Rok szkolny 2018/2019

19 czerwca 2019 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Po Mszy Świętej celebrowanej przez ks. Augustyna Rymarczyka w kościele p.w. N.M.P. w Garbatce- Letnisko cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, gdzie pani dyrektor Agnieszka Babańca podsumowała mijający rok szkolny. Tego dnia podziękowaliśmy za wieloletnią pracę pani Danucie Rajn i pani Aldonie Babuli. Obie panie- jedna w świetlicy szkolnej, a druga w sekretariacie- dzięki swojej niezwykłej pogodzie ducha i profesjonalizmowi sprawiały, że przebywanie w naszej placówce było bezpieczne i przyjemne. Obejrzeliśmy przygotowane przez panią Monikę Rodakowską prezentacje, które dostarczyły wszystkim niezwykłych wzruszeń.

Pożegnaliśmy też pana Andrzeja Suwałę- nauczyciela wychowania fizycznego  i informatyki, który od 1 września będzie w innej szkole sprawował funkcję dyrektora i pana Krzysztofa Boryczkę, który przez ostatni rok uczył  u nas języka angielskiego.

Następnie pani dyrektor wręczyła stypendia uczniom klas VIII i III gimnazjum, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce. Na scenie pojawili się: Katarzyna Szczepanek, Kacper Gola, Oliwia Spytek i Gabriela Grabowska. Rodzice tych uczniów, a także rodzice Kingi Stalmach otrzymali  Listy Gratulacyjne, a także powinszowania od dyrekcji. Stypendia dostali także młodsi uczniowie z klas I-VII: Amelia Kwaśnik, Maja Pochylska, Lena Spytek, Jakub Zawłocki, Nikola Janicka, Julia Pomarańska, Malwina Sosnowska, Amelia Krawczyk, Agata Zaborska, Zofia Mieczyńska, Zofia Bolesławska, Maja Molęda, Hanna Gnyś, Laura Rutka i Justyna Waszkiewicz.

W tym roku specjalne stypendia wójta otrzymali uczniowie ze średnią co najmniej  5,0 i wzorowym zachowaniem: Zofia Bolesławska, Nikola Janicka, Dominika Maj, Maja Pochylska, Lena Spytek, Julia Pomarańska, Julia Szczur, Amelia Krawczyk, Malwina Sosnowska, Agata Zaborska, Zuzanna Fryszkiewicz, Zofia Mieczyńska, Hanna Gnyś, Zuzanna Kamińska, Maja Molęda, Laura Rutka, Justyna Waszkiewicz, Kacper Gola, Katarzyna Szczepanek.

Nie mogliśmy nie docenić 100%-owych wyników uzyskanych w egzaminie ósmoklasisty. Nagrody książkowe za maksymalną liczbę punktów otrzymali: Maja Strzelecka i Kacper Gola.

Nagrodę specjalną dyrektora szkoły za takt i kulturę osobistą otrzymała uczennica klasy VIII- Oliwia Jurek, a nagrodę za frekwencję w ciągu ośmiu lat nauki i bardzo głośne owacje dostał Michał Kęska.

Zakończenie roku szkolnego było również okazją, aby podziękować tym rodzicom uczniów klas ósmych i oddziałów gimnazjalnych, którzy wyjątkowo angażowali się w  życie szkoły. Wyróżnione zostały panie: Ewa Wójcik, Anna Mojsiuszko, Monika Krawczyk, Magdalena Hołuj i Agnieszka Łyjak.

Doceniamy nie tylko tych, którzy uzyskują najwyższe wyniki. Ważna jest też praca, która owocuje największym przyrostem wiedzy. Już po raz kolejny w naszej szkole zostały przyznane Platynowe Laury. Tym razem trafiły w ręce Mai Strzeleckiej i Oliwii Sałek.

Mniej oficjalnym, ale niezwykle wyczekiwanym momentem było podrzucenie czapek przez wszystkich absolwentów szkoły. Uroczystości towarzyszyły występy chóru pod kierunkiem pana Tomasza Kubiaka. Na zakończenie pani dyrektor Agnieszka Babańca życzyła wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji, uczniowie zaś ze swoimi wychowawcami udali się do sal, gdzie czekały na nich świadectwa.

„Bo rodzina – to rodzina,
dobrze razem siąść za stołem
i zwyczajnie się podzielić
i uśmiechem i rosołem.”
Ewa Stadtmüller

6 czerwca w Ponikwie na placu zabaw odbyło się spotkanie z okazji Dnia Rodziny. Na uroczystość przybyli uczniowie klasy II b i zuchy z gromady „Przyjaciele Kubusia Puchatka” z rodzicami. Na początku dzieci zaprezentowały występy artystyczne, na których nie zabrakło wierszy i piosenek poświęconych rodzinie. Wręczyły też własnoręcznie wykonane upominki. Po części artystycznej na wszystkich czekały konkursy i zabawy: przeciąganie liny, skoki w workach, przechodzenie pod liną, skoki przez hula-hop i strzały do bramki. We wszystkich konkurencjach aktywnie uczestniczyli rodzice i dzieci. Pani Beata Sekuła artystycznie malowała twarze dzieci, nauczyła też kilku układów tanecznych, które dzieci zaprezentowały na koniec spotkania. Na wszystkich czekały kiełbaski z ogniska oraz słodki poczęstunek przygotowany przez mamy.

Wspaniała, wesoła uroczystość mogła odbyć się dzięki zaangażowaniu rodziców, nauczycieli i uczniów.

Elżbieta Mazur
Danuta Matysiak

Krajowa Administracja Skarbowa w 2018 r. rozpoczęła kampanię, która w swoich założeniach ma m.in. podnosić świadomość młodych osób oraz rodziców na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą hazard oraz granie w gry online.

Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy z Kuratorium Oświaty w Warszawie  zorganizowała szkolenia w szkołach podstawowych  z terenu województwa mazowieckiego. Z inicjatywy szkolnego wolontariatu w dniu 28 maja 2019 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty na temat hazardu prowadzone przez pracowników Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Wzięli w nich udział uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum. Zajęcia dotyczyły zagrożeń związanych z uprawianiem hazardu oraz graniem w gry hazardowe.

Monika Bernacik

16 .05.2019 zostały ogłoszone wyniki Międzynarodowego Konkursu Matematycznego "Kangur Matematyczny". W naszej szkole był jeden wynik bardzo dobry oraz siedem wyróżnień: Wynik bardzo dobry w kategorii Junior otrzymał uczeń klasy IIIB Gimnazjum Filip Sałek.

Wyróżnienia otrzymali:
Jakub Pyrka - kl.6b - kategoria Benjamin
Zofia Bolesławska - kl.6b - kategoria Benjamin
Zuzanna Kamińska - kl.6b - kategoria Benjamin
Justyna Waszkiewicz - kl.7a - kategoria Kadet
Maja Strzelecka - kl.8a - kategoria Kadet
Kinga Stalmach - kl.IIIA Gimnazjum - kategoria Junior
Zuzanna Majewska- kl.IIIA Gimnazjum - kategoria Junior
Wszystkim wyróżnionym gratulujemy.

26 maja to wyjątkowy dzień w roku. W tym dniu wszystkie mamy obdarzane są szczególnymi dowodami miłości. Uczniowie należący do koła plastycznego przygotowywali się do tego dnia od kilku tygodni, podczas których wykonali gliniane miseczki na biżuterię w kształcie liści.

Uczniowie pierwszy raz pracowali z gliną. Każdy etap tworzenia  w glinie jest wyzwaniem. Pierwszy – to poszukiwanie inspiracji. Drugi etap – to dobranie formy. Trzeci krok – to wykonanie wzoru i to jest moment zabawy z materiałem, fakturą, kształtem. Często to właśnie na tym etapie powstają nowe pomysły. Końcowy etap to dobór kolorów i tu zaczyna się radosna twórczość, zabawa kolorem, łączeniem barw.

W ten piękny i radosny dzień
pragniemy złożyć wszystkim Mamom
najserdeczniejsze życzenia
długich lat w zdrowiu,
szczęścia i wszelkiej pomyślności,
spełnienia najskrytszych pragnień,
samych cudownych chwil w życiu

 Uczestnicy koła plastycznego

W 2018 r. nasza szkoła przystąpiła do projektu Polskiego Związku Szachowego "Szachy w mazowieckiej szkole". Ma on na celu dostarczenie nauczycielom innowacyjnych  narzędzi do codziennej pracy z uczniami, a także zwiększenie umiejętności matematycznych polskich dzieci, szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej,  rozwiązywania problemów.

Pomysłodawczyniami przystąpienia do projektu  były panie Danuta Fałek i Danuta Matysiak. Uczestniczyły one w szkoleniach, które prowadzili instruktorzy i trenerzy Polskiego Związku Szachowego. Nauczyciele otrzymali certyfikat uprawniający do prowadzenia zajęć szachowych. W ramach projektu szkoła zyskała doposażenie w postaci 30 kompletów bierek, szachownic oraz szachownicy prezentacyjnej.

W roku szkolnym 2018/2019 w zajęciach szachowych w postaci jednej godziny tygodniowo uczestniczyli uczniowie klasy I b i II b. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dzieci chętnie poznawały zasady gry, ruchy poszczególnych bierek, rozwiązywały zadania szachowe, prowadziły pierwsze rozgrywki. Uczyły się podejmowania decyzji, odpowiedzialności, ćwiczyły koncentrację i pamięć. Pamiętały o poszanowaniu przeciwnika i sportowym zachowaniu się.  W zajęciach otwartych licznie uczestniczyli rodzice. Niektóre dzieci pod choinkę dostały własny komplet szachów!

Uczniowie po rocznej pracy otrzymali pamiątkowe świadectwa szachowe. Dziękujemy wszystkich szachistom za wspólne lekcje,  rozegrane partie szachowe i życzymy wspaniałych wakacji. Oczywiście z szachami!

Danuta Matysiak

Danuta Fałek

  15 maja 2019 roku  o godz. 8.00     uczniowie klasy : II a, II b i III a wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Lublina.  Mimo deszczowej pogody, nikogo nie opuszczał dobry humor. Po godzinie podróży autokarem zaparkowaliśmy pod Muzeum Wsi Lubelskiej. Tu odbyła się  lekcja muzealna pod tytułem „ Ginące zawody ”. Pani przewodnik opowiedziała nam, jakie zawody wykonywali kiedyś ludzie na wsi. Odwiedziliśmy młyn, chatę garncarza, olejarza    i kuźnię. Kowal wykonał dla nas miniaturową podkowę na szczęście.

 Po lekcji  w muzeum bardzo wyczekiwanym momentem była wizyta w Centrum Rozrywki Dla Dzieci „ Koziołek ”. Opiekunowie centrum zapoznali nas z zasadami bezpieczeństwa i zaczęła się szalona zabawa. Wszyscy skakali, zjeżdżali, pokonywali labirynty, trenowali akrobacje lądując w basenie z kolorowymi piłeczkami.

 Po emocjonującej godzinie nadszedł czas na zwiedzanie zabytkowej części Lublina. Na Starym Mieście pani przewodnik opowiedziała nam historię zamku, pokazała najładniejsze kamieniczki. Nie zabrakło legend związanych z Lublinem. Na szczęście podczas prawie dwugodzinnego spaceru deszcz przestał wreszcie padać.

 Wycieczka mimo niesprzyjającej aury była udana. Nie zabrakło uśmiechu i dobrej zabawy.

Danuta Matysiak
Elżbieta Mazur

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego, organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego  przebiegała pod hasłem „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje”.  Jak co roku uczniowie naszej szkoły bardzo licznie wzięli udział w konkursie.  Oczywiście jak co roku zostali laureatami głównych nagród i wyróżnień. Decyzją Komisji Konkursowej laureatką trzeciego miejsca w grupie wiekowej klas 0-3  została uczennica klasy I b Natalia Maj (opiekun pani Danuta Fałek). Natomiast w grupie wiekowej klas 4-8 wyróżnienie otrzymał Mateusz Sekuła z klasy VIIa (opiekun pani Agata Styczyńska). W poniedziałek 20.05.2019r. przedstawiciele terenowej placówki KRUS w Kozienicach wręczyli naszym uczniom przyznane nagrody i wyróżnienia. Nagrodzonym gratulujemy i mamy nadzieje, że w przyszłym roku po raz kolejny uczniowie  naszej szkoły będą mogli się poszczycić tytułem laureata tego konkursu.

Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego, organizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego  przebiegała pod hasłem „Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje a dziecko obserwuje”.  Jak co roku uczniowie naszej szkoły bardzo licznie wzięli udział w konkursie.  Oczywiście jak co roku zostali laureatami głównych nagród i wyróżnień. Decyzją Komisji Konkursowej laureatką trzeciego miejsca w grupie wiekowej klas 0-3  została uczennica klasy I b Natalia Maj (opiekun pani Danuta Fałek). Natomiast w grupie wiekowej klas 4-8 wyróżnienie otrzymał Mateusz Sekuła z klasy VIIa (opiekun pani Agata Styczyńska). W poniedziałek 20.05.2019r. przedstawiciele terenowej placówki KRUS w Kozienicach wręczyli naszym uczniom przyznane nagrody i wyróżnienia. Nagrodzonym gratulujemy i mamy nadzieje, że w przyszłym roku po raz kolejny uczniowie  naszej szkoły będą mogli się poszczycić tytułem laureata tego konkursu.

Nauka historii i propagowanie wartości patriotycznych u najmłodszych Polaków to bardzo ważne zadanie szkoły. Można to robić na wiele sposobów, nie tylko podczas lekcji, ale także zachęcając uczniów do udziału w konkursach, takich jak ten, który już od 18 lat odbywa się w Publicznej Szkole Podstawowej w Garbatce-Letnisko.

Celem Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej objętego patronatem Wójta Gminy Garbatka-Letnisko, Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Starosty Powiatu Kozienickiego jest nie tylko kształtowanie wśród dzieci uczuć patriotycznych i więzi z krajem ojczystym i rozwijanie dbałości o kulturę języka, ale także promocja i szerzenie tradycji walk niepodległościowych gminy. 

Do tegorocznej edycji konkursu, który odbył się 9 maja 2019 roku zgłosiło udział 20 recytatorów z 11 placówek oświatowych: 10 szkół z oddziałami przedszkolnymi i 1 przedszkola. Gościliśmy uczestników z Kozienic, Pionek, Zwolenia, Grabowa nad Pilicą, Głowaczowa, Baryczy, Lasek  a także placówek z terenu gminy: szkoły w Bogucinie i przedszkola w Garbatce. Konkurs prowadziła pani Renata Maj, nauczycielka z PSP w Garbatce-Letnisko, a w jego jury zasiadali: pani Barbara Maciąg – nauczyciel konsultant w zakresie edukacji humanistycznej MSCDN w Radomiu, pani Małgorzata Markowska - kierownik Biblioteki Gminnej w Garbatce-Letnisko, pani Dorota Ziarkowaka - przewodnicząca komisji oświaty, zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska Rady Gminy w Garbatce-Letnisko, pani Maria Dziedzicka - autorka "Kroniki Garbatki", założycielka i członkini Stowarzyszenia Przyjaciół Garbatki oraz sekretarz jury, pani Mariola Nowakowska - nauczycielka języka polskiego i historii w PSP w Garbatce-Letnisko.

Zgromadzonych uczniów, ich rodziców i opiekunów przywitała dyrektor szkoły pani Agnieszka Babańca. Wyraziła radość, że konkurs cieszy się co roku dużym zainteresowaniem, a wysoki poziom prezentacji świadczy o pracy zarówno uczniów, jak i przygotowujących ich nauczycieli. Życzyła oczywiście wszystkim wspaniałych występów i wysokich ocen jury. Następnie prowadząca konkurs, pani Renata Maj przypomniała o kryteriach, którymi kieruje się jury przy wyborze zwycięzców. A są to: zgodność z tematyką konkursu  - patriotyczna poezja polska, dobór  repertuaru - odpowiedni do możliwości wykonawczych uczestnika konkursu, wartości artystyczne utworów, interpretacja, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny. Konkurs podzielony był na dwie części - po prezentacjach najmłodszych uczestników nastąpiła przerwa, podczas której jury udało się na naradę, a uczestnicy i publiczność mogli obejrzeć dwa występy uczniów szkoły. Zaśpiewali dla nich: Wojciech Garczyna z klasy Va oraz Amelia Hołuj z klasy III b gimnazjum. W przerwie także wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek.

Uczniowie rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych zdobywając nagrody i wyróżnienia. I tak:
- w kategorii I (przedszkola) nagrodzeni zostali:
I miejsce (ex eaquo) Zofia Rutka z oddziału przedszkolnego PSP nr 4 w Kozienicach oraz Weronika Zawodnik z Przedszkola Samorządowego w Garbatce-Letnisko
III miejsce Julia Knieć z PSP w Baryczy
wyróżnieni zostali: Krzysztof Kowalski z PSP nr 5 w Pionkach i Oliwier Przerwa z PSP w Bogucinie

- w kategorii II (klasy I-III)
I miejsce Patrycja Stańczyk z PSP w Grabowie nad Pilicą
II miejsce Martyna Iwanowska z PSP w Garbatce-Letnisko
II miejsce Bartłomiej Liberadzki z PSP w Baryczy
wyróżnienie: Łucja Grudzień z PSP nr 5 w Pionkach

- w kategorii III (klasy IV-VI)
I miejsce Zofia Bolesławska z PSP w Garbatce-Letnisko
II miejsce Aniela Basińska z PSP w Laskach
III miejsce Aleksandra Plak z PSP w Głowaczowie
wyróżnienie: Zofia Kałdunek z PSP w Bogucinie

- w kategorii IV (klasy VI-VII)
I miejsce (ex eaquo) Paweł Przepiórka z PSP w Zwoleniu i Julia Gołda z PSP w Baryczy
wyróżnienia: Eryk Sadowy z PSP w Głowaczowie i Roksana Nowocień z PSP w Laskach

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Głównym fundatorem nagród była Wójt Gminy Garbatka-Letnisko Pani Teresa Fryszkiewicz, nagrody dodatkowe przekazali: Starostwo Powiatowe w Kozienicach i MSCDN w Radomiu. Serdecznie gratulujemy laureatom konkursu, a pozostałym recytatorom i ich opiekunom dziękujemy za udział.

Anna Rutka

9 maja 2019 roku w Ośrodku Wypoczynkowym KCRiS w Kozienicach odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Etap rejonowy tego konkursu zgromadził aż 23 drużyny z całego powiatu kozienickiego. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Ewa Mojsiuszko, Oliwia Jurek, Paulina Kobiela, Zuzanna Deja i Julia Solecka (uczennice klasy VIIIb).

Tegoroczne zawody rozpoczęły się nietypowo - od zdjęcia nawiązującego do jubileuszu 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Następnie pani Anna Puzio z oddziału rejonowego PCK przedstawiła uczestników, jury oraz przebieg konkursu. Pierwszym zadaniem było napisanie testu z wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy oraz samej organizacji. Następnie drużyny w wylosowanej wcześniej kolejności wybiegały na trasę, na której czekały przygotowane przez "pozorantów" trzy stanowiska. W tym roku uczniowie musieli udzielić pomocy m.in. ofiarom wypadku rowerowego, osobie pogryzionej przez psa i z utratą przytomności. Liczyło się nie tylko właściwe opatrzenie poszkodowanych, ale również opieka, uspokojenie, rozmowa oraz zawiadomienie właściwych służb. Ważne było także zabezpieczenie miejsca wypadku i zapewnienie bezpieczeństwa udzielającym pomocy. Każde z zadań było oceniane przez jury, w którym miedzy innymi byli kozieniccy strażacy. O zwycięstwie decydowała suma wszystkich punktów w zawodach.

Nasza drużyna, która w tym roku poradziła sobie bardzo dobrze zdobywając niemal 130 punktów, zajęła miejsce tuż za podium. Konkurencja była duża, a zawody na wysokim poziomie, dlatego występ naszych uczennic mimo wszystko uważamy za udany. Cenne jest także to, że wiedza na temat pierwszej pomocy nie jest obca młodym ludziom dzięki tego typu zawodom.

Anna Rutka

„Przy obiedzie i inne takie” – kabaret grupy teatralnej "Zamaskowani"

22 kwietnia 2019 roku pięcioro uczniów z grupy teatralnej "Zamaskowani"wzięło udział w XVI Przeglądzie Kabaretów Szkolnych, który odbył się w Ognisku Pracy Pozaszkolnej "Ogród Jordanowski" w Kozienicach.

Młodzi kabareciarze zaprezentowali zwyczajną scenkę z życia polskiej rodziny, którą można podzielić na trzy składowe części – powrót męża z pracy, rodzinny obiad i niespodziewana wizyta teściowej... Była ona jednak zwyczajna tylko na pozór... Młodzi artyści przedstawili bowiem całą sytuację niezwykle zabawnie, z dużą dawką pozytywnej energii i humoru, który udzielił się publiczności. Także i samemu jury występ przypadł do gustu... Okazało się, że skecz "Zamaskowanych" otrzymał  najwyższe noty w kategorii klas 4-6. Kabareciarze z Garbatki - Letnisko zdobyli pierwsze miejsce. Zwycięska grupa otrzymała pamiątkowy dyplom, statuetkę oraz kubki. Gratulujemy wygranej i życzymy kolejnych sukcesów w przyszłości!!!

Dzieci, które wystąpiły w kabarecie " Przy obiedzie i inne takie":

Agata Zaborska, kl. 5b – mąż Zdzisław;

Zofia Mieczyńska, kl. 5c – żona Irena;

Amelia Krawczyk, kl. 5b –córka Klementyna;

Artur Guziński – syn Pawełek;

Filip Matejszczak, kl. 5c – teściowa, babcia Gienia.

Do występu dzieci zostały przygotowane przez panią Karolinę Matejszczak, nauczycielkę języka polskiego, opiekunkę Teatrzyku Szkolnego "Zamaskowani".

Do występu dzieci zostały przygotowane przez panią Karolinę Matejszczak, nauczycielkę języka polskiego, opiekunkę Teatrzyku Szkolnego "Zamaskowani".

Karolina Matejszczak

Na kilkanaście dni przed Wielkanocą,  3 kwietnia 2019 r.  uczniowie kl.  Vc przygotowali inscenizację pt. "Szukam Przyjaciela". Inspiracją do przedstawienia stała się książka Antoine de Saint-Exupery'ego "Mały książę".

Tym razem Mały Książę chce zaprzyjaźnić się z biznesmenem, z uczennicą i uczniem, z miss szkoły. Niestety, wszyscy zajęci są swoimi sprawami i nie mają czasu na prawdziwą przyjaźń. W końcu nasz bohater spotyka Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Nawiązuje z Nim dialog i odkrywa w Nim prawdziwego Przyjaciela. Jezus i Jego Matka ofiarują przyjaźń nie tylko Małemu Księciu, ale i wszystkim ludziom. Poszczególne sceny ubogacone zostały pięknym śpiewem pieśni wielkopostnych i wielkanocnych. Na zakończenie życzenia świąteczne w imieniu wszystkich uczniów naszej szkoły złożyła przewodnicząca szkoły Amelka Hołuj.

Po inscenizacji głos zabrali pani dyrektor Agnieszka Babańca, ksiądz proboszcz Augustyn Rymarczyk, a także w imieniu pani Wójt - sekretarz Gminy Garbatka-Letnisko  pani Marzena Pomarańska. Życzyli oni wszystkim zgromadzonym radosnych, rodzinnych świąt, pełnych zadumy i refleksji oraz tradycyjnego mokrego śmigusa-dyngusa.

 

5 kwietnia 2019 roku grupa dzieci należąca do Teatrzyku Szkolnego Zamaskowani, który prowadzi pani Karolina Matejszczak, zaprezentowała swoje umiejętności aktorskie w przedstawieniu teatralnym pt. Czerwony Kapturek. Na występ przybyli uczniowie klas 1-3 oraz przedszkolaki, wicedyrektor szkoły – pani Ewelina Piecyk – Kowalska, nauczyciele i rodzice występujących dzieci.

Publiczność mogła podziwiać wspaniałą scenografię, przepiękne kostiumy i ogromny talent sceniczny uczennic. Młode aktorki wcieliły się w różnorodne postacie baśniowe. Każda odegrała swoją rolę najlepiej, jak tylko potrafiła – pomysłowo i zabawnie. Za swój występ dziewczęta otrzymały od publiczności gromkie brawa. Warto wspomnieć o tym, że Czerwony Kapturek to pierwszy taki występ teatralny, w którym wzięły udział uczennice.

 

Przygotowania do spektaklu trwały kilka miesięcy i kosztowały młode artystki dużo wysiłku. Ale było warto poświęcić czas na wielogodzinne próby, podczas których dzieci poznawały tajniki pracy aktorskiej, oswajały się z postacią, którą miały za zadanie odegrać, uczyły się na pamięć swoich kwestii i wykonywały wiele przeróżnych ćwiczeń związanych z prawidłowym oddychaniem, właściwą wymową i akcentowaniem. Ciężka praca przyniosła zamierzone skutki, a mianowicie promienny uśmiech na twarzach widzów. Zachwyt publiczności jest najcenniejszą zapłatą dla każdego aktora, a także zachętą do podejmowania kolejnych wyzwań.

Obsada:

Czerwony Kapturek - Maja Pochylska, kl. 4a
Mama - Maria Bernacik, kl. 6b
Niebieski Kapturek - Maria Mieczyńska, kl. 6b
Wilk - Dominika Sekuła, kl. 5a
Babcia - Dominika Maj, kl. 4a
Gajowy - Hanna Gnyś, kl. 6b
Strach na wróble - Maja Zawodnik, kl. 6b
Strumyczek - Lena Malec, kl. 4a
Niedźwiadek Bogdan - Wiktoria Hajduk, kl. 4a
Motyl Cytrynek  - Martyna Jurek, kl. 4a
Muchomor - Amelia Kwaśnik, kl. 4a
Ptaki - Amelia Kwaśnik, kl. 4a, Alicja Zbrożyna, kl. 5a, Dominika Maj, kl. 4a
Narrator - Maja Molęda, klasa 6b

Karolina Matejszczak

W dniu 4 kwietnia 2019 roku na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Kozienice odbyły się biegi przełajowe zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy „Orlik” oraz Nadleśnictwo Kozienice z siedzibą w Pionkach. Jak co roku trasa przebiegała przez tereny leśne i dostoswana była do wieku uczestników biegu. Uczniowie klas czwartych i piątych rywalizowali na dystansie 500 metrów, szóstych i siódmych na 600 metrów, a klas ósmych i trzecich gimnazjum na odległości 1000 metrów. Zawody zgromadziły ponad 200 sympatyków Lekkiej Atletyki. Byli to uczniowie wszystkich pionkowskich  szkół oraz dzieci i młodzież z Garbatki- Letnisko, Sławna i Zakrzewia.

Reprezentacja Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce- Letnisko liczyła 43 uczniów pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego Andrzeja Suwały oraz Waldemara Langi. Miło nam poinformować, że w biegu na 500 metrów chłopców 2 miejsce zajął Dominik Szmidt, a Oskar Łyjak uzyskał 3 lokatę na dystansie 1000 metrów. Nagrody w postaci statuetek ufundowało Starostwo Powiatowe w Radomiu.

Gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów!

22 marca 2019 w Ognisku Pracy Pozaszkolnej „Ogród Jordanowski” w Kozienicach odbyło się ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród XVI Konkursu Ortograficznego. Miesiąc wcześniej do konkursów przystąpiło 72 uczniów – 37 w młodszej i 35 w starszej kategorii wiekowej - ze szkół z Kozienic, Garbatki-Letnisko, Brzeźnicy, Kociołek, Janikowa, Przydworzyc, Ryczywołu, Głowaczowa, Magnuszewa, Gniewoszowa, Mniszewa, Świerży Górnych oraz Brzózy.

W kategorii klas IV-VI do konkursu przystąpiła grupa z Publicznej Szkoły Podstawowejw Garbatce - Letnisko w składzie: Julia Pomarańska, Malwina Sosnowska i Hanna Gnyś. Naszpikowane ortograficznymi trudnościami dyktando najlepiej napisała uczennica klasy VI b- Hanna Gnyś. Od piątku Hania może używać tytułu Mistrza Ortografii. Została nagrodzona dyplomem, specjalnym certyfikatem, statuetką i markowym piórem. Wprawdzie piórem nie pisze, ale obiecała, że od razu zacznie ćwiczyć tę trudną sztukę.

Powinszowania należą się także drużynie w starszej kategorii wiekowej. Katarzyna Szczepaniak, Roksana Górnicka i Kacper Gola uzyskali drużynowo 2 miejsce w konkursie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Agnieszka Rygiel