Rok szkolny 2021/2022

Jak we wszystkich szkołach w Polsce, tak i w naszej szkole, 24 czerwca 2022 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. W hali sportowej pożegnaliśmy nie tylko absolwentów, ale też nauczycieli i pracowników administracji, którzy odchodzą na emeryturę: p. Irenę Cieloch p. Danutę Fałek, p. Elżbietę Mazur, p. Danutę Pawlik, p. Danutę Janigę – Witkowską, p. Grażynę Kalembkiewicz, p. Wiesławę Kołdej, p. Mariolę Nowakowską, p. Joannę Sałek. Specjalnie dla nich została przygotowana Gala Orłów Edukacji, podczas której wręczone zostały pamiątkowe nagrody przyznane między innymi w kategoriach: „Talent Wszechstronny”, „Pogromca Wirusów” czy „Strażnik Poprawnej Polszczyzny i Znawca Czasów Minionych”. Wzruszenie udzieliło się nie tylko odchodzącym, ale też wszystkim obecnym na sali uczniom i gościom.

W części oficjalnej Wójt Gminy pani Teresa Fryszkiewicz wręczyła Stypendia Wójta. Oto uczniowie, którzy osiągnęli w mijającym roku szkolnym średnią ocen co najmniej 5,00 i wzorowe zachowanie:  Ada Zawłocka, Antonina Sobkiewicz, Agnieszka Waszkiewicz, Wiktoria Węsierska, Karolina Sekuła, Maja Urbaniak, Zofia Brudzyńska, Maja Pochylska, Wiktoria Hołuj, Kacper Kopczyński, Michał Olejarz, Jakub Zawłocki, Julia Pomarańska i Malwina Sosnowska.

Pani Dyrektor Agnieszka Babańca i Pani Wicedyrektor Monika Bernacik przekazały 27 uczniom Stypendia Dyrektora. Wręczono też Listy Gratulacyjne w dowód uznania i szacunku dla rodziców za wychowanie, osiągnięte wyniki w nauce, sumienne wypełnianie obowiązków uczniowskich oraz godne zachowanie ich dzieci i Podziękowania dla rodziców, którzy w ciągu ośmiu lat aktywnie współpracowali z wychowawcami i dyrekcją, służyli radą i pomocą w organizowaniu klasowego i szkolnego życia.

Nagrody otrzymali uczniowie klas 4-8, którzy uzyskali średnią co najmniej 4,75 i bardzo dobrą lub wzorową ocenę z zachowania, przyznano specjalną nagrodę za największy przyrost średniej dla Oliwii Gołdy oraz wyróżniono za wyjątkową kulturę i takt Julię Pomarańską. Książkowe upominki otrzymali również uczniowie z Ukrainy, którzy uczęszczali do naszej szkoły.

O oprawę muzyczną zadbali pani Agata Styczyńska i pan Tomasz Kubiak, a o dekorację – panie Renata Strzałkowska – Jędrasek i Agata Styczyńska. Po uroczystości wszyscy uczniowie udali się do sal na spotkania z wychowawcami; po przypomnieniu o zasadach bhp otrzymali świadectwa i pożegnali się ze swoimi nauczycielami. Podobno w klasach ósmych nie obyło się bez łez wzruszenia.

Wszystkim życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji!

Agnieszka Rygiel

Dzień zakończenia roku szkolnego to dla każdego ucznia chwila niezwykle radosna, niosąca za sobą trud dziesięciu miesięcy nauki, jednocześnie jednak rozpoczynająca okres dwumiesięcznego odpoczynku. Oficjalne podsumowanie minionego roku szkolnego odbyło się w hali sportowej 23 czerwca o godzinie 17.00. W uroczystości uczestniczyli uczniowie klas I - III, Dyrekcja Szkoły, przedstawiciele Urzędu Gminy – panie Irena Piechocińska i Dorota Ziarkowska, a także reprezentanci Rady Rodziców, Grono Pedagogiczne oraz rodzice uczniów. Na początku głos zabrała Pani Dyrektor Agnieszka Babańca, która podziękowała wszystkim za całoroczny trud w dążeniu do celu. Wyraziła swoją radość z tego, że powróciliśmy do nauki stacjonarnej i możemy ten szkolny rok zakończyć tak jak dawniej.

Dzień ten uświetnił program artystyczny  przygotowany przez klasy III pod kierunkiem wychowawców. W pierwszej części klasa III b zabrała wszystkich w podróż pociągiem, podczas której wychowankowie zdradzili nam, gdzie chcieliby odpocząć, a wierszem i piosenką wyrazili swoje podziękowanie dla wszystkich, którzy towarzyszyli im w trakcie wyprawy do ostatniej stacji o nazwie „WAKACJE”.  Klasa III a w zabawny sposób przedstawiła zasady bezpiecznego odpoczynku latem. Przypomnieli, że udane wakacje, to bezpieczne wakacje. Bez względu na to, czy planujemy je w domu, w górach, czy nad morzem, powinniśmy  spędzić ten czas bez uszczerbku dla zdrowia.   Prezentacja artystyczna uczniów dowiodła ich niezwykłego talentu aktorskiego, a rekwizyty sprawiły, że wszyscy poczuliśmy prawdziwy wakacyjny klimat.

Koniec roku to czas podsumowań i wyróżnień, dlatego też  Pani Dyrektor pogratulowała   postępów w nauce oraz licznych osiągnięć i wspólnie z Panią Wicedyrektor Moniką Bernacik oraz przedstawicielami Organu Prowadzącego szkołę uhonorowała najlepszych uczniów, wręczając im piękne wydane książki. Przekazała je również  uczniom, którzy nie opuścili ani jednego dnia w szkole, a także Mistrzom i Wicemistrzom matematyki - zwycięzcom  konkursów szkolnych zorganizowanych w ostatnim czasie. Były też nagrody dla uczniów – uchodźców z Ukrainy.  Wszyscy promowani  do klasy programowo wyższej otrzymali gratulacje i zasłużone brawa.

Był to dla  wszystkich trudny rok, bowiem przyszło nam dzielić również smutne chwile. Takim momentem w życiu naszej społeczności szkolnej było niespodziewana choroba i śmierć  Pani Danuty Siembor. Wszyscy obecni minutą ciszy uczciliśmy pamięć niezwykłego pedagoga, wychowawczyni klasy IIIb,  wspaniałego, dobrego człowieka o wielkim sercu, nauczycielki, serdecznej, życzliwej i pełnej wiary w ludzi, koleżanki, która nikomu nie odmówiła pomocy.

 Po części oficjalnej uczniowie zostali zaproszeni na spotkania z wychowawcami, gdzie odebrali  świadectwa, będące biletem do następnej klasy. Dla wielu dzieci  miesiące  spędzone w szkole były  czasem wytężonej nauki, mniejszych lub większych osiągnięć, realizacji planów i spełniania marzeń. Teraz zasłużony czas odpoczynku.

Wszystkim uczniom życzymy więc, by tegoroczne wakacje były ciepłe i radosne. Niech każdy dzień wakacyjnych przygód pozostanie w Waszej pamięci. Odpoczywajcie w pełnym słońcu, zbierając siły na nadchodzące w nowym roku wyzwania.

Anna Marek

21 czerwca 2022 roku w Gminnej Świetlicy w Garbatce-Letnisko odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu „Bociany”. Organizatorami konkursu byli we współpracy z Gminą Garbatka-Letnisko: Enea Wytwarzanie Sp. z o.o. oraz Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne.
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu rysunku ilustrującego scenę z życia bocianów w gnieździe w miejscowości Molendy oraz na zaproponowaniu imion dla bocianiej pary.  Tematyka konkursu bardzo spodobała się naszym uczniom. Do organizatorów powędrowało aż 21 prac.


Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach wiekowych i zostały wręczone przez wójta Gminy Garbatka-Letnisko panią Teresę Fryszkiewicz, rzecznika prasowego Enea Wytwarzanie Sp. z o.o. pana Piotra Kutkowskiego, prezesa Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego pana Jacka Tabora oraz dyrektora PSP w Garbatce-Letnisko panią Agnieszkę Babańcę.


Uczniowie naszej szkoły, którzy zostali laureatami konkursu to:
w kategorii klas 1-3

  1. Miłosz Woźniak
  2. Lena Cieślak
  3. Maksymilian Piątkowski  i Marcel Giza (ex aequo)

w kategorii klas 4-5

  1. Jakub Kobiela
  2. Wiktoria Węsierska
  3. Marlena Sosnowska

w kategorii 6-8

  1. Agata Zaborska
  2. Joanna Klimowicz.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cenne gadżety i upominki.
Duże zainteresowanie konkursem wśród uczniów naszej szkoły pokazuje jak ciekawy jest projekt edukacyjny, dzięki któremu kamera online pokazuje życie pary bocianów z młodymi we wsi Molendy.

Szkolny koordynator konkursu:
Agata Styczyńska

14 czerwca zajęcia w klasie 2a trwały trochę dłużej, bo aż do … dwudziestej. Dzieci po nauce w szkole wraz z rodzicami przybyły do Bąkowca na Święto Rodziny.

Uczniowie przedstawili program artystyczny w czasie którego  nie zabrakło wierszy i piosenek poświęconych mamie, tacie, ale także dzieciom. Wręczyli też własnoręcznie wykonane upominki. Po występach przyszedł czas na wspólne zabawy. Wszyscy przypomnieli sobie jakie wspaniałe są dawne piosenki z ruchem : „ Uciekaj myszko do dziury”, „ Mam chusteczkę haftowaną”, zwłaszcza jeśli myszką jest mama, a kotem tata. Nie zabrakło wyścigów, przeciągania liny, meczu: tatusiowie - synowie. Dzieci zapomniały o sporach, rodzice na chwilę znów stali się dziećmi. Wszyscy bawili się doskonale. Po zabawach,  na dzieci i rodziców czekały kiełbaski z ogniska i mnóstwo pyszności przygotowanych  w domach. Cieszymy się, że po okresie pandemii możemy znów wrócić do integracyjnych spotkań, bawić się na żywo, a nie spoglądając na ekran monitora.

Dziękujemy przede wszystkim rodzicom za wspaniałą organizację, chęć wspólnej zabawy. Strażakom z OSP w Bąkowcu za rozstawienie ławek i stolików, pani sołtys za zaufanie i  udostępnienie świetlicy, Urzędowi Gminy za przyjęcie na terenie Bąkowca naszej grupy.

Podsumowaniem niech będą słowa piosenki Ewy Stadtmuller :
„Bo rodzina - to rodzina,
Dobrze razem siąść za stołem
i zwyczajnie się podzielić
I uśmiechem, i rosołem”
Danuta Matysiak wraz z dziećmi z kl. 2a

Uczniowie klas  I-III wzięli udział w XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Synapsik organizowanego przez Wydawnictwo Synapsa pod patronatem MEN. W konkursie uczestniczyło 32 uczniów z klas I 11 uczniów  z klas II 15 uczniów i z klas III 6 uczniów.  

Konkurs polegał na rozwiązaniu w ciągu 45 minut testu obejmującego zakres wiedzy  z edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej, ekologicznej i języka angielskiego. Zadania wymagały znacznych umiejętności nie tylko czytania ze zrozumieniem, logicznego myślenia, rozumowania arytmetycznego, ale również znajomości rozwiązywania krzyżówek, rebusów, odczytywania tabel. W konkursie udział wzięli:

Oliwia Zawadzak, Tymoteusz Starzyk, Laura Przerwa, Ignacy Jędrasek, Magdalena Grzywacz, Blanka Kwaśnik, Tomasz Mucha, Paula Kaczkowska, Lena Cieślak, Maksymilian Wrona, Jakub Rozborski, Zofia Łosiewicz, Zuzanna Maciąg, Szymon Miturski, Agata Maj, Julia Hajduk, Julia Maj,  Martyna Maj, Małgorzata Bachanek,  Marcel Giza, Kacper Gnyś, Antoni Kęska, Jan Koniarz, Małgorzata Sobkiewicz, Zuzanna Szumilas, Wiktoria Tomala, Marcelina Stalmach, Maria Dusińska, Nina Gwardys, Blanka Małysa, Weronika Starzyk , Jakub Olszowiec

Najlepszy wynik

I miejsce Ignacy Jędrasek kl. Ib

Tytuł laureata wśród uczniów klas pierwszych uzyskali uczniowie Lena Cieślak, Oliwia Zawadzak, Laura Przerwa, Jakub Rozborski, Tymoteusz Starzyk, Najlepszy wynik  tytuł laureata wśród uczniów klasy drugiej uzyskał uczennica Zofia Łosiewicz

Zwycięzca I miejsca otrzymał nagrodę książkową.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali imienne dyplomy uczestnictwa i zestaw trzech zakładek edukacyjnych. Natomiast laureaci konkursu, zostali uhonorowani dyplomami laureata i zestawem zakładek. Uczestnicy jesiennej i wiosennej edycji otrzymali dodatkowo grę planszową. Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursie i życzę dalszych sukcesów.

GRATULUJĘ
Koordynator konkursu
Anna Karsznia

Nagrody za prawidłowe rozwiązanie krzyżówki z nr 4 2021/2022 gazetki szkolnej "Szkoleś" otrzymują:
1. Blanka Kwaśnik, kl. 1b
2. Ada Zawłocka, kl. 4a
3. Agnieszka Waszkiewicz, kl. 5a

Hasło krzyżówki to: Wycieczka

Gratulujemy nagrodzonym uczniom, dziękujemy też za wszystkie przesłane odpowiedzi.
Nagrody przekazały nam Lasy Państwowe Nadleśnictwo Zwoleń. Dziękujemy!
Redakcja "Szkolesia"

18 czerwca w szkole zagościł kolor czerwony. W klasach I – III już tradycyjnie odbył się Dzień Truskawki. Uczniowie nie tylko dowiedzieli się,  ile cennych składników mają te owoce, ale także  nauczyli się je na wiele sposobów przyrządzać. Dzieci z olbrzymim przejęciem i zaangażowaniem robiły różne zdrowe potrawy: koktajle, desery, a nawet piekły gofry z dodatkiem truskawek.

W całej szkole zapachniało latem.  Uczniowie przygotowali też różne stroje przypominające truskawkę, a także przedstawili ją w sposób plastyczny za pomocą rysunków i wycinanek. Dzień Truskawki przygotowali nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej. Nie zawiedli rodzice. Każda klasa dostała łubiankę pysznych owoców.

Zachęcamy wszystkich którzy przeczytali ten tekst, aby ruszyli do ogrodu, sklepu  i spróbowali tych pysznych i zdrowych owoców. Sezon na nie trwa niestety tak krótko!

Danuta Matysiak

Agata Styczyńska

15 czerwca w OSP Ponikwa świętowaliśmy Dzień Rodziny. W części artystycznej dzieci poprzez wiersze, piosenki i taniec pragnęły wyrazić jak najwięcej miłości oraz wdzięczności swoim najukochańszym rodzicom. Po przedstawieniu uczniowie wręczyli rodzicom prezenty. Później przyszedł czas na wspólne zabawy: malowanie twarzy, gra w piłkę, badmintona, przeciąganie liny itd. Spędziliśmy miło czas przy ognisku. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać, że szkoła to nie tylko nauczyciele i uczniowie, ale również rodzice na których pomoc i życzliwość możemy zawsze liczyć.

Klaudia Ambroszczyk

9 czerwca 2022 r. odbył się szkolny konkurs ortograficzny dla uczniów klas IV-VIII „Mistrz ortografii 2022”. Konkurs ten jest organizowany co roku jako podsumowanie projektu „Potyczki z ortografią”. W ramach projektu uczniowie raz na dwa miesiące otrzymują listę trudnych wyrazów i wyrażeń, a następnie piszą na ich podstawie kartkówkę z ortografii. Do udziału w konkursie na „Mistrza ortografii” zakwalifikowane są osoby, które uzyskały najlepsze wyniki ze wszystkich pięciu kartkówek w ciągu całego roku szkolnego.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 9 uczennic. Zmierzyły się one z dyktandem z lukami, dotyczącym wakacji, wykazały się znajomością zasad ortografii oraz wyjątków od nich, a także poprawnym zapisem pięciu przykładów spośród tegorocznych zestawów. Najlepsza okazała się Malwina Sosnowska z klasy 8b, która napisała swoją pracę bezbłędnie. Gratulujemy Malwinie uzyskania tytułu „Mistrza ortografii 2022”!

Anna Rutka,  Beata Maciąg

W ostatnich dniach maja otrzymaliśmy z Zarządu Rejonowego PCK w Kozienicach 11 pakietów dla uczniów z Ukrainy. W pakietach znajdowały się plecaki i pomoce szkolne.

6 czerwca 2022 roku wręczyliśmy prezenty naszym koleżankom i kolegom z Ukrainy. Wcześniej prezent odebrał także Maksym, który zmienił miejsce zamieszkania i opuścił naszą szkołę. Nowe plecaki bardzo się spodobały, cieszymy się, że mogliśmy pomóc.

Opiekunka SK PCK
Anna Rutka

2 i 3 czerwca 2022 roku uczniowie klasy 5a, 5b i 4f uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Bochni i Krakowa. Pierwszego dnia w drodze do kopalni soli zatrzymali się w Połańcu, gdzie wdrapali się na kopiec Kościuszki oraz Solcu-Zdroju, w którym mogli się przekonać, jak wyglądają solankowe źródła. Po przyjeździe do Bochni odwiedzili jeszcze tężnie, by późnym popołudniem zjechać prawie 250 m pod ziemię do Komory Ważyn znajdującej się w Kopalni Soli w Bochni.

Kopalnia zrobiła na uczniach ogromne wrażenie, okazało się, że pod ziemią znajduje się nie tylko ogromna sypialnia i jadalnia, ale też sala zabaw, boisko i sala dyskotekowa. Zwiedzanie rozpoczęło się od podróży podziemną kolejka, następnie uczniowie poznali historię kopalni przenosząc się za pomocą „kapsuły czasu” w przeszłość. Przygoda w kopalni zakończyła się noclegiem pod ziemią.

Drugiego dnia uczestnicy wycieczki udali się do Krakowa, gdzie obejrzeli Zamek Królewski na Wawelu, zwiedzili Katedrę Wawelską oraz udali się na spacer traktem królewskim do Rynku Starego Miasta. Pogoda dopisywała, wycieczkowicze przeszli pod Sukiennicami pod pomnik Adama Mickiewicza, podziwiali Kościół Mariacki oraz kupili krakowskie rogale i pamiątki. Droga powrotna minęła szybko i bezpiecznie, a uczniowie już planują kolejna wycieczkę. Może tym razem śladem starszych kolegów wybiorą się w góry?

Anna Rutka

Jak być bezpiecznym na drodze? Co zrobić w razie zagrożenia? Jakie służby przyjeżdżają nam z pomocą? Na te i inne pytania odpowiedzieć mogą przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego „Pod Sosnową Szyszką”, które wzięły udział w programie PCK pt. „Drogowe ABC”.

Zajęcia w ramach programu przeprowadziły uczennice naszej szkoły należące do SK PCK. Dzieci otrzymały również książeczki edukacyjne z naklejkami. Dzieci słuchały chętnie i pracowały z uwagą. Zbliżają się wakacje, więc takie przypomnienie wiadomości na temat bezpieczeństwa było na pewno bardzo pomocne.

Opiekunka SK PCK
Anna Rutka