Biblioteka

Poniedziałek – 8.00-8.45 (zajęcia cztelnicze), 9.40-13.40 oraz 15.15-16.00

Wtorek – 8.50-13.40 oraz 13.40-15.40

Środa – 8.00 – 12.30 oraz 13.30-16.00

Czwartek – 7.50-11.50, 12.40-13.40 oraz 15.15-15.45

Piątek – 7.50-11.50 oraz 12.35-14.35 (12.45-13.30 - zajęcia MegaMisji)

Godzina dostępności: środa 12.30-13.30

 

ZWROT ZA ZNISZCZONE PODRĘCZNIKI

Prosimy o dokonanie wpłaty na rachunek dochodów Urzędu Gminy Garbatka-Letnisko obsługiwany przez Bank Spółdzielczy w Zwoleniu oddział w Garbatce-Letnisko, nr rachunku 68 9157 0002 0040 0400 0257 0001. W treści przelewu należy wpisać: „Zwrot za podręcznik ucznia (imię i nazwisko)(tytuł podręcznika i klasa)”. Potwierdzenie dokonania wpłaty prosimy dostarczyć do wychowawcy.

REGULAMIN OKREŚLAJĄCY SZCZEGÓŁOWE WARUNKI KORZYSTANIA Z BEZPŁATNYCH PODRĘCZNIKÓW LUB MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH PRZEZ UCZNIÓW PUBLICZNEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. KRÓLOWEJ JADWIGI W GARBATCE-LETNISKO

§1

  1. Regulamin określa szczegółowe warunki korzystania przez uczniów z bezpłatnych podręczników i materiałów edukacyjnych.
  2. Każdy rodzic ma obowiązek zapoznania się z treścią niniejszego regulaminu i stosowania jego postanowień w praktyce.
  3. Wypożyczenie podręcznika jest dokonywane przez Nauczyciela bibliotekarza.
  4. Zwrot Wypożyczonych podręczników Nauczyciel bibliotekarz potwierdza w bazie użytkowników.

§ 2
Ilekroć w regulaminie mowa o:

  1. szkole – należy przez to rozumieć Publiczną Szkołę Podstawową w Garbatce-Letnisko;
  2. uczniu – należy przez to rozumieć ucznia ujętego w księdze uczniów szkoły;
  3. rodzicu ucznia – należy przez to rozumieć także opiekuna prawnego;
  4. podręcznikach – należy przez to rozumieć podręczniki dopuszczone do użytku szkolnego i ujęte w szkolnym zestawie podręczników;
  5. materiały edukacyjne – należy przez to rozumieć materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną;
  6. materiał ćwiczeniowy – należy przez to rozumieć materiał przeznaczony dla ucznia, służący utrwalaniu przez niego wiadomości i umiejętności.

14 marca 2025 roku rozstrzygnięte zostały konkursy czytelnicze na zdjęcie promujące czytelnictwo oraz recenzję książki. Jury przyznało nagrody następującym uczniom:

  1. Hannie Krekorze za zdjęcie oraz recenzję książki (1 miejsce w kategorii klas 1-3)
  2. Wiktorowi Molendowskiemu za zdjęcie promujące czytelnictwo (1 miejsce)
  3. Laurze Przerwie za zdjęcie promujące czytelnictwo (1 miejsce w kategorii klas 4-8)
  4. Monice Gwardys za recenzję książki (1 miejsce w kategorii klas 4-8)

 

Uczniowie otrzymali książki zakupione w ramach NPRCz 2.0 oraz pamiątkowe dyplomy.
Konkursy zorganizowane zostały w ramach akcji „Zabierz książkę na ferie” (realizacja założeń NPRCz 2.0)

29 stycznia 2025 roku odbyły się wyjątkowe spotkania promujące czytelnictwo. Rodzice uczniów klas 1 dowiedzieli się dlaczego ważne jest czytanie z dziećmi i dzieciom. Poznali nowości czytelnicze zakupione w ramach NPRCz 2.0 i dostosowane do wieku dzieci oraz poziomu umiejętności czytania.

Podczas spotkania dostali również wyprawki czytelnicze przygotowane w ramach kampanii „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Jej celem jest zachęcanie rodziców do codziennego czytania dzieciom oraz z dziećmi.

W Wyprawce Czytelniczej przygotowanej przez Instytut Książki znajdują się:

  • Książka pod tytułem „Wnuczka Antykwariusza” Justyny Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak, wstępem pana Dariusza Jaworskiego – Dyrektora Instytutu Książki oraz recenzją pana Wojciecha Widłaka
  • Broszura dla rodziców „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem” – praktyczny poradnik zawierający informacje o wpływie czytania na rozwój pierwszoklasisty, dobre rady czytelnicze, jak sobie radzić z niechęcią do czytania i rekomendacje czytelnicze.

Rodzice dowiedzieli się także, dlaczego w szkolnej bibliotece dzieci mogą grać w szachy i inne gry :)

Spotkanie zostało przeprowadzone w ramach realizacji NPRCz 2.0

27 marca 2025 roku organizowany jest Ogólnopolski Konkurs Szachowy „Konik Szachowy”.
Zasady konkursu:

  • Konkurs polega na rozwiązaniu 30 zadań szachowych.
  • Na rozwiązanie zadań uczestnik ma 60 min.
  • Podczas konkursu każdy uczestnik dostaje kartę z zadaniami, i kartę na której koduje odpowiedzi.
  • Konkurs podzielony jest na trzy kategorie wiekowe (szkoła podstawowa):
  • kategoria Pionek – klasy 1-3
  • kategoria Goniec – klasy 4-6
  • kategoria Wieża – klasy 7-8
  • Koszt udziału w konkursie: 18 zł

Nagrody:

  • Każdy uczestnik otrzymuje dyplom uczestnictwa.
  • 20% najlepszych uczniów dostaje tytuł Laureata i odpowiedni dyplom.
  • 100 najlepszych uczniów dostaje nagrodę 100 zł każdy
  • 200 kolejnych uczniów dostaje nagrody o wartości 50 zł każdy
  • Najlepszy uczeń, w każdej szkole, otrzymuje voucher na bezpłatny start w kolejnych zawodach Konika Szachowego.

Przykładowe arkusze zadań i rozwiązania znajdują się na stronie internetowej:  https://konikszachowy.pl/
Zgłoszenia do konkursu oraz wpłaty przyjmowane są w bibliotece szkolnej do dn. 28.02.2025 r.
Monika Rodakowska

10 lutego 2025 roku odbyła się jedna z najbardziej lubianych akcji czytelniczych – „Noc z książką”. Imprezę zorganizowali nauczyciele: pani Monika Rodakowska (bibliotekarka) oraz pan Damian Kęska (nauczyciel języka angielskiego).

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas szóstych i ósmych. To była noc pełna atrakcji: pizza dzielona z przyjaciółmi smakuje wyjątkowo. Czytanie ulubionych książek sprawia, że czas płynie bardzo szybko. Przedstawianie wybranej książki zachęca do czytania. Gry i zabawy sportowe (zbijak, koszykówka, taniec) rozwijają sprawność fizyczną i uczą współpracy. Gry planszowe ćwiczą umiejętność logicznego myślenia.

Uczniowie wykazali się kreatywnością, na nudę nie było miejsca!

Uczniów -  zmęczonych nocnymi atrakcjami i pełnych wrażeń - odebrali rodzice.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji NPRCz 2.0

Monika Rodakowska
Damian Kęska

W grudniu 2024 r. biblioteczne misie nakarmili: Lena Majewska z klasy 3a i Ignacy Jędrasek z klasy IVb. Cieszę się, że Lenie spodobała się książka pt. „Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły” A.Lind zakupiona w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Dzieci dostały od misiów słodki upominek.

15 stycznia 2025 roku grupa uczniów klas I rozpoczęła cykl zajęć biblioterapeutycznych mających na celu naukę rozpoznawania, akceptacji, zrozumienia emocji oraz ich ekspresji.

Uczniowie odpowiedzieli na pytania: czym są emocje? Jakie znają emocje? Czy emocje mogą być złe?

Pierwszą emocją, z którą się zmierzyli była złość. Dzieci nie miały trudności z okazaniem tej emocji, jednak najważniejsza okazała się umiejętność radzenia sobie ze złością.

Uczniowie w trakcie burzy mózgów przedstawiali pomysły radzenia sobie ze złością i narysowali swoje pomysły.

W realizacji zajęć pomogła książka „Garść radości, szczypta złości” W.Kołyszko, J.Tomaszewskiej zakupiona w ramach NPRCz 2.0

Za nami kolejny Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (28.11.2024) oraz niesamowita i roztańczona zabawa andrzejkowa. Impreza została połączona z zabawą andrzejkową, a rozpoczęła się wysłuchaniem bajki H.Ch. Andrsena „Calineczka”. Bajkę przeczytała pani Iwona Stępień, która na co dzień zajmuje się księgozbiorem dla dzieci w Gminnej Bibliotece Publicznej.

Na wspólne czytanie zaproszone zostały także dzieci z oddziału przedszkolnego.

Zabawa przekształciła się w bal na cześć Księcia Elfów i Księżniczki Calineczki.

Uczniowie klas I-III przebrani za różne postacie z bajek bawili się wyśmienicie.

Dzieci z klas młodszych wzięli udział w sesji fotograficznej i zaprezentowali książkę, za bohatera której przebrali się. Elsa, Calineczka, uroczy Dzwoneczek, Mała Syrenka, Czerwony Kapturek to tylko niektóre z bajkowych postaci bawiących się na królewskim balu.

Zdjęcia wykonane zostały aparatem Nikon zakupionym w ramach „LaboratoriaPrzyszłości

Akcja przeprowadzona została w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Monika Rodakowska i Wychowawczynie klas I-III

25 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia przypada rocznica powstania tej niezwykłej maskotki. Z powstaniem zabawki związana jest przedziwna historia, która wydarzyła się w 1902 roku. Theodore Roosevelt  - prezydent Stanów Zjednoczonych – wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono młodego niedźwiadka. Prezydent nakazał uwolnienie zwierzęcia, a całą historię zilustrowano w waszyngtońskiej prasie. Producent zabawek zainspirowany tym wydarzeniem postanowił stworzyć nową zabawkę dla dzieci – pluszowego misia o imieniu Teddy Bear. Już ponad 100 lat towarzyszy on najmłodszym. Stał się bohaterem bajek, filmów, a przede wszystkim wiernym przyjacielem dzieci.

25 listopada 2024 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.  Dzieci z klas I-III, przedszkolaki z grupy „Tęczowe Nutki” oraz dzieci z oddziału przedszkolnego przyniosły swoje ulubione maskotki i wzięły udział w projekcie czytelniczym zorganizowanym przez panie: Monikę Rodakowską oraz Danutę Matysiak. Gościem specjalnym była Wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce – Letnisko  – pani Ewelina Piecyk-Kowalska, która przeczytała dzieciom fragment książki „Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej.

21 i 25 listopada 2024 roku szkolną bibliotekę odwiedzili uczniowie klas I wraz z wychowawczyniami: panią Klaudią Abramowicz i panią Moniką Dąbrowską. Uczniowie wzięli udział w rozmowie na temat kultury w bibliotece, dowiedzieli się w jaki sposób wypożyczać książki i jak o nie zadbać.

Wypożyczyli również swoje pierwsze książki:
- uczniowie klasy Ia – „Cukierku, ty łobuzie”
- uczniowie klasy Ib – „Jak rozweselić pechowego nosorożca” Leszka Kołakowskiego.
Wysłuchali również historii o Leszku Kołakowskim, który bardzo lubił odwiedzać Garbatkę  oraz został „Honorowym Obywatelem Gminy Garbatka-Letnisko”.

Młodzi czytelnicy dowiedzieli się, że nowe książki które ułożone są na półce z literaturą dla najmłodszych zakupione zostały dzięki specjalnej akcji zwanej Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Obiecali, że postarają się szybko przeczytać wypożyczone pozycje i będą często odwiedzać bibliotekę.

Nie zapomnieli także o pluszowych bibliotecznych maskotkach: kapibarze i dwóch misiach, które przytulone łagodzą stres, uspokajają i wyciszają. Stwarzają klimat sprzyjający czytelniczym spotkaniom.

Spotkania zostały zrealizowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 i umożliwiły promocję zakupionych dla najmłodszych czytelników pozycji.

Monika Rodakowska

28 października 2024 r. uczniowie klas II wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez panie: Monikę Rodakowską i Monikę Suwalską.

W ramach spotkania uczniowie wysłuchali opowiadań w dwóch wersjach językowych – polskim i ukraińskim. Książkę  pt. „To się nie mieści w głowie” Renaty Piątkowskiej czytały uczennice klasy 8a: Anastasiia Kotsiuk i Wiktoria Węsierska. Pozycja została zakupiona w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Następnie dzieci wykonały prace plastyczne będące ilustracjami do przeczytanych fragmentów opowieści i przedstawiły je.

Zabawy ruchowe i sportowe wypełniły salę gimnastyczną radosnym śmiechem dzieci, zintegrowały zespoły klasowe i nauczyły gry fair play.

Te wyjątkowe zajęcia spodobały się uczniom, którzy wyrazili chęć ponownego udziału w tego typu lekcjach.

Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Monika Rodakowska
Monika Suwalska

Nowy rok szkolny i nowe wygrane: Julia Zawodnik i Weronika zawodnik nakarmiły misie tytułami ulubionych książek i wygrały słodkie upominki. Zapraszamy wszystkich uczniów do włączenia się do akcji! Misie czekają :)

ON-Limpiada to konkurs, który połączy wszystkich uczniów, a także… ich rodziców! 
Sprawdź swoją wiedzę o lekturach, zdobywaj fantastyczne nagrody i rywalizuj o miano najlepszych w Polsce!
Akcja rozpoczyna się 14 października 2024 roku, w Dzień Edukacji Narodowej,
i trwa do stycznia 2025. Co dwa tygodnie czekają kolejne testy
z lektur w cyfrowej formie!

Dla kogo jest ON-Limpiada?

To olimpiada w nowoczesnym wydaniu dla każdego:

  • Uczniowie szkół podstawowych i średnich, podzieleni na grupy wiekowe:
    • Klasy 1-3
    • Klasy 4-6
    • Klasy 7-8
    • Szkoła średnia
  • Rodzice – specjalnie dla Was przygotowane zostały oddzielne kategorie. Będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę z lektur, które czytaliście za swoich szkolnych lat. 

Niezwykłe nagrody!

W każdej kategorii wiekowej czekają fantastyczne nagrody:

  • 1 miejsce – Konsola do gier
  • 2 miejsce – Hulajnoga elektryczna
  • 3 miejsce – Bon Allegro o wartości 500 zł

W kategorii Rodzina:

  • Rodziny, które zajmą miejsca 1-3, otrzymają bilety do Energylandii!

Co zrobić, aby wziąć udział?

  1. Zainstaluj aplikację Zday – naszą nowoczesną platformę do nauki i testów.
  2. Wejdź w zakładkę konkursy i wybierz „ON-Limpiada – Lektury„.
  3. Rozwiązuj testy z lektur dostępnych co dwa tygodnie – każdy z nich jest dostępny online, więc możesz przystąpić do niego, gdziekolwiek jesteś!
  4. Zapraszaj rodziców do wspólnej zabawy i zdobywajcie razem punkty
    w kategorii Rodzina.

Wspólna zabawa z rodzicami!

Poza konkursem podzielonym na kategorie wiekowe, mamy jeszcze dodatkową rywalizację!
Zaproś rodziców do zabawy, a weźmiecie udział w wyjątkowej kategorii Rodzina! Dzieci i rodzice, którzy razem przystąpią do konkursu, będą mieli sumowane punkty, a najlepsze rodziny powalczą o nagrody. To doskonała okazja, aby wspólnie powrócić do szkolnych lektur i dobrze się bawić!
W kategorii rodzina będą brani pod uwagę tylko Ci uczestnicy, którzy dodali lub zostali dodani przez członka rodziny poprzez funkcję polecenia.

Jak dodać członka rodziny do wspólnego udziału w konkursie?

  1. Wejdź w swój profil i wybierz „Twoje polecenia
  2. Wygeneruj indywidualny kod i skopiuj link z kodem.
  3. Przekaż link i kod członkowi rodziny w celu utworzenia konta poprzez indywidualny link.
  4. Gotowe! Bierzcie razem udział w ON-Limpiadzie, a na koniec wasze punkty zostaną zsumowane w kategorii „Rodzina”.

Harmonogram pierwszego tygodnia:

Klasy 1-3:

Klasy 4-6:

Klasy 7-8:

Wynik końcowy i sumowanie punktów.

Warto pamiętać, że do ostatecznej punktacji brane będą pod uwagę jedynie 4 najlepsze wyniki użytkownika. Oznacza to, że jeśli użytkownik weźmie udział w większej liczbie zadań, najlepsze 4 wyniki zadecydują o jego pozycji w finalnym rankingu.
Finalny ranking dla każdej kategorii zostanie ujawniony po zakończeniu konkursu, kiedy moderacja zakończy przeliczanie punktów.

Dołącz do nas https://dyktanda.pl/on-limpiada-zday/

i przeżyj szkolną olimpiadę w zupełnie nowej odsłonie!

23 października 2024 roku w ramach bibliotecznych zajęć czytelniczych „Czytanie na dywanie” uczniowie klasy drugiej wysłuchali opowiadanie o Koziołku Matołku.

Jednak nie była to zwyczajna opowieść, lecz w dwóch językach – polskim i ukraińskim. Swoim kolegom książkę czytał  Ilija.

Dzieci słuchały z zaciekawieniem, wychwytywały słowa o podobnej wymowie do polskich.

Z zaciekawieniem oglądali litery ukraińskie, porównywali z tłumaczeniem na język polski.

A gdzie znajduje się Pacanów i słynny pomnik Koziołka Matołka? Czy warto zwiedzić Muzeum Bajki im. Koziołka Matołka? Te pytania pozostały otwarte, a odpowiedź uzyskają podczas rodzinnej lub szkolnej wycieczki… 

Czas pokaże :)

W zajęciach wykorzystane są książki zakupione w ramach NPRCz. 2.0

Dzieci z oddziału przedszkolnego włączyły się do Ogólnopolskiej Akcji „Czytamy Muminki”. Jest to inicjatywa czytelnicza zorganizowana w ramach 110 rocznicy urodzin Tove Jansson oraz 60 rocznicy pierwszego wydania książki „W Dolinie Muminków” w Polsce. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a przede wszystkim promocja książek autorstwa Tove Jansson, ze szczególnym uwzględnieniem książek poświęconych Muminkom.