Rok szkolny 2016/2017

W dniu 12 marca 2017 z inicjatywy pani dyrektor Agnieszki Babańcy i opiekuna Szkolnego Koła Wolontariatu odbyła się akcja „Komórkomania” pod patronatem Fundacji DKMS. W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek - każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Postanowiliśmy włączyć się aktywnie w pomoc drugiemu człowiekowi organizując Dzień Dawców Szpiku i przeprowadzając rejestrację potencjalnych dawców wśród lokalnej społeczności. Dzięki wsparciu księdza kanonika Augustyna Rymarczyka  i  zaangażowaniu nauczycieli - wolontariuszy: pani dyrektor Agnieszki Babańcy, wicedyrektor Eweliny Piecyk – Kowalskiej, pani Renaty Strzałkowskiej – Jędrasek, Danuty Fałek, Marioli Nowakowskiej, Danuty Witkowskiej, Danuty Siembor, Moniki Bernacik, Jolanty Rutki oraz uczennic:Oliwii Malec, Olgi Karaś, Ilony Sobczyk, Natalii Gawryołek, Malwiny Skoczylas, Pauliny Sujc, Renaty Gieruszki i Sylwii Sudoł zarejestrowaliśmy 30 potencjalnych dawców szpiku!! Dziękujemy bardzo za  wsparcie naszej akcji! Mamy nadzieje, że wpisze się ona w tradycję naszej szkoły i z każdym rokiem będzie przybywać potencjalnych dawców szpiku. Razem możemy więcej! Razem możemy podarować komuś to, co najcenniejsze - ŻYCIE!

Monika Bernacik

Uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych włączyli się do Ogólnopolskiej akcji Państwowej Straży Pożarnej "Misie – Ratownisie". Miś Ratownik to przytulanka, która uosabia w świadomości dziecka domowe ciepło, czują i serdeczną bliskość rodziców, czyli wszystko to, co traci ono w następstwie nieszczęśliwego wypadku. Dlatego w stresie towarzyszącym wypadkowi, gdy potrzeba znalezienia zastępczego źródła oparcia, staje się bardzo silna, a nawet konieczna do emocjonalnego przetrwania, taki Miś może się okazać się bardzo użyteczny. Jego przydatność potwierdzona w pracy służb ratownictwa (lekarzy, policjantów, strażaków) pozwala go nazwać: "apteczką pierwszej psychologicznej pomocy". Obecność Misia Ratownika ma również wszystkim przypominać, że w wypadku cierpi także cała strona emocjonalna człowieka, tak małego, jak i dużego. Dlatego uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych, ich rodzice i nauczyciele włączyli się całym sercem i zaangażowaniem w zbiórkę przytulanek.

Monika Bernacik

 

W dniu 14 grudnia 2016 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce- Letnisko odbył się II Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Jury w składzie: ks. Łukasz Bociek (przewodniczący), Pani Danuta Rajn oraz Pan Damian Kęska wytypowali zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych:

kat. klasy I-III PSP:

1 miejsce- klasa II b (wychowawca mgr Danuta Siembor),
2 miejsce- klasa III a (wychowawca mgr Elżbieta Mazur),
3 miejsce- klasa III c (wychowawca mgr Danuta Matysiak).
wyróżnienie- klasa II a (wychowawca mgr Danuta Fałek).
wyróżnienie-  klasa II c (wychowawca mgr Joanna Sałek).

kat. klasy IV- VI PSP:

1 miejsce- klasa IV b (wychowawca- mgr Andrzej Suwała),
2 miejsce- klasa V a (wychowawca- mgr Irena Cieloch),
3 miejsce- klasa VI b (wychowawca- mgr Grażyna Kalembkiewicz).

Okolicznościowe dyplomy oraz słodycze wręczali: dyrektor ZSS Pani Agnieszka Babańca, Pani Danuta Rajn, ks. Łukasz Bociek, Pan Damian Kęska. Na instrumentach klawiszowych zagrał Pan Dariusz Rodakowski, a na cajonie Jan Kubiak. Konkurs zorganizowany został przez Samorząd Uczniowski klas IV- VI, którego opiekunem jest Pan Andrzej Suwała.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

PODZIĘKOWANIE

Szlachetna Paczka w tym roku jest organizowana już po raz 16. Akcja powstała w 2000 roku z inicjatywy księdza Jacka Stryczka. Od tamtego momentu pomysł duchownego nabrał wielkiego rozmachu i stał się bardzo popularnym wsparciem dla potrzebujących rodzin. W naszej szkole organizujemy paczkę już po raz trzeci. Do przygotowań  i zbiórki potrzebnych produktów włączyli się wszyscy: nauczyciele, rodzice, uczniowie, absolwenci, pracownicy szkoły, mieszkańcy Garbatki – Letnisko. Dziękuję wszystkim serdecznie za pomoc w przygotowaniu "Szlachetnej Paczki". To dzięki Waszej ofiarności i  hojności udało nam  przekazać 38 pięknych paczek  wybranej rodzinie. To Wy tworzycie Paczkę i dzięki Wam możemy przeżywać takie radosne momenty. Już 10-11 grudnia prezenty przygotowane przez nas trafiły do pani Marioli i jej córeczki. Mam nadzieję, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia stały się dla nich  jeszcze bardziej  magiczne, pełne ciepła i miłości bliźniego.

Dziękuję - to mogło wydarzyć się tylko dzięki Wam!

Monika Bernacik