2 i 3 czerwca 2022 roku uczniowie klasy 5a, 5b i 4f uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Bochni i Krakowa. Pierwszego dnia w drodze do kopalni soli zatrzymali się w Połańcu, gdzie wdrapali się na kopiec Kościuszki oraz Solcu-Zdroju, w którym mogli się przekonać, jak wyglądają solankowe źródła. Po przyjeździe do Bochni odwiedzili jeszcze tężnie, by późnym popołudniem zjechać prawie 250 m pod ziemię do Komory Ważyn znajdującej się w Kopalni Soli w Bochni.

Kopalnia zrobiła na uczniach ogromne wrażenie, okazało się, że pod ziemią znajduje się nie tylko ogromna sypialnia i jadalnia, ale też sala zabaw, boisko i sala dyskotekowa. Zwiedzanie rozpoczęło się od podróży podziemną kolejka, następnie uczniowie poznali historię kopalni przenosząc się za pomocą „kapsuły czasu” w przeszłość. Przygoda w kopalni zakończyła się noclegiem pod ziemią.

Drugiego dnia uczestnicy wycieczki udali się do Krakowa, gdzie obejrzeli Zamek Królewski na Wawelu, zwiedzili Katedrę Wawelską oraz udali się na spacer traktem królewskim do Rynku Starego Miasta. Pogoda dopisywała, wycieczkowicze przeszli pod Sukiennicami pod pomnik Adama Mickiewicza, podziwiali Kościół Mariacki oraz kupili krakowskie rogale i pamiątki. Droga powrotna minęła szybko i bezpiecznie, a uczniowie już planują kolejna wycieczkę. Może tym razem śladem starszych kolegów wybiorą się w góry?

Anna Rutka