Rok szkolny 2021/2022

19 kwietnia 2022 roku obchodziliśmy 79. rocznicę bohaterskiego zrywu w getcie  warszawskim. Ze względu na przerwę świąteczną świętowaliśmy tę rocznicę w naszej szkole dzień później. A ponieważ 19 kwietnia nie może się obejść bez żonkili – kwiatów, które co roku tego dnia otrzymywał od anonimowej osoby Marek Edelman (jeden z przywódców powstania) i składał  pod Pomnikiem Bohaterów Getta – na lekcjach wychowawczych uczniowie wszystkich klas wykonywali z szablonów  żonkile, które można było, w ramach upamiętnienia bohaterów, przypiąć do ubrania. Akcja jest organizowana  przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz dziesiąty, a żółte kwiaty są symbolem pamięci, szacunku i nadziei.

Oprócz wycinania i sklejania, uczniowie mieli też okazję zaznajomić się z historią powstania, poznać słuchowisko „Prawdziwi przyjaciele” oraz obejrzeć film "Będę pisać" o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu.

Na koniec chciałybyśmy wszystkim przypomnieć, że hasłem tegorocznych obchodów jest MIŁOŚĆ. Nie zapominajmy o niej, nigdy.

Agnieszka Rygiel i Bernadeta Basaj


W piątek 19 listopada w naszej szkole i w setkach innych szkół oraz przedszkoli obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. Wydarzenie jest organizowane z okazji przypadającej w sobotę rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Dzień ten przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowaniekolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. 

TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

W tym roku już po raz kolejny  świętujemy  również Tydzień Życzliwości. Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem: "Uśmiech, podaj dalej".

Każdemu z nas jest miło, gdy ktoś obdarzy nas życzliwym uśmiechem. Ostatnio jednak coraz mniej tych uśmiechów – czas pandemii, izolacji, pracy zdalnej i przede wszystkim noszenie maseczek sprawiły, że życzliwych uśmiechów mieliśmy w tym roku wyjątkowo mało.

W poniedziałek 21 listopada wszyscy uczniowie i nauczyciele przyjdą do szkoły w barwach  żółtych, by ty słonecznym kolorem rozdawać sobie wzajemnie uśmiechy.

DZIEŃ TOLERANCJI

Według deklaracji ONZ tolerancja jest wartością moralną. Jest częścią „kultury pokoju”, a pokój nie jest zadaniem jedynie dla rządów czy organizacji międzynarodowych. Tworzenie „kultury pokoju”, bycie tolerancyjnym wymaga zaangażowania każdego z ludzi. Tolerancja wyklucza agresję, wrogość, zabijanie, walkę. Być tolerancyjnym oznacza wykazywać zrozumienie dla kogoś, kto jest inny. Przecież „inny” nie oznacza „gorszy”.

Pamiętajmy, że tolerancja to postawa społeczna i osobista odznaczająca się poszanowaniem poglądów, zachowań i cech innych ludzi, a także ich samych. Tego dnia warto zastanowić się nad własną postawą w odniesieniu do ludzi, z którymi współżyjemy.

Podczas zajęć z wychowawcą dniu 24 listopada  odbędą się warsztaty na temat tolerancji wobec innych osób, a także został ogłoszony konkurs plastyczny dla klas.

Zapraszamy do obchodów tych ważnych dla nas wszystkich  wydarzeń!

Renata Strzałkowska- Jędrasek
 Monika Bernacik
Samorząd Uczniowski
Szkolny Wolontariat