Z okazji 100- lecia obchodów Niepodległej uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z wychowawczyniami wybrali się do Warszawy śladami bohaterów,, Kamieni na szaniec”. Pierwszym punktem wycieczki był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Wśród grobów członków harcerzy Armii Krajowej - Szarych Szeregów, na których ustawiono białe, brzozowe krzyże, znajduje się mogiła Zośki, Rudego i Alka. Chwilą zadumy oddaliśmy im część. Odwiedziliśmy też mogiły wielu znamienitych Polaków.
Następnie pojechaliśmy do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie był przetrzymywany Rudy. Więzienie zostało spalone, zaś Muzeum zastało wybudowane na ocalałych piwnicach Pawiaka. Zobaczyliśmy przejmujące listy, różańce, rysunki oraz różne pamiątki, które przetrwały w pożarze, a zostały pozostawione przez więźniów, w większości osoby zamordowane w czasie II wojny światowej. Największe wrażenie wywarły narzędzia tortur, jakimi posługiwali się naziści oraz informacje na temat bestialstwa, jakiego doświadczyli przetrzymywani w tych murach Polacy.
Kolejnym punktem wycieczki był gmach Arsenału, gdzie 26 marca 1943 roku odbyła się akcja, mająca na celu uwolnienie Rudego. Odwiedziliśmy również Plac Piłsudskiego oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Stamtąd udaliśmy do Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie znajduje się Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie. Muzeum mieści się w dawnej siedzibie Gestapo przy Alei Jana Christiana Szucha 25. Zobaczyliśmy cele, w których Gestapo przetrzymywało aresztowanych Polaków oraz narzędzia tortur, którymi posługiwano się w czasie przesłuchań.
Ostatnim miejscem na szlaku bohaterów Kamieni na szaniec było Liceum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali Alek, Zośka i Rudy. Przywitani zostaliśmy przez uczennicę klasy maturalnej, która zaprezentowała szczegóły Akcji pod Arsenałem a następnie oprowadziła nas po budynku liceum. Odwiedzając miejsca te miejsca uświadomiliśmy sobie , że mamy szczęście żyć w czasach pokoju. Duch Alka, Rudego i Zośki powinien nam jednak zawsze towarzyszyć.