W dniach 24-26maja 2024 r. odbył się w Prudniku XXXI Centralny Zlot Laureatów Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Organizatorem Zlotu był powstały w 1954 r. Oddział PTTK Sudetów Wschodnich. Zlot jest nagrodą dla uczniów, których prace postanowiło nagrodzić konkursowe Jury. W tym roku na spotkanie z najlepszymi krajoznawcami w Polsce został zaproszony uczeń naszej szkoły wraz z opiekunką.

Z dumą informujemy, że uczeń klasy 5b - Grzegorz Bieńko – za pracę „Wesele, hej Wesele!”, napisaną pod kierunkiem pani Marioli Gębskiej, zajął III miejsce w finale, w kategorii prac indywidualnych szkół podstawowych.

Podczas trzydniowego pobytu na gościnnej ziemi opolskiej, organizatorzy zapewnili uczestnikom Zlotu bardzo bogaty program. Pokazali najpiękniejsze atrakcje krajoznawczo-turystyczne Śląska Opolskiego.

Tuż po przyjedzie i zakwaterowaniu gości w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym „Dąbrówka”, uczestnicy zwiedzili Prudnik – Las, gdzie mieści się Sanktuarium Św. Józefa - miejsce uwięzienia Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po kolacji kolejnym punktem na mapie było Centrum Tradycji Tkackich, ponieważ w dawnych czasach Prudnik nazywano miastem tkaczy i szewców. W Prudniku mieściły się znane w całej Polsce i na świecie Zakłady Przemysłu Bawełnianego „FROTEX”. Ciekawostką jest, że wyroby z tego zakłady były tak dobrej jakości, że znalazły się na Titanicu. Bardzo ciekawie Prudnik prezentował się podczas nocnego zwiedzanie z lampami naftowymi.

Oczywiście wszyscy najbardziej czekali na sobotnie przedpołudnie, ponieważ tego dnia odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu. Spotkanie odbyło się w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Szymanowskiego w Prudniku. Uczestnicy najpierw mogli obejrzeć prace napisane przez „konkurencję”, a następnie z wypiekami na twarzach czekali na ogłoszenie wyników. Zanim to nastąpiło wysłuchali pięknego koncertu, przygotowanego przez muzycznie utalentowaną młodzież i ich wychowawców.

Zwieńczeniem tego dnia była wycieczka do Mosznej i Głogówka. W Mosznej znajduje się piękny , słynący z 99 wież i 365 pomieszczeń Zamek, który oczarował wszystkich  swym niesamowitym urokiem i bajkową architekturą. Wokół zamku rozciąga się rozległy park z kilkusetletnimi dębami i lipami oraz największą kolekcją azalii i rododendronów. Z kolei Głogówek, to piękne miasto z wieloma zabytkami. Można było podziwiać urokliwe kamieniczki na Rynku, Replikę Grobu Pańskiego oraz Domek Loretański.

Ostatniego dnia pobytu zwiedzaliśmy piękne Opole, nazywane Stolicą Polskiej Piosenki. To w tym mieście odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Festiwalową atmosferę mogliśmy poczuć podczas zwiedzania interaktywnego Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

I nadszedł czas wyjazdu, uściski, pożegnania, ostatnie wspólne zdjęcia i wymiana kontaktów.

Gratulujemy Grzesiowi wysokiego miejsca w finale! Życzymy kolejnych sukcesów i aby nawiązane podczas tego wyjazdu przyjaźnie przetrwały długie lata.

Mariola Gębska