Rok 2023/2024

1.Ratowniczek – pomaga ci pomagać!
27  października w naszej szkole odbyła się XV edycja programu „Ratowniczek pomaga ci pomagać”. Celem tej  akcji  organizowanej  przez Polski Czerwony Krzyż  jest upowszechnianie zasad udzielania pierwszej pomocy, wykształcenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy wśród dzieci, a także zapobieganie ewentualnym wypadkom.

Uczniowie  klasy 3b zaprezentowali  jak postępować z osobą  poszkodowaną w przypadku złamania otwartego nogi i krwotoku z nosa. Mali ratownicy zadbali również o zabezpieczenie miejsca zdarzenia i własne bezpieczeństwo.  Nie zapomnieli też o stałym kontakcie z poszkodowanym.  Ważnym elementem pokazów było też zastosowanie koca termicznego  i wezwanie pogotowia przez uczniów.

Za udział  w pokazach uczniowie otrzymali dyplomy i upominki, które przygotowała kierownik PCK w Kozienicach.
2. Program edukacyjny Orbit „Dziel się Uśmiechem”

W naszej szkole zostały zrealizowane zajęcia dla uczniów klas I-III w ramach programu "Dziel się uśmiechem". Program powstał w wyniku współpracy Polskiego Czerwonego Krzyża i firmy Mars Polska, dołączyło do niego również Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Celem działań  skierowanych do młodszych uczniów szkół podstawowych jest edukacja dzieci w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej.

 

Celem projektu Orbit „Dziel się Uśmiechem” jest przekazanie wiedzy w przystępny sposób, wykorzystując przy tym cztery kroki dla zdrowych i czystych zębów, które w łatwy sposób można włączyć do codziennej rutyny:

  1. Szczotkuj – Myj dokładnie zęby pastą z fluorem przynajmniej 2 razy dziennie.
  2. Czyść – Stosuj dodatkowe środki higieny jamy ustnej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe.
  3. Żuj – Żuj bezcukrową gumę po jedzeniu i piciu przez 10 minut, gdy nie masz możliwości umycia zębów.
  4. Kontroluj – Regularnie, raz na pół roku, odwiedzaj stomatologa

W ramach programu uczniowie otrzymali pakiety materiałów zawierające zeszyt edukacyjny  oraz gumę do żucia.

Opiekunki  SK PCK
Monika Suwalska, Anna Szczypińska