Rok szkolny 2020/2021

Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie!

Kiedy dzieję się krzywda człowiekowi staramy się podać pomocną dłoń i wesprzeć tych, którzy tego najbardziej potrzebują! 

Już kolejny raz chcielibyśmy włączyć się do pomocy rodzinie, której pożar zabrał dom i cały dobytek. W wyniku pożaru spaleniu uległ cały dach i częściowo strop. Palący się strop przyczynił się do zalania mieszkania w skutek akcji strażniczej. Zniszczeniu lub zalaniu uległo wiele podstawowych elementów wyposażenia, oraz artykułów pierwszej potrzeby.

Poniżej prezentujemy listę potrzebnych przedmiotów, które można przekazać na rzecz pokrzywdzonej rodziny.

Produkty żywnościowe i chemiczne można zawozić bezpośrednio do GOPS-u, a przedmioty wielkogabarytowe pracownicy odbiorą bezpośrednio z  Państwa domów.

Oto lista potrzebnych przedmiotów:

Gumolit do kuchni 5m x 3m
Wykładzina do pokoju 5m x 3m
Wersalka
Fotel 2 osobowy rozkładany do spania
Szafa ubraniowa
Szafki do kuchni
Kołdra – 2szt
Poduszki – 2szt
Poszewki na kołdry i poduszki – 2 zestawy
Ręczniki
Lodówka
Pralka
Szklanki
Talerze
Czajnik zwykły
Środki chemiczne ( proszki do prania, mycia)
Środki higieniczne
Artykuły spożywcze długoterminowe
Już wielokrotnie pokazaliście Państwo ogromne serce i wrażliwość na krzywdę ludzką.
Prosimy o pomoc w zorganizowaniu tych artykułów, by rodzina mogła radośnie przeżyć nadchodzące święta.

Dyrekcja i nauczyciele PSP w Garbatce -Letnisko

W związku ze wznowieniem choroby nowotworowej małego Olusia, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce – Letnisko podjęli wyzwanie, by ratować chłopczyka!

Inicjujemy, ogłaszamy i zachęcamy do udziału w challenge'u #słoneczkodlaOlusia.
Zadanie polega na zrobieniu zdjęcia ze słoneczkiem, umieszczeniu go w mediach społecznościowych, wpłacie minimum 10 złotych na rzecz Olusia i nominowaniu co najmniej 5 instytucji lub osób do dalszej akcji.

Potrzebna jest pilna pomoc finansowa, ponieważ nowotwór uderzył ponownie ze zdwojoną siłą. Rodzice  chłopca wykonali prywatnie badanie PET-MR. Płynna biopsja wykazała obecność komórek nowotworowych we krwi. Kolejne złe informacje to badania wykonane w CZD 19.01 i w kolejnych dniach. W szpitalu okazało się, że poziom AFP to już 440 j., jednak najgorsze przyszło w piątek 22 stycznia. Po wykonaniu TK jamy brzusznej i klatki piersiowej okazało się, że jest guz 8 mm na płucach . Zdecydowano o wdrożeniu od 23.01 bardzo agresywnej chemioterapii, składającej się z 4 toksycznych cytostatyków, które w zamierzeniu mają wybić wszystkie obecne komórki nowotworowe we krwi oraz guz. Po 1 cyklu, po 2 dniach, z kipiącego ponownie energią dziecka pozostał tylko cień... smutnego, niewinnego, małego chłopca.

Dlatego zwracamy się z ogromną prośba do wszystkich  Państwa o mobilizację oraz wsparcie w  walce o życie i zdrowie małego Olusia.

Poniżej link do wpłat:
https://zrzutka.pl/pomoc-w-powrocie-do-zdrowia-dla-2-letniego-olusia-nowotwor-watroby

Zachęcamy do wzięcia udziału  i wpłatę na rzecz Olusia!
Wierzymy, ze wspólnie uda nam się pokonać chorobę i przywołać uśmiech  na twarzy chłopczyka i jego bliskich! Do Dzieła !!!!

Nominujemy do wzięcia udziału w naszej akcji CHALLENGE # SŁONECZKADLA OLUSIA

  1. Panią Teresę Fryszkiewicz –Wojta Gminy Garbatka-Letnisko i Pana Włodzimierza Mazura – Przewodniczącego Rady Gminy Garbatka-Letnisko,
  2. Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisko
  3. Przedszkole Samorządowe w Garbatce-Letnisko pod „Sosnową Szyszką”,
  4. Publiczną Szkołę Podstawową nr 4 im. Jana Pawła II w Kozienicach,
  5. Publiczną Szkołę Podstawową nr 5 im. Jana Pawła w Pionkach,
  6. Publiczną Szkołę Podstawową im. Stefana Żeromskiego w Radomiu,
  7. Publiczną Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Czarnej,
  8. Publiczny Zespół Szkół w Suskowoli,
  9. Publiczną Szkołę Podstawową nr1 im. św. Kazimierza w Kartuzach
  10. Przedszkole nr 201 im. Misia Ursynka w Warszawie

Społeczność PSP im. Królowej Jadwigi w Garbatce- Letnisko

Z ogromnym smutkiem dowiedzieliśmy się o chorobie dwuletniego Olusia, syna naszej absolwentki.
U chłopca stwierdzono wątrobiaka zarodkowego (hepatoblastoma).To nowotwór złośliwy, który bezobjawowo zajął  już prawie cały prawy płat wątroby, przy tym zasłaniając całą nerkę sięgnął aż po okolice miednicy.

Aleksander przeszedł już 3 cykle chemioterapii, w tym jedną „czerwoną” po której dostał ciężkich powikłań i spędził trzy tygodnie w szpitalu. W wyniku choroby oraz tak drastycznej dla organizmu chemioterapii Oluś wymaga zarówno teraz jak i po zakończeniu leczenia ogromnej ilości nierefundowanych leków, suplementów oraz terapii detoksykacyjnych. Oczyszczenie organizmu z toksyn jest niezwykle ważne w przypadku tego rodzaju chemioterapii, bo jej skutkiem ubocznym, który dotyczy 60% pacjentów jest utrata słuchu oraz poważne problemy kardiologiczne.

Wierzymy, że Oluś się nie podda i będzie dzielnie walczył o nowe, lepsze i zdrowe życie. Niestety, rodzice potrzebują środków finansowych na dalsze leczenie synka. Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy PSP w Garbatce – Letnisko włączyli się do akcji gromadząc dobrowolne fundusze, by choć w małym stopniu przyczynić się do poprawy zdrowia chłopca.

Dobro wraca, dlatego zwracamy się do Państwa, wszystkich ludzi dobrej woli o indywidualne wsparcie, pomoc na stronie zrzutka.pl.

Już niejednokrotnie wykazaliście się Państwa hojnością i dobrym sercem wspierając nas w różnorodnych akcjach charytatywnych. Mam nadzieję, że i tym razem możemy na Was liczyć, a w szczególności mały Oluś.

Dziękuję wszystkim przyszłym darczyńcom za okazane wsparcie! W jedności siła!
Więcej informacji znajdziecie Państwo w linku:
https://zrzutka.pl/pomoc-w-powrocie-do-zdrowia-dla-2-letniego-olusia-nowotwor-watroby

Monika Bernacik
opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

Jak co roku szkolny wolontariat włączył się aktywnie do akcji #razem na święta.
W ten magiczny czas przedświątecznych przygotowań nie zapomnieliśmy o tych, którzy naszej pomocy potrzebują.

W tym roku postanowiliśmy zorganizować zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, produktów, przyborów szkolnych...po prostu prezentów dla kilku  uczniów w naszej szkoły.

Wszyscy bardzo chętnie dzielili się tym , czym mogli. Rodzie, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły przynieśli mnóstwo podarunków. Zorganizowaliśmy paczki dla czterech rodzin z naszej szkoły. W 6 grudnia dzieci otrzymały mikołajkowe prezenty, a ich rodzice paczki żywnościowe, by w nadchodzące święta niczego im nie zabrakło.

Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w organizacji paczek.

                                                                                                  Monika Bernacik
opiekun SKW

Pomimo trudnego czasu pandemii, postanowiliśmy jako szkoła włączyć się do Ogólnopolskiej akcji MEN # SzkołaPamięta.

Celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

W minionych latach szkolny wolontariat organizował cykliczne akcję : "Znicz, pamiętajmy o zmarłych”. Każda klasa wraz z wychowawcami porządkowała groby, zapalała znicze dla  tych  o których zapomniano. Odwiedzaliśmy nagrobki osób zasłużonych dla naszej małej ojczyzny. Niestety upływ czasu  zniszczył  niektóre grobowce. Postanowiliśmy zorganizować kwestę na odbudowę grobowca Lewandowiczów. W dniach 1 i 2 listopada 2018 r. nauczyciele i uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko przy współpracy z księdzem kanonikiem Augustynem Rymarczykiem, proboszczem tutejszej parafii, przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na renowację grobowca Janiny i Józefa Lewandowiczów, rodziców Anny Lewandowicz PS. „Hania”. Grób wymagał natychmiastowej odbudowy ze względu na fatalny stan techniczny, ponieważ za kilka lat miejsce pochówku rodziców naszej lokalnej bohaterki zniszczałoby i zostało zapomniane. Zachęcona dobrym efektem przeprowadzonej kwesty społeczność szkolna w  listopadzie 2019 roku  zbierała ponownie  fundusze na odnowienie grobu Zofii Sztobryn, założycielki pierwszej szkoły w Garbatce, osoby zasłużonej dla naszej małej ojczyzny. Grób rodziny Sztobrynów, w którym spoczywa Zofia Sztobryn, wymagał pilnych prac renowacyjnych.  

Zdjęcia odnowionych grobowców do obejrzenia w padlecie.

Poniżej zamieszczam i zachęcam do obejrzenia padletu z przeprowadzonej akcji #SzkołaPamięta 2020.
Monika Bernacik

Utworzony za pomocą aplikacji Padlet