Rok szkolny 2017/2018

Pangea to konkurs matematyczny, organizowany co roku przez Międzynarodową Szkołę Meridian. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie matematycznych zdolności wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.

6 kwietnia 2018 roku Zofia Bolesławska – uczennica klasy V Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce – Letnisko odebrała w Warszawie brązowy medal uzyskany w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Pangea i uzyskała tytuł Matematycznego Mistrza. Zofii serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Patrycja Rybak – nauczycielka matematyki

10 marca 2018 r. uczniowie klasy IIIb reprezentowali naszą szkołę podczas 15 Przeglądu Kabaretów Szkolnych w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach.

Kabaret „Cwaniaki” zaprezentował skecz pt. „Oddział Specjalny”. Uczniowie: Damian Olejarz, Mateusz Tomala, Mikołaj Wrona, Maja Pachocka, Karol Węgliński i Kacper Śmietanka zdobyli pierwsze miejsce w kategorii skecz PSP I-III. Opiekę nad grupą kabaretową sprawuje pani Danuta Siembor. Uczniom i opiekunowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

7 marca 2018 roku w Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach odbyły się eliminacje miejskie XXXV Małego Konkursu Recytatorskiego oraz Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka", w których wzięli udział mali recytatorzy wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Naszą szkołę reprezentowali:

Mateusz Tomala z klasy IIIb (opiekun Danuta Siembor),
Agata Zaborska z klasy IVb (opiekun Karolina Matejszczak),
Zofia Mieczyńska z klasy IVc (opiekun Anna Rutka),
Zofia Bolesławska z klasy Vb (opiekun Agnieszka Rygiel).

Prezentacje oceniały członkinie Towarzystwa Kultury Teatralnej Ziemi Radomskiej: pani Zofia Miecznikowska, pani Czesława Jakubska oraz pani Hanna Jaworska. Mieliśmy okazję usłyszeć interpretacje zarówno utworów poetyckich, jak i fragmentów prozy. Uczniowie tradycyjnie sięgnęli po teksty Ignacego Krasickiego, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej czy Doroty Gellner, ale pojawiły się też mniej popularne wiersze współczesnych polskich autorów. Poziom recytacji był wysoki, wszyscy uczestnicy przyjechali bardzo dobrze przygotowani.

 Spośród przepięknych prezentacji czwórki naszych uczniów szczególną uwagę jury zwróciła interpretacja Agaty Zaborskiej, która zakwalifikowała się do rozgrywanego w Radomiu finału konkursu. Wezmą w nim udział wyróżnieni recytatorzy z całego regionu.

 Wszystkim naszym recytatorom składamy ogromne gratulacje, a za Agatkę trzymamy kciuki, by jak najlepiej wypadła podczas prezentacji finałowych.
Anna Rutka

 

28 lutego 2018 r. w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach odbyło się podsumowanie powiatowych eliminacji XXV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Corocznie w myśl regulaminu konkursu uczniowie ze wszystkich typów szkół, po eliminacjach szkolnych, przedstawiają swoje dokonania w kategoriach prac pisemnych (indywidualnych i zbiorowych) oraz prezentacji multimedialnych. W konkursie tym tradycyjnie wzięli udział uczniowie z naszej szkoły. Zofia Bolesławska z klasy V b przygotowała pracę pod tytułem „Historie garbackiego słoneczka – czyli drewniane wille i nie tylko”, a uczniowie z klasy VI a: Roksana Górnicka, Laura Rutka i Paweł Gnyś przedstawili prezentację multimedialną pod tytułem „Mamy letnisko nie tylko w nazwie – czyli o osadnictwie letniskowym w Garbatce-Letnisko”. Prace wykonane pod kierunkiem nauczycielki - pani Ireny Cieloch - doceniło jury konkursowe i wytypowało na pierwsze miejsca w swoich kategoriach.

Ich autorzy i opiekunka otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez organizatorów: Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze i gminę Kozienice. Ponadto wędrują one na etap konkursu województwa mazowieckiego. Szczęśliwi zwycięzcy spotkają się na podsumowaniu tego etapu, które odbędzie się 24 marca 2018 r. w Serocku nad Zalewem Zegrzyńskim.

Irena Cieloch

Msza święta w Kościele z Wolanowa, kopcenie znaku krzyża na belce stropowej, rozniecanie domowego ognia w piecu zapaloną w kościele świecą . . . W Muzeum Wsi Radomskiej już po raz kolejny odbyły się obchody święta Matki Boskiej Gromnicznej. W zabytkowym kościele pw. św. Doroty eucharystii przewodniczył  ks. Dariusz Skrok, natomiast homilię wygłosił  ks. Zbigniew Niemirski - redaktor naczelny radomskiego "Gościa Niedzielnego. Po Mszy św. wierni z zapalonymi gromnicami  przeszli do zagrody z Alojzowa, gdzie Zespół Ludowy "Skaryszewiacy" przedstawił tradycyjne obchody święta. Ostatnim elementem było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsze ozdoby choinkowe. Na konkurs wpłynęło dwieście trzydzieści dziewięć prac ze szkół podstawowych regionu radomskiego. Uczennice naszej szkoły zdobyły cenne nagrody.

Uczestniczki koła plastycznego:
Karolina Słyk, Eliza Mazur, Zofia Mieczyńska, Klaudia Drzewiecka zajęły  ex  aequo 1 miejscew  kategorii  Tradycyjna ozdoba choinkowa –opiekun p. R.Strzałkowsa-Jędrasek
Wiktoria Węsierska w kategorii  Współczesna ozdoba choinkowa  zajęła II miejsce –opiekun p.E.Mazur

W związku z wysokim poziomem prac nadesłanych na konkurs, Komisja Konkursowa zadecydowała o wyróżnieniu wybranych uczestników konkursu nagrodąDyrektora Muzeum Wsi Radomskiej .  Nagrodę pani Ilony Jaroszek – Dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu otrzymała Lena Malec uczennica klasy II –opiekun D.Fałek.

Święto Matki Boskiej Gromnicznej w Muzeum Wsi Radomskiej zakończyło się koncertem kolęd i pastorałek w wykonaniu Zespołu Ludowego "Skaryszewiacy". Uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Księdza Biskupa Henryka Tomasika Ordynariusza Diecezji Radomskiej.

Renata Strzałkowska-Jędrasek

Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych - Zespół ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego, Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach oraz Nadleśnictwa: Kozienice, Radom i Zwoleń zorganizowali w bieżącym roku XXVII edycję konkursu przyrodniczego z cyklu „Moje spotkania z Puszczą” zatytułowaną „Moje wędrówki przez leśne kryjówki”. 17 listopada 2017r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach, odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla uczestników konkursu. Uczniowie naszej szkoły jak co roku licznie wzięli udział w konkursie i ich prace w różnych dziedzinach zostały docenione przez jury. W dziedzinie literatury z II grupy wiekowej II nagrodę zdobyła Zofia Mieczyńska z klasy IVc, przygotowana przez panią Annę Rutkę. W dziedzinie fotografii w I grupie wiekowejIII nagrodę przyznano Zuzannie Hołuj z klasy IIIc, którą opiekowała się pani Joanna Sałek.  W tej samej dziedzinie ale w III grupie wiekowej II nagrodę otrzymała Amelia Hołuj z klasy IIa PG, natomiast Wojciech Maj także z klasy IIa PG zajął miejsce III. Uczniami opiekowała się pani Agata Styczyńska. Natomiast Piotr Nagadowski z klasy IIIb PG otrzymał wyróżnienie w kategorii test wiedzy w III grupie wiekowej. Uczniowi w przygotowaniach pomagała pani  Grażyna Kalembkiewicz. Laureaci oprócz dyplomów i pięknych albumów przyrodniczych otrzymali nagrody rzeczowe. Był to aparat fotograficzny i plecaki. Jesteśmy dumni z sukcesów naszych uczniów i liczymy, że w przyszłej edycji konkursu także będziemy mieli się czym pochwalić.

Opiekunka konkursu: Agata Styczyńska