Biblioteka

Poniedziałek 8:00 - 14.00

Wtorek 8:00 - 14.00 (14.00-15.00 - konsultacje)

Środa 8.00-13.40, 14.25-14.45

Czwartek  8:00 - 14.00 

Piątek  8.00-13.40, 14.25-14.45 / 8.00-12.45, 13.30-14.45 (co drugi tydzień)

13 czerwca 2024 roku uczniowie klas Ib pod opieką pań: Renaty Maj i Moniki Rodakowskiej odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Garbatce-Letnisko. Uczniami zaopiekowała się pani Iwona Stępień, która na co dzień zajmuje się działem dla dzieci.

Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o pracy w bibliotece publicznej oraz zasadach korzystania z księgozbioru. Dzieci poznały literaturę dziecięcą i wysłuchały książki pt. „Tajny agent Fred” Anny Paszkiewicz. Młodzi czytelnicy odpowiedzieli na zadawane pytania wykazując się ogromną wiedzą. Zadeklarowały chęć korzystania z Gminnej Biblioteki Publicznej i obiecały powtórne odwiedziny, tym razem z rodzicami.

Na pamiątkę uczniowie otrzymali zakładki do książek.

Spotkanie odbyło się w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Hasło tegorocznego tygodnia brzmi „Biblioteka - miejsce na czasie”

11 czerwca 2024 roku odbyły się kolejne zajęcia czytelnicze, tym razem w jednej z sal świetlicy szkolnej. Nazwaliśmy to miejsce Ulicą Czereśniową, zgodnie z tytułem książki Rotraut Susanne Berner i Dagmar von Cramm „Wielkie gotowanie na Ulicy Czereśniowej”.

Uczennice klasy drugiej urządziły „Wielkie Gotowanie” według przepisów z książki. Przepisy wybierały korzystając ze spisu treści, ale najpierw przypomniały jaką mamy porę roku (i zauważyły, że czerwiec jest jednym z miesięcy, a nie pór roku).

Kolejnym etapem zajęć było poznanie w jaki sposób przygotować się do „Wielkiego Gotowania” – książka zawiera czytelnie przedstawione etapy.

Czytając przepis na naleśniki i babeczki truskawkowe dowiedziały się, że kilogram, a gram to duża różnica. Ćwiczyły również pamięć: potrafiły powtórzyć składniki z przeczytanych przepisów.

Na koniec odbyło się „Wielkie Gotowanie” – w zabawkowej kuchni powstały kolorowe naleśniki z klocków.

 

A na zdjęciach? Uśmiechnięte twarze, które są największym dowodem na to, że wystarczy wspólna zabawa i uruchomienie wyobraźni, by radośnie i twórczo spędzić czas.

Dziękujemy pani Karolinie Matejszczak za zrobienie zdjęć.

22 maja 2024 roku uczniowie klas Ia pod opieką pań: Anny Karszni i Moniki Rodakowskiej odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Garbatce-Letnisko. Uczniami zaopiekowała się pani Iwona Stępień, która na co dzień zajmuje się działem dla dzieci.

Pani bibliotekarka opowiedziała dzieciom o pracy w bibliotece publicznej oraz zasadach korzystania z księgozbioru. Dzieci poznały literaturę dziecięcą i wysłuchały książki pt. „Franklin i książka z biblioteki”. Młodzi czytelnicy mieli dużo ciekawych i niełatwych pytań. Zadeklarowały chęć korzystania z Gminnej Biblioteki Publicznej i obiecały powtórne odwiedziny, tym razem z rodzicami.

Na pamiątkę uczniowie otrzymali zakładki do książek.

Spotkanie odbyło się w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Hasło tegorocznego tygodnia brzmi „Biblioteka - miejsce na czasie”

W kolejnym spotkaniu czytelniczym uczestniczyły uczennice z klasy 2a i 2b. Tym razem tematyką spotkania były komiksy. Komiks jest książką wyjątkową, a dlaczego? Na to pytanie uczennice udzieliły szczegółowych odpowiedzi (piękne ilustracje, dialogi w chmurkach…).

Uczennice obejrzały komiksy: „Kajko i Kokosz”, „Koziołek Matołek” oraz pięknie ilustrowaną Biblię w komiksie. Gościem specjalnym był ks. Roman, który przeczytał wraz z dziećmi wybrany fragment z Biblii.

Ostatnim etapem spotkania było stworzenie historii i przedstawienie jej w postaci komiksu. Niedokończone prace uczennice zabrały do domu, by zaradzić „nudnym chwilom”. Nie ma „nudnych chwil” jeśli kocha się czytać, kolorować, marzyć… Spotkanie zaowocowało również poznaniem kolejnych zawodów (grafika - gdyż ilustracje do Biblii w komiksie wykonał znany grafik pracujący dla Marvela i DC Comics, ilustratora książek)

W maju misia nakarmiły: Magdalena Wiśniewska z klasy 2a i Maja Paprocka z klasy 1a. Uczennice proponują następujące pozycje: Waldemar Cichoń „Cukierku, ty łobuzie!”, Maria Kruger „Karolcia”.

Dziewczynkom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do losowania w czerwce!

16 kwietnia odbyły się kolejne, tym razem wiosenne, zajęcia czytelnicze. Dzieci wysłuchały wiersza Teresy Kulbickiej – Sapiei pt. „Wiosna”.

Jego autorka urodziła się ponad 90 lat temu, jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej  („podobnie jak moja babcia” – powiedziała Natalia ) i mieszkała w Kozienicach.

Dzieci opowiedziały o oznakach wiosny, które opisuje wiersz. Okazało się, że „nasze bociany już zniosły jajka”, sady otulone są kwiatami, drzewa obsypane są zielonymi listkami.

Młodzi czytelnicy wyobrazili sobie wszystkie kolory wiosny i z zamkniętymi oczami czekali na przygotowaną niespodziankę. Na stołach pojawiły się bzy, które zachwyciły zapachem, koniczyny, forsycje, paprocie, krwawnik, kwiaty barwinku (wyglądające jak małe wiatraczki), kwiaty  jabłoni i pigwy…

Z tych skarbów wiosny dzieci zrobiły piękne witraże. W zajęciach dzieciom towarzyszyły: Misio Zdzisio, Miś Polinek i Kapibara Karmelek.

Monika Rodakowska

21 marca 2024 roku obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.  W ramach akcji „Czytanie na dywanie” uczniowie klas 2  wysłuchali książki pt. „Chromosomowe dzieci, takie jak ja” Annette Fourniere. W pogadance dotyczącej osób z niepełnosprawnością uczniowie wykazali się niezwykłą wrażliwością i empatią. Zaskoczyli również wiedzą na temat DNA i chromosomów oraz otwartością na potrzeby drugiego człowieka.

Obejrzeli schemat komórki zwierzęcej i dowiedzieli się, gdzie znajduje się „centrum dowodzenia” czyli jądro komórkowe. Wspólnie policzyli liczbę chromosomów człowieka i odpowiedzieli na pytanie „Co to znaczy, że chromosomy ułożone są parami?”.

Dowiedzieli się, dlaczego jesteśmy podobni do rodziców (ale nie identyczni)? Które chromosomy odpowiadają za to, że rodzi się dziewczynka lub chłopiec?

Uczniowie ulepili chromosomy, ułożyli na podłodze kariotyp człowieka i z radością „wymieniali się fragmentami chromosomów”. Uzupełnili ułożony komplet o dodatkowy chromosom odpowiadający za występowanie Zespołu Downa.

Pracując z chromosomami zauważyli, że choć jesteśmy tak różni to „wszyscy jesteśmy wartościowi, mamy różne talenty i dzięki temu podejmujemy pracę w różnych zawodach”. Uczniowie zdradzili także, kim chcą zostać w przyszłości. W bibliotece w zajęciach uczestniczyli przyszli: lekarze, strażak, pielęgniarka, weterynarz…

Monika Rodakowska

W marcu 2024 roku biblioteczne misie podziękowały kolejnym uczennicom za nakarmienie tytułami ulubionych książek.

Natalia Borcan – uczennica klasy 5b – zaproponowała książkę pod tytułem „Wojna na Pięknym Brzegu” Andrzeja Marka Grabowskiego,

natomiast Maja Szczerbińska – uczennica klasy Ia - serię „Deresz z parkowej stajni” Olivii Tuffin.

Uczennice otrzymały słodkie upominki. Gratuluję i zapraszam do dalszej zabawy.

„Jestem malutki ludzik z plasteliny. Dlatego na imię mi Plastuś. Mam śliczne mieszkanie: oddzielny drewniany pokoik…”. Tak zaczyna się opowieść o przygodach Plastusia.

Na zajęciach „Czytanie na dywanie” odbywających się w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” uczennice z klas pierwszych wysłuchały fragmentów książki „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej. Tosia Żarłok – uczennica klasy 6a – przeczytała dzieciom fragment opisujący powstanie ludzika oraz historię o kleksie. Wybór uczennicy nie był przypadkowy, gdyż główna bohaterka pamiętnika również ma na imię Tosia.

Uczennice dowiedziały się czym jest kleks, stalówka, kałamarz… Obejrzały fragment filmu, będącego ekranizacją książki oraz ulepiły z plasteliny Plastusie.

Plastusie zamieszkały na bibliotecznym parapecie, w drewnianym piórniku z przegródkami – takim samym jak „mieszkanie” tytułowego bohatera.

Monika Rodakowska

Choć Międzynarodowy Dzień Puzzli i Łamigłówek już za nami (29 stycznia 2024), uczniowie odwiedzający bibliotekę szkolną wspólnymi siłami układali puzzle. 500 elementów stworzyło obraz, który przedstawia  ilustrację do jednej z części znanej i lubianej serii „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki.

Układanie puzzli niesie za sobą mnóstwo korzyści. Stymuluje rozwój mózgu, ćwiczy spostrzegawczość, koncentrację i cierpliwość. Buduje wiarę we własne możliwości, trenuje pamięć, rozwija sprawność manualną i uczy pracy w zespole. To świetna porcja zabawy i nauki. 

21 lutego 2024 roku obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w bibliotece szkolnej uczniowie mogli sprawdzić się w ortografii. Rebusy, krzyżówki, zagadki pełne były ortograficznych zawiłości.

Pomocne okazały się słowniki ortograficzne, co dało uczniom sposobność ćwiczenia umiejętności korzystania z tego typu pomocy.

W styczniu misia Polinka i misia Zdzisia nakarmiły Paula Kaczkowska i Lena Cieślak. Oczywiście misie odwdzięczyły się słodką nagrodą. :)

„Noc z książką” to jedna z najbardziej wyczekiwanych przez uczniów imprez czytelniczych. W tym roku akcją objęci zostali uczniowie klas czwartych i piątych. Na uczestników czekało wiele atrakcji: wspólne posiłki, zabawa w chowanego, gry i zabawy w sali gimnastycznej i oczywiście najważniejsze: czytanie i zaprezentowanie ulubionej książki.

12 stycznia 2024 roku uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami: panią Anną Karsznią i panią Renatą Maj, odwiedzili szkolną bibliotekę, by „zaopiekować się” wybraną przez siebie książką.

Na uczniów czekały książki z serii „Zuzia...”,  „Mam przyjaciela…” i „Franklin..”.  Uczniowie, którzy dobrze opanowali sztukę czytania mogli wybrać książki o większym stopniu trudności.

Dzieci odpowiedziały na pytania: Co to znaczy „zaopiekować się książką”? Co „lubi” książka? I obiecały, że wybrane przez nich książeczki będą „dobrze zaopiekowane”.

A co lubią książki?
Według dzieci:
- lubią, gdy się je czyta;
- lubią, gdy się je otwiera;
- lubią, gdy się je szanuje.

Podziękowania należą się również starszym uczniom, którzy przyszli, by wypożyczyć na ferie książkę. Wszystkim, którzy wypożyczyli życzę: zaczytanych ferii.