Damian Kęska

Scenariusz lekcji otwartej z języka angielskiego przeprowadzonej 07.05.2024r. w klasie 5  w ramach Międzyszkolnej Sieci Współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu.

Subject: Giving directions – wskazywanie drogi.

Cele lekcji:
- powtórzenie słownictwa związanego z wskazywaniem drogi (kierunki, przyimki miejsca)
- doskonalenie umiejętności słuchania poprzez wysłuchanie krótkich nagrań
- ćwiczenie umiejętność mówienia w języku angielskim poprzez wskazywanie drogi
- ćwiczenie umiejętności programowania/kodowania poprzez wykorzystanie robotów Ozobot oraz Photon.

Nauczyciel będzie zwracał uwagę na:
-poprawność wykonywania ćwiczeń słuchanie ze zrozumieniem,
- sposób wypowiadania się w języku obcym: poprawność i spójność wypowiedzi,
- poprawne wykonywanie zadań z robotami.

Metody i formy pracy:
metoda ćwiczeń praktycznych, pokaz, praca indywidualna, praca zespołowa

Środki dydaktyczne:
Zadania w aplikacji LearningApps
Roboty –Ozoboty oraz Photon wraz z mapą miasta
Tablica multimedialna
Karty pracy (mapy)

Przebieg lekcji:

  1. Nauczyciel odkrywa karty obrazkowe, uczniowie podają nazwy miejsc które widzą na obrazkach. Następnie grają w grę memory na stronie LearningApps. https://learningapps.org/7507640
  2. Nauczyciel czyta krótkie zagadki a uczniowie muszą powiedzieć o jakim miejscu jest zagadka.
  1. Uczniowie słuchają nagrania i muszą powiedzieć w jakim miejscu można usłyszeć dany komunikat. (nagranie z podręcznika)
  2. Uczniowie poznają zwroty służące do wskazywania drogi. Uzupełniają dialogi. Nauczyciel wyświetla zwroty na tablicy. https://wordwall.net/resource/23583997/giving-directions
  3. Chętni uczniowie na większej mapie muszą przeprowadzić robota Photon we wskazane przez nauczyciela miejsce (mapa dołączona do zestawu)
  4. Uczniowie otrzymują kartki z planem miasta (karta pracy). Na początku uczniowie muszą doprowadzić robota Ozobot na miejsce wyznaczone przez nauczyciela. Następnie samodzielnie ćwiczą wskazywanie drogi prowadząc robota w inne miejsca.
  5. Ewaluacja – uczniowie mówią czego nauczyli się na lekcji oraz zaznaczają na termometrze jak bardzo podobała im się lekcja.