Rok szkolny 2018/2019

W dniach 03 lutego do 05 lutego 2020 r. w ramach ochodów Dnia Bezpiecznego Internetu szkolne  wolontariuszki rozmawiają z uczniami o mowie nienawiści  i o problematyce hejtu. Nasza szkoła włączyła się do akcji: Hejt? Hejtu nie promuję, hejt banuję, bo reaguję.

W klasach zostały przeprowadzone warsztaty przygotowane przez opiekunkę SKW - p. Monikę Bernacik, a przeprowadzone we wszystkich klasach przez uczennice Justynę Waszkiewicz i Zuzannę Szewczyk.Uczniowie   zostali zapoznani z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez Global Dignity Poland oraz Fundację Świadomego Rozwoju , które podpowiadają jak poradzić sobie z problemem hejtu i mowy nienawiści w Internecie. Młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach  i chętnie dzieliła się spostrzeżeniami oraz refleksjami.

Monika Bernacik

Krajowa Administracja Skarbowa w 2018 r. rozpoczęła kampanię, która w swoich założeniach ma m.in. podnosić świadomość młodych osób oraz rodziców na temat zagrożeń, jakie niesie za sobą hazard oraz granie w gry online.

Krajowa Administracja Skarbowa we współpracy z Kuratorium Oświaty w Warszawie  zorganizowała szkolenia w szkołach podstawowych  z terenu województwa mazowieckiego. Z inicjatywy szkolnego wolontariatu w dniu 28 maja 2019 r. odbyły się w naszej szkole warsztaty na temat hazardu prowadzone przez pracowników Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.

Wzięli w nich udział uczniowie klas ósmych szkoły podstawowej i klasy III gimnazjum. Zajęcia dotyczyły zagrożeń związanych z uprawianiem hazardu oraz graniem w gry hazardowe.

Monika Bernacik

Z inicjatywy szkolnego wolontariatu zostały przeprowadzone warszaty dla uczniów naszej szkoły na temat mowy nienawiści, cyberbullingu i trollingu.

Uczennice klasy 8 b Oliwia Jurek i Ewa Mojsiuszko przygotowały cykl zajęć dla klas IV – VIII i klas III gimnazjum.

Podczas warsztatów  podejmowany był aktualny i ważny problem, jakim jest obecność mowy nienawiści w mediach, na portalach  społecznościowych i przestrzeni publicznej. Tematyka zajęć dotyczyła  tego, czym jest wolność słowa a czym język nienawiści – jakie jest jego źródło. Czym są stereotypy, język mediów i portali społecznościowych. Poruszone były również zagadnienia związane z konsekwencjami posługiwania się mową nienawiści, zarówno prawne, jak i psychologiczne.

Młodzież naszej szkoły aktywnie pracowała na warszatach, chętnie prezentowała swoje poglądy i poszerzyła swoją wiedzę na temat hejtu  oraz mowy nienawsści.

Opiekun SKW
Monika Bernacik

W dniu 12 grudnia 2018 roku w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce- Letnisko odbył się IV Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek zorganizowany przez Samorząd Uczniowski klas IV- VIII i klas gimnazjalnych. Uroczystego otwarcia konkursu dokonała dyrektor szkoły Pani Agnieszka Babańca. Jury  w składzie Pani Renata Maj, Pan Krzysztof Boryczka przewodniczył ks. Filip Lorenc. Koncert kolęd poprowadził opiekun Samorządu Uczniowskiego Pan Andrzej Suwała. Na instrumentach klawiszowych akompaniował Pan Tomasz Kubiak, a na cajonie zagrał Jan Kubiak.


W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 13 klas, które zaprezentowały poniżej wymienione kolędy:

  1. Gdy śliczna panna- klasa IVA;
  2. Cicha noc, święta noc- klasa IVB;
  3. Pójdźmy wszyscy do stajenki- klasa IVC;
  4. Przybieżeli do Betlejm- klasa VA;
  5. Jezus malusieńki- klasa VB;
  6. Do szopy hej pasterze- klasa VC;
  7. Gore gwiazda Jezusowi- klasa VIA;
  8. W żłobie leży- klasa VIB;
  9. Lulaj że Jezuniu- klasa VIIA;
  10. Bóg się rodzi, noc truchleje- klasa VIIIA;
  11. Wśród nocnej ciszy- klasa VIIIB;
  12. Dzisiaj w Betlejem- klasa IIIA;
  13. Gdy się Chrystus rodzi- klasa IIIB.

Pięknie zaśpiewane i zagrane tradycyjne polskie  kolędy wprowadziły społeczność uczniowską w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia.
Wyniki przedstawiają się następująco:
1 miejsce- klasa VC
2 miejsce- klasa VB
3 miejsce- klasa VA

Wyróżnienie - klasa IIIA ex aequo klasa VIIIA

Serdeczne gratulacje dla wszystkich wykonawców,
a w szczególności dla laureatów!

"Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"- J. Korczak

  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, z  inicjatywy pań: Danuty Fałek i Moniki Bernacik, w dniu 4 grudnia zostały przeprowadzone profesjonalne  warsztaty zdobienia bombek  dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej. Dzięki tym zajęciom nasi wychowankowie poczuli magię Bożego Narodzenia,  ducha czasów, w których własnoręczne wykonywanie ozdób choinkowych jest najpiękniejszą częścią świąt. Podczas warsztatów uczniowie wzięli udział w projekcji filmu instruktażowego, z którego dowiedzieli  się, jak wygląda proces powstawania bombek choinkowych,zapoznali się z metodami zdobienia bombek, otrzymali prawdziwą,szklaną bombkę choinkową, własnoręcznie ją ozdabiali , korzystając z pełnej palety barw oraz kolorowych ozdób i brokatu. Na zakończenie bombki zostały zapakowane w pudełka, by mogły służyć jako prezenty dla najbliższych. Wszyscy uczniowie byli bardzo zadowoleni i dumni  z własnoręcznie wykonanej  bombki.

Monika Bernacik

9 listopada 2018 r. o godzinie 11.11 uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej – „Rekord dla Niepodległej”. Na skwerze przed Urzędem Gminy Garbatka-Letnisko został odśpiewany czterozwrotkowy Hymn Polski. Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia.

Z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości w naszej szkole został zorganizowany biało- czerwony dzień połączony z konkursem piosenki patriotycznej - karaoke. Pomysłodawczyniami były panie Bernadeta Basaj i Monika Bernacik.

W dniu  11 października wszyscy uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani w narodowe barwy. Cała społeczność uczniowska pięknie prezentowała się w strojach biało - czerwonych, były piłkarskie stroje reprezentacji Polski, szaliki, czapki kibiców, dumnie powiewały flagi Polski. Następnie uczniowie klas IV -V wzięli udział w  konkursie piosenki patriotycznej – karaoke. Każda klasa losowała utwór i prezentowała swoje umiejętności wokalne. Rozbrzmiała ,,Szara piechota”, "Pieśń legionów", "Serce w plecaku" i wiele innych.

Nad przebiegiem konkursy czuwało jury w składzie: pani wicedyrektor Ewelina Piecyk – Kowalska, pani Renata Strzałkowska - Jedrasek , pani Monika Rodakowska. Poszczególne klasy pięknie i z ogromnym zaangażowaniem zaśpiewały swoje piosenki.

Po burzliwych naradach konkurs wygrała klasa IV A- zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Patriotyczna atmosfera udzieliła się nam wszystkim i w radosnych nastrojach na zakończenie  odśpiewaliśmy wspólnie "Pieśń Legionów".

  Monika Bernacik

Dzień Edukacji Narodowej to dzień wyjątkowy. To dzień, w którym uczniowie w sposób szczególny okazują swoim nauczycielom wdzięczność i składają podziękowania za ich codzienny trud, poświęcenie, przekazywaną wiedzę oraz troskę o dobro wychowanków. Z okazji tego wyjątkowego święta 12 października 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Garbatce-Letnisko odbyła się uroczysta akademia.

Przybyli na nią goście: Wójt Gminy Garbatka – Letnisko pan Robert Kowalczyk, Sekretarz Gminy pani Teresa Fryszkiewicz, Przewodniczący Rady Gminy pan Włodzimierz Mazur, zastępca kierownika Referatu Infrastruktury Budownictwa i Promocji Urzędu Gminy pani Magdalena Marszałek, ksiądz kanonik Augustyn Rymarczyk, przewodnicząca Rady Rodziców pani Aleksandra Mieczyńska, przedstawiciele Rady Rodziców oraz emerytowani nauczyciele.

Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem uczniów, którzy w ciepłych słowach wyrazili wdzięczność dyrekcji, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły. Złożyli oni życzenia spokojnej pracy i satysfakcji z niej płynącej, dobrego zdrowia i samopoczucia oraz spełnienia marzeń i realizacji zawodowych planów. Następnie głos zabrały dyrektor szkoły pani Agnieszka Babańca oraz zastępca dyrektora pani Ewelina Piecyk -Kowalska. W swoim wystąpieniu podkreśliły, jak ważną rolę pełnią nauczyciele, i że to od ich zaangażowania zależy dobre wykształcenie i ukształtowanie postaw dzieci i młodzieży.

Podziękowały też nauczycielom i pozostałym pracownikom szkoły za dotychczasową pracę i życzyły wielu sił, cierpliwości, radości i satysfakcji z wykonywania swojego zawodu. Przy tej okazji wręczyły pracownikom zasłużone nagrody.

Następnie głos zabrał pan wójt Robert Kowalczyk, który w podziękowaniu za efektywną pracę z dziećmi i młodzieżą wręczył nagrody Wójta Gminy Garbatka-Letnisko. Otrzymali je: pani dyrektor Agnieszka Babańca, pani wicedyrektor Ewelina Piecyk-Kowalska oraz nauczycielki pani Anna Rutka i pani Renata Strzałkowska – Jędrasek. 

Do podziękowań i życzeń dołączyli także goście, którzy przybyli na szkolną akademię. Również z ich ust popłynęło w stronę pedagogów i pracowników szkoły wiele ciepłych i miłych słów.

Głos ponownie zabrali uczniowie, którzy zaprosili przybyłych na występ artystyczny. Zaprezentowali swoje aktorskie umiejętności w skeczu pt. ,,Dzień z życia ucznia“. W zabawny sposób przedstawili scenki dotyczące życia szkolnego. Z własnej perspektywy zilustrowali zachowanie nauczycieli oraz własne, pokazując w ten sposób, jak czasami wygląda szkoła w oczach uczniów. Rozbawiona publiczność nagrodziła artystów wielkimi brawami.

Na koniec wszyscy zgromadzeni wysłuchali utworu w wykonaniu szkolnego zespołu muzycznego oraz chóru.

Akademia została przygotowana pod kierunkiem pani Karoliny Matejszczak i pani Anny Rutki. Dekoracje przygotowała pani Agata Styczyńska, a oprawę muzyczną zapewniły chór i zespół muzyczny pod kierunkiem pana Dariusza Rodakowskiego.

Karolina Matejszczak, Anna Rutka