Rok szkolny 2023/2024

„Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony" (Stefan Żeromski)

21. czerwca o godz. 9:00 w hali sportowej odbyła się uroczysta akademia z okazji zakończenia roku szkolnego 2023/2024, podczas której podsumowano całoroczną pracę.

Uroczystość rozpoczęła się od wystąpienia Pani Wójt Gminy Teresy Fryszkiewicz, która wyraziła swoje uznanie dla pracy nauczycieli. Podkreśliła również  znaczenie edukacji w życiu młodych ludzi, a następnie wraz z panią Sekretarz Gminy Marzeną Pomarańską wręczyły uczniom Stypendia Wójta.

Następnie zostały wręczone Stypendia Dyrektora, które pani dyrektor Agnieszka Babańca i pani wicedyrektor Ewelina Piecyk-Kowalska przekazały 15 uczniom naszej szkoły.

Zakończenie roku szkolnego to czas na pożegnania uczniów klas ósmych. Młodzież i rodzice   skierowali słowa wdzięczności  dyrekcji, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi  za wsparcie, opiekę, wiedzę i  trud włożony w edukację. Pani dyrektor Agnieszka Babańca złożyła serdeczne podziękowania  pani Agnieszki Janeczek za ośmioletnią  współpracę.

Podczas uroczystości nagrody otrzymali uczniowie klas 4-8, którzy uzyskali średnią co najmniej 4,75 i bardzo dobrą lub wzorową ocenę z zachowania.

Rada pedagogiczna przyznała specjalną nagrodę za największy przyrost średniej dla uczennicy kl.8a Alicji Wasiak oraz wyróżniono Maję Urbaniak za wyjątkową kulturę i takt. Książkowe upominki otrzymali również uczniowie, którzy uzyskali 100% frekwencję. Ponadto nagrodzono tych uczniów, którzy sumiennie pracowali na rzecz szkoły - wzorowo wypełniali swoje obowiązki w Samorządzie Uczniowskim oraz sumiennie pracowali w sklepiku szkolnym.

Wzruszającym momentem spotkania było pożegnanie pani Anny Rutki, pani Katarzyny Wróbel i pani Martyny Pajączkowskiej - nauczycielek, które z pasją i oddaniem przekazywały wiedzę dzieciom i młodzieży.  Pożegnano także panią Ewę Łagus, która odeszła na zasłużoną emeryturę.

Kolejnym punktem programu była pierwsza w historii naszej szkoły gala Oscarów Oświaty. Podczas tej niezwykłej ceremonii podziękowano osobom, które w szczególny sposób zapisały się na kartach naszej szkoły.

Wręczono pamiątkowe statuetki w następujących kategoriach: Przyjaciel Dzieci- pani Wójt Teresie Fryszkiewicz,, Organizator Życia Szkolnego- pani dyrektor Agnieszce Babańcy, Mistrz Dykcji i Sztuki Słowa- pani Annie Rutce,  Angielski Spokój- panu Damianowi Kęsce. Honorowe Oskary otrzymały uczennice klasy 8a - Agatka Sałek i Joasia Klimowicz.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne uczniów: Weroniki Starzyk, Wiktorii Tomali, Marysi Bachanek oraz Marcela Gizy. Dzieci zaśpiewały piosenki, które  wprawiły publiczność w wakacyjny nastrój.

Uroczystość zakończyła się serdecznymi życzeniami wakacyjnymi. Pani dyrektor Agnieszka Babańca oraz goście, uczestniczący w tym szkolnym wydarzeniu, życzyli wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom bezpiecznego i pełnego wrażeń wypoczynku.

Monika Bernacik
Karolina Matejszczak

Uczniowie klasy 1a i 1b w ciągu roku szkolnego 2023/2024 realizowali program Akademia Bezpiecznego Puchatka. Jest to ogólnopolski program edukacyjny, skierowany właśnie dla uczniów klas pierwszych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole i w Internecie oraz zagadnienia związane z relacjami rówieśniczymi. W tym roku odbyła się XV edycja Akademii Bezpiecznego Puchatka.

Po przeprowadzeniu specjalnych zajęć Akademii z panią Mariolą Gębską i wychowawcami, dzieci zweryfikowały swoją wiedzę rozwiązując na stronie programu Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa.

Ponieważ nasze pierwszaki bardzo dobrze poradziły sobie z testem, każdy uczeń otrzymał dyplom, a szkoła otrzymała od organizatorów Certyfikat potwierdzającego udział szkoły w Programie.

Mariola Gębska – koordynator programu
Anna Karsznia
Renata Maj

W ramach doradztwa zawodowego i preorientacji zawodowej uczniowie klasy 7a i 7b, pod opieką pani Marioli Gębskiej i pani Moniki Rodakowskiej, udali się 12.06.2024 r. na wycieczkę do firmy NIDEX, która ma siedzibę w Garbatce-Letnisko.

Na uczniów czekał współwłaściciel firmy – pan Andrzej Niedzielski.  Na wstępie pan Andrzej przedstawił zwiedzającym historie zakładu, profil produkcji, a następnie uczniowie zobaczyli cały proces technologiczny wytwarzania worków raszlowych: skład granulatu, maszyny wytwarzające folię i paski, z których tkane są worki raszlowe w różnych kolorach.

Firma NIDEX działa na rynku od 1989r. Jest producentem folii oraz opakowań foliowych, głównie worków raszlowych do pakowania płodów rolnych. Jest jednym z czterech zakładów w Polsce o takim profilu produkcji. Współpracuje z wieloma podmiotami na polskim rynku. Zakład jest w pełni zautomatyzowany, a produkty są wysokiej jakości.

Następnie uczniowie zostali oprowadzeni po hali produkcyjnej firmy DAKK, która działa na rynku od marca 2013 roku i powstała na podbudowie firmy Nidex. W DAKK produkuje się siatkę rolniczą do słomy i siano-kiszonek.

Bardzo dziękujemy panu Andrzejowi Niedzielskiemu za umożliwienie zwiedzenia firmy.

Mariola Gębska
Monika Rodakowska

Zwiedzanie firmy NIDEX, zapoznanie z ofertą zakładu oraz sposobem wytwarzania i dystrybucji produktów, współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami w ramach doradztwa zawodowego i preorientacji zawodowej

Uczniowie klas  I –III  w dniu 28 kwietnia 2024 roku przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu  "SYNAPSIK MEN", organizowanego przez Wydawnictwo Synapsa.

Zgłosiło się 20 uczniów: 5 uczniów z klas pierwszych, 11 uczniów z klas drugich i 4 uczniów z klas trzecich. Konkurs polegał na pisemnym rozwiązaniu testu z  dwudziestoma pytaniami, które obejmowały  obszary tematyczne: polonistyczny, przyrodniczy i matematyczny i języka angielskiego. Test był trudny i wymagał znajomości wiedzy ogólnej: z polskiego, matematyki, przyrody, a także języka angielskiego. Na 20 pytań było tylko 45 minut czyli jedna godzina lekcyjna.

Reprezentanci naszej szkoły świetnie sobie poradzili.
Najlepiej z naszej szkoły napisał Tymon Kowalski z kl. IIb otrzymał wyróżnienie.</;p>

Gratulujemy!
Koordynator
Anna Karsznia

W ramach działań edukacyjnych towarzyszących „Programowi dla szkół” w dniach 10-14 czerwca 2024r. w naszej szkole dla klas młodszych został zorganizowany „Bakaliowy tydzień”. Akcja ta miała na celu zachęcenie uczniów do spożywania bakalii zamiast słodyczy i zwrócenie uwagi na to, że w bakaliach są cenne dla zachowania zdrowia substancje.

Przez cały tydzień rodzice starali się aby ich dzieci na drugie śniadanie spożywały zdrowe przekąski. Czym dokładnie są bakalie, mogliśmy się przekonać, obserwując śniadaniówki naszych uczniów, czyli suszone owoce, daktyle, rodzynki, śliwki, morele oraz orzechy i migdały. Nauczycielki zapoznały uczniów z tym jaką wartość daje spożywanie różnego rodzaju bakalii.

Starały się przekonać swoich wychowanków aby zamienili popularne słodycze właśnie na bakalie,  które  wspomagają koncentrację i pamięć, są źródłem błonnika oraz stanowią źródło całej gamy cennych składników odżywczych w tym: zdrowych tłuszczów nienasyconych, kwasu foliowego, witaminy E, A, witamin z grupy B, magnezu i potasu. Mamy nadzieję, że po takiej tygodniowej akcji uczniowie przekonali się, że bakalie nie dość, że pyszne to jeszcze i zdrowe.

 

Koordynatorki „Programu dla szkół”
Agata Styczyńska
Natalia Kęska

Sezon na truskawki w pełni, dlatego praktycznie codziennie możemy zajadać się tymi przepysznymi owocami. 10 czerwca uczniowie klas I-III świętowali Dzień Truskawki, który odbywa się w naszej szkole w ramach działań edukacyjnych towarzyszących „Programowi dla szkół”.

Z tej okazji klasy młodsze przyszły do szkoły ubrane na czerwono. Rodzice w tym dniu zapakowali swoim dzieciom do śniadaniówek właśnie truskawki. Uczniowie na zajęciach ze swoimi Paniami poznawali jakie zalety niesie za sobą spożywanie tego owocu. Dzielili się także pomysłami na truskawkowe przetwory. Wspaniały wygląd tych czerwonych owoców uczniowie ukazali także w swoich pracach plastycznych. Niestety świętowanie szybko się skończyło tak jak za chwilę skończy się sezon na truskawki. Pozostaną nam jednak truskawkowe przetwory, dzięki którym w zimowe wieczory przypomnimy sobie ich wspaniały smak.

Koordynatorki „Programu dla szkół”
Agata Styczyńska
Natalia Kęska

11-tego i 12-tego czerwca 2024 roku w naszej szkole odbyło się przedstawienie teatralne pt. Kapciuszek, które przygotowałam wraz z uczniami należącymi do Szkolnej Grupy Teatralnej Zamaskowani.

To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło najmłodszych widzów, zarówno przedszkolaków, jak i uczniów z klas młodszych. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy bohaterów, całkowicie pochłonięte magią teatru. Kostiumy i rekwizyty, które przygotowaliśmy, były naprawdę zachwycające i doskonale oddawały charakter postaci. Scenografia także nie zawiodła - każdy element dekoracji był starannie przemyślany i idealnie wpisywał się w fabułę przedstawienia. Muzyka i podkład dźwiękowy tworzyły niepowtarzalny klimat, który dopełniał całości i potęgował wrażenia widzów. Atmosfera była cudowna - radość i fascynacja malowały się na twarzach dzieci, co dla nas, twórców spektaklu, było największą nagrodą.

Serdecznie gratuluję moim podopiecznym, członkom koła teatralnego Zamaskowani, świetnego występu i jednocześnie dziękuję za niesamowite zaangażowanie i ciężką pracę. Było warto !

Karolina Matejszczak

W spektaklu wystąpili:
Paulina Mucha, uczennica klasy 6b - Kapciuszek;
Nina Gwardys - uczennica klasy 5a - Leniwy Książę;
Oksana Łakomska - uczennica klasy 6b - Bardzo Zła Macocha;
Amelia Piwowarska - uczennica klasy 6b - Rudula;
Maja Banaś - uczennica klasy 6b - Brzydula;
Natalia Maj - uczennica klasy 6b - Wróżka Pietruszka;
Ada Zawłocka - uczennica klasy 6a - ojciec;
Posłaniec - uczeń klasy 6b - Maciej Molęda;
Panny: Marlena Sosnowska, Wiktoria Zawodnik, Daria Grzywacz, Nikola Maślanek, Natalia Maj - uczennice klasy 6b, Natalia Czerwińska - uczennica klasy 5b.
Martyna Iwanowska - uczennica klasy 6a - Narrator

W związku z planowaną przebudową drogi krajowej nr 79 na odcinku Garbatka-Wilczowola - Firma Budimex SA jako główny wykonawca w dniu 06.06.2024 na terenie naszej szkoły zorganizował spotkanie z dziećmi pt. Hello Ice - Bezpieczna Budowa obok Ciebie.

Akcja miała na celu uświadomienie dzieciom jak bezpiecznie poruszać się po drogach i ciągach pieszo-rowerowych podczas trwania przebudowy drogi.

W tym dniu uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji na temat budowy oraz maszyn budowlanych. Wzięli również udział w konkursach i zabawach oraz obejrzeli wyjątkowy pokaz jazdy na rowerze w wykonaniu Łukasza Kowala – uczestnika program,u „Mam Talent 2024”.

Dzieci otrzymały także gadżety, które zdecydowanie przyczynią się do ich bezpieczeństwa.

W naszej szkole w klasach II i III w tym roku szkolnym realizowany był program profilaktyczny "NIE PAL PRZY MNIE, PROSZĘ". W ciągu roku szkolnego uczniowie tych klas na zajęciach z wychowawcą mieli okazję zgłębiać tematykę zdrowia, czynników wpływających pozytywnie na zdrowie oraz tego, co zdrowiu szkodzi. Celem zajęć było ponadto wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Zwieńczeniem tematyki poruszanej na lekcjach było przygotowanie przez uczniów klas II i III prac plastycznych ilustrujących myśl przewodnią programu i stanowiących swoisty apel do wszystkich palących osób z ich otoczenia. Niech te cenne prace wraz z treścią poniższej ulotki staną się powodem do refleksji dla wszystkich sięgających po papierosa przy dzieciach.

Pobierz ulotkę "Nie pal przy mnie, proszę"

Katarzyna Sobkiewicz

W dniu 5 czerwca uczniowie klasy 4a i 4b wykorzystali zdobytą w szkolnych ławkach wiedzę do ćwiczeń praktycznych w terenie. Podzieleni na grupy dokonywali pomiaru boiska szkolnego za pomocą kroków, stóp, przyrządów szkolnych oraz metrówki, a następnie obliczali pole i obwód boiska. Na koniec porównywali otrzymane wyniki.

Uczniowie byli bardzo zaangażowani w powierzone im zadanie i nawet nie spostrzegli, że lekcja dobiega końca. Zgodnie stwierdzili, że chcieliby mieć więcej plenerowych lekcji.

Patrycja Zawadzak

W dniu 04.06.2024r w naszej szkole odbyły się Talenciki Roku. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas I-III. Nasi najmłodsi mogli zaprezentować swoje talenty w czterech kategoriach: śpiew, taniec, rysunek i własny wiersz. W naszej super gali wystąpiło 31 artystów. Uczestnicy zaprezentowali się wspaniale i składamy im nasze gratulacje. Na zakończenie  wszyscy obecni uczniowie klas I-III wypełniając karty do głosowania mogli wytypować swoich kandydatów.

Oto lista naszych laureatów:

Kategoria śpiew:
I miejsce – Ignacy kl. IIIb
II miejsce – Basia i Piotr kl.IIb
III miejsce – Iza i Zuzia kl. IIa oraz Lena i Julia kl. IIIb
Wyróżnienie otrzymał  Illia z klasy Ib

Kategoria taniec:
I miejsce – Vincent i Kuba kl. IIIb
II miejsce – Julia i Kornelia – kl. IIb
III miejsce – Basia, Wiktoria i Lena – kl. IIIb

Kategoria wiersz:
I miejsce – Julia -kl.  IIb
II miejsce – Adaś -  kl. IIIa
III miejsce – Ksawery – kl. Ib

Kategoria rysunek:
I miejsce – Paulina – kl. IIIa
II miejsce – Mikołaj – kl. Ia
III miejsce – Jan – kl. IIb
Wyróżnienie otrzymał Kacper z klasy Ib

Nasze Talenciki to przede wszystkim dobra zabawa, a promując talenty rozwijamy w naszych uczniach pasje, dzięki którym wzmacnia się w nich poczucie własnej wartości, a wtedy są szczęśliwsi.

Monika Suwalska
Agata Styczyńska
Natalia Rokita

W dniach 24-26maja 2024 r. odbył się w Prudniku XXXI Centralny Zlot Laureatów Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Organizatorem Zlotu był powstały w 1954 r. Oddział PTTK Sudetów Wschodnich. Zlot jest nagrodą dla uczniów, których prace postanowiło nagrodzić konkursowe Jury. W tym roku na spotkanie z najlepszymi krajoznawcami w Polsce został zaproszony uczeń naszej szkoły wraz z opiekunką.

Z dumą informujemy, że uczeń klasy 5b - Grzegorz Bieńko – za pracę „Wesele, hej Wesele!”, napisaną pod kierunkiem pani Marioli Gębskiej, zajął III miejsce w finale, w kategorii prac indywidualnych szkół podstawowych.

Podczas trzydniowego pobytu na gościnnej ziemi opolskiej, organizatorzy zapewnili uczestnikom Zlotu bardzo bogaty program. Pokazali najpiękniejsze atrakcje krajoznawczo-turystyczne Śląska Opolskiego.

Tuż po przyjedzie i zakwaterowaniu gości w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Dąbrówka”, uczestnicy zwiedzili Prudnik – Las, gdzie mieści się Sanktuarium Św. Józefa - miejsce uwięzienia Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po kolacji kolejnym punktem na mapie było Centrum Tradycji Tkackich, ponieważ w dawnych czasach Prudnik nazywano miastem tkaczy i szewców. W Prudniku mieściły się znane w całej Polsce i na świecie Zakłady Przemysłu Bawełnianego „FROTEX”. Ciekawostką jest, że wyroby z tego zakłady były tak dobrej jakości, że znalazły się na Titanicu. Bardzo ciekawie Prudnik prezentował się podczas nocnego zwiedzanie z lampami naftowymi.

Oczywiście wszyscy najbardziej czekali na sobotnie przedpołudnie, ponieważ tego dnia odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu. Spotkanie odbyło się w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Szymanowskiego w Prudniku. Uczestnicy najpierw mogli obejrzeć prace napisane przez „konkurencję”, a następnie z wypiekami na twarzach czekali na ogłoszenie wyników. Zanim to nastąpiło wysłuchali pięknego koncertu, przygotowanego przez muzycznie utalentowaną młodzież i ich wychowawców.

Zwieńczeniem tego dnia była wycieczka do Mosznej i Głogówka. W Mosznej znajduje się piękny , słynący z 99 wież i 365 pomieszczeń Zamek, który oczarował wszystkich  swym niesamowitym urokiem i bajkową architekturą. Wokół zamku rozciąga się rozległy park z kilkusetletnimi dębami i lipami oraz największą kolekcją azalii i rododendronów. Z kolei Głogówek, to piękne miasto z wieloma zabytkami. Można było podziwiać urokliwe kamieniczki na Rynku, Replikę Grobu Pańskiego oraz Domek Loretański.

Ostatniego dnia pobytu zwiedzaliśmy piękne Opole, nazywane Stolicą Polskiej Piosenki. To w tym mieście odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Festiwalową atmosferę mogliśmy poczuć podczas zwiedzania interaktywnego Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

I nadszedł czas wyjazdu, uściski, pożegnania, ostatnie wspólne zdjęcia i wymiana kontaktów.

Gratulujemy Grzesiowi wysokiego miejsca w finale! Życzymy kolejnych sukcesów i aby nawiązane podczas tego wyjazdu przyjaźnie przetrwały długie lata.

Mariola Gębska

3 czerwca 2024 r. uczniowie klas I pod opieką p. Renaty Maj, p. Natalii Rokity, p. Anny Karsznia  wybrali się do Centrum  Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach na profilaktyczny spektakl  teatralny pt. „Nasz Shrek”.  Nutą przewodnią spektaklu była tolerancja i akceptacja. Uczniowie z zaciekawieniem śledzili przygody Ogra, Wilka, Osła, Czerwonego Kapturka i innych postaci z bajek.

Uczniowie podziwiali występy aktorów, wspaniałą scenografię oraz niezwykłe efekty specjalne. Przedstawienie teatralne zawierało ważne przesłanie o tolerancji, poszanowaniu, inności i akceptacji samego siebie. Bohaterowie przypomnieli nam, że nie można nikogo oceniać po wyglądzie, a najbardziej liczy się to, jakie ktoś ma serce. Wszyscy przekonaliśmy się, iż warto mieć prawdziwego przyjaciela.

Anna Karsznia

Z okazji Dnia Dziecka  uczniowie klas I-III wybrali się na wycieczkę do pobliskiego Czarnolasu. Świętowanie jednak rozpoczęło się już w szkole od pysznych lodów. Piękna pogoda i zieleń wystarczyły, aby dzieci świętowały swój dzień w najlepszy dla nich sposób – grając w gry, biorąc udział w zabawach, piknikach i relaksując się.

Po wspólnym, pełnym śmiechu i swobody czasie przyszedł czas na teatr. Mieliśmy okazję podziwiać spektakl ,,Roszpunka" przygotowany przez aktorów Powszechnego Teatru w Radomiu.

Pełna humoru sztuka oraz kontakt aktorów z publicznością wywołały mnóstwo uśmiechów na twarzach uczniów.

Zadowoleni i zmęczeni powróciliśmy do szkoły.

Natalia Kęska

 Działania edukacyjne towarzyszące „Programowi dla szkół” mają na celu zachęcić dzieci i młodzież do prowadzenia zdrowego stylu życia. W ramach tych działań w naszej szkole odbył się Konkurs Plastyczny dla klas IV i V pod hasłem „Moja recepta na zdrowie”. Otrzymaliśmy wiele ciekawych prac od naszych szkolnych „lekarzy”. Wybraliśmy cztery prace „recepty”, które naszym zdaniem zawierają najlepsze wskazówki co trzeba robić aby zdrowo żyć.

Laureaci konkursu to:
1 miejsce: Lena Banaś klasa 5b
2 miejsce: Zuzanna Maciąg klasa 4a
3 miejsce: Zofia Łosiewicz klasa 4a
Wyróżnienie: Monika Gwardys klasa 4a.

Gratulujemy uczestnikom i laureatom konkursu. Podziwiamy ich ogromną kreatywność w tworzeniu swoich plastycznych „RECEPT”.

Organizatorki konkursu:
Agata Styczyńska
Natalia Kęska

W dniach 18-19 maja 2024 r. (sobota – niedziela) w naszej szkole odbył się Mazowiecki Turniej Turystyczno-Krajoznawczy w ramach eliminacji wojewódzkich 50. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. Organizatorem Turnieju było Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK. Honorowym patronatem Turniej objęli: Mazowiecki Kurator Oświaty, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Wójt Gminy Garbatka-Letnisko.

Turniej ma na celu poznawanie przez młodzież piękna ziemi ojczystej, jej przeszłości i teraźniejszości, popularyzowanie krajoznawstwa i turystyki jako formy aktywnego wypoczynku, propagowanie kultury wycieczkowania, rozwijanie sprawności fizycznej, wymianę doświadczeń i prezentację dokonań w dziedzinie turystyki i krajoznawstwa.

Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK, organizowany jest dla młodzieży trzech typów szkół:

  • szkoły podstawowe
  • szkoły ponadpodstawowe
  • szkoły specjalne

W każdej kategorii biorą udział drużyny 3 osobowe, wyłonione w eliminacjach powiatowych na terenie województwa mazowieckiego. Mieliśmy przyjemność gościć łącznie 19 drużyn. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Wojciech Kozuń 7b, Hubert Olejarz 7a i Filip Solecki 7b, pod opieką pani Marioli Gębskiej. W przygotowanie imprezy zaangażowane były również i opiekę nad gośćmi sprawowały: pani Dominika Grygiel i pani Natalia Rokita.

Wymagające dużej wiedzy zmagania Turniejowe odbyły się w sobotę na terenie na naszej szkoły oraz Ośrodka „Polanka”. Zadania Turniejowe składały się z części teoretycznej i części praktycznej.

Uczestnicy w części teoretycznej napisali testy indywidualne, składające się ze 100 pytań (50 pytań krajoznawczych, w tym 35 pytań z województwa mazowieckiego, 15 pytań z Polski, 20 pytań turystycznych, 10 pytań topograficznych, 10 pytań dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym, 10 pytań z udzielania pierwszej pomocy).

W części praktycznej uczestnicy wzięli udział w turystycznym marszu na orientację, rowerowym torze przeszkód, praktycznej umiejętności udzielania pierwszej pomocy i korzystania z zawartości apteczki, a turystyczne ABC składało się z takich konkurencji jak: pomiary terenowe, rozpoznawanie atrakcji turystycznych Mazowsza, rozpoznawanie drzew i krzewów, planowanie wycieczki turystyki kwalifikowanej.

Do klasyfikacji turniejowej wliczono również punkty za zdobyte odznaki turystyczne PTTK.

W niedzielę uczestnicy wraz opiekunami oraz organizatorami Turnieju zwiedzili Garbatkę-Letnisko, w tym nowy kompleks Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych. Na zakończenie zwiedzania otrzymali drobne pamiątki z drewna.

Ostatnim punktem imprezy było uroczyste podsumowanie, które prowadziła pani Natalia Wojtyra i pani Joanna Lipińska. Gratulacje uczniom złożyła również Pani Dyrektor Agnieszka Babańca.

Wszyscy uczestnicy otrzymali medale, dyplomy, nagrody, a laureaci 1-3 miejsc w każdej kategorii otrzymali także puchary. Nagrody zostały ufundowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, Zarząd Główny PTTK oraz Panią Teresę Fryszkiewicz - Wójta Gminy Garbatka-Letnisko.

Trzy zespoły, które zwyciężyły w swoich kategoriach wiekowych, reprezentować będą województwo mazowieckie w Finale Centralnym Turnieju, który odbędzie się 6-9 czerwca 2024 r. w Kozienicach.

Bardzo dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie Turnieju. Szczególne podziękowania dla przedstawicieli OSP w Garbatce-Letnisku – dh Roberta Grygla i dh Alberta Grygla, którzy sprawdzili wiedzę i umiejętności uczestników, odnośnie udzielania pierwszej pomocy. Dziękujemy również uczennicom: Lenie Banaś z 5b oraz Marcelinie Stalmach z 5a za pomoc sędziom podczas rowerowego toru przeszkód.

Mariola Gębska, Dominika Grygiel, Natalia Rokita