Rok szkolny 2012/2013

Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2103 przypadło na 3. dzień września. Młodzież Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce rozpoczęła uroczystości udziałem w okolicznościowej Mszy Świętej celebrowanej przez księdza Augustyna Rymarczyka w miejscowym kościele.

25 września 2012r. do Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce-Letnisko, na zaproszenie uczniów klas I-III oraz ich wychowawców, przybyli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Kozienicach - sierżant sztabowy Dariusz Dróżdż i sierżant Justyna Domarecka. Tematem spotkania była "Bezpieczna droga do szkoły". Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali pogadanki, z której dowiedzieli się m.in. o zasadach bezpiecznego poruszania w terenie pozaszkolnym. Dzieci czynnie włączyły się w rozmowę, odpowiadając na pytania dotyczące numerów alarmowych oraz prawidłowego zachowania na drodze. Policjanci cierpliwie wyjaśniali wątpliwości dotyczące kwestii bezpieczeństwa. Spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające.

Gladiatorzy, surfing na symulatorze, wyścigi w kuli zorbingowej po torze czy ring sumo - to tylko niektóre atrakcje, które czekały na uczniów klas IV-VI podczas zorganizowanego w Zespole Szkół Samorządowych w Garbatce "Dnia Sportu". Dzieci rywalizowały ze sobą w konkurencjach klasowych i indywidualnych, a nagrodami były przygotowane przez sponsorów puchary i medale. Pierwsze miejsce zajęła klasa Va, II miejsce – klasa VIa, trzecie miejsce wywalczyła klasa VIb. Dodatkowo każdy z uczestników zabawy otrzymał nagrodę specjalną – plecak olimpijski.

12 października 2012 roku świętowaliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Władze samorządowe, rodzice i społeczność uczniowska podziękowała dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły za trud, codzienną pracę, za serce…

Uczniowie klas II Publicznej Szkoły Podstawowej - pod opieką pani Elżbiety Mazur i Renaty Wałęki – przygotowali spektakl słowno - muzyczny. Młodzież gimnazjalna zaprezentowała kabaret o nauczycielach i dla nauczycieli. Były kwiaty, gratulacje i uśmiechy…

21 października 2012 r. w Sanktuarium Królowej Różańca Świętego w Wysokim Kole miało miejsce rozstrzygnięcie II Międzyszkolnego Konkursu Różańcowego „Jak Paciorki Różańca”. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wykonać własnoręcznie różaniec z dowolnego materiału. Ocenie podlegały wkład pracy dziecka, estetyka i oryginalność różańca.

26 października 2012 r. o godz. 9.00 odbyło się uroczyste Ślubowanie uczniów klasy pierwszej. W sali gimnastycznej, w towarzystwie gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, Dyrekcji, Nauczycieli, uczniów naszej szkoły i wzruszonych Rodziców, pierwszaki zostały włączone w poczet uczniów. Musiały wcześniej odwiedzić Krainę Śpiewu i Tańca, Krainę Pracy, Krainę Miłości, Krainę Mądrości i Krainę Grzeczności.

"Jak się macie, drogie dzieci?
W naszych progach dziś Was witam.
Co za chwilę zobaczycie -
to historia niesamowita![...]"

Tymi słowami zostały przywitane przedszkolaki z garbackiego przedszkola "Pod sosnową szyszką", które przybyły 9 października 2012 roku do budynku Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce-Letnisko. To specjalnie dla nich ich starsi koledzy z klasy IIIa, pod opieką wychowawczyni - pani Renaty Maj przygotowali niezwykłe przedstawienie.

Stowarzyszenie LGD "Puszcza kozienicka" w ramach działania wdrażanie LSR zorganizowało w Publicznej Szkole Podstawowej zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone przez członków Centrum Promocji Sztuki "Galeria" w Kozienicach. Dzieci miał okazje do bezpośredniego kontaktu z twórcami ludowymi. Warsztaty malarskie prowadziła pani Marlena Zielińska, tajniki haftu przybliżała młodym adeptom sztuki pani Barbara Drachal a swój warsztat rzeźbiarski prezentował pan Zbigniew Kurasiewcz.

25 października w naszej szkole gościła Łódzka Filharmonia „Wirtuoz” z koncertem pt.: „Muzyka Filmowa”. Zespół „Swing Duo +1” w składzie : Grzegorz Czuchaj-saksofon tenorowy, saksofon sopranowy, flet pasterski; Roman Jońca – instrumenty klawiszowe i Jacek Woźnica – skrzypce, prowadzenie koncertu, w bardzo profesjonalny sposób starał się wyjaśnić słuchaczom rolę muzyki w filmie. Koncert polegał na odgadywaniu przez publiczność tytułu filmu, z którego pochodzi grany fragment. Trafne skojarzenia były nagradzane. W trakcie koncertu pojawiły się między innymi tematy filmowe z „Różowej Pantery”, „Flinstonów”, „Titanica”. Uczniowie mieli także okazję wspólnie zagrać z muzykami na instrumentach perkusyjnych. Wszyscy z niecierpliwością czekają na następny koncert i związane z nim atrakcje.

11 listopada, w niedzielne popołudnie o godz.16.00 mieszkańcy Garbatki – Letnisko spotkali się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Samorządowych na uroczystej Wieczornicy. Spotkanie poświęcone 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości honorowym patronatem objął Wójt Gminy Robert Kowalczyk.

W mroźne przedpołudnie, 8 grudnia 2012 roku w Zespole Szkół Samorządowych w Garbatce-Letnisko rozpoczął się Mikołajkowy Turniej Oyama Karate w konkurencji kata. Organizatorami zawodów, które swym patronatem objął Wójt Gminy Garbatka-Letnisko, Pan Robert Kowalczyk, były Zespół Szkół Samorządowych w Garbatce oraz Nadwiślański Klub Sportów Walki Wulkan w Kozienicach. Do udziału w turnieju zgłosiło się w sumie 204 zawodników należących do czterech klubów karate z Tarnobrzega, Rzeszowa, Łodzi oraz klubu gospodarzy.

W dniach 03.12.2012r. - 15.12.2012r. w Publicznej Szkole Podstawowej została przeprowadzona zbiórka żywności „Ty też możesz zostać świętym Mikołajem”. Organizatorem tej akcji charytatywnej było Szkolne Koło PCK, którego opiekunem jest pani Karolina Matejszczak, nauczycielka języka polskiego. Udało się zebrać wiele produktów, które w formie świątecznych paczek zostały przekazane osobom najbardziej potrzebującym.

Karolina Matejszczak: To jest dowód na to, że ludzie dobrej woli jeszcze istnieją. Sądzę, że warto organizować tego typu akcje. Dzieci mają okazję nauczyć się wrażliwości na krzywdę drugiego człowieka, zdają sobie sprawę z tego, że biorą udział w czymś ważnym, że coś jest zależne od nich, choć mają tak niewiele lat. Bo najważniejsze jest to, aby nieść pomoc innym ,a jednocześnie czerpać z tego radość. Dzięki temu czujemy się potrzebni, a to przecież jest sensem naszego istnienia.

20.12.2012 r. zostały wystawione jasełka pt. „Niebiański figiel” przygotowane przez następujących nauczycieli: p. Karolinę Matejszczak, p. Agatę Styczyńską, p. Katarzyną Chmiel oraz s. Nadzieję Antoniuk. Młodzi aktorzy należący do szkolnego koła teatralnego w niezwykły sposób zaprezentowali przyjście Bożej Dzieciny na świat w cudowną noc, kiedy to granice między przeszłością a przyszłością zostają całkowicie zatarte.

"Cicho, cichutko i kroku zwolnijcie!
Bo miniecie stajenkę ubogą!
A tam w żłobie wszak kryje się Życie!
Kto w nim leży – jest Prawdą i Drogą"

Jak co roku w naszej szkole odbyła się Wigilia dla społeczności Garbatki. W magiczny i świąteczny nastrój wprowadziła wszystkich młodzież, przedstawiając jasełka związane z życiem mieszkańców. Wspólne kolędowanie, łamanie się opłatkiem, przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia stało się tradycją szkoły. W ten szczęśliwy czas chcemy być razem, by życzyć wszystkim Pokoju Bożego. Właśnie w takich chwilach rodzi się Chrystus.

21.02.2013 r. w naszej szkole odbyło się przedstawienie teatralne pt.: "Książę szuka żony", na które przybyli: dyrektor Agnieszka Babańca, dyrektor Andrzej Baracz, uczniowie klas 0 - 6, nauczyciele oraz rodzice. Do występu młodych aktorów przygotowała pani Karolina Matejszczak, nauczycielka języka polskiego oraz opiekunka szkolnego koła teatralnego.

23 lutego 2013 r. odbył się II Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta. Zawody otworzyli dyrektor Agnieszka Babańca oraz Przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Mazur. W turnieju wzięło udział 62 zawodników. Komisja sędziowska w składzie: Waldemar Langa, Tomasz Krekora oraz Andrzej Suwała czuwali nad prawidłowym przebiegiem zawodów.