast Wojciech Maj także z klasy IIa PG zajął miejsce III. Uczniami opiekowała się pani Agata Styczyńska. Natomiast Piotr Nagadowski z klasy IIIb PG otrzymał wyróżnienie w kategorii test wiedzy w III grupie wiekowej. Uczniowi w przygotowaniach pomagała pani  Grażyna Kalembkiewicz. Laureaci oprócz dyplomów i pięknych albumów przyrodniczych otrzymali nagrody rzeczowe. Był to aparat fotograficzny i plecaki. Jesteśmy dumni z sukcesów naszych uczniów i liczymy, że w przyszłej edycji konkursu także będziemy mieli się czym pochwalić.

Opiekunka konkursu: Agata Styczyńska

W dniu 10 maja 2018 r w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce- Letnisko rozegrano Szkolny Turniej Tenisa Stołowego. W zawodach wystartowało 137 uczniów naszej szkoły. Rywalizacja odbyła się z użyciem czterech stołów do tenisa stołowego. Komisja sędziowska pracowała w składzie: Waldemar Langa oraz Andrzej Suwała.

W czasie ceremonii dekoracji zwycięzców medale i dyplomy wręczali: dyrektor PSP Agnieszka Babańca, wicedyrektor Ewelina Piecyk- Kowalska, nauczyciele wychowania fizycznego Waldemar Langa oraz Andrzej Suwała.

Dyrekcja szkoły oraz nauczyciele wychowania fizycznego dziękują sekretarzowi  gminy Garbatka- Letnisko Pani Teresie Fryszkiewicz za pomoc w pozyskaniu środków finansowych niezbędnych do zakupu dwóch stołów do tenisa stołowego firmy Polsport Bielsko- Biała.

Wyniki:


Klasy czwarte dziewczęta:
1 miejsce- Julia Pomarańska
2 miejsce- Sandra Paprocka
3 miejsce- Zuzanna Fryszkiewicz

Klasy czwarte chłopcy:
1 miejsce- Dawid Gnyś
2 miejsce- Kacper Maj
3 miejsce- Adam Kraszula

Klasy piąte dziewczęta:
1 miejsce- Hanna Gnyś
2 miejsce- Agata Maj
3 miejsce- Maja Molenda

Klasy piąte chłopcy:
1 miejsce- Adrian Majcher
2 miejsce- Patryk Olejarz
3 miejsce- Kacper Sobieszek

Klasy szóste dziewczęta:
1 miejsce- Ewa Kujawińska
2 miejsce- Justyna Waszkiewicz
3 miejsce- Maja Walczak

Klasy szóste chłopcy:
1 miejsce- Paweł Sobczyk
2 miejsce- Szymon Jędrys
3 miejsce- Mateusz Szafrański

Klasy siódme dziewczęta:
1 miejsce- Patrycja Twardowska
2 miejsce- Oliwia Wójcik
3 miejsce- Ewa Mojsiuszko

Klasy siódme chłopcy:
1 miejsce- Patryk Klimowicz
2 miejsce- Maksymilian Gołąbek
3 miejsce- Kacper Garczyna

 

Gratulujemy!