"Rok dla Niepodległej"

 W związku z przypadającą na przyszły rok setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”.

Wiersz nagrodzony w szkolnym konkursie na wiersz o Małej Ojczyźnie:

"Mała Ojczyzna"

Na mapie Polski jest maleńki ślad
To moja Garbatka od najmłodszych lat
Kilka domów, dwie ulice wioskę kocham tę nad życie
Wszyscy się tu znają i w razie potrzeby zawsze pomagają
Możesz tu rozpocząć swoje życie i poczuć się znakomicie
Latem wieś nasza zakwita
Swoim zapachem i kolorami wita
A w każdą niedzielę dzwon wesoło woła:
Chodźcie wszyscy do kościoła!
Serce się raduje, że tak dobrze się tu czuję.
Może są piękniejsze zakątki na świecie i pewnie szczęśliwych ludzi tam znajdziecie
Ale ja tu żyję i pragnę wam wyznać
To jest moje miejsce na ziemi
To moja „Mała Ojczyzna”.


Oliwia Sobieszek klasa III

Fotografie konkursowe powinny ukazywać różne oblicza wolności, będącej jednym z podstawowych praw obywatelskich. Wolności, dzięki której mamy możliwość  rozwoju i zdobywania wiedzy, wyrażania własnych opinii, wyborów. Wolności, za którą życie oddawały kolejne pokolenia Polaków.
WYMAGANIA DOTYCZĄCE PRAC KONKURSOWYCH

  • Uczestnik Konkursu może zgłosić maksymalnie do 3 fotografii.
  • Zdjęcia powinny zostać samodzielnie wykonane przez Uczestnika do 5 października 2018 r.
  • Fotografie konkursowe powinny być dostarczone w formie zdjęcia w rozmiarze 15x21cm wywołanego na papierze fotograficznym bez uwidocznionej daty, podpisu autora i innych znaków graficznych oraz w postaci plików na płycie CD/DVD.
  • Zdjęcia w postaci plików powinny spełniać następujące kryteria:
    • format plików JPG,
    • minimalne rozmiary fotografii: szerokość 1600 px, wysokość 1200 px (dopuszczalne są zdjęcia w orientacji pionowej: szerokość 1200 px, wysokość 1600 px),
    • nazwy plików ze zdjęciami powinny być tworzone według wzoru: nazwisko_imie_1.jpg, nazwisko_imie_2.jpg, nazwisko_imie_3.jpg,
    • fotografie nie mogą być poddane obróbce i korekcie w programach graficznych.

FOTOGRAFIE PRZEKAZUJEMY P. MONICE RODAKOWSKIEJ I P. AGACIE STYCZYŃSKIEJ.

W środę, 25 kwietnia, po raz XVII odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej. Wzięło w nim udział 31 uczestników z 19 szkół i przedszkoli z naszego regionu. Mali artyści deklamowali wiersze o tematyce patriotycznej. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych: pan wicestarosta  powiatu Krzysztof Stalmach oraz pani sekretarz gminy Teresa Fryszkiewicz.

W jury zasiadali: pani Katarzyna Szymańska – wizytator Kuratorium Oświaty z delegatury w Radomiu, pan wicestarosta powiatu kozienickiego – Krzysztof Stalmach, pani Marianna Dziedzicka – przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Garbatki, pani Małgorzata Markowska – kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej, pan Zbigniew Wdowiak – radny, przewodniczący Komisji Oświatowej. Jury oceniało uczestników w trzech kategoriach wiekowych.

W kategorii I - zwyciężył Marcel Burkat z Przedszkola nr 2 Lipowy Zakątek w Pionkach.
W kategorii II – zwyciężyła Maja Pochylska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Garbatce - Letnisko
W kategorii III- zwycięzcą został Dawid Hernik  z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Suchej.

Konkurs odbył się pod patronatem Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Gminy.  Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy.  

Mariola Nowakowska  

 

17 kwietnia 2018 r. w auli naszej szkoły odbyły się eliminacje do Konkursu Recytatorskiego Poezji Patriotycznej. Udział w nich wzięli uczniowie klas I-VII. Każdą z klas reprezentowały dwie osoby wyłonione przez nauczycieli.

Na początku głos zabrała pani Karolina Matejszczak, która poprowadziła cały konkurs. Przedstawiła jury w składzie: pani Anna Rutka, pani Mariola Nowakowska, pani Monika Rodakowska i pani Aleksandra Basaj. Następnie powiedziała krótko o założeniach konkursu i życzyła uczniom powodzenia. Uczniowie prezentowali wiersze z dużym zaangażowaniem. Wszyscy uczestnicy byli nagradzani wielkimi brawami. Decyzją jury do etapu międzyszkolnego zakwalifikowały się:

Maja Pochylska z kl. IIIa
Zofia Bolesławska z kl. Vb

Dodatkowo jury postanowiło wyróżnić dwie osoby: Maję Janeczek z kl. II oraz Filipa Matejszczaka z kl. IV c.

Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za występ, a nagrodzonym gratulujemy!

Zuzanna Szewczyk z gazetki szkolnej „Szkoleś”

„Pamięć to nasz obowiązek”- takie motto przyświecało młodym  ludziom żyjącym w latach 40 – tych i 50 – tych XX wieku, którzy dzielnie i z całkowitym poświęceniem walczyli o w pełni suwerenną Polskę. Słowa te stały się także przewodnim hasłem uroczystości szkolnej, która odbyła się w naszej szkole 16.03.2018 r. Apel ten został zorganizowany w związku z upamiętnieniem Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który od 2011 roku obchodzony jest corocznie 1. marca. Jego najważniejszym celem było uczczenie pamięci tych, którzy w krwawym boju  oddali swe życie za OJCZYZNĘ. Podczas tej niezwykłej lekcji historii zostały przybliżone sylwetki żołnierzy niezłomnych, którzy przez wiele lat byli skazani na zapomnienie...

W uroczystości udział wzięli uczniowie klas 4-7. Dzieci recytowały patriotyczne wiersze i odgrywały scenki z życia bohaterów naszej historii. Niektóre z nich były niezwykle wzruszające i w pewnym stopniu zachęcały widzów do refleksji i zadumy.

Przedstawienie artystyczne uświetnił występ chóru pod przewodnictwem pana Dariusza Rodakowskiego, nauczyciela muzyki.

Akademia została przygotowana przez nauczycielki: p. Karolinę Matejszczak oraz p. M. Nowakowska.

Z okazji 100- lecia obchodów Niepodległej uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z wychowawczyniami wybrali się do Warszawy śladami bohaterów,, Kamieni na szaniec”. Pierwszym punktem wycieczki był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Wśród grobów członków harcerzy Armii Krajowej - Szarych Szeregów, na których ustawiono białe, brzozowe krzyże, znajduje się mogiła Zośki, Rudego i Alka. Chwilą zadumy oddaliśmy im część. Odwiedziliśmy też mogiły wielu znamienitych Polaków.

Następnie pojechaliśmy do Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie był przetrzymywany Rudy. Więzienie zostało spalone, zaś Muzeum zastało wybudowane na ocalałych piwnicach Pawiaka. Zobaczyliśmy przejmujące listy, różańce, rysunki oraz różne pamiątki, które przetrwały w pożarze, a zostały pozostawione przez więźniów, w większości osoby zamordowane w czasie II wojny światowej. Największe wrażenie wywarły narzędzia tortur, jakimi posługiwali się naziści oraz informacje na temat bestialstwa, jakiego doświadczyli przetrzymywani w tych murach Polacy.

Kolejnym punktem wycieczki był gmach Arsenału, gdzie 26 marca 1943 roku odbyła się akcja, mająca na celu uwolnienie Rudego. Odwiedziliśmy również Plac Piłsudskiego oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Stamtąd udaliśmy do Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie znajduje się Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Warszawie. Muzeum mieści się w dawnej siedzibie Gestapo przy Alei Jana Christiana Szucha 25.  Zobaczyliśmy cele, w których Gestapo przetrzymywało aresztowanych Polaków oraz narzędzia tortur, którymi posługiwano się w czasie przesłuchań.

Ostatnim miejscem na szlaku bohaterów Kamieni na szaniec było Liceum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali Alek, Zośka i Rudy. Przywitani zostaliśmy przez uczennicę klasy maturalnej, która zaprezentowała szczegóły Akcji pod Arsenałem a następnie oprowadziła nas po budynku liceum. Odwiedzając miejsca te miejsca uświadomiliśmy sobie , że mamy szczęście żyć w czasach pokoju. Duch Alka, Rudego i Zośki powinien nam jednak zawsze towarzyszyć.

Kancelaria Senatu zaprosiła uczniów całej Polski do udziału w konkursie plastycznym „Orzeł Biały – nasza duma”. Konkurs zorganizowany został w związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tematem prac konkursowych było polskie godło, począwszy od Mieszka I do czasów współczesnych.  Uczestnicy konkursu mogli przedstawić  w dowolnej technice plastycznej swoją wizję polskiego orła.

 

 Uczniowie naszej szkoły także przygotowali prace na ten konkurs. W wyniku eliminacji szkolnych zwyciężyły trzy prace:  Zuzanny Kamińskiej  z klasy Vb, Hanny Gnyś z klasy Vb oraz Laury Rutki z klasy VIa. Prace naszych dziewcząt będą reprezentowały naszą szkołę na eliminacjach okręgowych. Mamy nadzieję, że zakwalifikują się do eliminacji ogólnopolskich. Życzymy przychylności komisji konkursowej i oczywiście trzymamy mocno kciuki.

Szkolny opiekun konkursu Agata Styczyńska