Biblioteka

Poniedziałek 8:00 - 14.30

Wtorek 8:00 - 14.45 

Środa 8.00-13.30, 13.30-14.30 - godzina dostępności

Czwartek  9:00 - 14.30 

Piątek  7.50 - 11.35

ON-Limpiada to konkurs, który połączy wszystkich uczniów, a także… ich rodziców! 
Sprawdź swoją wiedzę o lekturach, zdobywaj fantastyczne nagrody i rywalizuj o miano najlepszych w Polsce!
Akcja rozpoczyna się 14 października 2024 roku, w Dzień Edukacji Narodowej,
i trwa do stycznia 2025. Co dwa tygodnie czekają kolejne testy
z lektur w cyfrowej formie!

Dla kogo jest ON-Limpiada?

To olimpiada w nowoczesnym wydaniu dla każdego:

  • Uczniowie szkół podstawowych i średnich, podzieleni na grupy wiekowe:
    • Klasy 1-3
    • Klasy 4-6
    • Klasy 7-8
    • Szkoła średnia
  • Rodzice – specjalnie dla Was przygotowane zostały oddzielne kategorie. Będziecie mogli sprawdzić swoją wiedzę z lektur, które czytaliście za swoich szkolnych lat. 

Niezwykłe nagrody!

W każdej kategorii wiekowej czekają fantastyczne nagrody:

  • 1 miejsce – Konsola do gier
  • 2 miejsce – Hulajnoga elektryczna
  • 3 miejsce – Bon Allegro o wartości 500 zł

W kategorii Rodzina:

  • Rodziny, które zajmą miejsca 1-3, otrzymają bilety do Energylandii!

Co zrobić, aby wziąć udział?

  1. Zainstaluj aplikację Zday – naszą nowoczesną platformę do nauki i testów.
  2. Wejdź w zakładkę konkursy i wybierz „ON-Limpiada – Lektury„.
  3. Rozwiązuj testy z lektur dostępnych co dwa tygodnie – każdy z nich jest dostępny online, więc możesz przystąpić do niego, gdziekolwiek jesteś!
  4. Zapraszaj rodziców do wspólnej zabawy i zdobywajcie razem punkty
    w kategorii Rodzina.

Wspólna zabawa z rodzicami!

Poza konkursem podzielonym na kategorie wiekowe, mamy jeszcze dodatkową rywalizację!
Zaproś rodziców do zabawy, a weźmiecie udział w wyjątkowej kategorii Rodzina! Dzieci i rodzice, którzy razem przystąpią do konkursu, będą mieli sumowane punkty, a najlepsze rodziny powalczą o nagrody. To doskonała okazja, aby wspólnie powrócić do szkolnych lektur i dobrze się bawić!
W kategorii rodzina będą brani pod uwagę tylko Ci uczestnicy, którzy dodali lub zostali dodani przez członka rodziny poprzez funkcję polecenia.

Jak dodać członka rodziny do wspólnego udziału w konkursie?

  1. Wejdź w swój profil i wybierz „Twoje polecenia
  2. Wygeneruj indywidualny kod i skopiuj link z kodem.
  3. Przekaż link i kod członkowi rodziny w celu utworzenia konta poprzez indywidualny link.
  4. Gotowe! Bierzcie razem udział w ON-Limpiadzie, a na koniec wasze punkty zostaną zsumowane w kategorii „Rodzina”.

Harmonogram pierwszego tygodnia:

Klasy 1-3:

Klasy 4-6:

Klasy 7-8:

Wynik końcowy i sumowanie punktów.

Warto pamiętać, że do ostatecznej punktacji brane będą pod uwagę jedynie 4 najlepsze wyniki użytkownika. Oznacza to, że jeśli użytkownik weźmie udział w większej liczbie zadań, najlepsze 4 wyniki zadecydują o jego pozycji w finalnym rankingu.
Finalny ranking dla każdej kategorii zostanie ujawniony po zakończeniu konkursu, kiedy moderacja zakończy przeliczanie punktów.

Dołącz do nas https://dyktanda.pl/on-limpiada-zday/

i przeżyj szkolną olimpiadę w zupełnie nowej odsłonie!

Dzieci z oddziału przedszkolnego włączyły się do Ogólnopolskiej Akcji „Czytamy Muminki”. Jest to inicjatywa czytelnicza zorganizowana w ramach 110 rocznicy urodzin Tove Jansson oraz 60 rocznicy pierwszego wydania książki „W Dolinie Muminków” w Polsce. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a przede wszystkim promocja książek autorstwa Tove Jansson, ze szczególnym uwzględnieniem książek poświęconych Muminkom.

"Kiedy Peter Reynolds napisał książkę The Dot, nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy."

„The Dot – Kropka” (Lektor PL). Życzę miłego słuchania i oglądania.

W bibliotece także uczciliśmy ten dzień. Z kropek powstała biblioteczna sowa. A wszystko zaczęło się od jednej, małej kropki...

18 września 2024 roku odbyło się kolejne spotkanie czytelnicze dla grupy dzieci z klasy 1b. Tym razem czytaliśmy książkę pt. „Franek i zielony stworek”. Dzieci – pracując zespołowo – narysowały własnego stworka!

 

Dziewczynki w kolorach różu i zieleni, a u chłopców dominowały odcienie brązu niebieskiego.

Zajęcia rozwijały umiejętność pracy w grupie oraz kreatywność.

Ruszyły kolejne zajęcia z MegaMisji. Grupa uczniów klas 2 kontynuuje swoją przygodę z Julką, Kubą i Psotnikiem ucząc się kreatywnego korzystania z multimediów, bezpiecznego posługiwania się Internetem oraz jego zasobami. Zajęcia te kształtują również umiejętności społeczne, uczą współpracy i rozwiązywania problemów.

A co cieszy najbardziej? Ubieranie Psotnika!

Za nami pierwsze zajęcia czytelnicze zorganizowane w ramach Cała Polska Czyta Dzieciom - „Czytanie na dywanie”. Dzieci z klas I wysłuchały książek dostosowanych do ich wieku pod względem tematyki, treści, czcionki i ilustracji graficznych (seria Pierwsze Czytanki).

Bardzo lubią oglądać ilustracje do czytanego tekstu. „Zuzia i piesek w kratkę” oraz „Jaś i zaczarowany przyjaciel” rozbudziły ich dziecięcą wyobraźnię oraz wywołały uśmiech na twarzy. A na kartkach powstały rysunki przedstawiających królewskie pieski – w ubrankach w kratkę.

W pierwszą sobotę września (7.09.2024) odbyło się po raz kolejny Narodowe Czytanie. W spotkaniu na skwerku zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę uczestniczyli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Tym razem „na warsztat” wzięty został dramat Juliusza Słowackiego. Z romantycznym tekstem zmierzyli się przedstawiciele Urzędu Gminy oraz bibliotekarka z naszej szkoły – pani Monika Rodakowska.

 

Na zakończenie lektorzy i publiczność otrzymali egzemplarze „Kordiana” z okolicznościową pieczęcią, a kierownik biblioteki – pani Małgorzata Markowska zaprosiła na kolejne spotkanie za rok.

AR

§1

  1. Regulamin określa szczegółowe warunki korzystania przez uczniów z bezpłatnych podręczników i materiałów edukacyjnych.
  2. Każdy rodzic ma obowiązek zapoznania się z treścią niniejszego regulaminu i stosowania jego postanowień w praktyce.
  3. Wypożyczenie podręcznika jest dokonywane przez Nauczyciela bibliotekarza.
  4. Zwrot Wypożyczonych podręczników Nauczyciel bibliotekarz potwierdza w bazie użytkowników.

§ 2
Ilekroć w regulaminie mowa o:

  1. szkole – należy przez to rozumieć Publiczną Szkołę Podstawową w Garbatce-Letnisko;
  2. uczniu – należy przez to rozumieć ucznia ujętego w księdze uczniów szkoły;
  3. rodzicu ucznia – należy przez to rozumieć także opiekuna prawnego;
  4. podręcznikach – należy przez to rozumieć podręczniki dopuszczone do użytku szkolnego i ujęte w szkolnym zestawie podręczników;
  5. materiały edukacyjne – należy przez to rozumieć materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną;
  6. materiał ćwiczeniowy – należy przez to rozumieć materiał przeznaczony dla ucznia, służący utrwalaniu przez niego wiadomości i umiejętności.

Prosimy o dokonanie wpłaty na rachunek dochodów Urzędu Gminy Garbatka-Letnisko obsługiwany przez Bank Spółdzielczy w Zwoleniu oddział w Garbatce-Letnisko, nr rachunku 68 9157 0002 0040 0400 0257 0001. W treści przelewu należy wpisać: „Zwrot za podręcznik ucznia (imię i nazwisko)(tytuł podręcznika i klasa)”. Potwierdzenie dokonania wpłaty prosimy dostarczyć do wychowawcy.

13 czerwca 2024 roku uczniowie klas Ib pod opieką pań: Renaty Maj i Moniki Rodakowskiej odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Garbatce-Letnisko. Uczniami zaopiekowała się pani Iwona Stępień, która na co dzień zajmuje się działem dla dzieci.

Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o pracy w bibliotece publicznej oraz zasadach korzystania z księgozbioru. Dzieci poznały literaturę dziecięcą i wysłuchały książki pt. „Tajny agent Fred” Anny Paszkiewicz. Młodzi czytelnicy odpowiedzieli na zadawane pytania wykazując się ogromną wiedzą. Zadeklarowały chęć korzystania z Gminnej Biblioteki Publicznej i obiecały powtórne odwiedziny, tym razem z rodzicami.

Na pamiątkę uczniowie otrzymali zakładki do książek.

Spotkanie odbyło się w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Hasło tegorocznego tygodnia brzmi „Biblioteka - miejsce na czasie”

11 czerwca 2024 roku odbyły się kolejne zajęcia czytelnicze, tym razem w jednej z sal świetlicy szkolnej. Nazwaliśmy to miejsce Ulicą Czereśniową, zgodnie z tytułem książki Rotraut Susanne Berner i Dagmar von Cramm „Wielkie gotowanie na Ulicy Czereśniowej”.

Uczennice klasy drugiej urządziły „Wielkie Gotowanie” według przepisów z książki. Przepisy wybierały korzystając ze spisu treści, ale najpierw przypomniały jaką mamy porę roku (i zauważyły, że czerwiec jest jednym z miesięcy, a nie pór roku).

Kolejnym etapem zajęć było poznanie w jaki sposób przygotować się do „Wielkiego Gotowania” – książka zawiera czytelnie przedstawione etapy.

Czytając przepis na naleśniki i babeczki truskawkowe dowiedziały się, że kilogram, a gram to duża różnica. Ćwiczyły również pamięć: potrafiły powtórzyć składniki z przeczytanych przepisów.

Na koniec odbyło się „Wielkie Gotowanie” – w zabawkowej kuchni powstały kolorowe naleśniki z klocków.

 

A na zdjęciach? Uśmiechnięte twarze, które są największym dowodem na to, że wystarczy wspólna zabawa i uruchomienie wyobraźni, by radośnie i twórczo spędzić czas.

Dziękujemy pani Karolinie Matejszczak za zrobienie zdjęć.

22 maja 2024 roku uczniowie klas Ia pod opieką pań: Anny Karszni i Moniki Rodakowskiej odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Garbatce-Letnisko. Uczniami zaopiekowała się pani Iwona Stępień, która na co dzień zajmuje się działem dla dzieci.

Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o pracy w bibliotece publicznej oraz zasadach korzystania z księgozbioru. Dzieci poznały literaturę dziecięcą i wysłuchały książki pt. „Franklin i książka z biblioteki”. Młodzi czytelnicy mieli dużo ciekawych i niełatwych pytań. Zadeklarowały chęć korzystania z Gminnej Biblioteki Publicznej i obiecały powtórne odwiedziny, tym razem z rodzicami.

Na pamiątkę uczniowie otrzymali zakładki do książek.

Spotkanie odbyło się w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Hasło tegorocznego tygodnia brzmi „Biblioteka - miejsce na czasie”

W kolejnym spotkaniu czytelniczym uczestniczyły uczennice z klasy 2a i 2b. Tym razem tematyką spotkania były komiksy. Komiks jest książką wyjątkową, a dlaczego? Na to pytanie uczennice udzieliły szczegółowych odpowiedzi (piękne ilustracje, dialogi w chmurkach…).

Uczennice obejrzały komiksy: „Kajko i Kokosz”, „Koziołek Matołek” oraz pięknie ilustrowaną Biblię w komiksie. Gościem specjalnym był ks. Roman, który przeczytał wraz z dziećmi wybrany fragment z Biblii.

Ostatnim etapem spotkania było stworzenie historii i przedstawienie jej w postaci komiksu. Niedokończone prace uczennice zabrały do domu, by zaradzić „nudnym chwilom”. Nie ma „nudnych chwil” jeśli kocha się czytać, kolorować, marzyć… Spotkanie zaowocowało również poznaniem kolejnych zawodów (grafika - gdyż ilustracje do Biblii w komiksie wykonał znany grafik pracujący dla Marvela i DC Comics, ilustratora książek)

W maju misia nakarmiły: Magdalena Wiśniewska z klasy 2a i Maja Paprocka z klasy 1a. Uczennice proponują następujące pozycje: Waldemar Cichoń „Cukierku, ty łobuzie!”, Maria Kruger „Karolcia”.

Dziewczynkom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do losowania w czerwce!