Rok szkolny 2016/2017

W dniu 23 czerwca 2017 r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2016/2017. Zanim rozdane zostały świadectwa i  nagrody dla uczniów szczególnie wyróżniających się, młodzież, nauczyciele i rodzice uczestniczyli we mszy świętej. Następnie odbyła się akademia na którą przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Garbatka - Letnisko pan Robert Kowalczyk, przewodniczący Rady Gminy pan Włodzimierz Mazur, ks. proboszcz Augustyn Rymarczyk oraz rodzice uczniów. Pani dyrektor Agnieszka Babańca podsumowała kończący się rok szkolny, wręczono listy gratulacyjne i stypendia dla uczniów, którzy uzyskali średnią powyżej 5,0. Znamienitą nagrodą było stypendium Wójta przyznane uczniom, którzy uzyskali najwyższą średnia ocen w szkole: w gimnazjum Oldze Karaś , a w szkole  podstawowej Kacprowi  Goli. Serdecznie gratulujemy!

Zakończenie roku szkolnego to nie tylko pożegnanie absolwentów klas trzecich, ale także nauczycieli,którzy pracowali w naszej szkole. Były kwiaty i serdeczne podziękowania dla: pana Rafała Kąckiego, nauczyciela historii, pani Anety Łazuk- nauczycielki języka polskiego, pani Jolanty Rutki - logopedki. Szczególne słowa uznania za wieloletnią prace otrzymał pan Andrzej Baracz, który  pracował w zawodzie nauczyciela 37 lat. Uczył geografii i wychowania fizycznego. Od roku 2008 do 2015 pełnił funkcję wicedyrektora. Jak każdy pedagog pracujący we współczesnej szkole musiał podążać za nowinkami technicznymi, obsługiwać laptop czy komputer, pracować na elektronicznym dzienniku.... Ale pan Andrzej pozostał jednak mimo tego nauczycielem staroświeckim -  w pozytywnym tego słowa znaczeniu, oczywiście. Zawsze doskonale przygotowany, wręcz pedantyczny, a przede wszystkim - zafascynowany nauczanym przedmiotem. O tym, że geografia była wielką pasją pana Andrzeja wie doskonale każdy, kto uczestniczył w organizowanych przez niego Zielonych Szkołach. Swoimi anegdotami i opowieściami uatrakcyjniał czas spędzony na wędrówkach i obserwacjach. Słowo, kultura języka były bowiem dla niego tak samo ważne jak wiedza związana z nauczanym przedmiotem. W naszych wspomnieniach na zawsze pozostanie jako życzliwy uczniom nauczyciel  i uśmiechnięty kolega.

Wszystkim nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom i ich rodzicom życzymy udanych, słonecznych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji.

Monika Bernacik
Agnieszka Rygiel

7 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół Samorządowych gościliśmy Grzegorza Boćka – polskiego siatkarza, dwukrotnego zdobywcę Mistrzostw Polski w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle, aktualnie zawodnika beniaminka w klubie Aluron Virtu Warta Zawiercie.

Grzegorz Bociek  spotkał się zarówno z najmłodszymi jak i najstarszymi uczniami naszej szkoły. Gościa powitały entuzjastyczne brawa najmłodszych, którzy z niecierpliwością oczekiwali na spotkanie. Pan Grzegorz szybko nawiązał kontakt z dziećmi i z radością odpowiadał na liczne pytania dotyczące codziennego życia sportowca, podróży, treningów, meczy. Gościowi towarzyszył starszy brat, a zarazem wikariusz naszej parafii – ks. Łukasz Bociek. Uczniowie uzyskali odpowiedzi na pytania:  Który z braci jest wyższy i o ile centymetrów? Jak wyglądało dzieciństwo sportowca? Czy życie celebryty jest męczące? O ogromnym zainteresowaniu spotkaniem świadczyła nie tylko duża liczba zadawanych pytań, ale także długa kolejka po autografy, które niestrudzenie rozdawał nasz Gość.

Poważniejszy charakter miało spotkanie ze starszymi uczniami. Oprócz pytań dotyczących  codziennego życia sportowca, drużyn w których grał, nauki czy diety, były również takie, które poruszały przeżycia związane z chorobą nowotworową. Pan Grzegorz ze szczerością i ujmującą prostotą wskazał na wiarę, jako klucz do przetrwania nawet najcięższych doświadczeń.

Zarówno ks. Łukasz jak i jego brat Grzegorz w swoich wypowiedziach podkreślali silną więź rodzinną jako nadrzędną wartość, która pomimo odległości, dużej ilości obowiązków nadal spaja całą rodzinę Boćków. Obserwując relację między braćmi uczniowie sami dostrzegli łączącą ich więź braterską, a z wypowiedzi naszych gości mogli nauczyć się, jak dbać o relacje w rodzinie.

Spotkanie zakończył trening siatkarski pod kierunkiem Pana Grzegorza oraz ks. Łukasza. Wspólna gra pozwoliła uczniom nie tylko na podniesienie umiejętności siatkarskich, ale także nauczyła czerpania radości ze sportu.

Liczne zdjęcia z uśmiechniętym Panem Grzegorzem oraz ks. Łukaszem i rozdawane z niezwykłą cierpliwością autografy to pamiątki ze spotkania. A co pozostanie w pamięci i sercach uczniów? Szczerość wypowiedzi naszego Gościa, radość bijąca z oczu, poczucie humoru, miłość do sportu i tęsknota za kolejnym spotkaniem.

Uczniowie z żalem rozstali się z Panem Grzegorzem, a Pani Dyrektor Agnieszka Babańca wyraziła radość z długo oczekiwanej wizyty i nadzieję na kolejne spotkanie.

Monika Rodakowska

Pan Sławomir Wąsik - wielki pasjonat Przyrody, fotograf, autor około 100 filmów przyrodniczych 7 czerwca spotkał się z uczniami naszej szkoły. Opowiedział o fascynującym świecie fauny i flory, zaprezentował kolekcję barwnych przyrodniczych zdjęć. Z ogromną pasją przedstawił swoje obserwacje dotyczące życia zwierząt. Pan Sławomir buduje również platformy, wiesza je na drzewach, by z bliska przyglądać się "mieszkańcom" Puszczy Kozienickiej. Spotkanie z przyrodnikiem wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród uczniów.

Barbara Leśniak

6 czerwca 2017 roku uczniowie Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce – Letnisko odwiedzili dzieci z Przedszkola Samorządowego „Pod Sosnową Szyszką”, by przybliżyć im postać św. Królowej Jadwigi – patronki Publicznego Gimnazjum. Barwny orszak przeszedł ulicami Garbatki – Letnisko wzbudzając niemałe zainteresowanie wśród mieszkańców.

Dzieci entuzjastycznie przywitały parę królewską, dworki oraz rycerza. W rolę Królowej Jadwigi wcieliła się Wiktoria Zawodnik, nosząca tytuł Jadwigi Roku w latach 2015/2016 oraz 2016/2017. Roli Króla Jagiełły podjął się Piotr Nagadowski, dworkami były uczennice: Zuzanna Rokita i Adrianna Łagus, rycerzem zaś Igor Pacocha. Wiktoria przeczytała dzieciom fragment książki będącej biografią Królowej Jadwigi. Dzieci z uwagą i zaciekawieniem słuchały historii życia patronki gimnazjum i odpowiadały na zadawane pytania. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się suknia średniowieczna, którą dziewczynki chętnie przymierzały. Hełm rycerski i tarcza wzbudziły natomiast entuzjazm chłopców. Ciężki miecz rycerski stał się niemałym wyzwaniem dla najmłodszych. Każdy przedszkolak pragnął wypróbować swoich sił, by go podnieść i choć przez chwilę poczuć się prawdziwym rycerzem.

Kolejną niespodzianką przygotowaną przez młodzież był wspólny taniec do średniowiecznej muzyki. Przedszkolaki wykazały się ponadprzeciętnymi umiejętnościami tanecznymi. Punktem kulminacyjnym było pasowanie na rycerza i dworkę. Dzieci z przejęciem klękały przed królem i królową, którzy zgodnie z dworskim zwyczajem nadali im godność rycerza i dworki.

Na pamiątkę spotkania najmłodsi otrzymali kolorowanki – piękny średniowieczny zamek. Pani Dyrektor Maria Grygiel podziękowała młodzieży za wspaniałą lekcję historii i wyraziła nadzieję na kolejne spotkanie.

Monika Rodakowska

W poniedziałek 5.06.2017r. odbyła się wycieczka szkolna do Kazimierza Dolnego i Janowca. Wzięli w niej udział uczniowie klasy IIa i IIb z wychowawczyniami D. Fałek i D. Siembor. Celem wycieczki było zwiedzanie miasta i okolic, poznanie atrakcji turystycznych, historycznych, przyrodniczych i kulturowych Kazimierza Dolnego i Janowca.

Wyjechaliśmy rankiem sprzed szkoły. Przy wspólnych rozmowach podróż mijała nam bardzo szybko. W Puławach powitaliśmy panią przewodnik i wspólnie podziwialiśmy krajobrazy okolic Kazimierza. Po wyjściu z autokaru Pani przewodnik przedstawiła nam plan wycieczki, a następnie ruszyliśmy bulwarem w stronę miasta. Pierwszym punktem naszej wycieczki była wspinaczka na Górę Trzech Krzyży. Było ciężko, ale wszyscy dali radę! Następnie poszliśmy oglądać ruiny Zamku i Basztę z XIII wieku. Po chwili odpoczynku pomaszerowaliśmy do Kościoła św. Jana Chrzciciela, który posiada jedne z najstarszych zachowanych organów w oprawie modrzewiowej. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po Starówce. Podziwialiśmy tam piękne, zabytkowe kamieniczki i słuchaliśmy ciekawostek z nimi związanych. Na Starówce mieliśmy możliwość wybrać pamiątki oraz kupić tradycyjne koguty robione i wypiekane według regionalnego przepisu. Po zakupach udaliśmy się na obiad, a następnie przeszliśmy nad Wisłę, gdzie przy przystani już czekał na nas statek. Statkiem popłynęliśmy na drugą stronę Wisły do Janowca. Podczas rejsu po Wiśle podziwialiśmy panoramę Kazimierza Dolnego i Janowca. Wiele śmiechu dostarczyły nam mewy Śmieszki, które towarzyszyły nam w podróży. Fruwały nad nami krzycząc, tak jakby wołały, abyśmy dali im jeść! Po około pół godziny statek dopłynął do brzegu, gdzie czekała na nas kolorowa ciuchcia, która dowiozła nas pod same ruiny Zamku w Janowcu. Pani przewodnik ciekawie opowiadała o legendach Zamku m.in. o Czarnej Damie. Obejrzeliśmy także starodawny dworek i piękne tereny wokół niego.

Pod koniec dnia wszyscy bardzo zadowoleni, chociaż nieco zmęczeni, z natłokiem wielu wrażeń wróciliśmy do Garbatki. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mieć możliwość uczestniczenia w kolejnej, równie interesującej wycieczce po naszym regionie.

Uczniowie klasy IIa z wychowawczynią

W sobotę 3 czerwca 2017 r. w sali gimnastycznej odbyły się warsztaty chemiczne, które poprowadzili wolontariusze Fundacji „Przyszłość w nauce”. Chemiczne ogrody, węże faraona – to tylko niektóre z zachwycających eksperymentów, które można było zaobserwować. Uczniowie mieli okazję samodzielnie wykonać wiele ciekawych doświadczeń chemicznych. Zajęcia pogłębiły wiedzę uczniów oraz pokazały, że chemia jest barwna, wybuchowa oraz pełna zapachów.  

Barbara Leśniak

1 czerwca 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Garbatce-Letnisko odbyło się spotkanie w ramach realizowanego przez Urząd Dozoru Technicznego projektu „Akademia UDT dla Dzieci". Popularyzując wiedzę z zakresu bezpieczeństwa technicznego inspektorzy Oddziału UDT w Radomiu p. Mariusz Kowalski i p. Michał Sagan przeprowadzili spotkanie z dwiema grupami dzieci (klas 1. i 2.). Spotkanie z każdą z grup trwało dwie godziny lekcyjne. W czasie spotkań inspektorzy w bardzo interesujący sposób opowiedzieli dzieciom o roli i zadaniach UDT, zagrożeniach wynikających z niewłaściwej eksploatacji urządzeń technicznych oraz o zasadach bezpieczeństwa w takich miejscach jak place zabaw, wesołe miasteczka, windy i ruchome schody. Dzieci żywiołowo reagowały na zadawane pytania i brały udział w pogadance oraz krzyżówce. Kończąca wykład prezentacja narzędzi, przymierzanie kasków i wręczanie drobnych upominków było tak zwaną „kropką nad i”. Każdy uczestnik „Akademii UDT dla dzieci" otrzymał dyplom potwierdzający zdobycie wiedzy o bezpiecznym korzystaniu z urządzeń technicznych, broszury edukacyjne i drobne upominki firmowe.

Na zakończenie na ręce Pani Dyrektor Agnieszki Babańcy przekazano Dyplom dla Publicznej Szkoły Podstawowej za popularyzację bezpieczeństwa technicznego wśród uczniów – Bezpieczeństwo Eksploatacji Urządzeń Technicznych.

Wicedyrektor Ewelina Piecyk-Kowalska

30 maja br. uczniowie klas 2. Publicznego Gimnazjum przedstawili przygotowywany  w ciągu ostatnich kilku miesięcy projekt edukacyjny. Młodzież podzielona na zespoły (artystyczny, informatyczny, logistyczny i  plastyczny) pod  kierunkiem wychowawców- Moniki Bernacik i Agnieszki Rygiel - opracowała program pt. „Historia teatru”. Wszyscy uczniowie mieli możliwość aktywnego i twórczego działania, rozwijania  zdolności oraz  doskonalenia umiejętności autoprezentacji.

Zaproszeni na uroczysty pokaz goście mogli poznać dzieje teatru od starożytności do czasów współczesnych. Oprócz prezentacji multimedialnej i prelekcji prowadzących przedstawiono fragmenty najbardziej znanych utworów dramatycznych: „Antygony”, średniowiecznego misterium, „Romea i Julii”, „Skąpca”, „Balladyny” i „Tanga”.

Przybyli rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół Samorządowych gorącymi brawami nagrodzili występy swoich podopiecznych, docenili także scenografię i kostiumy przygotowane specjalnie na tę okazję (podziękowania dla p. Renaty Jędrasek, p. Moniki Rodakowskieji p. Agaty Styczyńskiej). Po prezentacji projektu wszyscy zgromadzeni w sali gimnastycznej mogli podzielić się swoimi refleksjami, spostrzeżeniami i wnioskami. Przy filiżance herbaty i porcji domowych słodkości miło spędziliśmy wtorkowe popołudnie.

Mimo wcześniejszych obaw i wątpliwości co do efektów naszej wspólnej pracy, można chyba uznać tegoroczny projekt za sukces. Wszystkim jeszcze raz dziękujemy!

Agnieszka Rygiel

Celem konkursu było promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa rolnego. Popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom.

Po raz siódmy nasza szkoła brała udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 30.05.2017r odbyło się podsumowanie konkursu. Uczennica naszej szkoły Paulina Motyka kl. IIIc otrzymała wyróżnienie w etapie powiatowym. Nagrody wręczyli przedstawiciele KRUS.

W dniach 22 – 26 maja 2017 r. młodzież klas III i II Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Garbatce – Letnisko uczestniczyła w interdyscyplinarnych zajęciach edukacyjnych – „zielonej szkole” na terenie Sudetów. Przewodnim celem imprezy było zobrazowanie zróżnicowania przestrzeni geograficznej Regionu Starych Gór oraz ukazanie warunków środowiska naturalnego i jego ochrony na tle antropogenicznej modyfikacji dla potrzeb człowieka. Ośrodkiem docelowym stała się Polanica Zdrój – miejsce zakwaterowania, wyżywienia oraz realizacji założeń edukacji prozdrowotnej. W trakcie zajęć edukacyjnych poznaliśmy Złoty Stok z kopalnią złota i arsenu, Jaskinię Niedźwiedzią w Masywie Śnieżnika, Zamek Książ w Wałbrzychu, poniemieckie sztolnie „Włodarz” w Górach Sowich, pas skałkowy Szczelińca Wielkiego w granicach Parku Narodowego Gór Stołowych, Karkonosze z najwyższym szczytem Sudetów – Śnieżką, szlaki turystyczne Karkonoskiego Parku Narodowego oraz  Adrspaskie „Skalne Miasto” na terenie Czech.

Pobyt młodzieży na Dolnym Śląsku umożliwił poznanie krain geograficznych regionu Polski Południowo – Zachodniej oraz społeczno – ekonomicznych warunków ich rozwoju.  Przybliżył ważniejsze aglomeracje miejskie, jak również najcenniejsze zabytki kultury materialnej oraz sztuki współczesnej. Pozwolił kształtować postawy badawcze, wskazywać walory zdrowotne aktywnego wypoczynku na łonie natury oraz wpływu ruchu na sprawność psychomotoryczną młodego organizmu. Ponadto, a są co do tego przekonani opiekunowie – Pani Agnieszka Rygiel, Pan Marek Karsznia i Pan Andrzej Baracz, wpłynął na budzenie wzruszeń estetycznych i patriotycznych.

Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w realizacji podjętego przedsięwzięcia, a w szczególności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za zainteresowanie realizowaną problematyką oraz finansowe wsparcie.

Andrzej Baracz

W dniu 18 maja 2017 roku w Sali gimnastycznej Zespołu Szkół Samorządowych w Garbatce- Letnisko rozegrano Mistrzostwa Szkoły Oyama Karate w konkurencji kata. Turniej zgromadził 183 uczniów naszej szkoły. Funkcję sędziego głównego pełnił Sensei Andrzej Suwała 4 dan. Komisja sędziowska pracowała w składzie: Sempai Tomasz Krekora 1 kyu, Sempai Olga Karaś 4 kyu, Sempai Aleksandra Wojas 5 kyu, Sempai Łukasz Wojas 5 kyu, Sempai Małgorzata Sekuła 5 kyu. Sekretarzem zawodów był pan Waldemar Langa.

Sempai: Maria Mieczyńska, Zofia Mieczyńska, Bartłomiej Orłowski, Bartosz Banaś oraz  Paulina Kęska służyli swą pomocą podczas rywalizacji najmłodszych zawodników.

W czasie ceremonii podsumowania zawodów medale i dyplomy wręczali: dyrektor szkoły Pani Agnieszka Babańca, wicedyrektor Pani Ewelina Kowalska- Piecyk, Sensei Andrzej Suwała 4 dan, Sempai Tomasz Krekora 1 kyu oraz Pan Waldemar Langa.



Wyniki:

Kat. Dziewczęta klasa 1 A:

1 miejsce- Nikola Rębalska

2 miejsce- Alicja Wasiak

3 miejsce- Agata Sałek

Kat. Chłopcy klasa 1 A:

1 miejsce- Marcel Zaborski

2 miejsce- Arkadiusz Wiśniewski

3 miejsce- Kacper Krawczyk

Kat. Dziewczęta klasa 2 A:

1 miejsce- Oliwia Sobieszek

2 miejsce- Dominika Maj

3 miejsce- Lena Malec

W dniu 5 maja 2017 roku w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Kozienicach rozegrany został V Turniej Sprawnościowy Karate. W zawodach wzięło udział 98 zawodniczek i zawodników Nadwiślańskiego Klubu Sportów Walki Wulkan. Sędzią głównym był Sensei Andrzej Suwała 4 dan.

Uczeń klasy 3 naszej szkoły, Bartosz Banaś zajął 1 miejsce w kategorii Junior młodszy chłopcy.


W dniu 9 marca 2017 r. 7 uczennic  Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi  wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Chemicznym "Alchemik", który prowadzony jest przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie. Stowarzyszenie organizuje na terenie całej Polski konkursy edukacyjne, współpracując merytorycznie z uczelniami wyższymi; Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Uniwersytetem Warszawskim. Celem Konkursu Chemicznego "ALCHEMIK" jest: utrwalanie wiedzy z zakresu nauk ścisłych, znaczenie nauk ścisłych dla człowieka , aktywizacja miłośników chemii i rozwijanie ich umiejętności.  WYNIKI KONKURSU:  DYPLOM WYRÓŻNIENIA „ Au” Z BARDZO DOBRYM WYNIKIEM uzyskała  Malwina Skoczylas kl. IIIa  DYPLOM WYRÓŻNIENIA „Ag” uzyskały: Adrianna Gnyś oraz Ilona Sobczyk.

GRATULACJE I ŻYCZENIA DALSZYCH SUKCESÓW DLA WSZYSTKICH WYRÓŻNIONYCH !

Barbara Leśniak szkolny organizator konkursu

Mówimy:
proszę - gdy coś chcemy,
dziękuję - gdy coś dostaniemy,
dzień dobry - gdy kogoś widzimy,
do widzenia - gdy wychodzimy,
zapraszam - gdy na wizytę prosimy,
przepraszam - gdy coś źle zrobimy,
dobry wieczór -gdy wieczorem kogoś spotkamy,
dobranoc- gdy, w nocy z kimś się żegnamy.
Znam trzy czarodziejskie słowa:
proszę, przepraszam, dziękuję
i w sercu je zachowam.

W naszej szkole co roku organizowany jest konkurs dotyczący znajomości zasad savoir-vivre. W tym roku uczniowie każdej klasy wykonali plakaty promujące zasady dobrego zachowania, które mogliśmy oglądać na drzwiach sal lekcyjnych. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych - klasy I-III i klasy IV-VI. Uczniowie z drugiej kategorii wiekowej podczas I etapu rozwiązywali test umożliwiający wyłonienie jednego ucznia z każdej klasy. Podczas drugiego etapu zwycięscy zmierzyli się z dwoma zadaniami praktycznymi. Pierwsza konkurencja polegała na nakryciu stołu do obiadu złożonego z dwóch dań.  Druga zaś na przedstawieniu swojego kolegi osobie dorosłej.

W drugim etapie brali udział :
Z klasy IV a Karol Anglisz 
Z klasy IVb  Zuzanna Kamińska
Z klasy V Paweł Gnyś
Z klasy VIa Oliwia Wójcik
Z  klasy VIb  Katarzyna Szczepanek
Tytuł Mistrza Kultury zdobyli: Zuzanna Kamińska – uczennica klasy IVb i Paweł Gnyś – uczeń klasy Va.

Uczniowie klas I-III razem z wychowawcami  wybierali Króla lub Królową Grzeczności. Podczas wyborów brano pod uwagę :

  • zachowanie w stosunku do koleżanek i kolegów;
  • zachowanie w stosunku do nauczycieli, pracowników szkoły, innych osób dorosłych;
  • wzajemną pomoc;
  • stosowanie form grzecznościowych na co dzień;
  • zachowanie w czasie przerwy i w szatni szkolnej.

Królową Grzeczności klasy I została Nikola Rębalska.  
Królową  Grzeczności klasy IIa  została Oliwia Sobieszek.
Królem Grzeczności  klasy  IIb został  Karol  Węgliński.
Królową Grzeczności klasy IIc została  Lena Spytek.
Królową Grzeczności klasy IIIa   została  Julia Pomarańska.
Królową Grzeczności klasy IIIb został Agata Zaborska.
Królową Grzeczności klasy IIIc została Paulina Motyka.

Na zakończenie wszyscy obejrzeli przedstawienie na temat zasad dobrego wychowania przygotowane przez klasę IVb pod opieka pani Anety Łazuk.

Bernadeta Basaj

"Witaj majowa jutrzenko..." tymi słowami uczniowie gimnazjum uczcili w dniu 5 maja br rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Młodzież pod kierunkiem pani Bernadety Basaj, pani Moniki Bernacik i pana Dariusza Rodakowskiego przedstawiła wierszem i piosenką chlubne dzieje historii 3 Maja 1791 r. Uczniowie przypomnieli okoliczności powstania Konstytucji oraz podkreślili jej doniosłe znaczenie w historii Polski. Pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru nadały uroczystości podniosłego charakteru.