Rok szkolny 2021/2022

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach odbyło się podsumowanie projektu „Płynie w nas pozytywna ENERGIA” organizowanego przy wsparciu Enea Wytwarzanie. Głównym celem przedsięwzięcia była pomoc bezdomnym zwierzętom przebywającym w schroniskach i przytuliskach.

Na przełomie listopada i grudnia szkoły i placówki z powiatu kozienickiego przystępujące do projektu tworzyły łańcuch bożonarodzeniowy tradycyjną metodą łączenia kółek. Enea Wytwarzanie zobowiązała się do zakupienie kilograma karmy za każdy metr łańcucha. Uczniowie naszej szkoły mogą pochwalić się łańcuchami o łącznej długości około 684 metry : PSP Garbatka- Letnisko - 560 metrów;  Szkoła Filialna w Bogucinie- 124 m.

Dodatkowo zorganizowano konkurs plastyczny dla najmłodszych „Ja i mój pupil”.

Opiekun SKW
Monika Bernacik

Z ogromny smutkiem dowiedzieliśmy się, o poważnym wypadku, któremu uległ absolwent naszej szkoły Damian Tarnowski.

Chłopak w czerwcu wypadł z okna, przez dwa  miesiące lekarze walczyli o jego życie. Kiedy stan Damiana zaczął się stabilizować, wdała się sepsa, przez co konieczna była amputacja stóp.

Ponadto przeszedł kilka operacji, a jego stan wciąż był krytyczny! Do wielu problemów dołączyło też potwornie groźne zakażenie bakterią New Delhi. Zdecydowano o wstawieniu zastawki, która miała za zadanie odprowadzić nadmiar płynu mózgowo - rdzeniowego i to pomogło!

Z dnia na dzień Damian odzyskuje siły!  Jednak to początek  jego walki! Wierzymy, że się nie podda i będzie dzielnie walczył o nowe, lepsze i zdrowe życie. Niestety, rodzina potrzebuje środków finansowych na dalsze leczenie Damiana. Dyrekcja, nauczyciele i pracownicy PSP w Garbatce – Letnisko włączyli się do akcji gromadząc dobrowolne fundusze, by choć w małym stopniu przyczynić się do poprawy zdrowia Damiana.

Dobro wraca, dlatego zwracamy się do Państwa, wszystkich ludzi dobrej woli o indywidualne wsparcie, pomoc na stronie siepomaga.pl.

Już niejednokrotnie wykazaliście się Państwa hojnością i dobrym sercem wspierając nas w różnorodnych akcjach charytatywnych. Mam nadzieję, że i tym razem możemy na Was liczyć, a w szczególności absolwent naszej szkoły- Damian.

Dziękuję wszystkim przyszłym darczyńcom za okazane wsparcie!
W jedności siła!

Więcej informacji znajdziecie Państwo w linku:
https://www.siepomaga.pl/damian-tarnowski?fbclid=IwAR2S1SiQUMHV-jqs3zg78P94BGNietpdo0zMhTsjthurMS4iiO6hgLdQr4Q

Monika Bernacik opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu

Wolontariat szkolny ogłasza Akcję Znicz.
Wszystkich chętnych, biorących udział , prosimy o składanie zniczy u wychowawców do 24.10. br.
Za mały znicz uczeń otrzymuje 2 pkt. za duży- 5 pkt.
Zebrane znicze zostaną zapalone w miejscach pamięci.
Z góry dziękujemy.

Wolontariat szkolny

„Płynie w nas pozytywna ENERGIA”
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wykonania łańcucha choinkowego składającego się z połączonych ze sobą kółek. Celem tego działania jest zrobienie przez każdą instytucję co najmniej 50-cio metrowego łańcucha, co pozwoli na zakup przez sponsora akcji 50 kg karmy (1 m łańcucha = 1kg karmy). Im dłuższy łańcuch powstanie tym większa szansa na pomożenie ilości karmy.

ZAŁOŻENIA

W związku z rozszerzającym się zjawiskiem bezdomności zwierząt oraz przepełnieniem schronisk oraz tzw. miejsc tymczasowego przebywania bezdomnych zwierząt, społeczność uczniowska wychodzi naprzeciw temu problemowi.

 CELE PROGRAMU

Główny:

- zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt przebywających w schroniskach oraz miejsc tymczasowego przebywania bezdomnych zwierząt;
Szczegółowe:
- propagowanie idei adopcji zwierząt;
- poprawa warunków bytowych zwierząt w schroniskach/przytuliskach;
- zwrócenie uwagi na prawidłowe zachowania ludzi wobec zwierząt i uświadomienie istoty odpowiedzialności za nie;
- integracja instytucji biorących udział w projekcie;
- kształtowanie umiejętności pracy zespołowej.

CZAS TRWANIA

Realizacja do 1 grudnia 2021 r.
Finał akcji będzie miał miejsce na boisku szkolnym I LO w Kozienicach w ustalonym terminie (początek grudnia). Każda instytucja wyznaczy swoich reprezentantów, którzy dostarczą łańcuch na miejsce. Będzie on połączony z kolejnymi i zmierzony w celu określenia przybliżonej długości.
W trakcie finału akcja zostanie podsumowana przez organizatorów i sponsora.
Łańcuch zostanie przekazany instytucjom mogącym wykorzystać go przy ozdabianiu miejsc w świątecznym klimacie.

Monika Bernacik
Renata Strzałkowska - Jędrasek
Szkolny Wolontariat


W piątek 19 listopada w naszej szkole i w setkach innych szkół oraz przedszkoli obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Wydarzenie jest organizowane z okazji przypadającej w sobotę rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dzień ten przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowaniekolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. 

TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

W tym roku już po raz kolejny  świętujemy  również Tydzień Życzliwości. Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem: "Uśmiech, podaj dalej".

Każdemu z nas jest miło, gdy ktoś obdarzy nas życzliwym uśmiechem. Ostatnio jednak coraz mniej tych uśmiechów – czas pandemii, izolacji, pracy zdalnej i przede wszystkim noszenie maseczek sprawiły, że życzliwych uśmiechów mieliśmy w tym roku wyjątkowo mało.

W poniedziałek 21 listopada wszyscy uczniowie i nauczyciele przyjdą do szkoły w barwach  żółtych, by ty słonecznym kolorem rozdawać sobie wzajemnie uśmiechy.

DZIEŃ TOLERANCJI

Według deklaracji ONZ tolerancja jest wartością moralną. Jest częścią „kultury pokoju”, a pokój nie jest zadaniem jedynie dla rządów czy organizacji międzynarodowych. Tworzenie „kultury pokoju”, bycie tolerancyjnym wymaga zaangażowania każdego z ludzi. Tolerancja wyklucza agresję, wrogość, zabijanie, walkę. Być tolerancyjnym oznacza wykazywać zrozumienie dla kogoś, kto jest inny. Przecież „inny” nie oznacza „gorszy”.

Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. Tego dnia warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy.

Podczas zajęć z wychowawcą dniu 24 listopada  odbędą się warsztaty na temat tolerancji wobec innych osób, a także został ogłoszony konkurs plastyczny dla klas.

Zapraszamy do obchodów tych ważnych dla nas wszystkich  wydarzeń!

Renata Strzałkowska- Jędrasek
 Monika Bernacik
Samorząd Uczniowski
Szkolny Wolontariat

Międzynarodowy Dzień Dobroczynności obchodzony jest 5 września.  Organizacja Narodów Zjednoczonych utworzyła ten dzień , by uczcić  rocznicę śmierci – św. Matki Teresy z Kalkuty . Wyjątkowej osoby znanej ze swej  dobroci dobroczynności  i bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Święto podkreśla wagę  pomocy humanitarnej oraz organizacji charytatywnych i wolontariackich. 
Z tej okazji  w naszej szkole chcemy zwrócić uwagę na niesienie pomocy innym. Mimo, że nie zawsze mamy możliwość brania udziału   w akcjach charytatywnych , możemy zostać wolontariuszem  np. w szkole.  Zachęcamy do codziennych drobnych gestów skierowanych do potrzebujących z najbliższego otoczenia. Naprawdę nie potrzeba wiele wysiłku.
Dzielmy się uśmiechem, pomocną dłonią!
Co może zrobić każdy z was :
-Pomóż koledze koleżance w odrabianiu zadań domowych;
-Zwróć uwagę na samotna koleżankę /kolegę z klasy;
-Nie pozwalaj na dręczenie innych czy to w rzeczywistości czy w sieci;
-Mów cześć i uśmiechnij się gdy widzisz kogoś ze swojej klasy;
-Pociesz drugą osobę gdy widzisz że jest smutna;
-Zostaw miły anonimowy liścik na ławce kolegi z klasy
-Zbieraj korki, baterie;
-Zaopiekuj się zwierzakiem ,gdy ktoś nie może;
-Pomóż rodzicom w domowych obowiązkach;
-Pobaw się ze swoim rodzeństwem.
Warto rozejrzeć się wokół siebie. Może tuż obok jest ktoś kto potrzebuje pomocy. Pomysłów by nieść dobro, jest wiele. Pamiętajcie, takie drobne gesty mogą zmienić czyjś świat. Pomaganie jest ważne. Dlaczego jest to ważne? Bo dzięki pomaganiu czujemy spełnienie, radość, pozytywną moc do działania.
A może pomaganie stanie się dla nas nawykiem. Tego życzymy wszystkim!

Opiekun SKW- Monika Bernacik

Pedagog- Renata Strzałkowska- Jędrasek

W bieżącym roku szkolnym wolontariat szkolny w ramach współpracy z Fundacją na rzecz osób niewidomych i niepełnosprawnych, przystąpił do udziału w 19 edycji akcji charytatywnej :
„Szkoło pomóż i Ty na rok szkolny 2021/2022.
W tym roku pragniemy pomóc 10-letniemu Kacprowi Pawłowskiemu.
Kiedy Kacper skończył roczek zdiagnozowano u niego dziecięce porażenie mózgowe.
Pomimo swojej niepełnosprawności uśmiech towarzyszy mu każdego dnia. Aby Kacper mógł prawidłowo rozwijać się niezbędny jest sprzęt, który pomoże  mu w komunikacji, nauce czytania, pisania i mówienia.

Wspólnie pomóżmy chłopcu w zakupie specjalistycznego oprogramowania i komputera, których koszt wynosi około 10 000 zł.
W ciągu najbliższych dni  wolontariusze będą sprzedawać na terenie szkoły– cegiełki- kalendarzyki , za minimum 2 zł.
Liczymy na wasze wsparcie i okazanie wielkiego serca!

Mariola Nowakowska
Monika Bernacik