Aktualności

“UMARŁYCH WIECZNOŚĆ DOTĄD TRWA, DOKĄD PAMIĘCIĄ IM SIĘ PŁACI.” Wisława Szymborska

Jak co roku z inicjatywy Szkolonego Klubu Wolontariatu  cała społeczność PSP im Królowej Jadwigi włączyła się do  akcji #szkolapamięta. Całe przedsięwzięcie  było poprzedzona ogólnoszkolną zbiórką zniczy.  Nasza akcja ma na celu uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o naszych przodkach, bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy zapisali się w historii- tej ogólnonarodowej jak  i tej lokalnej.”

 

Nauczyciele wraz z uczniami odwiedzali groby zmarłych nauczycieli i tych, którzy zasłużyli się dla naszej małej ojczyzny. Porządkowali nagrobki i zapalali pamiątkowe znicze. Ponadto uczennice ze szkolnego wolontariatu udały się do Gródka , by  zadbać  o grób - założycielki naszej szkoły- Zofii Sztobryn.

#pamietamy
Opiekun SKW
Monika Bernacik

Piękna uroczystość odbyła się w poniedziałek 28 października w radomskim Zespole Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga. W sali koncertowej imienia Krzysztofa Pendereckiego zebrali się delegaci szkół, przedszkoli, ośrodków edukacyjnych z całego regionu. Obecni byli między innymi przedstawiciele władz województwa mazowieckiego: wicewojewoda Patryk Fajdek, reprezentanci szkół wyższych w Radomiu, Bogusław Tundzios- kierownik Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, szefowie związków zawodowych w radomskiej oświacie, dyrektorzy szkół. Gospodarzem spotkania było Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie. Uroczystość rozpoczęła dyrektor delegatury w Radomiu- Mazowieckiego Kuratorium Oświaty- pani Anetta Tomczyk. Skierowała do nauczycieli podziękowania za pasję, zaangażowanie, które motywuje uczniów do codziennej pracy. Głos zabrali również: Agnieszka Wierzchowska, Mazowiecki Wicekurator Oświaty oraz wicewojewoda Patryk Fajdek, którzy złożyli serdeczne  życzenia wszystkim nauczycielom, dziękując jednocześnie za zapał i "iskrę w oku".

W trakcie uroczystości aż 9  nauczycielom z naszej szkoły wręczono odznaczenia i medale:  Srebrny  Krzyż Zasługi, Złote i Srebrne Medale za Długoletnią Służbę, Medale Komisji Edukacji Narodowej.  Wśród nagrodzonych byli: pani dyrektor Agnieszka Babańca, pani wicedyrektor Ewelina Piecyk-Kowalska, pani Monika Bernacik, pani Bernadeta Basaj, pani Renata Strzałkowska - Jedrasek, pani Anna  Karszna, pani Renata Maj, pan Waldemar Langa oraz pan Tomasz Kubiak.

Gratulujemy wszystkim odznaczonym w tym roku  oraz życzymy dalszych sukcesów zawodowych.

Monika Bernacik

Jabłko to jeden z najbardziej popularnych owoców uprawianych w naszym kraju od wielu lat. Jabłka są nie tylko pyszne, ale i zdrowe. Poprawiają odporność, wzmacniają zęby, włosy, paznokcie, serce, układ nerwowy. Nic dziwnego, że ten owoc ma swoje święto.

W naszej szkole w październiku w klasach I – III obchodziliśmy Dzień z Jabłkiem. Dzieci na zajęciach mogły się dowiedzieć o zdrowotnych korzyściach tego owocu, sposobach przetwarzania, malowały piękne i kolorowe jabłuszka. Najważniejsze, że wszystkie mogły spróbować, jakie te owoce są pyszne. Zachęcamy, aby każdego dnia nasi uczniowie mieli  „Dzień z Jabłkiem”.

Danuta Matysiak, Anna Karsznia

24 października 2024 roku dzieci z klasy IVa i IVb PSP w Garbatce włączyły się  w obchody Dnia Krajobrazu.  Hasło tegorocznych obchodów brzmiało : „Uzdrawiając(y)  Krajobraz”.

Warto wyjaśnić, że krajobraz to przestrzeń, która nas otacza, zespół typowych cech danego terenu, ukształtowany przez siły przyrody oraz działalność człowieka.

Może być nizinny, górski, rolniczy, kulturowy…My postanowiliśmy bliżej poznać krajobraz naturalny, leśny. Zajęcia terenowe w lesie rozpoczęły się rano. Do rezerwatu Krępiec przyjechaliśmy autobusem. Przywitała nas gęsta mgła, było tajemniczo, cicho, uroczo i trochę chłodno.

Naszym przewodnikiem była pani Aleksandra Kołacz- pracownik Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

Pani Aleksandra prowadziła nas po lesie i odkrywała jego tajemnice. Dzieci nie tylko rozpoznawały rośliny, zwierzęta, ale też przeprowadzały pomiary i obserwacje. Przez specjalne lupy mogły dokładnie przyjrzeć się składnikom przyrody, dowiedziały się jak zmierzyć wysokość drzewa, jakie są formy ochrony przyrody w Polsce. Nie zabrakło możliwości przytulenia się do drzew, posłuchania odgłosów lasu. Pani Aleksandra Kołacz nie zapomniała, że dzieci lubią pamiątki. Każde z nich dostało po długopisie, specjalnym przewodniku, były też magnesy dla bardzo aktywnych uczestników zajęć.

 

Mimo, że po terenie rezerwatu chodziliśmy przez 4 godziny, nikt nie czuł się zmęczony.  Faktycznie krajobraz może uzdrawiać, dlatego ważne jest, żeby go chronić i w rozsądny sposób zagospodarowywać. Opiekę nad dziećmi, żeby się nie zgubiły w lesie sprawowali:

Danuta Matysiak i Marek Karsznia

24 października w naszej szkole odbyły się  pokazy pierwszej pomocy, zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji Polskiego Czerwonego Krzyża Ratowniczek. Uczniowie klas I-III mieli okazję zapoznać się z podstawowymi zasadami udzielania pomocy w nagłych przypadkach.

Podczas pokazów dzieci nauczyły się, jak postępować w sytuacji krwotoku z nosa, złamania ręki oraz zadławienia. Dzięki praktycznym demonstracjom mogły zobaczyć, jak ważne jest szybkie i właściwe reagowanie w trudnych sytuacjach.

Szczególne podziękowania kierujemy do uczniów klasy 3b, którzy wcielili się w bohaterów scenek i dzięki swojemu zaangażowaniu uczynili pokazy jeszcze bardziej interesującymi i pouczającymi dla wszystkich uczestników.

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza oraz umiejętności będą przydatne w przyszłości.

Anna Szczypińska, Monika Suwalska

Z inicjatywy SU w naszej szkole odbył się Kolorowy Dzień. Korytarze i sale lekcyjne przybrały kolor pomarańczowy dzięki naszym uczniom, którzy 24 października byli ubrani odcieniach pomarańczy .W ten sposób październikowy czwartek upłynął kolorowo i wesoło.

Opiekun SU Monika Bernacik

Dnia 21 października uczniowie klas 5a i 5b mieli przyjemność uczestniczyć w zajęciach terenowych na malowniczej ścieżce edukacyjnej "Królewskie Źródła". Zajęcia prowadziła pani Ola, pracownik Kozienickiego Parku Krajobrazowego, która wprowadziła nas  w fascynujący świat przyrody.

Podczas wyprawy uczniowie mieli okazję poznać różnorodne gatunki drzew liściastych i iglastych. Specjalnie przygotowane konkursy przyrodnicze pozwoliły rozwijać ich wiedzę oraz umiejętności obserwacji. Dzięki pani Oli, dzieci dowiedziały się o znaczeniu drzew w życiu człowieka i zwierząt, co z pewnością wzbogaciło ich świadomość ekologiczną.

Zajęcia zakończyły się twórczym akcentem – uczniowie wykonali prace plastyczne z wykorzystaniem liści, gałązek, szyszek i mchu. Ich kreatywność nie miała granic, a prace były naprawdę imponujące.

Na zakończenie, warto dodać, że dopisała nam pogoda – było pięknie i słonecznie, co dodatkowo umiliło czas spędzony na świeżym powietrzu. Zajęcia były nie tylko edukacyjne, ale również pełne radości i integracji wśród uczniów.

Serdecznie dziękujemy pani Oli za prowadzenie zajęć oraz wszystkim uczniom za aktywny udział

Anna Szczypińska, Marek Karsznia

17 października 2024 r. w Pionkach odbyły się ostatnie zawody z cyklu  „Czwartki lekkoatletyczne” rundy jesiennej. Reprezentacja PSP w Garbatce-Letnisko osiągnęła następujące wyniki:

- dziewczęta rocznik 2014 i młodsi
Grzywacz Magdalena – III miejsce w rzucie piłeczką palantową
Przerwa Laura – III miejsce w biegu na 60 m

- chłopcy rocznik 2014 i młodsi
Starzyk Tymoteusz – II miejsce w rzucie piłeczką palantową

- dziewczęta rocznik 2013
Chołuj Natalia – I miejsce w biegu na 300 m; III miejsce w rzucie piłeczką palantową
Kotsiuk Oryslawa – I miejsce w biegu na 60 m
Cywińska Julia – III miejsce w biegu na 60 m

- chłopcy rocznik 2013
Kowalski Borys – III miejsce w rzucie piłeczką palantową

- dziewczęta rocznik 2012
Starzyk Weronika – I miejsce w rzucie piłeczką palantową; II miejsce w biegu na 300 m
Banaś Lena – III miejsce w biegu na 60 m

- chłopcy rocznik 2012
Solecki Adam -  I miejsce w biegu na 60 m
Jędrasek Krzysztof – III miejsce w biegu na 60 m

Tomasz Krekora

17 października w naszej szkole odbyła się podniosła uroczystość – ślubowanie uczniów klas pierwszych połączone z obchodami Dnia Patrona, którym jest Królowa Jadwiga. To szczególny moment w życiu pierwszoklasistów, którzy oficjalnie dołączyli do grona naszej szkolnej społeczności.

Uroczystość rozpoczęła się od powitania licznych gości, w tym przedstawicieli władz lokalnych, Rady Rodziców oraz rodziców pierwszoklasistów. Królowa Jadwiga, wraz ze swoją świtą, przybyła na scenę w blasku muzyki na żywo. Jedna z uczennic zagrała na skrzypcach, podkreślając uroczystą atmosferę.

Po wprowadzeniu w postaci krótkiego rysu historycznego, Królowa zaprosiła pierwszoklasistów do udziału w specjalnym turnieju. W jego trakcie najmłodsi uczniowie śpiewali piosenki, recytowali wiersze, opowiadali o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez ulicę oraz o dobrych manierach. Zadania miały na celu sprawdzenie ich gotowości do bycia pełnoprawnymi uczniami, co spotkało się z uznaniem zarówno gości, jak i samej Królowej.

Kulminacyjnym punktem wydarzenia było uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. W obecności sztandaru szkoły, złożyli oni przysięgę, obiecując być dobrymi Polakami, dbać o dobre imię szkoły i klasy oraz uczyć się, jak kochać swoją ojczyznę. Następnie pasowania uczniów na pełnoprawnych członków szkolnej społeczności udzieliła pani dyrektor Agnieszka Babańca oraz pani wicedyrektor Ewelina Piecyk-Kowalska, symbolicznie dotykając ramion dzieci dużym ołówkiem.

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz prezenty. Całą uroczystość uświetniły życzenia, które złożyli zarówno goście, jak i rodzice pierwszoklasistów.

Ślubowanie pierwszoklasistów to wyjątkowy dzień pełen emocji, który na długo zapadnie w pamięci uczniów, rodziców i nauczycieli. Wartości, które przyświecały Królowej Jadwidze – mądrość, dobroć i poświęcenie – będą inspirować naszą społeczność przez cały nadchodzący rok szkolny.

Serdecznie gratulujemy naszym pierwszoklasistom i życzymy im samych sukcesów na ich nowej, szkolnej drodze!

Klaudia Abramowicz
Monika Dąbrowska

26.09.2024 r. na stadionie miejskim w Pionkach rozpoczął się kolejny cykl „Czwartków lekkoatletycznych”. Wśród startujących nie mogło zabraknąć uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko.

Wyniki naszych uczniów:

- dziewczęta rocznik 2014 i młodsi
Cywińska Zuzanna – I miejsce w biegu na 60 m
Grzywacz Magdalena – I miejsce w rzucie piłeczką palantową

- chłopcy rocznik 2014 i młodsi
Piątkowski Maksymilian – III miejsce w rzucie piłeczką palantową

- dziewczęta rocznik 2013
Łosiewicz Zofia – I miejsce w biegu na 300 m
Bachanek Małgorzata – II miejsce w biegu na 300 m
Chołuj Natalia – III miejsce w biegu na 300 m
Kotsiuk Oryslawa – II miejsce w biegu na 60 m

  • chłopcy rocznik 2013
    Gnyś Kacper – III miejsce w biegu na 300 m
    Gwardiak Maciej – III miejsce w rzucie piłeczką palantową
  • dziewczęta rocznik 2012
    Starzyk Weronika – I miejsce w rzucie piłeczką palantową; II miejsce w biegu na 300 m
    Szczerbińska Julia – I miejsce w biegu na 300 m
    Garczyna Iga – III miejsce w biegu na 60 m
    Gwardys Nina – III miejsce w skoku w dal

- chłopcy rocznik 2012
Szczur Jacek – III miejsce w skoku w dal

Opiekę na uczniami pełnili nauczyciele wychowania fizycznego Waldemar Langa i Tomasz Krekora.

 

Tomasz Krekora

Wcześniej niż to wypada w kalendarzu, obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej.  10 października na hali sportowej zebrała się społeczność naszej szkoły oraz zaproszeni goście. Podczas części oficjalnej pracownicy szkoły usłyszeli życzenia i podziękowania od Samorządu Uczniowskiego i wiceprzewodniczącej Rady Rodziców Katarzyny Kozak - Jurek. Nie zabrakło ciepłych słów dla nauczycieli, także emerytowanych, od przedstawicieli organu prowadzącego: Wójt Gminy Teresy Fryszkiewicz, przewodniczącego Rady Gminy Marcina Tomaszewskiego, wiceprzewodniczącego Karola Majdaka, sekretarz Marzeny Pomarańskiej, skarbnik Aleksandry Mieczyńskiej, przewodniczącej Komisji Oświaty Doroty Ziemki, pani Aleksandry Szewczyk i księdza Augustyna Rymarczyka.

Dyrektor Agnieszka Babańca i wicedyrektor Ewelina Piecyk- Kowalska wręczyły nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi Nagrody Dyrektora. Wójt Gminy Teresa Fryszkiewicz uhonorowała Nagrodą Wójta dyrektor Agnieszkę Babańcę oraz panie Annę Karsznię i Monikę Suwalską.

W części artystycznej - Koncercie Życzeń - wystąpili młodsi i starsi uczniowie, którzy zaprezentowali się w repertuarze z lat 70 i 80. Uroczystość przygotowały nauczycielki: Monika Bernacik, Izabela Jaskulska i Agnieszka Rygiel. Oprawę muzyczną zapewnił szkolny chór prowadzony przez pana Tomasza Kubiaka, a o dekorację zadbały panie Natalia Kęska i Renata Strzałkowska- Jędrasek.

Agnieszka Rygiel
Monika Bernacik

W ramach przedsięwzięcia „Podróże z klasą” dofinansowanemu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej uczniowie klas ósmych i siódmych wzięli udział w czterodniowej wycieczce szkolnej Malbork – Trójmiasto-Toruń.

Pierwszego dnia odwiedziliśmy Malbork malownicze miasto położone nad Nogatem, którego główną atrakcją turystyczną jest największy na świecie gotycki zespół zamkowy, który w XIV wieku był siedzibą Zakonu Krzyżackiego. Dzięki ciekawym opowieściom przewodnika nasi uczniowie poznali historię zamku i jego mieszkańców.

W drugim dniu wycieczki poznaliśmy tajemnice  gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, jednego z najbardziej niezwykłych teatrów świata. Ten niesamowity budynek z otwieranym dachem i trzema poziomami drewnianych galerii otaczających wewnętrzny dziedziniec wywarł na wszystkich ogromne wrażenie.

Tego dnia Gdańsk odkrył przed nami również inne swoje klejnoty. Jednym z nich było Stare Miasto, gdzie spacerując ulicą Długą podziwialiśmy zabytki takie jak: Złota Brama, Zielona Brama czy słynna Fontanna Neptuna, która jest jednym z symboli miasta. Odwiedziliśmy Bazylikę Mariacką zwaną często „Koroną Gdańska”.

Zwiedzanie Gdańska zakończyliśmy wizytą w Muzeum II wojny światowej, gdzie uczniowie obejrzeli wystawę przedstawiającą różne aspekty wojny. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii multimedialnych była to dla nas wszystkich atrakcyjna lekcja historii.

Trzeci dzień niestety przywitał nas deszczem, jednak nie popsuło nam to naszych planów. Po pysznym śniadanku wyruszyliśmy do Gdyni, aby zwiedzić Dar Pomorza – trzymasztowy żaglowiec szkolny. Wchodząc na pokład mogliśmy poczuć atmosferę prawdziwej morskiej przygody.

Kolejnym, ciekawym punktem tego dnia była wizyta w Centrum Nauki Eksperyment. Cudowne miejsce, gdzie nauka łączy się z zabawą. Tutaj nasi uczniowie eksperymentowali odkrywając swoje pasje i fascynacje.

Ostatnim punktem wycieczki tego dnia był spacer po Sopockim molo. Choć aura nie była dla nas łaskawa szum morza i piękne widoki zrekompensowały nam pogodowe niedogodności.

Kopernik, pierniki, gotycka starówka to atrakcje ostatniego dnia naszej wycieczki. Toruń zafascynował nas klimatycznymi uliczkami oraz Staromiejskim Rynkiem. Spacerując i słuchając opowiadań pani przewodnik dotarliśmy do Domu Mikołaja Kopernika, gdzie w 1473 roku przyszedł na świat wielki astronom, który jako pierwszy dowiódł, że Ziemia nie jest nieruchomym centrum wszechświata a jedynie jedną z planet krążących po orbitach wokół Słońca.

Następnie zwiedziliśmy jedną z największych atrakcji turystycznych Torunia czyli Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń”. Tu dzięki specjalnej aparaturze tworzącej przestrzenne obrazy pokrywające cała kopułę ponad naszymi głowami przybliżyliśmy się do świata galaktyki.

Ostatnim punktem tego dnia i całej naszej wycieczki była pyszna pizza w klimatycznej pizzerni w jednej z cudownych uliczek tego niezwykłego miasta.

Trochę zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy późnym wieczorem do Garbatki. Ta fascynująca podróż uatrakcyjniła proces edukacyjny naszej młodzieży, którego celem było poznanie naszych tradycji,  kultury oraz osiągnięć polskiej nauki.

Agnieszka Babańca
Bernadeta Basaj
Monika Suwalska

W dniach 3-4 października uczniowie klas 5-6 uczestniczyli w wycieczce do Łodzi. W pierwszym dniu zwiedziliśmy Muzeum Kinematografii. Była to świetna okazja, aby poznać historię filmu polskiego i rozwój sztuki filmowej. Następnie odwiedziliśmy EC1-Centrum Nauki i Techniki, które znajduje się w budynkach po pierwszej elektrociepłowni w Łodzi.

Uczniowie korzystali z interaktywnych eksponatów wspomagających poznanie świata.

Na koniec udaliśmy się do Muzeum Fabryki w Manufakturze, w którym uczniowie poznali historię zakładów włókienniczych założonych przez Izraela Poznańskiego. W drugim dniu wycieczki odwiedziliśmy Łódzkie Zoo wraz z Orientarium, gdzie uczestniczyliśmy w pokazie kąpieli słoni indyjskich. Jest to najnowocześniejszy w Europie kompleks hodowlany poświęcony Azji południowo-wschodniej.

Była to dobra okazja do spędzenia wspólnie czasu oraz integracji klas.

Izabela Jaskulska,
Łukasz Wiraszka,
Marek Karsznia .

1 października czwarto i piątoklasiści udali się na czterodniową wycieczkę do Wrocławia zorganizowaną w ramach przedsięwzięcia „Podróże z klasą”.

Wraz z opiekunami dzieciaki miały okazję zobaczyć zamek w Książu, odwiedzić unikatowe centrum Hydropolis, a także największy ogród zoologiczny w Polsce – wrocławskie ZOO.

 

Kolejne dni to kolejne atrakcje: zwiedzanie wrocławskiego Rynku, oglądanie Ostrowa Tumskiego i katedry św. Jana Chrzciciela, a także wizyta w Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. W drodze do Panoramy Racławickiej największe emocje wywołało poszukiwanie krasnali, których w mieście jest już ponad 600; każdy z uczestników wycieczki chciał je uwiecznić aparatem.

W ostatni dzień czekały na nas dwie lekcje – w Zakładzie narodowym im. Ossolińskich i w Muzeum Pana Tadeusza. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy późnym wieczorem do Garbatki.

Agnieszka Rygiel

W dniach 25-26 września klasy III wzięły udział w dwudniowej wycieczce do Łodzi w ramach programu Podróże z klasą. Celem wyjazdu było poznanie nowych miejsc oraz rozwijanie zainteresowań naukowych i przyrodniczych uczniów.

Dzień 1:

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od przyjazdu do Łodzi gdzie udaliśmy się do Experymentarium. Miejsce to okazało się prawdziwą skarbnicą nauki i zabawy. Uczniowie z entuzjazmem brali udział w interaktywnych wystawach, gdzie mogli samodzielnie przeprowadzać różne eksperymenty. Obserwowanie zjawisk fizycznych i chemicznych na własne oczy wzbudzało wiele emocji i ciekawości.

Po południu przejechaliśmy do Ulicy Żywiołów. Tam poznaliśmy cztery podstawowe żywioły: ogień, wodę, powietrze i ziemię. Dzięki interaktywnym stanowiskom mogliśmy w praktyczny sposób zrozumieć ich właściwości i wpływ na nasze życie. Zajęcia były nie tylko pouczające, ale również bardzo angażujące.

Po intensywnym dniu pojechaliśmy do hotelu, gdzie spędziliśmy wieczór, wspólnie dzieląc się wrażeniami z dnia.

Dzień 2:

Drugi dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Orientarium w ZOO. Uczniowie byli zachwyceni możliwością zobaczenia egzotycznych zwierząt, w tym orangutanów i krokodyli. Spacerując po terenie Orientarium, mieliśmy okazję nauczyć się wielu ciekawostek o zwierzętach i ich naturalnym środowisku.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Włókiennictwa, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach. Dzięki nim uczniowie dowiedzieli się, jak przebiega proces produkcji tkanin. To było świetne połączenie nauki z kreatywnością!

Po pełnym wrażeń dniu  wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, że wycieczka była niezwykle udana i dostarczyła nam mnóstwo wiedzy oraz radości.

Dwudniowa wycieczka do Łodzi była wspaniałą okazją do nauki i zabawy. Uczniowie mieli możliwość rozwijania swoich zainteresowań w różnorodnych dziedzinach, a wspólne przeżycia zacieśniły nasze więzi. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wycieczki!

Dominika Grygiel, Natalia Kęska, Natalia Sekuła