Biblioteka

Poniedziałek 8:00 - 14.00

Wtorek 8:00 - 14.00 (14.00-15.00 - konsultacje)

Środa 8.00-13.40, 14.25-14.45

Czwartek  8:00 - 14.00 

Piątek  8.00-13.40, 14.25-14.45 / 8.00-12.45, 13.30-14.45 (co drugi tydzień)

16 kwietnia odbyły się kolejne, tym razem wiosenne, zajęcia czytelnicze. Dzieci wysłuchały wiersza Teresy Kulbickiej – Sapiei pt. „Wiosna”.

Jego autorka urodziła się ponad 90 lat temu, jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej  („podobnie jak moja babcia” – powiedziała Natalia ) i mieszkała w Kozienicach.

Dzieci opowiedziały o oznakach wiosny, które opisuje wiersz. Okazało się, że „nasze bociany już zniosły jajka”, sady otulone są kwiatami, drzewa obsypane są zielonymi listkami.

Młodzi czytelnicy wyobrazili sobie wszystkie kolory wiosny i z zamkniętymi oczami czekali na przygotowaną niespodziankę. Na stołach pojawiły się bzy, które zachwyciły zapachem, koniczyny, forsycje, paprocie, krwawnik, kwiaty barwinku (wyglądające jak małe wiatraczki), kwiaty  jabłoni i pigwy…

Z tych skarbów wiosny dzieci zrobiły piękne witraże. W zajęciach dzieciom towarzyszyły: Misio Zdzisio, Miś Polinek i Kapibara Karmelek.

Monika Rodakowska

21 marca 2024 roku obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.  W ramach akcji „Czytanie na dywanie” uczniowie klas 2  wysłuchali książki pt. „Chromosomowe dzieci, takie jak ja” Annette Fourniere. W pogadance dotyczącej osób z niepełnosprawnością uczniowie wykazali się niezwykłą wrażliwością i empatią. Zaskoczyli również wiedzą na temat DNA i chromosomów oraz otwartością na potrzeby drugiego człowieka.

Obejrzeli schemat komórki zwierzęcej i dowiedzieli się, gdzie znajduje się „centrum dowodzenia” czyli jądro komórkowe. Wspólnie policzyli liczbę chromosomów człowieka i odpowiedzieli na pytanie „Co to znaczy, że chromosomy ułożone są parami?”.

Dowiedzieli się, dlaczego jesteśmy podobni do rodziców (ale nie identyczni)? Które chromosomy odpowiadają za to, że rodzi się dziewczynka lub chłopiec?

Uczniowie ulepili chromosomy, ułożyli na podłodze kariotyp człowieka i z radością „wymieniali się fragmentami chromosomów”. Uzupełnili ułożony komplet o dodatkowy chromosom odpowiadający za występowanie Zespołu Downa.

Pracując z chromosomami zauważyli, że choć jesteśmy tak różni to „wszyscy jesteśmy wartościowi, mamy różne talenty i dzięki temu podejmujemy pracę w różnych zawodach”. Uczniowie zdradzili także, kim chcą zostać w przyszłości. W bibliotece w zajęciach uczestniczyli przyszli: lekarze, strażak, pielęgniarka, weterynarz…

Monika Rodakowska

W marcu 2024 roku biblioteczne misie podziękowały kolejnym uczennicom za nakarmienie tytułami ulubionych książek.

Natalia Borcan – uczennica klasy 5b – zaproponowała książkę pod tytułem „Wojna na Pięknym Brzegu” Andrzeja Marka Grabowskiego,

natomiast Maja Szczerbińska – uczennica klasy Ia - serię „Deresz z parkowej stajni” Olivii Tuffin.

Uczennice otrzymały słodkie upominki. Gratuluję i zapraszam do dalszej zabawy.

„Jestem malutki ludzik z plasteliny. Dlatego na imię mi Plastuś. Mam śliczne mieszkanie: oddzielny drewniany pokoik…”. Tak zaczyna się opowieść o przygodach Plastusia.

Na zajęciach „Czytanie na dywanie” odbywających się w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” uczennice z klas pierwszych wysłuchały fragmentów książki „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej. Tosia Żarłok – uczennica klasy 6a – przeczytała dzieciom fragment opisujący powstanie ludzika oraz historię o kleksie. Wybór uczennicy nie był przypadkowy, gdyż główna bohaterka pamiętnika również ma na imię Tosia.

Uczennice dowiedziały się czym jest kleks, stalówka, kałamarz… Obejrzały fragment filmu, będącego ekranizacją książki oraz ulepiły z plasteliny Plastusie.

Plastusie zamieszkały na bibliotecznym parapecie, w drewnianym piórniku z przegródkami – takim samym jak „mieszkanie” tytułowego bohatera.

Monika Rodakowska

Choć Międzynarodowy Dzień Puzzli i Łamigłówek już za nami (29 stycznia 2024), uczniowie odwiedzający bibliotekę szkolną wspólnymi siłami układali puzzle. 500 elementów stworzyło obraz, który przedstawia  ilustrację do jednej z części znanej i lubianej serii „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki.

Układanie puzzli niesie za sobą mnóstwo korzyści. Stymuluje rozwój mózgu, ćwiczy spostrzegawczość, koncentrację i cierpliwość. Buduje wiarę we własne możliwości, trenuje pamięć, rozwija sprawność manualną i uczy pracy w zespole. To świetna porcja zabawy i nauki. 

21 lutego 2024 roku obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w bibliotece szkolnej uczniowie mogli sprawdzić się w ortografii. Rebusy, krzyżówki, zagadki pełne były ortograficznych zawiłości.

Pomocne okazały się słowniki ortograficzne, co dało uczniom sposobność ćwiczenia umiejętności korzystania z tego typu pomocy.

W styczniu misia Polinka i misia Zdzisia nakarmiły Paula Kaczkowska i Lena Cieślak. Oczywiście misie odwdzięczyły się słodką nagrodą. :)

„Noc z książką” to jedna z najbardziej wyczekiwanych przez uczniów imprez czytelniczych. W tym roku akcją objęci zostali uczniowie klas czwartych i piątych. Na uczestników czekało wiele atrakcji: wspólne posiłki, zabawa w chowanego, gry i zabawy w sali gimnastycznej i oczywiście najważniejsze: czytanie i zaprezentowanie ulubionej książki.

12 stycznia 2024 roku uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami: panią Anną Karsznią i panią Renatą Maj, odwiedzili szkolną bibliotekę, by „zaopiekować się” wybraną przez siebie książką.

Na uczniów czekały książki z serii „Zuzia...”,  „Mam przyjaciela…” i „Franklin..”.  Uczniowie, którzy dobrze opanowali sztukę czytania mogli wybrać książki o większym stopniu trudności.

Dzieci odpowiedziały na pytania: Co to znaczy „zaopiekować się książką”? Co „lubi” książka? I obiecały, że wybrane przez nich książeczki będą „dobrze zaopiekowane”.

A co lubią książki?
Według dzieci:
- lubią, gdy się je czyta;
- lubią, gdy się je otwiera;
- lubią, gdy się je szanuje.

Podziękowania należą się również starszym uczniom, którzy przyszli, by wypożyczyć na ferie książkę. Wszystkim, którzy wypożyczyli życzę: zaczytanych ferii.  

Zapraszam do włączenia się do akcji „Zabierz książkę na ferie!”. Biblioteka szkolna proponuje następujące pozycje:
Dla uczniów klas 1-3:

  • Seria książek „Mam przyjaciela…”
  • Ulf Stark, Charlotte Ramel „Cynamon i Trusia” – seria książek
  • Danuta Parlak :Kapelusz pani Wrony”
  • Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka” – seria
  • Justyna Bednarek „Nowe przygody skarpetek”
  • Renata Piątkowska „Oko w oko z diplodokiem”
  • Marcin Mortka „Tappi i pierwszy śnieg” i inne tytuły

Dla uczniów klas 4-8:

  • Martin Widmak, Helena Willis „Tajemnica…” - seria
  • Barbara Kosmowska „Pozłacana rybka”;
  • Eric Knight „Lassie wróć!”
  • Longin Jan Okoń „Tecumseh”
  • John Green „Szukając Alaski”
  • Juliusz Verne „Dziaci kapitana Granta”
  • Małgorzata Strękowska – Zaremba „Dom nie z tej ziemi”
  • Katarzyna Majgier  „Niedokończony eliksir nieśmiertelności”
  • Katherine Marsh „Chłopiec znikąd”
  • Yann Martel „Życie Pi”
  • James Oliwier Curwood „Szara wilczyca”
  • Katherine Paterson „Most do Terabithii”
  • J.R.R. Tolkien „Władca pierścieni”
  • Astrid Lindgren „Ronja córka zbójnika”
  • Astrid Lindgren „Mio, mój Mio”
  • Astrid Lindgren „Przygody Madiki z Czerwcowego Wzgórza”
  • Paweł Beręsewicz „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”
  • John Flanagan seria „Zwiadowcy”
  • R.J. Palacio „Cudowny chłopak”

Powyższe książki rekomendowane są przez Fundację „Cała Polska czyta dzieciom”
Monika Rodakowska

Miś Polinek Солідарнісmь w styczniu nagrodził: Magdę Wiśniewską i Zuzię Kupidurę za nakarmienie w grudniu tytułami ulubionych książek. W bibliotece zamieszkał nowy miś, którego podarowała dyrektor szkoły - pani Agnieszka Babańca. Serdecznie dziękujemy za nową maskotkę, a zwycięzcom gratulujemy!

Światowy dzień Braille'a jest świętem na cześć alfabetu Braille'a, czyli formy alfabetu, która umożliwia czytanie osobom niewidomym, niedowidzącym i cierpiącym na inne zaburzenia wzroku. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), takich osób jest na świecie ponad 2,2 miliarda.

Światowy Dzień Braille'a ma na celu uświadomienie znaczenia alfabetu Braille'a jako środka komunikacji umożliwiającego pełną realizację praw człowieka osobom niewidomym i niedowidzącym.

Zbliża się czas Świąt Bożego Narodzenia, z tej okazji zapraszam do wysłuchania dwóch bajek. Pierwszą jest „Misio Marzyciel” autorstwa pani Aleksandry Otarkowskiej i jej córki Malwiny, drugą zaś „Miś Przytulas”, a autorami są pan Marek Giza i syn Marcel.

Mam nadzieję, że bajki wprowadzą wszystkich w świąteczny klimat. Serdecznie dziękuję za udział w nagraniu bajek pani Aleksandrze Otarkowskiej, pani Justynie Gizie oraz uczniom: Malwinie Otarkowskiej i Marcelowi Gizie.

Do nagrań wykorzystano kamerę zakupioną w ramach projektu #LaboratoriaPrzysłości.

Monika Rodakowska

Miś Polinek Солідарнісmь w grudniu nagrodził: Julię Wrześniewską i Ignacego Jędraska, za nakarmienie w listopadzie tytułami ulubionych książek. 

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy do dalszej zabawy :)

 

 

Za nami kolejny Dzień Postaci z bajek. Impreza została połączona z  zabawą andrzejkową. Uczniowie klas I-III przebrani w stroje postaci z bajek bawili się wyśmienicie. Tak jak przystało na akcję czytelniczą uczennice klas 4 – 5 czytały młodszym kolegom i koleżankom wybrane bajki.  Uczniowie wysłuchali o przygodach Reksia, Calineczki, Brzydkiego kaczątka, Szewczyka Dratewki i   Aladyna.

W czytaniu udział wzięły:
z klasy 5a: Nina Gwardys , Marcelina Stalmach, Małgorzata Kamińska i Emilia Molenda;
z klasy 5b: Weronika Starzyk, Lena Banaś, Magda Wołyńska, Natalia Borcan, Natalia Czerwińska
z klasy 4b: Malwina Otarkowska, Kaja Wasińska, Małgorzata Sobkiwicz.

 

Dzieci z klas młodszych wzięli udział w sesji fotograficznej i zaprezentowali książkę, za bohatera której przebrali się.  Pipi, Elsa, czarownica z książki „Lew, czarownica i stara szafa”, „Ania z Zielonego Wzgórza” to na co dzień: Basia Sadownik, Zuzia Kupidura, Basia Sobkiewicz, Lena Banaś. 

.  Zdjęcia wykonane zostały aparatem Nikon zakupionym w ramach „LaboratoriaPrzyszłości

W nagrodę za pomysłowy strój dziewczynki dostały pamiątkowe zdjęcia.
Powstała również galeria najładniejszych prac przedstawiających przeczytaną przez uczennice bajkę.

Także w ramach zajęć „Cała Polska czyta dzieciom” uczniowie uczcili ten dzień.  Wysłuchali bajki „Kot w butach” - w ramach "Czytania na dywanie". Opowiedzieli o bajkach, które znają i lubią. A na odbiciu swojej dłoni – na każdym palcu – pisali pierwsze litery imion ulubionych bohaterów. Obrazek pokolorowali kolorami ich strojów.

Te dzień pełen wrażeń na zawsze pozostanie w pamięci dzieci.

Monika Rodakowska