1. kwietnia 2014 roku to data, która z pewnością kojarzy się nam wszystkim z prima aprilis i żartami. Ale to nie wszystko. Najlepiej wiedzą to szóstoklasiści, którzy właśnie tego dnia przystąpili do pierwszego poważnego egzaminu w ich życiu – sprawdzianu szóstoklasisty. W całej Polsce uczniowie klas szóstych szkół podstawowych stanęli twarzą w twarz z wyzwaniem w postaci arkuszy egzaminacyjnych. Głównym celem było sprawdzenie wiedzy i umiejętności z języka polskiego, historii, matematyki i przyrody. Przystąpienie do sprawdzianu jest obowiązkowe i daje możliwość kontynuowania nauki na dalszym etapie edukacyjnym, w tym przypadku w gimnazjum.

 

A jak wyglądał ten dzień w Zespole Szkół Samorządowych w Garbatce – Letnisko? Z pewnością podobnie jak i w innych szkołach. Uczniom towarzyszyły mieszane uczucia. Jedni byli spokojni i opanowani, inni nieco przestraszeni i zdenerwowani. Nic dziwnego, egzaminy są na ogół stresujące zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Widocznie stres zmotywował szóstoklasistów do działania, czego dowodem są bardzo dobre wyniki sprawdzianu. Na dzień, w którym zostaną one ogłoszone, czekali z niecierpliwością uczniowie wraz z rodzicami oraz nauczyciele. Kiedy już wszystko było wiadome, na twarzach dzieci pojawiły się promienne uśmiechy i zagościła ogromna radość.

Wyniki sprawdzianu uczniów Zespołu Szkół Samorządowych na tle powiatu kozienickiego prezentują się następująco:
Średnia szkoły: 25,70 (oddział A – 26,18; oddział B – 25,22)
Średnia powiatu: 24,75
Szkolny sukces uczniowie mogą zawdzięczać sobie i swojej rzetelnej, systematycznej pracy, a także nauczycielom, którzy stanęli na wysokości zadania. To właśnie z ich inicjatywy zostały zorganizowane zajęcia pozalekcyjne z języka polskiego, matematyki i przyrody. Były to m.in.: zajęcia wyrównawcze oraz tzw. przygotowanie do egzaminu. Uczniowie mieli możliwość wykonywania dodatkowych ćwiczeń utrwalających wiedzę z zagadnień, które sprawiały im największe problemy, wraz z nauczycielami omawiali sprawdziany i testy, analizowali wypowiedzi pisemne i dzielili się swoimi spostrzeżeniamiz kolegami. Kosztowało to dużo wysiłku i poświęcenia, ale widać, że się opłacało. Nie od dziś wiadomą rzeczą jest, że bez pracy nie ma kołaczy i nikt nie jest w stanie tego zmienić. Cóż więcej można dodać? Tak trzymać ! Oto nazwiska uczniów, którzy osiągnęli najwyższą liczbę punktów: Malwina Skoczylas, Marcelina Skoczylas, Ilona Sobczyk, Natalia Gawryołek, Aleksandra Wojas.