Rok szkolny 2016/2017

W dniu 23 czerwca 2017 r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017. Zanim rozdane zostały świadectwa i  nagrody dla uczniów szczególnie wyróżniających się, młodzież, nauczyciele i rodzice uczestniczyli we mszy świętej. Następnie odbyła się akademia na którą przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Garbatka - Letnisko pan Robert Kowalczyk, przewodniczący Rady Gminy pan Włodzimierz Mazur, ks. proboszcz Augustyn Rymarczyk oraz rodzice uczniów. Pani dyrektor Agnieszka Babańca podsumowała kończący się rok szkolny, wręczono listy gratulacyjne i stypendia dla uczniów, którzy uzyskali średnią powyżej 5,0. Znamienitą nagrodą było stypendium Wójta przyznane uczniom, którzy uzyskali najwyższą średnia ocen w szkole: w gimnazjum Oldze Karaś , a w szkole  podstawowej Kacprowi  Goli. Serdecznie gratulujemy!

Zakończenie roku szkolnego to nie tylko pożegnanie absolwentów klas trzecich, ale także nauczycieli,którzy pracowali w naszej szkole. Były kwiaty i serdeczne podziękowania dla: pana Rafała Kąckiego, nauczyciela historii, pani Anety Łazuk- nauczycielki języka polskiego, pani Jolanty Rutki - logopedki. Szczególne słowa uznania za wieloletnią prace otrzymał pan Andrzej Baracz, który  pracował w zawodzie nauczyciela 37 lat. Uczył geografii i wychowania fizycznego. Od roku 2008 do 2015 pełnił funkcję wicedyrektora. Jak każdy pedagog pracujący we współczesnej szkole musiał podążać za nowinkami technicznymi, obsługiwać laptop czy komputer, pracować na elektronicznym dzienniku.... Ale pan Andrzej pozostał jednak mimo tego nauczycielem staroświeckim -  w pozytywnym tego słowa znaczeniu, oczywiście. Zawsze doskonale przygotowany, wręcz pedantyczny, a przede wszystkim - zafascynowany nauczanym przedmiotem. O tym, że geografia była wielką pasją pana Andrzeja wie doskonale każdy, kto uczestniczył w organizowanych przez niego Zielonych Szkołach. Swoimi anegdotami i opowieściami uatrakcyjniał czas spędzony na wędrówkach i obserwacjach. Słowo, kultura języka były bowiem dla niego tak samo ważne jak wiedza związana z nauczanym przedmiotem. W naszych wspomnieniach na zawsze pozostanie jako życzliwy uczniom nauczyciel  i uśmiechnięty kolega.

Wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom i ich rodzicom życzymy udanych, słonecznych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

Monika Bernacik
Agnieszka Rygiel

Już po raz kolejny w sali gimnastycznej ZSS została zorganizowana Wigilia dla mieszkańców Garbatki i okolic. We wtorek  20 grudnia o godzinie 17.30 spotkanie zainaugurowała dyrektor Agnieszka Babańca, a życzenia wszystkim zgromadzonym złożyli wójt gminy Robert Kowalczyk, ks. Augustyn Rymarczyk, przewodniczący Włodzimierz Mazur, wicedyrektor Ewelina Piecyk- Kowalska oraz przewodnicząca Rady Rodziców PG- Agnieszka Łyjak.

Przybyli goście mogli obejrzeć przedstawienie pt. „Świąteczne gry”- współczesną opowieść o bezwzględnym biznesmenie Wiktorze Kierze, który przechodzi niezwykłą metamorfozę. Dzięki przypadkowemu artykułowi i krytycznym komentarzom na internetowym forum bohater uświadamia sobie, jakim był człowiekiem. Dzięki determinacji, miłości  i pokorze udaje mu się odbudować relacje z synem, uratować rozpadające się małżeństwo oraz poprawić stosunki z pracownikami i wspólnikami. W tej oryginalnej inscenizacji - przygotowanej pod kierunkiem Moniki Bernacik i Agnieszki Rygiel- zagrali (naprawdę zawodowo!): Olga Karaś, Ilona Sobczyk, Zuzanna Mazur, Wiktoria Zawodnik, Zuzanna Rokita, Jakub Chmielewski, Kacper Wdowiak i Igor Pacocha. Całości dopełniła prezentacja Moniki Rodakowskiej oraz kolędy i pastorałki wykonane przez chór szkolny i zespół muzyczny prowadzony przez Dariusza Rodakowskiego.

Po części artystycznej wszyscy przełamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia. Pięknie udekorowana sala (ukłony dla Renaty Jędrasek, Agaty Styczyńskiej i Danuty Rajn) i świąteczne ozdobione stoły sprawiły, że goście pozostali na dłużej w murach naszej szkoły, aby  porozmawiać i nacieszyć się niezwykłą atmosferą nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Wszystkim życzymy, aby były one rodzinne i radosne, a Nowy Rok- lepszy niż ten mijający!

Agnieszka Rygiel

W dniu 14 grudnia 2016 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce- Letnisko odbył się II Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Jury w składzie: ks. Łukasz Bociek (przewodniczący), Pani Danuta Rajn oraz Pan Damian Kęska wytypowali zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych:

kat. klasy I-III PSP:

1 miejsce- klasa II b (wychowawca mgr Danuta Siembor),
2 miejsce- klasa III a (wychowawca mgr Elżbieta Mazur),
3 miejsce- klasa III c (wychowawca mgr Danuta Matysiak).
wyróżnienie- klasa II a (wychowawca mgr Danuta Fałek).
wyróżnienie-  klasa II c (wychowawca mgr Joanna Sałek).

kat. klasy IV- VI PSP:

1 miejsce- klasa IV b (wychowawca- mgr Andrzej Suwała),
2 miejsce- klasa V a (wychowawca- mgr Irena Cieloch),
3 miejsce- klasa VI b (wychowawca- mgr Grażyna Kalembkiewicz).

Okolicznościowe dyplomy oraz słodycze wręczali: dyrektor ZSS Pani Agnieszka Babańca, Pani Danuta Rajn, ks. Łukasz Bociek, Pan Damian Kęska. Na instrumentach klawiszowych zagrał Pan Dariusz Rodakowski, a na cajonie Jan Kubiak. Konkurs zorganizowany został przez Samorząd Uczniowski klas IV- VI, którego opiekunem jest Pan Andrzej Suwała.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Zespół Szkół Samorządowych w Garbatce-Letnisko odwiedza w ciągu roku wielu gości. Jeden z nich jest szczególnie oczekiwany. Czy to dzieje się za sprawą czerwonego kubraka, długiej białej brody, a może wypchanego worka? Niezależnie od powodu, jego obecność rozjaśnia uśmiechem każda dziecięcą twarz. Ten gość to oczywiście Święty Mikołaj.

Dzieci od wielu dni przygotowywały się na jego przyjęcie: malowały portrety, wykonywały podobizny, pisały wiersze i listy. Powitały go 7 grudnia piosenką, wierszem, przedstawieniem. Mikołaj w tym roku wykazał się wielką pomysłowością. Dzieci otrzymały między innymi koszulki ze swoimi imionami, czapki i szaliki piłkarskie, książki, stojaki na biżuterię, maskotki i oczywiście słodycze. I jak tu nie czekać na takiego gościa? Mikołaj nie poradziłby sobie bez wielu pomocników. Wszystkim, którzy mu pomagali serdecznie dziękujemy.

Danuta Matysiak

W dniu 23 listopada  Samorząd Szkolny na godzinie wychowawczej zorganizował Dzień Integracji Uczniowskiej połączony ze ślubowanie klas pierwszych. Na wstępie  odśpiewany został hymn szkolny. Następnie Patrycja Kępińska przeczytała list Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka:

Wielce Szanowni Państwo,
20 listopada w Polsce – po raz trzeci w historii – obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W ciągu całego roku nie ma lepszego momentu, aby mocniej niż zwykle upominać się o poszanowanie praw najmłodszych oraz uznanie ich podmiotowości. To dzień, w którym wyjątkowego znaczenia nabiera proste pytanie zadane dziecku: „Które prawo jest dla Ciebie najważniejsze?" To pytanie, które ma wartość tysiąca prezentów i jest kluczem otwierającym drzwi do świata pełnego tajemnic – świata dziecka, z którym nie wszystkim dorosłym jest po drodze, świata, który nierzadko przegrywa z codziennymi obowiązkami i zwyczajnym brakiem czasu. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to najlepsza chwila, aby tego klucza użyć. Z ogromną dumą obserwuję jak z każdym rokiem, w całym kraju przybywa listopadowych inicjatyw upowszechniających prawa dziecka. Cieszę się przede wszystkim, że ich autorami są wspólnie – dzieci i dorośli. W przedszkolach i szkołach uważnie analizowane są przepisy Konwencji o prawach dziecka, przypominane są ponadczasowe myśli Janusza Korczaka, ale przede wszystkim ze szczególną uwagą słucha się tego, co dzieci chcą powiedzieć. To wyraźny sygnał, że międzypokoleniowy dialog poświęcony elementarnym wartościom, leżącym u podstaw człowieczeństwa jest rzeczywistością. Bez wątpienia – 20 listopada to święto dzieci i dorosłych. Czas uśmiechu, refleksji, rozmów o dziecięcych potrzebach, troskach i doskonały moment na zadanie niezadanych dotychczas pytań. Z całego serca życzę wszystkim dzieciom i dorosłym, aby w Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka znaleźli na nie tylko te właściwe odpowiedzi.

Z wyrazami szacunku Marek Michalak

Pierwszoklasiści w obecności pani wicedyrektor Eweliny Piecyk - Kowalskiej, wychowawców, nauczycieli oraz koleżanek i kolegów złożyli uroczystą przysięgę dobrze się uczyć i godnie reprezentować szkołę. Po części oficjalnej klasy rozpoczęły rywalizację „na wesoło”: skakanie na skakance, odbijanie balonów, hula – hop. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła klasa - 3a, drugie - 3b, a trzecie - 2b. Nagrodą były dyplomy zwalniające z niezapowiedzianej kartkówki lub odpowiedzi ustnej.

Opiekun SU
Monika Bernacik

Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego i pedagoga szkolnego pani Renaty Strzałkowskiej Jędrasek w naszej szkole  odbył się happening „Uśmiechnij się do mnie”. Uczniowie w tym  dniu ubrali żółte koszulki a uczennice z SU przygotowały dla każdego nauczyciela i ucznia naszej szkoły "uśmiechnięte buźki" – symbole naszego happeningu. Akcja spotkała się z serdecznością, a miła atmosfera udzielała się każdemu. Oby więcej tak uśmiechniętych akcji.

Opiekun SU
Monika Bernacik

30 września był dla PG w Garbatce-Letnisko dniem wyborów na przewodniczącego Samorządu Szkolnego. Kandydowało 7 soób. Z klas pierwszych były to: Kinga Stalmach i Oliwia Sałek, z klas drugich: Olga Karaś i Oliwia Sałek, natomiast z klas trzecich: Wiktoria Zawodnik, Patrycja Kępińska oraz Zuzanna Mazur. Uczniowie wraz z gronem pedagogicznym zebrani na sali gimnastycznej oddali głosy na swoich faworytów, jednak zanim to zrobili uroczyście odśpiewali hymn gimnazjum. Kandydatki w kilka minut przedstawiły swoją osobę oraz ciekawe pomysły i inicjatywy, które kontunuowały lub wprowadziłyby do szkoły. Każdaz klas podzeszła do urny, aby wrzucić kartkę z zaznaczonymi dwoma kandydatkami, a po tej czynności dyrektor Agnieszka Babańca przemówiła do wszystkich obecnych. Przyszedł i czas na oddanie głosu przez Grono Pedagogiczne. Głosy liczone przez komisję, w której skład wchodziły: Ilona Sobczyk, Natalia Gawryołek oraz Sylwia Sudoł (kl. IIIA, B, C) wyniosły 145 z czego 5 było nieważnych. Przewodniczącą została Zuzanna Mazur, która zdobyła 75 głosów, a zastępcą Patrycja Kępińska z 74 głosami. Pozostałe uczestniczki zodbyły kolejno 50- Wiktoria Zawodnik, 32-Oliwia Malec, 19-Olga Karaś, 17- Oliwia Sałek oraz 8- Kinga Stalmach. Koordynatorem wydarzenia była Monika Bernacik.