19 kwietnia 2022 roku obchodziliśmy 79. rocznicę bohaterskiego zrywu w getcie  warszawskim. Ze względu na przerwę świąteczną świętowaliśmy tę rocznicę w naszej szkole dzień później. A ponieważ 19 kwietnia nie może się obejść bez żonkili – kwiatów, które co roku tego dnia otrzymywał od anonimowej osoby Marek Edelman (jeden z przywódców powstania) i składał  pod Pomnikiem Bohaterów Getta – na lekcjach wychowawczych uczniowie wszystkich klas wykonywali z szablonów  żonkile, które można było, w ramach upamiętnienia bohaterów, przypiąć do ubrania. Akcja jest organizowana  przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz dziesiąty, a żółte kwiaty są symbolem pamięci, szacunku i nadziei.

Oprócz wycinania i sklejania, uczniowie mieli też okazję zaznajomić się z historią powstania, poznać słuchowisko „Prawdziwi przyjaciele” oraz obejrzeć film "Będę pisać" o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu.

Na koniec chciałybyśmy wszystkim przypomnieć, że hasłem tegorocznych obchodów jest MIŁOŚĆ. Nie zapominajmy o niej, nigdy.

Agnieszka Rygiel i Bernadeta Basaj