Rok szkolny 2022/2023

W piątkowy poranek, 23 czerwca 2023 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Uczniowie, nauczyciele i rodzice spotkali się w hali sportowej, by podsumować ostatnie miesiące nauki i pracy. W spotkaniu wzięli udział również zaproszeni goście - Sekretarz Gminy Garbatka-Letnisko pani Marzena Pomarańska oraz Przewodnicząca Rady Rodziców, pani Adriana Roszak.

Tradycyjnie na początku uroczystości nastąpiło przekazanie korony Królowej, którą została uczennica– Karolina Sekuła.  Będzie ona pełniła tę zaszczytną funkcję w kolejnym roku szkolnym.

Następnie głos zabrały dyrektorki szkoły: dyrektor Agnieszka Babańca, wicedyrektor Ewelina Piecyk-Kowalska oraz wicedyrektor Monika Bernacik. Na początek wręczone zostały nagrody i świadectwa z czerwonym paskiem uczniom, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce.

Kolejno nagrodzeni zostali uczniowie ze średnią powyżej 5,00 oraz wzorowym zachowaniem. Otrzymali oni stypendia za swoją systematyczną pracę, godną naśladowania postawę oraz zaangażowanie. Stypendia Wójta Gminy Garbatka-Letnisko w imieniu pani wójt Teresy Fryszkiewicz, która ze względu na obowiązki zawodowe nie mogła uczestniczyć w spotkaniu, wręczyła pani sekretarz Marzena Pomarańska, zaś stypendia Dyrektora Szkoły przekazała pani dyrektor Agnieszka Babańca.

Nie zabrakło podziękowań dla rodziców – listy gratulacyjne otrzymali rodzice uczniów klas 8, którzy osiągnęli średnia ocen powyżej 5,00 i wzorowe zachowanie. Słowa uznania otrzymali także rodzice, którzy zaangażowali się we współpracę ze szkołą w ciągu mijającego roku szkolnego.

Po chwili głos zabrali absolwenci, którzy we wzruszający sposób podziękowali za ostatnie osiem lat nauki w szkole w Garbatce. Swoje słowa wdzięczności skierowali do dyrekcji, nauczycieli i wychowawców. Sami zaś zostali pożegnani przez koleżanki i kolegów z klasy siódmej.

W dalszej części spotkania odbyła się uroczysta gala „Róże Oświaty”, podczas której pożegnani zostali nauczyciele kończący pracę w naszej szkole: pani Agnieszka Rygiel, nauczycielka języka polskiego, która w szkole w Garbatce pracowała przez ponad 25 lat; pani Teresa Rodakowska, nauczycielka oraz wieloletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej w Bogucinie, w której pracowała ponad 40 lat, a w tym roku odeszła na zasłużoną emeryturę; pani Katarzyna Zawadzak, która w tym roku pracowała jako nauczycielka matematyki i informatyki oraz nieobecna na uroczystości pani Urszula Szerszeń, pracująca przez rok jako nauczycielka fizyki.

Niespodzianką dla wszystkich pań był wzruszający występ niezwykłego duetu: absolwentki naszej szkoły pani Aniki Kęski oraz nauczycielki pani Martyny Pajączkowskiej.

Za naukę i pracę w minionym roku szkolnym podziękowała uczniom i nauczycielom pani dyrektor Agnieszka Babańca. Życzyła wszystkim udanych, pełnych przygód, ale też bezpiecznych wakacji.

Na zakończenie ósmoklasiści mogli wspólnie pożegnać się ze szkołą podrzucając w górę czapki absolwentów, zaś Maja Pochylska i Marlena Maj wykonały własną wersję znanego przeboju.

Anna Rutka

W ramach doradztwa zawodowego i preorientacji zawodowej, uczniowie klas ósmych pod opieką wychowawców i nauczyciela doradztwa zawodowego, udali się 31.05.203 r. na wycieczkę do Elektrowni ENEA Kozienice.  Elektrownia znajduje się w Świerżach Górnych i jest największym zakładem wytwarzającym energię elektryczną w Polsce, pod względem wielkości mocy zainstalowanej, wśród elektrowni opalanych węglem kamiennym. Elektrownia jest w stanie wytworzyć moc sięgającą 4000 MW.

 

 

Na wstępie, zwiedzającym przedstawiona została historia zakładu od powstania po dzień dzisiejszy. Następnie uczniowie podzieleni na dwie grupy zobaczyli cały proces technologiczny wytwarzania energii: skład węgla, taśmociągi transportujące węgiel do młynów, kotły spalające pył węglowy, turbogeneratory wytwarzające energię elektryczną i maszynownię. Największą atrakcją był nowy blok, oddany w 2017 r., o wysokości ponad 100 m i mocy 1075 MW. Z jego szczytu zwiedzający mieli okazję podziwiać Wisłę i okoliczny pejzaż.

Mariola Gębska

12 czerwca 2023 roku odbyło się spotkanie czytelnicze z wyjątkowym gościem – panią Teresą Bęczkowską,  która w latach 1999 – 2008 pełniła funkcję dyrektora szkoły, a także pracowała jako nauczycielka. Obecnie należy do Stowarzyszenia „Aktywni 50+”, którego niesamowite rękodzieła są  powszechnie znane i podziwiane. Pani Teresa realizuje również swoje podróżnicze marzenia współpracując z biurem podróży i pełniąc funkcję  przewodnika wycieczek.

Nasz Gość pokazał  dzieciom jeszcze jedną swoją pasję – zamiłowanie do literatury. Tematem przewodnim spotkania była poezja Jana Brzechwy  -  „Brzechwa Dzieciom”. Uczniowie wysłuchali wierszy: „Leń”, „Pomidor”, „Na straganie”, „Zapałka”, „Kwoka”, „Jajko”, „Ptasie plotki”.

Piękna interpretacja utworów i talent recytatorski pani Teresy sprawiły, że dzieci nie tylko słuchały wierszy, ale włączyły się w ich recytowanie, a zapytane o tytuły książek, potrafiły wymienić prawie wszystkie (co udowodniła odważna Basia z klasy Ib).

Uczniowie klas III wraz z panią Danutą Matysiak zaśpiewali dla naszego Gościa wakacyjną piosenkę.

Na koniec uczennice podziękowały za spotkanie i wręczyły pani Teresie pamiątkowy dyplom.  Gromkie brawa oraz głośne „dziękuję” wyraziły dziecięcą wdzięczność za spotkanie.

Akcję „Czytajmy razem” zorganizowały panie: Monika Rodakowska i Agata Styczyńska  w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

4 czerwca 2023 r. w szkolnej świetlicy odbyło się spotkanie z Panią Karoliną Drab. Pani Karolina jest dietetykiem klinicznym. Pracuje jako dietetyk w Radomskim Centrum Onkologii. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 6-8. W ramach doradztwa zawodowego i preorientacji zawodowej pani dietetyk opowiedziała o swojej pracy, czym zajmuje się dietetyk, przedstawiła uczniom ścieżkę kariery zawodowej oraz możliwości zatrudnienia.

Przyszłych dietetyków powinna cechować: cierpliwość, wyrozumiałość, umiejętność uważnego słuchania pacjentów, empatia, spostrzegawczość, odporność emocjonalna, umiejętność przekonywania pacjentów do stosowania się do zaleceń i przestrzegania dobranych dla nich diet.

Mariola Gębska

W środę, 7 czerwca,  klasa III B wraz z Rodzicami i Wychowawczynią  zorganizowali klasowe  Święto Rodziny. W tym celu wybraliśmy się na OW ,,Polanka’’, aby tam w pięknych plenerach, wśród zieleni, wspólnie spędzić czas, którego ciągle wszystkim brakuje. Dzieci przedstawiły program artystyczny dla rodziców. Przygotowaliśmy konkurencje sportowe przeznaczone dla wszystkich: dzieci, wychowawczyni i rodziców. Zmagania sportowe dostarczyły nam wielu pozytywnych emocji i wywołały uśmiech na twarzach wszystkich uczestników. Każdy był zwycięzcą i otrzymał  drobny upominek. Po zakończeniu rywalizacji przygotowano pieczenie kiełbasek przy ognisku, słodki poczestunek. Świetna zabawa i wspólna biesiada przyczyniły się do wzmocnienia więzi emocjonalnej wśród najbliższych i pielęgnowania relacji rodzinnych oraz tradycji świętowania Dnia Matki i  Dnia Ojca. Długo nie zapomnimy tego dnia.
Anna Karsznia

7 czerwca rano dzieci z klasy 3a nie zdążyły wyłożyć wszystkich książek i przyborów na ławkę, gdy do klasy wkroczył w pełnym umundurowaniu prawdziwy strażak. Był to pan Paweł Kowalski, tata Borysa.

Wszyscy z zaciekawieniem słuchali opowieści o pracy strażaka, trudnych i wspaniałych akcjach w których uratowano ludzkie życie. Pan Paweł zwrócił uwagę na prawidłowe zachowanie w różnych niebezpiecznych sytuacjach. Nasz gość nie zapomniał, że dzieci uwielbiają wszystkiego dotknąć. Mogły się przebrać, założyć maskę, butlę z tlenem, zbadać otoczenie za pomocą termowizera, obejrzeć samochód strażacki.

To nie była jedyna niespodzianka. Dzień wcześniej  odwiedziliśmy Zespół Szkół drzewnych i Leśnych. Dzięki uprzejmości nauczycieli prowadzących warsztaty, mogliśmy spróbować pracy na urządzeniach, które kiedyś były niezbędne stolarzowi, czy cieśli. Dzieci były zafascynowane. Wydaje się, że niektóre miały młotek, czy wiertło pierwszy raz w ręku. Mimo to,  szło im doskonale!

Co warte podkreślenia, dzisiaj żaden z tych zawodów nie jest zarezerwowany dla mężczyzn. Wspaniale w tych zawodach radzą sobie kobiety.

Jaki zawód wybrać?

Na to pytanie każde z dzieci musi odpowiedzieć sobie za kilka lat. Ale dobrze, że już dziś wiedzą na czym tak naprawdę polega praca w wybranym zawodzie.

Dziękujemy wszystkim, którzy nam tę wiedzę przekazują.

Danuta Matysiak

02.06.23 uczniowie klas 2a, 2b i 2f pod opieką p. Moniki Dąbrowskiej, p. Natalii Rokity i p. Teresy Rodakowskiej uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego. Zwiedzanie tego malowniczego miasteczka rozpoczęliśmy od rejsu statkiem. Uczniowie mieli okazję podziwiać zarówno walory przyrodnicze jak i elementy architektury rozciągające się brzegiem Wisły. Podczas rejsu dzieciom towarzyszyły rybitwy, które latały nad statkiem.

Następnie udaliśmy się na przejażdżkę eko-busikami. Trasę rozpoczęliśmy od udania się na promenadę nadwiślaną, aleją Kazimierza Wielkiego dojechaliśmy do spichlerza ,,Pod Żurawiem". Następnie wróciliśmy do miasteczka słuchając legendy Kazimierskiego Koguta. Dzięki temu dzieci wiedzą już, iż kogut nie jest przypadkowym symbolem tego miasta. Mijaliśmy renesansową kamienicę Celejowską, a także najstarszą chatę na Lubelszczyźnie. W końcu dojechaliśmy do celu naszej podróży, czyli do jednego z najpiękniejszych kazimierskich wąwozów — Korzeniowego Dołu. Tam odbyliśmy spacer, podziwiając uroki tego miejsca. Następnie udaliśmy się w drogę powrotną eko-busikami do centrum miasta na Rynek Duży. Tam zaczęliśmy powtórne zwiedzanie największych atrakcji Kazimierza pod opieką pani przewodnik.

Wysłuchaliśmy historii Kościoła św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Następnie udaliśmy się do znajdującego się tam średniowiecznego zamku. Zamek powstał w pierwszej połowie XIV wieku, gdy kraina znajdowała się pod władaniem króla Kazimierza Wielkiego. Następnie mieliśmy okazję podziwiać uroki Kazimierza ze znajdującej się nieco dalej zamku cylindrycznej baszty. Następnym punktem wycieczki była Góra Trzech Krzyży. Trzy krzyże umieszczono tutaj  na pamiątkę cudownego uleczenia mieszkańców z morowej zarazy (cholery), która nawiedziła miasto na początku XVIII wieku. Nie zabrakło oczywiście czasu na zakup pamiątek i zjedzenie obiadu. Wycieczka była bardzo intensywna, mimo zmęczenia dzieci wróciły zadowolone i bogatsze o nową wiedzę i doświadczenia.

Natalia Rokita i Monika Dąbrowska   

W dniu 6 czerwca 2023 roku uczniowie klas: 1a i 3b wybrali się w odwiedziny do naszych sąsiadów - Zespółu Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku. Dzięki uprzejmości taty naszych uczniów Pana Marcina Szumilasa mieliśmy możliwość uczestniczenia w interesującej lekcji dotyczącej zawodu stolarza, cieśli czy tapicera. Uczniowie mogli także samodzielnie wypalić tekst na otrzymanym w prezencie drewnianym serduszku, przeciąć deski czy wbijać gwoździe. Serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi za zaproszenie, przygotowanie interesującej lekcję i zorganizowanie warsztatów. Dziękujemy!

Natalia Kęska

1 czerwca 2023 roku w naszej szkole odbyły się „Talenciki Roku” promujące uzdolnienia uczniów klas I-III.

Dzieci mogły zaprezentować swoje zdolności w trzech kategoriach: taniec, śpiew i rysunek.

Wyniki konkursu:

Kategoria  ŚPIEW
I miejsce: Iza Klimowicz, Zuzanna Kupidura, Magda Wiśniewska
II miejsce: Artur Rokun
III miejsce: Oliwia Zawadzak

Kategoria  TANIEC
I miejsce: Jan Wasiak
II miejsce: Julia Maj, Agata Maj
III miejsce: Oliwia Zawadzak

Kategoria RYSUNEK
I miejsce: Zofia Łosiewicz
II miejsce: Marcel Giza
III miejsce: Barbara Sadownik

Zwycięzcom oraz wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w „Talencikach Roku” serdecznie gratulujemy. Byliście odważni i wspaniali!

Organizatorzy: Monika Suwalska, Agata Styczyńska

Tradycją „Programu dla szkół” w którym dzieci otrzymują co tydzień  produkty mleczne oraz pyszne warzywa i owoce stało się organizowanie turnieju pod nazwą:  „ Na sportowo – zdrowo”. W tym roku odbył się on 31 maja przed świętem naszych milusińskich. Uczniowie mieli okazję do pokazania swoich sportowych umiejętności.

W każdej klasie powstały sześcioosobowe, mieszane zespoły, które postanowiły sprawdzić swoją szybkość i zręczność, odporność na stres,  a przy tym dobrze się bawić. Zawody były przerywane hasłami:  „Czy wygramy, czy przegramy, zawsze dobry humor mamy”, „Dieta, ruch to podstawa, kto pamięta wielkie brawa”. Nie zabrakło piosenki śpiewanej przez wszystkich uczestników pt.: ”Zatańczyły witaminy”.

 


Dzieci biegały z woreczkami, kółkami ringo, turlały piłki za pomocą kijów do unihokeja, budowały wieże. Cicho nie było! Emocje sięgały zenitu. Drużyny były tak dobre, że trzeba było przeprowadzić dodatkowe konkurencje, aby wyłonić zwycięzcę. W turnieju jednak nie było przegranych. Każda klasa otrzymała dyplom  i nagrody.

W jednym z wyścigów brali udział nauczyciele. Dzieci okazały się sprytniejsze. Co to znaczy mieć małe, szybkie nóżki!

Dziękujemy pani Dominice Grygiel za przygotowanie wspaniałych dekoracji,   a wszystkim nauczycielom edukacji wczesnoszkolnej za pomoc  w zorganizowaniu zawodów. Wszystkie dzieci zachęcamy do prowadzenia zdrowego stylu życia. Przypomnijmy jego zasady: odpowiednia dieta, odpoczynek, ruch na świeżym powietrzu, unikanie uzależnień, wystarczająca ilość snu i oczywiście dbanie  o higienę.  Zachęcamy wszystkich do ich stosowania..

Nagrody zaraz zostały wykorzystane, co widać na zdjęciu.

Danuta Matysiak
Agata Styczyńska
i nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej.

Czy w bibliotece można grać w szachy? Oczywiście, że tak! Dzięki uprzejmości naszych sąsiadów Zespołowi  Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisko, w bibliotece pojawił się stolik szachowy, który wzbudził ogromne zainteresowanie wśród uczniów.  Stolik jest nie tylko ozdobą biblioteki, ale również miejscem, przy którym toczy się zacięta gra. Uczniowie uczą grać w szachy także bibliotekarkę.

Dziękujemy panu Mirosławowi Dziedzickiemu - dyrektorowi Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych, za życzliwy gest oraz panu Maciejowi Czachorowi za zaangażowanie, uprzejmość i przywiezienie stolika, który został wykonany podczas kursu Stolarz – Renowator w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zespole Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisko.

Monika Rodakowska

MegaMisja to spotkania z bajkowymi bohaterami: Julką, Kubą i Psotnikiem. Uczniowie klasy Ib pomagają bohaterom pokonywać różne trudności, poszerzając swoją wiedzę i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa w sieci, mądrego i świadomego korzystania z zasobów Internetu, obsługi sprzętu cyfrowego… Tym razem bohaterowie wprowadzili dzieci w świat reklam, billboardów, plakatów i uczyli rozsądnego odbioru tych  środków przekazu. Uczniowie wykonali billboard reklamujący naszą szkołę. Wykorzystali nie tylko swoje umiejętności plastyczne, ale również zasoby strony internetowej szkoły. Przypomnieli sobie, kim jest patronka szkoły Królowa Jadwiga, jak wygląda logo szkoły oraz najważniejsze uroczystości, w których brali udział.

Wspólnie stworzyli dzieło, które pokazuje, że szkoła nie jest nudna! Najwięcej radości sprawiły zdjęcia, na których szukali siebie i wspomnienia, które jednoczą, powodują uśmiech na twarzy i sprzyjają budowaniu pozytywnego odbioru szkolnej rzeczywistości.

Zajęcia prowadzone są w ramach #LaboratoriaPrzyszłości

Monika Rodakowska

19 maja 2023 roku uczniowie klas Ia i Ib pod opieką pań: Dominiki Grygiel, Natalii Kęski oraz Moniki Rodakowskiej odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Garbatce-Letnisko. Uczniami zaopiekowały się panie: Małgorzata Markowska – dyrektor biblioteki oraz Iwona Stępień, która na co dzień zajmuje się działem dla dzieci. Pani Dyrektor opowiedziała dzieciom o pracy w bibliotece publicznej oraz zasadach korzystania z księgozbioru. Dzieci poznały literaturę dziecięcą, o której opowiedziała im pani Iwona.  Młodzi czytelnicy mieli dużo ciekawych i niełatwych pytań. Dzieciom najbardziej spodobały się książki o dinozaurach oraz z serii „Zaopiekuj się mną…”.  Zadeklarowały chęć korzystania z Gminnej Biblioteki Publicznej i obiecały powtórne odwiedziny, tym razem z rodzicami.

Na pamiątkę uczniowie otrzymali zakładki do książek.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Monika Rodakowska

17 maja w Kozienicach odbył się Festiwal Piosenki o Zdrowiu, którego organizatorem była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kozienicach. W muzycznym wydarzeniu wzięło udział 191 przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu kozienickiego, którzy mieli za zadanie przedstawić utwór muzyczny o tematyce szeroko pojętego zdrowia i zdrowego stylu życia. Oficjalnego otwarcia Festiwalu dokonał Starosta Kozienicki Krzysztof Wolski, który objął wydarzenie patronatem honorowym. Natomiast w ceremonii wręczania dyplomów i nagród laureatom konkursu uczestniczyła Wicestarosta Małgorzata Bebelska. Miło nam ogłosić, że zespół instrumentalno-wokalny NO NAME w składzie: Zofia Brudzyńska, Weronika Starzyk, Małgorzata Kamińska, Anna Kamińska, Ada Zawłocka i Michał Kamiński zdobył I miejsce w kategorii szkoły podstawowe klasy VI-VIII. Nasza placówka będzie reprezentowała powiat Kozienicki na Wojewódzkim Festiwalu w Siedlcach. Powodzenia młodzi artyści!

Tomasz Kubiak