• bal
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • lewa
 • prawa
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p
 • p

8 czerwca 2016 roku był szczególnym dniem dla Olgi Karaś i Wiktorii Zawodnik - uczennic Zespołu Szkół Samorządowych Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Garbatce - Letnisko. W tym dniu - XIX rocznicę kanonizacji św. Jadwigi Królowej - udały się wraz z grupą kolegów i koleżanek oraz opiekunami (panią Moniką Rodakowską i panem Damianem Kęską) do Krakowa, by uczestniczyć w wyjątkowych uroczystościach. Jak co roku Wawel stał się miejscem spotkania szkół, należących do Rodziny Szkół im. św. Jadwigi Królowej, by oddać hołd swojej Patronce. Uroczystości rozpoczęła wspólna modlitwa w wawelskiej katedrze. Szczególnym momentem było złożenie przez uczniów czerwonych róż oraz „Szkatułek miłosierdzia” u stóp ołtarza z  Czarnym Krucyfiksem, miejscu w którym św. Jadwiga Królowa zawierzyła swój los i przyszłość państwa.

Niezwykle podniosłą atmosferę miała Msza Święta w Sanktuarium Bożego   Miłosierdzia w Łagiewnikach celebrowana przez biskupa Jana Zająca. Konferencję wygłosił ks. prałat Franciszek Ślusarczyk. 

 

Chwilą, na którą wszyscy czekali była gala rozdania wyjątkowych nagród - „Perełek św. Jadwigi Królowej” oraz wybory „Królowej Roku 2016/2017”. Corocznie kapituła Queen Jadwiga Foundation Melbourne we współpracy z Rodziną Szkół Jadwiżańskich przyznaje „Perełki- św. Jadwigi Królowej”. Nagroda przydzielana jest uczniom szkól podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy wyróżniają się osiągnięciami w nauce, zdolnościami, zaangażowaniem w życie parafii i Kościoła oraz otwartością na potrzeby innych. Wśród wyróżnionych znalazła się uczennica I klasy gimnazjum  - OLGA KARAŚ (opiekun Monika Bernacik). Perełka, którą otrzymała zostanie wszyta w replikę racjonału św. Jadwigi Królowej. Ważnym wydarzeniem były również wybory „Królowej Roku 2016/2017” w których wzięła udział uczennica II klasy gimnazjum - WIKTORIA ZAWODNIK (opiekun Monika Rodakowska). Uczennica godnie reprezentowała szkołę i otrzymała tytuł „Królowej Elegancji”. Dziewczętom serdecznie gratulujemy.

Podczas gali mogliśmy również zaprezentować nasze szkolne, jadwiżańskie tradycje. Przedstawiona prezentacja multimedialna ukazała niezwykłą scenerię Dnia Patrona - barwny orszak ulicami Garbatki, uroczystą Mszę Świętą, dworski taniec wykonany przez dziewczęta, koronację „Jadwigi Roku” czy scenki z życia Patronki - wszystko to, czym żyje nasza szkoła.

Nasi uczniowie - ubrani w stroje z epoki - wzbudzali szczególne zainteresowanie zarówno na Wawelu, jak i krakowskich Łagiewnikach. Wielokrotnie proszeni byli o wspólne zdjęcie. Ten dzień na zawsze pozostanie w pamięci zarówno opiekunów, jak i uczniów pozostawiając w sercach tęsknotę za średniowieczną atmosferą Krakowa i uczuciem niezwykłej, rodzinnej więzi jadwiżańskich szkół.

Serdecznie dziękujemy panu Wójtowi Robertowi Kowalczykowi za umożliwienie uczestnictwa w tych niezwykłych uroczystościach. Mamy nadzieję, że powrócimy do Krakowa za rok!

Monika Rodakowska

Wykonanie: Dan-net