Aktualności

Corocznie 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W naszej szkole również obchodziliśmy to święto.  Nasi uczniowie na zajęciach prowadzonych przez wychowawców poznali zasady zdrowego stylu życia oraz wykonali plakaty promujące zdrowie.

Uczniowie klas VII-VIII wzięli udział w zajęciach z profilaktyki czerniaka - nowotworu złośliwego skóry. Celem zajęć było:  upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków, budowanie postaw prozdrowotnych,  nabycie przez uczniów umiejętności rozpoznawania czerniaka,  nauczenie regularnego samobadania skóry, przekazanie wiedzy o czynnikach podnoszących ryzyko zachorowania na czerniaka oraz zasadach ochrony przed tym nowotworem.

Anna Szczypińska

I miejsce – Alicja Wasiak klasa VIIIa
II miejsce – Agnieszka Waszkiewicz klasa VIIa, Gabriel Kubiak klasa VIIb
III miejsce –Wiktoria Węsierska  klasa VIIa, Wojciech Kozuń klasa VIIb

Dziękuję  wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratuluję!

Anna Szczypińska

Edukacja przez ruch i działanie w rozwoju dzieci jest bardzo ważna. Chętnie korzystamy z pięknych miejsc w okolicy naszej szkoły.

Uczniowie uzbrojeni w miarki wyruszyli do lasu utrwalając poznane wiadomości o obwodach.

Zadaniem dzieci było ułożenie figur geometrycznych z dostępnych materiałów, zmierzenie ich boków i obliczenie obwodów zapisując wszystkie działania na kartce.

Taka lekcja była niezwykle angażująca, ponieważ obcując z przyrodą mogli chłonąć wiedzę i rozwijać swoje umiejętności.

Klaudia Abramowicz

„Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa jest najistotniejszym i najradośniejszym wydarzeniem dla chrześcijan. Jezus przeszedł ze śmierci do życia w chwale - to najważniejszy cud, jaki dokonał się w historii zbawienia. Każda Wielkanoc przypomina nam o tym wydarzeniu.”- tymi słowami rozpoczęła się uroczysta akademia z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych.

27 marca w naszej szkole odbył się świąteczny apel zatytułowany Moje życie z Jezusem …, który został przygotowany przez siostrę Jadwigę Szczepańską oraz panią Karolinę Matejszczak – nauczycielkę języka polskiego oraz zapaloną miłośniczkę sztuki teatralnej.

W uroczystości uczestniczyli: dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, społeczność uczniowska oraz zaproszeni goście: ksiądz kanonik Augustyn Rymarczyk, Wójt Gminy Garbatka – Letnisko - Pani Teresa Fryszkiewicz, Przewodniczący Rady Gminy – Pan Włodzimierz Mazur oraz przedstawicielka Rady Rodziców - pani Aneta Zawodnik.

Występ teatralny miał formę rozmowy, którą prowadziły ze sobą dwie siostry. Dialog dziewczynek przepleciony został ewangelicznymi scenami  z życia Pana Jezusa, takimi jak: powołanie Apostołów, wesele w Kanie Galilejskiej, uzdrowienie niewidomego, rozmnożenie chleba. Kolejne wydarzenia związane były z drogą Pana Jezusa na Golgotę, która zakończyła się Jego śmiercią i zmartwychwstaniem. W ostatniej części spektaklu aktorzy przedstawili spotkanie Jezusa Zmartwychwstałego z niewiastami i uczniami.

Dzieci z dużym zaangażowaniem przygotowywały się do tego teatralnego widowiska – brały udział w próbach oraz trenowały swoje kwestie w zaciszu domowym. Ciężka praca opłacała się – młodzi artyści spisali się na medal! Oprócz wspaniałej gry aktorskiej można było podziwiać klasyczne stroje przypominające te z czasów Chrystusa, a zastosowana charakteryzacja sprawiła, że trudno było stwierdzić, kto wcielił się w teatralną postać. Podczas występu wykorzystano wiele rekwizytów. Większość z nich została przygotowana przez uczniów i nauczycieli. Wystrój sali  oraz oprawa muzyczna  były dopełnieniem całości – wszystkie te składowe elementy przedstawienia przyczyniły się do stworzenia nastrojowego klimatu i  właściwego odbioru sztuki teatralnej.

Po części artystycznej Pani Dyrektor Agnieszka Babańca serdecznie podziękowała uczniom i nauczycielom za przygotowanie akademii, pogratulowała aktorom pięknego występu, po czym złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Następnie głos zabrali goście, którzy przybyli na szkolną uroczystość. Wyrazili wdzięczność za zaproszenie na piękne widowisko, skierowali wiele ciepłych słów w stronę uczniów i nauczycieli odpowiedzialnych za organizację przedstawienia oraz złożyli pełne radości i optymizmu świąteczne życzenia.

To było naprawdę piękne, pełne wzruszających momentów spotkanie, które wprowadziło nas w czas radosnego świętowania Wielkanocy, a przede wszystkim skłoniło do krótkiej zadumy i refleksji nad sensem ludzkiego życia.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom klasy 5a oraz uczennicom klasy 4a za dobrą i miłą współpracę oraz mocno trzymam kciuki za rozwijanie ukrytych talentów. Szczególne podziękowania składam Pani Agacie Styczyńskiej i Panu Tomaszowi Kubiakowi – bez ich wsparcia żadna uroczystość nie spełniłaby swojego zadania. DZIĘKUJĘ!!!

Karolina Matejszczak

W apelu wielkanocnym udział wzięli:
Konferansjerzy: Laura Przerwa – klasa 3a, Gniewomir Cieśliński– klasa 5b
Przedstawienie teatralne:
Starsza siostra: Nina Gwardys – klasa 5a
Młodsza siostra: Monika Gwardys – klasa 4a
Pan Jezus  –Szymon Szczepanek – klasa 5a
Piotr  – Krzysztof Jędrasek – klasa 5a
Maryja – Emilia Molęda - klasa 5a
Uczeń 1 – Maria Dusińska - klasa 5a
Uczeń 2  – Oliwia Baran - klasa 5a
Uczeń 3 – Blanka Małysa - klasa 5a
Uczony w Prawie – Julia Szczerbińska - klasa 5a
Niewiasta 1 – Dominika Garczyna - klasa 5a
Niewiasta 2 –Iga Garczyna - klasa 5a
Maria Magdalena – Małgorzata Kamińska - klasa 5a
Niewidomy – Marcelina Stalmach – klasa 5a
Starosta Weselny – Jan Komsta - klasa 5a
Sługa 1, Żołnierz 1 – Filip Majcher - klasa 5a
Sługa 2, Żolnierz 2 - Oliwier Dąbrowski - klasa 5a
Józef z Arymatei, Tomasz – Jakub Olszowiec - klasa 5a
Chłopiec – Bartłomiej Bdzikot - klasa 5a

Panna Młoda – Iga Zawodnik  - klasa 5a
Pan Młody – Zuzanna Szewczyk - klasa 5a
Weselnicy – Magda Pachocka – klasa 5a, Weronika Wiśniewska, Julia Maj, Martyna Maj, Agata Maj -  uczennice z klasy 4a 

Oprawa plastyczna: pani Agata Styczyńska, pani Natalia Kęska, pani Beata Pasierbiak

Rekwizyty: siostra Jadwiga Szcepańska, pani Agata Styczyńska, pani Karolina Matejszczak oraz uczniowie: Nina Gwardys,

Oprawa muzyczna (chór, zespół muzyczny, występy solowe): pan Tomasz Kubiak

21 marca 2024 roku obchodziliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.  W ramach akcji „Czytanie na dywanie” uczniowie klas 2  wysłuchali książki pt. „Chromosomowe dzieci, takie jak ja” Annette Fourniere. W pogadance dotyczącej osób z niepełnosprawnością uczniowie wykazali się niezwykłą wrażliwością i empatią. Zaskoczyli również wiedzą na temat DNA i chromosomów oraz otwartością na potrzeby drugiego człowieka.

Obejrzeli schemat komórki zwierzęcej i dowiedzieli się, gdzie znajduje się „centrum dowodzenia” czyli jądro komórkowe. Wspólnie policzyli liczbę chromosomów człowieka i odpowiedzieli na pytanie „Co to znaczy, że chromosomy ułożone są parami?”.

Dowiedzieli się, dlaczego jesteśmy podobni do rodziców (ale nie identyczni)? Które chromosomy odpowiadają za to, że rodzi się dziewczynka lub chłopiec?

Uczniowie ulepili chromosomy, ułożyli na podłodze kariotyp człowieka i z radością „wymieniali się fragmentami chromosomów”. Uzupełnili ułożony komplet o dodatkowy chromosom odpowiadający za występowanie Zespołu Downa.

Pracując z chromosomami zauważyli, że choć jesteśmy tak różni to „wszyscy jesteśmy wartościowi, mamy różne talenty i dzięki temu podejmujemy pracę w różnych zawodach”. Uczniowie zdradzili także, kim chcą zostać w przyszłości. W bibliotece w zajęciach uczestniczyli przyszli: lekarze, strażak, pielęgniarka, weterynarz…

Monika Rodakowska

W marcu obchodzimy Światowy Dzień  Osób z Zespołem Downa, zwany także dniem Kolorowej Skarpetki dlatego uczniowie w geście solidarności przyszli do szkoły w skarpetkach nie do pary. Dlaczego to niedopasowanie jest charakterystyczne dla osób z zespołem Downa?

21 marca jest symboliczną datą  ponieważ ludzie z zespołem mają dodatkowy chromosom numer 21. Dlatego ta choroba genetyczna bywa nazywana trisomią 21.

Dzięki skarpetkowemu wyzwaniu o ludziach z zespołem Downa mówi się znacznie więcej. Mimo licznych akcji wciąż maja problemy  z integracją z resztą społeczeństwa. Przełamujmy uprzedzenia, nie bójmy się innego, nieznanego.

Renata Strzałkowska Jędrasek

13 marca 2024 roku w naszej szkole odbył się etap szkolny „Konkursu Zagadek Logiczno-Matematycznych” dla uczniów klas 7-8 , organizowany przez Zespół Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu. W konkursie wzięło udział 13 uczniów z klas 7. Poznaliśmy wyniki tego konkursu, do etapu finałowego zakwalifikowała się uczennica kl.7b Lena Basaj. Gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie finałowym.

Łukasz Wiraszka

21 marca odeszła od nas zima i przyszła kalendarzowa Wiosna. Tego dnia Samorząd Uczniowski postanowił uczcić pierwszy dzień wyczekiwanej pory roku  „Wiosennym pokazem mody”. Uczniowie klas 1-8  przygotowali na tą okazję pomysłowe, kolorowe oryginalne kreacje. Występy modeli i modelek oglądała cała społeczność szkolna.

Jury w składzie: pani wicedyrektor Ewelina Piecyk-Kowalska, pani Mariola Gębska, pani psycholog Katarzyna Sobkiewicz wnikliwie oceniały prezentacje uczniów i poszczególnych klas. Po burzliwych naradach jury przyznało:

1 miejsce- Sebastian Piwoński kl.7a
2 miejsce Małgorzata Chrast kl. 2b
3 miejsce- Monika Gwarsdys kl.4a
Natomiast za oryginalność i kreatywność została nagrodzona klasa 7a.

Serdecznie gratulujemy!

Monika Bernacik – opiekun SU

13 marca 2024 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbyły się eliminacje 47. Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka, XLI Małego Konkursu Recytatorskiego oraz 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. W tym wydarzeniu kulturalnym uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły: Izabela Klimowicz (klasa 2a), Ignacy Jędrasek (klasa 3b), Zuzanna Maciąg ( klasa 4a) oraz Martyna Iwanowska (klasa 6a).

W przesłuchaniach wzięło udział 91 recytatorów z okolicznych szkół. Występy recytatorów oceniała komisja w składzie:Hanna Jaworska, Czesława Jakubska oraz Elżbieta Zawodnik- panie polonistki oraz ekspertki w dziedzinie kultury żywego słowa. Jury oceniało dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy, ogólny wyraz artystyczny oraz wymowę.

Po uważnym wysłuchaniu recytatorów nadszedł najbardziej emocjonujący moment spotkania - ogłoszenie wyników. Okazało się, że  występ  Ignacego Jędraska zrobił na jury bardzo duże wrażenie. Talent chłopca został dostrzeżony i w rezultacie Ignacy otrzymał wyróżnienie.

Wszyscy nasi uczniowie wspaniale zaprezentowali się podczas występu, z czego jesteśmy bardzo dumni. Izabeli, Zuzannie i Martynie dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły w konkursie i piękne wystąpienia, natomiast Ignacemu gratulujemy wyróżnienia.

Po zakończeniu eliminacji czwórka naszych zdolnych uczniów pod opieką pani Moniki Rodakowskiej udała się w kierunku dworca kolejowego. Po drodze dzieci miały okazję zrelaksować się na miejskim placu zabaw. To był naprawdę bardzo udany i pełen wrażeń dzień.

Karolina Matejszczak

20 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się turniej „Na sportowo-zdrowo”, w którym wzięli udział uczniowie klas  I-III. Rozgrywki sportowe prowadziła pani Renata Maj,  która przedstawiła zasady przebiegu turnieju oraz zachęciła wszystkich do kibicowania uczestnikom zmagań sprawnościowych.  W słowa zachęty wplecione zostały hasła dotyczące zdrowia, co jeszcze bardziej motywowało zawodników do jak najlepszego zaprezentowania swoich umiejętności fizycznych.

Rywalizacja między młodymi sportowcami była zacięta. Uczniowie zmierzyli się z takimi konkurencjami jak: wyścig sztafet, toczenie dużej piłki slalomem, bieg z jajkiem na łyżce, toczenie piłki w tunelu, skoki przez obręcze. Wszystkie zadania sprawnościowe zostały przygotowane przez panią Beatę Pasierbiak.

W rozgrywkach  międzyklasowych zwyciężyły: klasa Ib, klasa IIa, klasa IIIa. Jednak nie zwycięstwo było najważniejsze, a dobra i zgodna zabawa. Oprócz nagród każda klasa otrzymała porcję witamin w postaci jabłek i marchewek.

Świeże owoce i warzywa są  regularnie przekazywane dzieciom dzięki realizowanemu na terenie naszej szkoły programowi „Warzywa i owoce dla szkół”.  Wszystkim organizatorom i uczestnikom tego sportowego wydarzenia serdecznie dziękujemy za wspaniałą zabawę oraz niesamowite emocje! Z ogromną niecierpliwością czekamy na kolejny turniej.

Natalia Kęska

18 marca w Centrum Kulturalno - Artystycznym w Kozienicach odbyło się podsumowanie etapu powiatowego XXXI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego "Poznajemy Ojcowiznę". W konkursie tym, w kategorii prac indywidualnych brał udział uczeń klasy 5b Grzegorz Bieńko.

Prace oceniało Jury w składzie:

1. Lucyna Mańkowska – członek Zarządu Oddziału, przewodnicząca Rady Programowej ds. Młodzieży Szkolnej ZG PTTK
2. Maria Gola – członek Zarządu Oddziału, członek Zarządu MFO PTTK
3. Wiesława Choroś - historyk
4. Kamil Kultys – nauczyciel geografii, dwukrotny laureat etapu centralnego konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”.

Praca Grzegorza, zatytułowana „Wesele, Hej Wesele!”, przygotowana pod opieką p. Marioli Gębskiej, zajęła III miejsce i zakwalifikowała się do eliminacji wojewódzkich.

Nagrody laureatom wręczali: Starosta Powiatu Kozienickiego Krzysztof Wolski, Wicestarosta Małgorzata Bebelska oraz Prezes Oddziału PTTK w Kozienicach Arkadiusz Nowakowski. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

Gratulujemy Grzesiowi nagrody i awansu do kolejnego etapu!

Mariola Gębska

14 marca 2024 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kozienicach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież Zapobiega Pożarom”.

Naszą szkołę reprezentowali:

I grupa wiekowa (klasy I-IV)
Borys Kowalski 4a
Tymon Kowalski 2b

II grupa (klasy –VIII)
Ada Zawłocka 6a
Weronika Sumigowska 6a
Paulina Mucha 6b
Weronika Zawodnik 5b

Eliminacje powiatowe przebiegały dwuetapowo. W pierwszej kolejności wszyscy uczestnicy rozwiązywali test, następnie pięć najlepszych osób z każdej grupy wiekowej wykazało się wiedzą praktyczną przed komisją konkursową. W oczekiwaniu na wyniki po pierwszej konkurencji uczestnicy mieli okazję zwiedzić obiekt Państwowej Straży Pożarnej.

Najlepszy z reprezentacji naszej szkoły okazał się Borys Kowalski, który zajął II miejsce w Turnieju w kategorii Grupa I  - szkoły podstawowe kl.  I-IV.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, bony upominkowe oraz nagrody rzeczowe. Pozostali uczestnicy Turnieju także upominki.

Nagrody laureatom wręczali:

Krzysztof Wolski – Starosta Powiatu Kozienickiego
Piotr Kozłowski – Burmistrz Gminy Kozienice
Dorota Stępień – Zastępca Burmistrza Gminy Kozienice
Hubert Czubaj - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP w Kozienicach
Mieczysław Jelonkiewicz - Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP w Kozienicach
bryg. Paweł Kowalski – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Kozienicach.

 

Borysowi gratulujemy sukcesu i zachęcamy uczniów do udziału w OTWP w kolejnym roku szkolnym.

Mariola Gębska, Dominika Grygiel

13.03.2024 r. chętni uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w zorganizowanych przez oddział PTTK w Kozienicach Marcowych Marszach na Orientację. Wydarzenie zorganizowano przy szkółce leśnej Przejazd.

Marsz na orientację to forma gry terenowej, podczas której uczestnicy musieli na pieszo pokonać wyznaczoną trasę i odnaleźć tzw. Punkty Kontrolne, oznaczone na mapie przez organizatora wydarzenia. Przed rozpoczęciem marszu uczniowie zostali podzielni na drużyny, każda z nich otrzymała kartę startową, przeznaczoną do zaznaczania potwierdzeń punktów kontrolnych w odpowiednich miejscach.

Nasi uczniowie po raz pierwszy uczestniczyli w tego typu wydarzeniu, dlatego też przygotowano dla nich szkolenie, podczas którego dowiedzieli się m.in. w jaki sposób posługiwać się mapą, jak odczytywać jej legendę. Pierwszą trasę pokonali z pomocą organizatorów wydarzenia. Dla chętnych uczniów przygotowano także drugą trasę, którą musieli pokonać już samodzielnie, była to doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności orientacji w terenie. Impreza zakończyła się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Marsze na orientację to świetna zabawa, która łączy aktywność fizyczną z nauką współpracy. Zespół musi naprawdę dobrze się zorganizować, aby odnaleźć wszystkie punkty kontrolne i dotrzeć to mety.

Mariola Gębska
Natalia Rokita

W czwartek 14 marca w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Liczby Pi. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursach. Jednym z nich był konkurs na najładniejszy plakat przybliżający wiadomości i ciekawostki o liczbie π. Ocenie podlegała nie tylko estetyka i staranność wykonania, ale przede wszystkim kreatywność i poprawność merytoryczna. Wykonane przez uczniów plakaty ozdobiły szkolny korytarz, dzięki czemu wszyscy mogli podziwiać prace swoich kolegów. Wyniki tego konkursu przedstawiały się w następujący sposób:

W kategorii klas 4-5
I miejsce Iga Zawodnik kl. 5a
II miejsce Lena Banaś kl. 5b
III miejsce Julia Szczerbińska kl. 5a

W kategorii klas 6-8
I miejsce Karolina Sekuła kl. 7b
II miejsce Weronika Sumigowska kl. 6a
III miejsce Oliwia Lachowska kl. 6a

W kolejnym konkursie ,,Mistrz pamięci” uczniowie mogli wykazać się umiejętnością zapamiętania jak największej ilości cyfr w rozwinięciu dziesiętnym liczby π. Mistrzami pamięci zostali:

W kategorii klas 4-5
I miejsce Marcelina Stalmach kl. 5a, która zapamiętała 72 kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby π
Wyróżnienie otrzymała Weronika Starzyk kl. 5b, która zapamiętała 54 kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby π

W kategorii klas 6-8
I miejsce Wiktoria Węsierska kl. 7a, która zapamiętała 64 kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby π
Wyróżnienie otrzymała Oliwia Lachowska kl. 6a, która zapamiętała 24 kolejne cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby π

Trzeci konkurs polegał na napisaniu własnego wiersza o liczbie π. Wyróżnienie w tym konkursie otrzymała Dominika Garczyna z klasy 5a.

Uczestnicy otrzymali słodkie upominki, a zwycięzcy i wyróżnieni pamiątkowe dyplomy. Wszystkim gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych obchodach Święta Liczby Pi w przyszłym roku szkolnym.

Patrycja Zawadzak
Łukasz Wiraszka

7 marca 2024 r. w naszej szkole odbyły się eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Uczniowie rozwiązywali test wyboru. Wykazali się wiedzą zdobytą wcześniej podczas spotkań w szkole ze strażakami. Cennym doświadczeniem była też wycieczka do Ochotniczej Straży Pożarnej w Garbatce-Letnisku.

Do etapu powiatowego zakwalifikowali się:
I grupa wiekowa (klasy I-IV)
Borys Kowalski 4a
Tymon Kowalski 2b

II grupa (klasy –VIII)
Ada Zawłocka 6a
Weronika Sumigowska 6a
Paulina Mucha 6b
Weronika Zawodnik 5b
Oliwia Lachowska 6a

Dziękujemy dh Robertowi Gryglowi i dh Albertowi Gryglowi za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu oraz przeprowadzenie eliminacji gminnych. Uczniom i uczennicom życzymy powodzenia w kolejnym etapie.

Dominika Grygiel, Mariola Gębska

Aby zwrócić uwagę na znaczenie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, odbyła się w naszej szkole akcja "Od pozytywnych relacji do pozytywnych emocji”.

Celem akcji było:
• wspomaganie dzieci, młodzieży i rodziców w zakresie zdrowia psychicznego;
• przybliżenie uczniom znaczenia zdrowia psychicznego;
• wspieranie poczucia własnej wartości, akceptacji i sprawczości;
• zwrócenie uwagi społeczności szkolnej na konieczność dbania nie tylko o zdrowie fizyczne, ale i psychiczne;
• zwiększanie świadomości uczniów i rodziców na tematy zdrowia psychicznego;
• rozwijanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych;
• integracja społeczności szkolnej;
• rozwijanie pozytywnych relacji z rówieśnikami.

Przez cały tydzień wiele się działo.  Uczniowie mogli zapoznać się z gazetką informacyjną na temat profilaktyki zdrowia psychicznego, gdzie zostały umieszczone również numery telefonów zaufania, pod którymi osoby potrzebujące wsparcia mogą szukać pomocy. Na korytarzu szkolnym, w bibliotece i świetlicy nauczyciele zachęcali do losowania karteczek ze SŁOIKA POZYTYWNYCH MYŚLI.

Każdy z uczniów i nauczycieli mógł przeczytać wspierające cytaty i myśli rozmieszczone na drzwiach do sal lekcyjnych oraz w różnych widocznych miejscach. Uczniowie klas IV-VIII wypożyczali gry planszowe, a uczniowie klas I-III grali w warcaby i stopki umieszczone na korytarzu szkolnym.

Natomiast w świetlicy szkolnej dzieci mogły posłuchać "bajek pomagajek’’. Podczas lekcji muzyki i wychowania fizycznego poznali muzykę i ćwiczenia relaksacyjne. Lekcje plastyki zostały wykorzystane, aby wszyscy przedstawili emocje wykorzystując różne środki plastyczne. Odbyły się również lekcje opowiadające o relacjach, np. na języku polskim omawiane były relacje między bohaterami literackimi, na biologii relacje wśród zwierząt.

Uczniowie klas I-III odwiedzali miejsca i osoby, u których mogą uzyskać pomoc: psychologa szkolnego, pielęgniarkę, sekretariat szkolny, pedagoga szkolnego, dyrektora szkoły. W każdym z tych miejsc otrzymali jedna literkę, z zebranych literek ułożyli słowo POMOC. Każda klasa I-III rozpoczynała lekcję od określenia swoich emocji. Jednak najwięcej emocji wzbudzała wspólna nauka "Belgijki” uczennice klasy VIb i VIIb uczyły kroków tego tańca. RUCH zmniejsza poziom stresu, pozytywnie wpływa na samopoczucie, pozwala rozruszać kości, które zastały się podczas siedzenia w szkolnej ławce, zwiększa się poziom endorfin (hormonów szczęścia). Po wspólnym tańcu uczniowie z uśmiechem wracali do sal lekcyjnych. 

Podsumowanie akcji nastąpiło w czwartek 7.08.2024r. Podczas wspólnego spotkania uczniowie klas IV-VIII przedstawili rymowanki o swojej klasie. Najciekawiej zaprezentowała się klasa IVb. Na zakończenie wszyscy uczniowie zatańczyli "Belgijkę". 

W bieżących sprawach wymagających wsparcia, zapraszamy do kontaktu ze szkolnymi specjalistami:

• pedagog Renata Strzałkowska-Jędrasek;
• pedagog specjalny Monika Suwalska;
• psycholog szkolny Katarzyna Sobkiewicz.
Mamy nadzieję, że zorganizowane inicjatywy pomogą naszym uczniom w sposób świadomy zadbać o swoje zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie.