Rok 2022/2023

Co to jest RKO? Jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej? Co powinna zawierać apteczka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczniowie naszej szkoły podczas pokazów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zorganizowanych przez Szkolne Koło PCK przy współpracy z Grupą Medyczną działającą w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach. Pokazy odbyły się 16 marca, a wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przekazały nam uczennice przygotowane przez opiekunkę grupy, panią Edytę Tarczyńską.

O tym, jak ważna jest właściwa reakcja w nagłej, zagrażającej życiu i zdrowiu sytuacji nie trzeba nikomu przypominać. Dlatego też każdy z nas, bez względu na wiek, powinien potrafić udzielić pierwszej pomocy. A pierwszą czynnością, jaką należy zrobić, jest zabezpieczenie miejsca wypadku i zadbanie o własne bezpieczeństwo. Dopiero po wykonaniu tego kroku możemy przystąpić do oceny stanu zdrowia poszkodowanego i podjąć niezbędne działania.

Podczas pokazów uczennice zaprezentowały, jak prawidłowo wykonać sztuczne oddychanie. Chętni uczniowie (i nauczyciele) mogli również przećwiczyć tę czynność na fantomie. Przypomnieliśmy sobie także jak wygląda pozycja bezpieczna, co zrobić w przypadku oparzenia, jak zabezpieczyć złamaną kończynę, czy zabandażować ranę. Uczennice omówiły sposoby działania w różnych sytuacja, np. upadku z wysokości, czy zadławienia. Przypomniały też, jak prawidłowo zawiadomić służby ratunkowe.

Pokazy wzbudziły duże zainteresowanie uczniów. Młodsi chętnie zgłaszali się i zadawali dodatkowe pytania. Starsi z uwagą obserwowali poczynania ratowniczek. Cieszymy się, że mogliśmy odświeżyć swoją wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy.

Opiekunka SK PCK
Anna Rutka

16 i 17 listopada 2022 roku uczniowie klas I-III PSP w Garbatce oraz Szkoły Filialnej w Bogucinie wzięli udział w zajęciach profilaktycznych w ramach programu PCK „Radosny Uśmiech – Radosna Przyszłość”. Zajęcia przeprowadziły uczennice należące do Szkolnego Koła PCK: Agnieszka Waszkiewicz, Paulina Dusińska oraz Magdalena Sałek. O pomoc w realizacji zajęć w filii zostały poproszone wychowawczynie klas.

Na początku lekcji uczniowie zostali zaproszeni do obejrzenia filmu o drużynie doktora Ząbka walczącej z kamieniem nazębnym i próchnicą. Dowiedzieli się, jak ważne jest codzienne dbanie o higienę jamy ustnej. Następnie odpowiedzieli na kilka przygotowanych przez uczennice pytań – okazało się, że dzieciom udało się zapamiętać m.in. jak często należy myć zęby, kiedy pójść do stomatologa i po jakim czasie trzeba wymienić szczoteczkę na nową. W nagrodę otrzymali plakietki z logo programu.

Na koniec uczniowie zostali zaproszeni do udziału w wyzwaniu polegającym na codziennym myciu zębów rano i wieczorem. Wykonanie zadania będą zaznaczać w specjalnych kalendarzykach. Mamy nadzieję, że dzieci sprostają zadaniu i wszystkie kalendarzyki zostaną zapełnione.

Anna Rutka

We wtorek 25 października 2022 r. uczniowie klasy II b waz z wychowawczynią panią Monika Dąbrowską wzięli udział w XIV edycji programu „Ratowniczek - Pomaga Ci pomagać”.

Głównym celem akcji propagowanej przez Polski Czerwony Krzyż jest przybliżenie dzieciom podstawowych zagadnień udzielania pierwszej pomocy oraz wykształcenie u nich gotowości niesienia pierwszej pomocy w razie wypadku. W tym roku dzieci przygotowane przez opiekunkę SK PCK panią Annę Rutkę ćwiczyły postępowanie w przypadku omdlenia z bólu z powodu złamania ręki. Kolejne etapy zachowania w razie takiego wypadku zaprezentowali: Lena, Zuzia, Julka i Ignacy. Uczniowie pokazali, jak postępować z osoba pokrzywdzoną, zabezpieczyć złamaną kończynę, ocucić z omdlenia, zawiadomić pogotowie ratunkowe oraz ułożyć w pozycji bezpiecznej do czasu przyjazdu ambulansu. 

Wszyscy uczniowie klasy II b biorący udział w pokazach otrzymali pamiątkowe dyplomy i zawieszki ufundowane przez Zarząd Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Kozienicach.

Opiekunka SK PCK
Anna Rutka