22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi.  Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności  za Ziemię.
Jak pomagać Ziemi na co dzień?
1.Sadzenie drzew przynosi wiele korzyści. Drzewa oczyszczają powietrze z różnych toksyn, są domem wielu zwierząt, chronią przed hałasem, wpływają na poprawę stanu zdrowia. Tereny leśne są doskonałym  miejscem wypoczynku.
2.Segregacja odpadów jest niezwykle ważna. Dzięki niej możemy ponownie wykorzystać wiele surowców wtórnych. Segregacja odpadów pozwala na ich przetwarzanie – poddawane są recyklingowi, czyli odzyskowi zawartych w nich cennych surowców. Ze zużytych odpadów możliwa jest produkcja nowych przedmiotów. Zmniejsza to zanieczyszczenie naszej planety śmieciami.
Pojemnik niebieski – papier
Pojemnik żółty – metale i tworzywa sztuczne
Pojemnik zielony – szkło
Pojemnik brązowy – odpady biodegradowalne
Pojemnik szary – odpady zmieszane
Jak walczyć z nadmierną ilością odpadów?
1.Na zakupy zabieraj torbę wielokrotnego użytku. Nie używaj jednorazowych torebek foliowych. 
2.Kupuj produkty opakowane w papier z makulatury (np. maliny w tekturowych pojemnikach zamiast w plastiku).
3.Używaj produktów wielorazowego użytku. Nie kupuj ani nie korzystaj z jednorazowych kubków, sztućców, ani też nie kupuj produktów słabej jakości, które zaraz będzie trzeba zastąpić nowymi.

Oszczędzaj wodę !      
Z zasobów wody korzystamy każdego dnia. Warto zadbać o jej oszczędzanie.

  • Myj zęby przy zakręconym kranie,
  • bierz szybki prysznic zamiast napełniać całą wannę wodą,
  •  unikaj zbędnego spłukiwania toalety.

Jak możesz zapobiec nadmiernej emisji gazów cieplarnianych?
1. Gaś zbędne światło, pamiętając o tym aby nie zużywać energii elektrycznej niepotrzebnie.
2. Zawsze wyłączaj przycisk czuwania - tzw. stand-by.
3. Wyjmuj ładowarkę do telefonu i inne z gniazdka od razu po naładowaniu baterii, pamiętając o tym, żeby niepotrzebnie nie zużywać energii elektrycznej.
4. Wymień tradycyjne żarówki na świetlówki energooszczędne lub LED.
5. Gotuj przykrywając garnek pokrywką, zaoszczędzisz w ten sposób ok. 30% energii elektrycznej.
Stosując się do powyższych rad, możesz pomóc zmienić świat. Wydaje nam się, że pojedyncze działanie niczego nie zmieni, jednakże prawda jest inna – jeżeli każdy z nas postara się codziennie stosować powyższe rady, będziemy w stanie zmieniać świat na lepsze. Przykładajmy więcej uwagi do dbania o planetę.
Konkurs „Mistrz recyklingu”
W ramach obchodów „Światowego Dnia Ziemi” 27 kwietnia w naszej szkole  odbędzie się szkolny konkurs pt. „Mistrz recyklingu”.  Celem konkursu jest promowanie postaw proekologicznych wśród uczniów oraz propagowanie zasad prawidłowej segregacji odpadów i ich przetwarzanie.
Anna Szczypińska