Spotkania

We wtorek 11 kwietnia 2017  roku do Zespołu Szkół Samorządowych  w Garbatce- Letnisko  przyjechali reprezentanci klubu Cerrad Czarni Radom, trener Robert Prygiel oraz pięciu zawodników: Łukasz Wiese, Jakub Urbanowicz, Dustin Watten, David Smith oraz Emanuel Kohut. W ramach akcji „Smart Stop” gościliśmy również dwie policjantki z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Kampania społeczna „Smart Stop” prowadzona przez Mazowiecki Wydział Ruchu Drogowego ma na celu zwrócenie uwagi uczestnikom ruchu drogowego, jak niebezpieczne i zarazem tragiczne w skutkach może być nierozważne korzystanie z telefonów. Jak podkreślali organizatorzy prowadzonej kampanii, wyobraźnia przydaje się nie tylko za kierownicą, ale także na pasach. W działania mazowieckich policjantów włączyli się siatkarze Cerradu Czarnych Radom. Policjanci i siatkarze wspólnie  promują zasadę: „nie odcinaj się od rzeczywistości”. Adresatami kampanii „Smart Stop” są przede wszystkim niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, w tym dzieci i młodzież, ale także ich rodzice i dziadkowie.

W dalszej części spotkania siatkarze „Cerrad Czarnych Radom” rozegrali pokazowy mecz z uczniami Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce - Letnisko. Rozgrzewkę poprzedzającą mecz poprowadził trener Robert Prygiel. Spotkanie miało na celu promowanie siatkówki wśród społeczności uczniowskiej naszej szkoły. Rozegrano dwa sety. W pierwszym siatkarze Cerrad Czarnych Radom zagrali z uczniami gimnazjum, a następnie w mieszanych składach z uczniami szkoły podstawowej. Spora dawka pozytywnych emocji i wrażeń na długo pozostanie w pamięci chłopców uczestniczących w tym pokazowym meczu. Na koniec były wspólne zdjęcia oraz autografy zawodników na klubowych plakatach. Wtorkowa wizyta przedstawicieli „Cerrad Czarnych Radom” to efekt podpisania przez Urząd Gminy Garbatka- Letnisko porozumienia i przystąpienia do projektu „Partnerstwo Regionalne Czarni”.

Andrzej Suwała

Pan Sławomir Wąsik - wielki pasjonat Przyrody, fotograf, autor około 100 filmów przyrodniczych 7 czerwca spotkał się z uczniami naszej szkoły. Opowiedział o fascynującym świecie fauny i flory, zaprezentował kolekcję barwnych przyrodniczych zdjęć. Z ogromną pasją przedstawił swoje obserwacje dotyczące życia zwierząt. Pan Sławomir buduje również platformy, wiesza je na drzewach, by z bliska przyglądać się "mieszkańcom" Puszczy Kozienickiej. Spotkanie z przyrodnikiem wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród uczniów.

Barbara Leśniak

7 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół Samorządowych gościliśmy Grzegorza Boćka – polskiego siatkarza, dwukrotnego zdobywcę Mistrzostw Polski w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle, aktualnie zawodnika beniaminka w klubie Aluron Virtu Warta Zawiercie.

Grzegorz Bociek  spotkał się zarówno z najmłodszymi jak i najstarszymi uczniami naszej szkoły. Gościa powitały entuzjastyczne brawa najmłodszych, którzy z niecierpliwością oczekiwali na spotkanie. Pan Grzegorz szybko nawiązał kontakt z dziećmi i z radością odpowiadał na liczne pytania dotyczące codziennego życia sportowca, podróży, treningów, meczy. Gościowi towarzyszył starszy brat, a zarazem wikariusz naszej parafii – ks. Łukasz Bociek. Uczniowie uzyskali odpowiedzi na pytania:  Który z braci jest wyższy i o ile centymetrów? Jak wyglądało dzieciństwo sportowca? Czy życie celebryty jest męczące? O ogromnym zainteresowaniu spotkaniem świadczyła nie tylko duża liczba zadawanych pytań, ale także długa kolejka po autografy, które niestrudzenie rozdawał nasz Gość.

Poważniejszy charakter miało spotkanie ze starszymi uczniami. Oprócz pytań dotyczących  codziennego życia sportowca, drużyn w których grał, nauki czy diety, były również takie, które poruszały przeżycia związane z chorobą nowotworową. Pan Grzegorz ze szczerością i ujmującą prostotą wskazał na wiarę, jako klucz do przetrwania nawet najcięższych doświadczeń.

Zarówno ks. Łukasz jak i jego brat Grzegorz w swoich wypowiedziach podkreślali silną więź rodzinną jako nadrzędną wartość, która pomimo odległości, dużej ilości obowiązków nadal spaja całą rodzinę Boćków. Obserwując relację między braćmi uczniowie sami dostrzegli łączącą ich więź braterską, a z wypowiedzi naszych gości mogli nauczyć się, jak dbać o relacje w rodzinie.

Spotkanie zakończył trening siatkarski pod kierunkiem Pana Grzegorza oraz ks. Łukasza. Wspólna gra pozwoliła uczniom nie tylko na podniesienie umiejętności siatkarskich, ale także nauczyła czerpania radości ze sportu.

Liczne zdjęcia z uśmiechniętym Panem Grzegorzem oraz ks. Łukaszem i rozdawane z niezwykłą cierpliwością autografy to pamiątki ze spotkania. A co pozostanie w pamięci i sercach uczniów? Szczerość wypowiedzi naszego Gościa, radość bijąca z oczu, poczucie humoru, miłość do sportu i tęsknota za kolejnym spotkaniem.

Uczniowie z żalem rozstali się z Panem Grzegorzem, a Pani Dyrektor Agnieszka Babańca wyraziła radość z długo oczekiwanej wizyty i nadzieję na kolejne spotkanie.

Monika Rodakowska

12 czerwca naszą szkołę odwiedził niezwykły gość - pani Zofia Kucharska, kozienicka poetka ludowa, która swoją poetycką twórczość rozpoczęła w 1971 roku i wydała już kilka tomików poezji. Swoje dzieciństwo spędziła radośnie i szczęśliwie. Jako dziecko kochała kwiaty, liczyła kolory w tęczy, upajała się szumem drzew kołyszących się na wietrze. Kochała wieś i otaczającą ją przyrodę. Gdy miała 17 lat, zmarła jej ukochana mama. W 1955 roku wyszła za mąż i wychowała dwoje dzieci. Swój pierwszy wiersz pani Zofia napisała zaraz po rozstaniu ze swym synem. Od tamtej pory rozpoczęła swą przygodę z poezją. Wydała zbiory wierszy: "Żegnaj moja chatko", „Wiersze”, "Wiersze religijne", "Wiersze", "Bajki Babci Zosi”, a w przygotowaniu jest szósty tomik wierszy. Jej utwory były także publikowane w "Dzienniku Radomskim", "Tygodniku Radomskim" i "Kontakcie". Za swoją pracę została uhonorowana przez Ministra Kultury B. Zdrojewskiego honorową odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Spotkania z ciekawymi ludźmi w Zespole Szkół Samorządowych w Garbatce-Letnisko odbywają się już od lat. Tym razem na zaproszenie Dyrektora ZSS pani Agnieszki Babańcy oraz Wójta Gminy Garbatka-Letnisko Roberta Kowalczyka przybyła sędzia Anna Maria Wesołowska, prawniczka, sędzia orzekający w sprawach karnych, ekspertka w sprawach przestępczości zorganizowanej.

Pani sędzia od lat stara się edukować młodzież, zaczęła od prowadzenia lekcji wychowawczych w sądzie, w którym pracowała, pisała felietony pomagające młodym ludziom zapoznać się z prawem. Przyczyniła się do powstania w Polsce „niebieskich pokoi”, czyli specjalnych sal do przesłuchań przyjaznym dzieciom. W zawodzie sędziego pracowała przez 32 lata, następnie podjęła pracę w telewizyjnych programach „Sędzia Anna Maria Wesołowska” oraz „Wesołowska i Mediatorzy”. Obecnie jest sędzią w stanie spoczynku i osobą, która nieprzerwanie podejmuje działania na rzecz dzieci i młodzieży. Odwiedziła już ponad tysiąc polskich szkół prowadząc wykłady na temat prawa, opowiadając o swoich doświadczeniach z pracy oraz edukując.

Z dziećmi, młodzieżą i rodzicami w Garbatce sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się 22 lutego 2016 r. Jako pierwsi mogli poznać gościa najmłodsi mieszkańcy gminy, którym pani sędzia opowiadała, jak wygląda sala sądowa, kim są pracujący w sądzie prawnicy, jakie noszą stroje i jak można ich rozpoznać. Wyjaśniła pojęcie przestępstwa i odpowiedzialności za swoje czyny, opowiedziała, czym jest demoralizacja i jakie są jej konsekwencje. Dzieci, zapytane przez panią sędzię, chętnie opowiadały, jakie są ich marzenia wobec świata dorosłych i co miałoby się zmienić w ich życiu, aby były szczęśliwe. Obiecały, że w swoich klasach stworzą kąciki, w których zapiszą swoje przemyślenia po spotkaniu. Na koniec przyszedł czas na pytania od widowni. Dzieci były ciekawe, jak długo trzeba się uczyć, by zostać sędzią, czy ta praca jest trudna i czy pani sędzia lubi swoją pracę.

7 stycznia 2016 roku był wyjątkowym dniem dla uczniów i grona pedagogicznego Zespołu Szkół Samorządowych. W tym dniu - w ramach wizytacji kanonicznej parafii - szkołę odwiedził ks. bp Adam Odzimek, któremu towarzyszyli ks.kan. Augustyn Rymarczyk oraz ks.kan. Bogdan Piwko. Jego Ekscelencję serdecznie przywitała dyrektor Agnieszka Babańca oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego - Ilona Sobczyk i Mateusz Styczyński. Następnie wyjątkowy Gość obejrzał jasełka przygotowane przez uczniów pod opieką zespołu katechetycznego w składzie: s. Anna Bęben, pani Lidia Bartosiewicz oraz ks. Łukasz Bociek. Oprawę muzyczną przygotował pan Dariusz Rodakowski.

Ciepło i życzliwie przyjęła Księdza Biskupa młodzież szkolna, czego dowodem były prośby o wspólne zdjęcia, życzliwe uśmiechy, gromkie brawa i żal, że wizyta tak szybko dobiegła końca. Jego Ekscelencja życzył wszystkim zebranym, by „potrafili otworzyć swe serca i uwierzyć, aby Chrystus mógł w nich zamieszkać”.

Niezwykła atmosfera serdeczności panowała także podczas spotkania z gronem pedagogicznym. Przy filiżance herbaty, w atmosferze radości i wzajemnego szacunku był czas na wspomnienia i wymianę doświadczeń. Na pamiątkę wizyty Jego Ekscelencja otrzymał niezwykły upominek - wspólne zdjęcie z uczniami, gronem pedagogicznym oraz zaproszonymi gośćmi, który zaskoczył i wzruszył Księdza Biskupa.

W spotkaniu z Biskupem uczestniczyli również Wójt Gminy Garbatka-Letnisko Robert Kowalczyk, Przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Mazur,  Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Irena Piechocińska, Sekretarz Teresa Fryszkiewicz, Skarbnik Gminy Marianna Krześniak oraz przedstawiciele rodziców. Na zakończenie spotkań ks. bp. Adam udzielił błogosławieństwa na dalszą pracę pedagogiczną i wychowawczą.

Podsumowaniem tych wspólnie spędzonych chwil niech będą słowa ks. bp. Adama skierowane do grona pedagogicznego Zespołu Szkół Samorządowych: Czuję się jak wśród przyjaciół i zawsze chętnie będę was odwiedzał, bo „Przyjaźń wymaga obecności”.

22 maja 2015 roku naszą szkołę odwiedził niezwykły gość - ks. dr Maciej Będziński - Sekretarza krajowego Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Papieskiego Dzieła Świętego Piotra Apostoła. Spotkał się on z uczniami klas 0 - III, aby opowiedzieć im o swojej wielkiej wyprawie do afrykańskiego zakątka świata - Zambii. Ksiądz Maciej przygotował dla swojej najmłodszej publiczności wiele niespodzianek, które sprawiły, że dzieci z ogromnym zaciekawieniem słuchały Jego opowieści. Opowiadał o kulturze i tradycjach ludzi żyjących w Afryce. Pokazał wiele wspaniałych fotografii ukazujący malownicze krajobrazy, ale także codzienny trud mieszkańców. Największe jednak wrażenie zrobiły zdjęcia egzotycznych zwierząt, a w szczególności małp, które podobno są bardzo złośliwe i od samego rana skaczą po dachach. Spotkanie to odbyło się w ramach szkolnej akcji „Czytajmy razem”, która stanowi integralną część Ogólnopolskiej Kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”. Ksiądz Maciej przeczytał małym słuchaczom afrykańską bajkę, a następnie w bardzo jasny i zrozumiały dla nich sposób opowiedział o ukrytej w niej nauce. Jej przesłanie łączy się z działalnością, którą od niedawna prowadzi nasz Gość. Jej głównym celem jest uwrażliwienie na potrzeby ubogiej ludności z krajów misyjnych. Na zakończenie ksiądz Maciej podarował dzieciom czasopisma „Świat misyjny”, a one wręczyły dyplom uznania z pamiątkową fotografią. Nasz Gość obiecał, że wkrótce znów nas odwiedzi  i opowie wrażenia ze swoich kolejnych wypraw misyjnych.
Spotkanie przygotowały: Monika Rodakowska, Danuta Rajn, Karolina Matejszczak

26 maja 2014 roku w Zespole Szkół Samorządowych odbyła się niezwykła lekcja historii. W murach naszej szkoły gościł pan dr Ryszard Śmietanka – Kruszelnicki, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej. Przybliżył młodzieży tematykę działalności podziemia antykomunistycznego, znaczenie pierwszych wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. Od momentu ustanowienia w 2011 roku przez Sejm 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych wiedza o podziemiu antykomunistycznym staje się bardziej powszechna a najliczniejszą grupą zainteresowanych stanowi młode pokolenie.

A jednak są rzeczy na świecie, o których nie śniło się nawet filozofom? Oto na kilkanaście dni przed przybyciem do naszego gimnazjum aktora Krzysztofa Kumora, zdarzyło się, iż pan Jacek Jędra podczas porządków na strychu znalazł kilka zakurzonych portretów. Znając zamiłowanie sąsiadki- Elżbiety Ślisińskiej ( Dyrektorki Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Garbatce- Letnisko) do staroci, postanowił podzielić się z nią swym odkryciem. I - jak tu nie wierzyć w cuda, kiedy cud się zdarzył- w uwiecznionej na jednej z fotografii kobiecie rozpoznano Balbinę Sztobryn- babkę oczekiwanego gościa!!!! Portret wręczony został przez Panią Dyrektor Krzysztofowi Kumorowi dnia 5 czerwca 2007 roku podczas oficjalnego spotkania z Towarzystwem Przyjaciół Garbatki, Gronem Pedagogicznym oraz młodzieżą Publicznego Gimnazjum i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. A później było jeszcze lepiej. I jeszcze ciekawiej. Uczniowie zainteresowani zawodem aktora zadawali mnóstwo dociekliwych pytań o karierę, gwiazdy z pierwszych stron gazet, współpracę z reżyserami takimi jak Kieślowski czy Bareja; nie zabrakło też wspomnień związanych z dzieciństwem spędzonym w Garbatce i ludźmi tu poznanymi lub z tym miejscem kojarzonymi. Krzysztof Kumor okazał się doskonałym gawędziarzem szybko nawiązującym kontakt z publicznością. Wrodzony talent oratorski i żywa inteligencja pozwoliły mu na snucie ciekawych opowieści przez ponad godzinę i utrzymanie zainteresowania odbiorców. Czas płynął szybko i przyjemnie, a na koniec nie pozostało nam nic innego, jak podziękować i zaprosić Krzysztofa Kumora do Garbatki ponownie, żywiąc nadzieję, że także następne spotkanie będzie równie zajmujące.

16 listopada bieżącego roku mury naszego gimnazjum zaszczyciła swą obecnością Pani Zofia Posmysz. Z biografią tej znanej pisarki i dziennikarki młodzież należąca do Klubu Prymusa zapoznawała się już od kilku tygodni; uczniowie obejrzeli film "Pasażerka" wyreżyserowany przez Andrzeja Munka a także wzięli udział w spotkaniu z Panią Marią Dziedzicką- pomysłodawczynią organizacji wizyty pisarki w Garbatce. Około godziny 11. gospodyni uroczystości Elżbieta Slisińska w imieniu młodzieży i nauczycieli Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego zgromadzonych w auli, powitała honorowego gościa i zaproszonych: Marię i Elżbietę Dziedzickie, doktora Mariana Barana oraz członków Towarzystwa Przyjaciół Garbatki. Podczas trwającej 2 godziny niezwykłej lekcji poznaliśmy przyczyny aresztowania Zofii Posmysz, dowiedzieliśmy się jak ludziom w obozach koncentracyjnych udawało się przeżyć, usłyszeliśmy także historię doktora Mąkowskiego z Garbatki, który dzięki swej odwadze i postawie nie uznającej kompromisów uratował wiele istnień. Gimnazjaliści pytali o wątki autobiograficzne w książce "Pasażerka" i ewentualne kontakty z innymi mieszkańcami naszej miejscowości. Swą postawą podczas spotkania Zofia Posmysz udowodniła po raz kolejny, że wielkość i klasa człowieka są wprost proporcjonalne do jego pokory i skromności. Nie trudno było w tamtym okresie zwątpić w człowieka; sztuką było wierzyć w ludzi - mimo wszystko i za wszelką cenę. Nie łatwo mówić o tym co bolesne, ale jeżeli tylko jest to szczere- warto. Także o tym, że warto spotykać się ze świadkami historii mówił, w podziękowaniu za spotkanie, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych- Mirosław Dziedzicki. Obserwowałam młodych ludzi zebranych w sali gimnazjum; na ich twarzach gościł smutek, żal, strach, przerażenie, czasem niedowierzanie... To dobrze. To dobrze, że takie opowieści budzą w nich żywe emocje, zmuszają do zastanowienia i stawiania pytań. Za to i za możliwość wzięcia udziału w tym niezwykłym spotkaniu - w imieniu swoim i moich uczniów -dziękuję.