28 września klasy siódme z wychowawczyniami odwiedziły pobliski Czarnolas. Na początek uczniowie obejrzeli film o historii muzeum Jana Kochanowskiego, które całkiem niedawno świętowało swoje 60- lecie. Następnie w dwudziestoosobowych grupach młodzież zwiedzała wnętrze dworku i poznawała życie oraz twórczość renesansowego poety. Każda z sal poświęcona jest innemu etapowi życia autora fraszek - od narodzin w Sycynie, poprzez studia w Krakowie i Padwie, aż po nagłą śmierć w Lublinie.
Z zainteresowaniem obejrzeliśmy także wystawę w kaplicy Kochanowskich i przespacerowaliśmy się po pięknym, zwłaszcza o tej porze roku, parku. Nie brakowało chętnych, którzy chcieli usiąść na legendarnym kamieniu, który ponoć ma niezwykłą moc – gwarantuje „przypływ” wiedzy i inteligencji.
A to nie był wcale koniec atrakcji. Czekało nas jeszcze pieczenie kiełbasek przy ogromnym ognisku, wspólne zdjęcia na scenie amfiteatru i na tle złoto- czerwonych liści oraz rozmowy w miłej atmosferze. Aż się nie chciało wracać. Dobrze, że Czarnolas jest tak niedaleko Garbatki. Może na wiosnę wybierzemy się tam znowu?
Agnieszka Rygiel
