Rok szkolny 2018/2019

W dniach 03 lutego do 05 lutego 2020 r. w ramach ochodów Dnia Bezpiecznego Internetu szkolne  wolontariuszki rozmawiają z uczniami o mowie nienawiści  i o problematyce hejtu. Nasza szkoła włączyła się do akcji: Hejt? Hejtu nie promuję, hejt banuję, bo reaguję.

W klasach zostały przeprowadzone warsztaty przygotowane przez opiekunkę SKW - p. Monikę Bernacik, a przeprowadzone we wszystkich klasach przez uczennice Justynę Waszkiewicz i Zuzannę Szewczyk.Uczniowie   zostali zapoznani z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez Global Dignity Poland oraz Fundację Świadomego Rozwoju , które podpowiadają jak poradzić sobie z problemem hejtu i mowy nienawiści w Internecie. Młodzież aktywnie uczestniczyła w warsztatach  i chętnie dzieliła się spostrzeżeniami oraz refleksjami.

Monika Bernacik

Z inicjatywy szkolnego wolontariatu zostały przeprowadzone warszaty dla uczniów naszej szkoły na temat mowy nienawiści, cyberbullingu i trollingu.

Uczennice klasy 8 b Oliwia Jurek i Ewa Mojsiuszko przygotowały cykl zajęć dla klas IV – VIII i klas III gimnazjum.

Podczas warsztatów  podejmowany był aktualny i ważny problem, jakim jest obecność mowy nienawiści w mediach, na portalach  społecznościowych i przestrzeni publicznej. Tematyka zajęć dotyczyła  tego, czym jest wolność słowa a czym język nienawiści – jakie jest jego źródło. Czym są stereotypy, język mediów i portali społecznościowych. Poruszone były również zagadnienia związane z konsekwencjami posługiwania się mową nienawiści, zarówno prawne, jak i psychologiczne.

Młodzież naszej szkoły aktywnie pracowała na warszatach, chętnie prezentowała swoje poglądy i poszerzyła swoją wiedzę na temat hejtu  oraz mowy nienawsści.

Opiekun SKW
Monika Bernacik

W dniu 17 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Godności pod patronatem Global Dignity. Pojęcie „godności” bierze swój początek z założenia, że każda istota ludzka ma tę samą, wrodzoną wartość. Nasze poczucie godności rośnie, kiedy czujemy, że nasze prawa i wolność są szanowane oraz gdy żyjemy w warunkach, które pozwalają nam na dokonywanie wyborów i podejmowanie samodzielnych działań. Dzień Godności jest obchodzony co roku w trzecią środę października. Począwszy od tego dnia szkoły na całym świecie organizują specjalne zajęcia, dzięki którym młodzi ludzie uczą się, jak własnymi słowami określić, czym dla nich jest „godność” i dzielą się swoimi doświadczeniami na ten temat.

Z inicjatywy szkolnego wolontariatu uczennice Oliwia Wójcik i Natalia Skiba pod kierunkiem pań Renaty Strzałkowskiej - Jędrasek i Moniki Bernacik przeprowadziły wśród uczniów cykl warsztaów poświęconych godności,  pod hasłem: Empatia wychodzi na dobre. Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

                                                                                                    Monika Bernacik