Doradca zawodowy

Interesujesz się majsterkowaniem, hodowlą, budownictwem, a może wolisz szyć, gotować, piec ciasta?

Wybór przyszłej drogi zawodowej naszych uczniów jest jednym z elementów edukacji.

Wychowawcy świetlicy postanowili wykorzystać do rozmów Dzień Babci i Dziadka. Dzieci na zajęciach opowiadały o zawodach swoich krewnych, rozpoznawały wybrane zawody na kartach, dopasowywały przedmioty używane przez ludzi pracujących w różnych branżach, rozwiązywały zagadki.

Przy okazji spostrzegły, że zmieniły się warunki pracy. Współcześnie wykorzystuje się nowe technologie i skomplikowane urządzenia.

Dziadkowie często wykonywali zawody rzemieślnicze. Byli malarzami, krawcami, kucharzami, murarzami. Pamiętajmy, rzemieślnik to specjalista w danej dziedzinie, wykonujący prace manualne. To osoba, która nie tylko opanowała technikę, ale też wykorzystuje swój potencjał twórczy. Fachowców brakuje, może ktoś z naszych uczniów zdecyduje się wykonywać rzemieślniczy zawód.

Na koniec zagadka, która sprawiła uczniom trochę kłopotów:
Nie jest strażakiem – pracuje w hełmie.
Idzie chodnikiem- hełmu nie zdejmie.
Przejdzie przez szyby i się nie zrani, kim jest dziadek Hani?   Kto wie?

Dla rozweselenia, czy ktoś wie, kto to piłorąb, piłarz? Tak dzieci odpowiadały na zagadkę o drwalu!

Mariola Gębska i Danuta Matysiak

W ramach doradztwa zawodowego i orientacji zawodowej uczniowie klasy 8a i 8b, pod opieką pani Marioli Gębskiej i pani Anny Czechowicz-Fido, udali się 11.12.2024 r. na wycieczkę do Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Garbatce-Letnisko.

Szkoła oferuje następujące kierunki kształcenia:
- szkoła branżowa I stopnia: stolarz, cieśla, dekarz, tapicer
- technikum: technik architektury krajobrazu, technik technologii drewna, technik leśnik

Na uczniów czekała Pani Wiktoria Szatan, absolwentka szkoły, która obecnie pracuje jako nauczycielka. Pani Wiktoria oprowadziła nas po części „drzewnej” szkoły. Uczniowie zobaczyli nagrodzone prace, pracownię tapicerską, salę do rysunku technicznego i salę architektury krajobrazu. W modelarni pod okiem Pani Wiktorii Szatan i Pana Marka Gnysia uczyli się posługiwać narzędziami i urządzeniami do obróbki drewna. Każdy mógł wypalić na drewnie dowolny element świąteczny lub wyciąć choinkę za pomocą pilarki włosowej.

Z częścią „leśną” szkoły zapoznała nas pani Adrianna Balcerek oraz uczniowie: Michał Paziewski i Szymon Wasilewski. Nasi uczniowie dowiedzieli się jak wykorzystywany jest drzewostan, czym zajmują się leśnicy (chronią, hodują, pozyskują, udostępniają lasy, tworzą ścieżki dydaktyczne), o czym będą się uczyć w technikum leśnym i gdzie mogą pracować po ukończeniu tego kierunku. Zdobyli informację o „Rykowisku”, czyli uroczystym przyjęciu pierwszoklasistów oraz wysłuchali sygnału zbiórki myśliwskiej.

Bardzo dziękujemy panu Marcinowi Tomaszewskiemu, pani Wiktorii Szatan, panu Markowi Gnysiowi i pani Adriannie Balcerek za umożliwienie zwiedzenia szkoły i udziału w warsztatach.  

Mariola Gębska
Anna Czechowicz-Fido

We wtorek, 29 października, kolejny raz w naszej szkole gościliśmy Panią Karolinę Drab, która jest dietetykiem klinicznym.

Tym razem grupą, która spotkała się z Panią Karoliną w ramach preorientacji zawodowej i doradztwa zawodowego. byli uczniowie klasy 7a i 7b. Pani dietetyk opowiadała nie tylko o zdrowym odżywianiu, ale również przybliżyła uczniom swój zawód. Po spotkaniu uczniowie wiedzą, czym zajmuje się dietetyk, jak przebiega ścieżka kariery zawodowej, jakie są możliwości zatrudnienia oraz jakie kompetencje miękkie są ważne w tym zawodzie.

Dziękujemy Pani Karolinie za bardzo ciekawe spotkanie. Mamy nadzieję, że uczniowie dzięki zdobytej wiedzy będą pamiętać o zdrowym odżywianiu komponując codzienne posiłki, a także zainteresują się zawodem dietetyka.

Bernadeta Basaj
Mariola Gębska

W ramach doradztwa zawodowego i preorientacji zawodowej uczniowie klasy 7a i 7b, pod opieką pani Marioli Gębskiej i pani Moniki Rodakowskiej, udali się 12.06.2024 r. na wycieczkę do firmy NIDEX, która ma siedzibę w Garbatce-Letnisko.

Na uczniów czekał współwłaściciel firmy – pan Andrzej Niedzielski.  Na wstępie pan Andrzej przedstawił zwiedzającym historie zakładu, profil produkcji, a następnie uczniowie zobaczyli cały proces technologiczny wytwarzania worków raszlowych: skład granulatu, maszyny wytwarzające folię i paski, z których tkane są worki raszlowe w różnych kolorach.

Firma NIDEX działa na rynku od 1989r. Jest producentem folii oraz opakowań foliowych, głównie worków raszlowych do pakowania płodów rolnych. Jest jednym z czterech zakładów w Polsce o takim profilu produkcji. Współpracuje z wieloma podmiotami na polskim rynku. Zakład jest w pełni zautomatyzowany, a produkty są wysokiej jakości.

Następnie uczniowie zostali oprowadzeni po hali produkcyjnej firmy DAKK, która działa na rynku od marca 2013 roku i powstała na podbudowie firmy Nidex. W DAKK produkuje się siatkę rolniczą do słomy i siano-kiszonek.

Bardzo dziękujemy panu Andrzejowi Niedzielskiemu za umożliwienie zwiedzenia firmy.

Mariola Gębska
Monika Rodakowska

Zwiedzanie firmy NIDEX, zapoznanie z ofertą zakładu oraz sposobem wytwarzania i dystrybucji produktów, współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami w ramach doradztwa zawodowego i preorientacji zawodowej

4 czerwca 2023 r. w szkolnej świetlicy odbyło się spotkanie z Panią Karoliną Drab. Pani Karolina jest dietetykiem klinicznym. Pracuje jako dietetyk w Radomskim Centrum Onkologii. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 6-8. W ramach doradztwa zawodowego i preorientacji zawodowej pani dietetyk opowiedziała o swojej pracy, czym zajmuje się dietetyk, przedstawiła uczniom ścieżkę kariery zawodowej oraz możliwości zatrudnienia.

Przyszłych dietetyków powinna cechować: cierpliwość, wyrozumiałość, umiejętność uważnego słuchania pacjentów, empatia, spostrzegawczość, odporność emocjonalna, umiejętność przekonywania pacjentów do stosowania się do zaleceń i przestrzegania dobranych dla nich diet.

Mariola Gębska

W ramach doradztwa zawodowego i preorientacji zawodowej, uczniowie klas ósmych pod opieką wychowawców i nauczyciela doradztwa zawodowego, udali się 31.05.203 r. na wycieczkę do Elektrowni ENEA Kozienice.  Elektrownia znajduje się w Świerżach Górnych i jest największym zakładem wytwarzającym energię elektryczną w Polsce, pod względem wielkości mocy zainstalowanej, wśród elektrowni opalanych węglem kamiennym. Elektrownia jest w stanie wytworzyć moc sięgającą 4000 MW.

 

 

Na wstępie, zwiedzającym przedstawiona została historia zakładu od powstania po dzień dzisiejszy. Następnie uczniowie podzieleni na dwie grupy zobaczyli cały proces technologiczny wytwarzania energii: skład węgla, taśmociągi transportujące węgiel do młynów, kotły spalające pył węglowy, turbogeneratory wytwarzające energię elektryczną i maszynownię. Największą atrakcją był nowy blok, oddany w 2017 r., o wysokości ponad 100 m i mocy 1075 MW. Z jego szczytu zwiedzający mieli okazję podziwiać Wisłę i okoliczny pejzaż.

Mariola Gębska