Rok szkolny 2017/2018

Cyberprzemoc to obecnie  najszybciej rozwijające się zagrożenie, które dotyka  wszystkich, a zwłaszcza dzieci, bowiem one  są najbardziej podatne na tego rodzaju działania. Bardzo często nie zdają sobie sprawy, jak wiele codziennych zachowań jest niewinnym początkiem aktów wirtualnej agresji... Niestety na tym sprawa się nie kończy... Te negatywne emocje przenikają do rzeczywistego świata i z ogromną siłą uderzają w nas –  użytkowników  Internetu.  „Przecież to miał być tylko niewinny żart” – zdanie, które najczęściej pada z ust winowajców, czyli tych, którzy celowo bądź też w sposób  nieświadomy stosują cyberprzemoc w relacjach z innymi. Jedno jest pewne: Internet i urządzenia mobilne zmieniły  nasz świat i mają na nas ogromny wpływ. Trzeba pamiętać o tym, że nowoczesna technologia to nie tylko zabawa, ale także ryzyko uzależnienia, przemocy czy łatwego dostępu do nieodpowiednich treści. Mając na celu dobro naszych uczniów, w naszej szkole w ramach akcji CYFROWOBEZPIECZNI organizowane są różnego rodzaju spotkania, zajęcia i konkursy, których główną myślą jest uświadamianie najmłodszym tego, że w sieci czyha  wiele niebezpieczeństw i dlatego zawsze, gdy korzystamy z Internetu, musimy kierować się zdrowym rozsądkiem. Należy wykazać czujność i ostrożność, zwłaszcza w kontaktach z tymi, których znamy tylko ze świata wirtualnego i nigdy nie widzieliśmy ich w "realu".

26 marca w szkole odbyło się przedstawienie profilaktyczne pt. ''Bezpieczny Internet". Dotyczyło ono  problemu  uzależnienia od  komputera. Młodzież gimnazjalna  przedstawiła swoim młodszym koleżankom i kolegom kilka scenek z życia codziennego nastolatki o o imieniu Kasia. Dziewczyna ta wpadła w sidła uzależnienia, co przyczyniło się do tego, że zapomniała o tym, co jest tak naprawdę w życiu istotne. Rodzice przestali być dla niej ważni, najlepsze koleżanki zostały zepchnięte na dalszy plan, natomiast w centrum zainteresowania znalazł się ... komputer. To on stał się nieodzownym elementem życia Kasi. Dziewczyna przesiadywała przed nim całe dnie, a także noce. Nie potrafiła myśleć o niczym innym, tylko o swoim komputerze i wirtualnej rzeczywistości. On i tylko on był jej potrzebny do życia, a cała reszta  zupełnie ją nie obchodziła. Bez reszty zatraciła się w świecie, który naprawdę nie istniał. Wydawałoby się, że nie ma już dla tej nastolatki ratunku, jednak okazuje się, że nawet z beznadziejnymi sytuacjami  człowiek potrafi się uporać  i pokazać, że jest silny. Trzeba tylko uwierzyć w siebie i własne możliwości, a przede wszystkim należy mieć obok kogoś, kto w każdej chwili jest gotów podać nam pomocną dłoń.   Historia Kasi zakończyła się happy endem. Nastolatka w porę się opamiętała. Wraz z pomocą rodziców pokonała swoje słabości, które w przedstawieniu przybrały postać zjaw z nocnego koszmaru. Kasia zrozumiała, co jest dla niej najcenniejsze, a właściwie kto. Okazuje się, że jest to oczywiście rodzina. Szanujmy więc swoich bliskich i okazujmy im swoją miłość najlepiej jak tylko potrafimy, a przede wszystkim dziękujmy im, że po prostu są z nami.

Przedstawienie zostało przygotowane przez p. Karolinę Matejszczak  i p. Agatę Styczyńską. Wzięli w nim udział następujący uczniowie: Julia Jurek, Alicja Warchoł, Amelia Hołuj, Patrycja Przerwa, Gabriela Grabowska, Oliwia Malec, Oliwia Sałek, Kacper Wdowiak, Jakub Chmielewski i Winicjusz Fila.

Kalendarz szkolny zapełniony jest po brzegi różnorodnymi zajęciami, spotkaniami, konkursami i ważnymi wydarzeniami, począwszy od uroczystego  rozpoczęcia roku szkolnego, a skończywszy na jego zakończeniu i powitaniu wyczekiwanych z utęsknieniem wakacji. Jest wśród tych kalendarzowych dni jeden niezwykły, wyjątkowy… 14 października. To data, która wszystkim kojarzyć się może tylko z jednym, a mianowicie z Dniem Edukacji Narodowej. W tym szczególnym dniu uczniowie z całego serca dziękują swoim nauczycielom i pozostałym pracownikom oświaty za wysiłek wkładany w ich  kształcenie i wychowanie. Składają im życzenia i starają się być wobec nich nadzwyczaj mili i serdeczni, a także przygotowują dla nich różne, czasami nietypowe niespodzianki. Czy i w naszej szkole ten dzień jest taki wyjątkowy  i panuje radosna atmosfera? Oczywiście, że tak! Nasi uczniowie zawsze starają się pamiętać o swoich pedagogach. Potrafią ich miło zaskoczyć i rozbawić do łez. Tak było i tym razem. 13 października w Publicznej Szkole Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce - Letnisko odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczestniczyli w niej pracownicy naszej szkoły, uczniowie oraz zaproszeni goście, wśród których znaleźli się także nauczyciele emeryci.

Młodzież szkolna pod opieką nauczycielek polonistek: pani Anny Rutki i pani Karoliny Matejszczak przygotowała występ okraszony dużą dawką humoru. Był to niezwykły ,,Koncert życzeń", podczas którego widzowie mogli posłuchać różnych piosenek dedykowanych poszczególnym osobom pracującym w szkole, a także obejrzeć scenki z życia szkoły. Uczniowie   za pomocą mowy ciała starali się jak najwierniej odzwierciedlić osobowość postaci, w którą się wcielili. Śmiechu było co niemiara! Uśmiech na twarzach widzów i gromkie brawa mogą świadczyć o tym,  że wytęp bez wątpienia zaliczamy do udanych   i z niecierpliwością czekamy na kolejny.

Za oprawę muzyczną akademii odpowiedzialny był pan Dariusz Rodakowski, który przygotował występ chóru. Dekoracje, które zdobiły salę gimnastyczną, były dziełem pani Agaty Styczyńskiej, natomiast techniczną pomoc zapewniła pani Monika Rodakowska.

Dzień Edukacji Narodowej to także czas podziękowań za trud pracy pedagogicznej, jaką nauczyciele i pracownicy oświaty wykonują na co dzień. Zgromadzeni w sali gimnastycznej szkoły w Garbatce pedagodzy również usłyszeli słowa wdzięczności za dotychczasową pracę i życzenia na przyszłość. Jako pierwsi wystąpili z nimi uczniowie, a następnie dyrektor szkoły pani Agnieszka Babańca. Życzenia złożył także ks. kanonik Augustyn Rymarczyk. W imieniu organu prowadzącego głos zabrały pani Sekretarz Gminy Teresa Fryszkiewicz oraz pani Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Irena Piechocińska. Do życzeń i podziękowań włączyli się także rodzice uczniów, których reprezentowali Przewodnicząca Rady Rodziców Agnieszka Łyjak oraz pan Grzegorz Spytek.

K. Matejszczak, A. Rutka

6 lutego 2018 r. w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu  został przeprowadzony szkolny konkurs  dla klas 4-6 na temat bezpieczeństwa w sieci. Jego głównym celem było upowszechnienie wśród dzieci wiedzy o bezpieczeństwie oraz kształtowanie właściwych postaw wobec zagrożeń wynikających z korzystania z technologii informacyjno-komunikacyjnych. Rozgrywki międzyklasowe przybrały formę quizu,  który przeprowadzony został przez dwóch nauczycieli, pana Andrzeja   Suwałę, opiekuna  Samorządu Szkolnego, i pana Waldemara Langę. Z każdej klasy zostało wytypowanych dwoje uczniów, którzy reprezentowali klasę. Mieli  oni za zadanie rozwiązać test składający się z 12 pytań.  

Wyłoniono zwycięzców konkursu:
I miejsce- klasa 5b,
II miejsce- klasa 4a,
III miejsce - klasa 5a.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i życzymy im dalszych sukcesów w zdobywaniu wiedzyna temat bezpieczeństwa w sieci i nie tylko!

Po zakończeniu quizu pytania, z którymi zmierzyli się przedstawiciele poszczególnych klas, zostały wyświetlone na dużym ekranie, dzięki czemu także i pozostali uczniowie mogli zapoznać się z tematyką konkursu, a następnie wspólnie z nauczycielami przeanalizować poruszane na spotkaniu kwestie, a także dokonać usystematyzowania zdobytych podczas spotkania wiadomości.