W styczniu warzywnym bohaterem przedszkolaków został kalafior Kostek. To już piąte wyzwanie realizowane w ramach innowacji „Witaminki”. Na zajęciach dzieci poznały różne odmiany kalafiora, ale największym zaskoczeniem był fakt, że kalafior może być nie tylko biały, ale również zielony, fioletowy lub pomarańczowy. I w takich to kolorach ubrań przybyły przedszkolaki na zajęcia.
Dzieci poznały kalafiora różnymi zmysłami, dowiedziały się, że jest to jedno z cenniejszych warzyw ze względu na swój skład, ponieważ ma dużo witamin i minerałów. Rozmawialiśmy o tym, kto lubi kalafiora i w jakiej formie przedszkolaki go spożywają. Najciekawszym elementem warzywnego wyzwania było jednak wspólne gotowanie. Tym razem przedszkolaki przygotowały pieczonego kalafiora. Niełatwym zadaniem okazało się rozdzielanie na małe różyczki, ale sprawne rączki poradziły sobie doskonale. Upieczony kalafior smakował bardzo dobrze, zwłaszcza, że przygotowaliśmy również sos czosnkowy (czosnek Czarek jest już dobrze znany przedszkolakom).
Głównym celem naszym warzywnych wyzwań jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych. Cieszy fakt, że choć nie wszystkim dzieciom kalafior przypadł do gustu, to jednak wszystkie starały się skosztować przygotowany posiłek. Przekonały się również, że może to być doskonała przekąska na drugie śniadanie. Tego dnia przedszkolaki wykonały również „zakręcone kalafiory”. Każde z nich wykazało się kreatywnością i stosując różne materiały plastyczne wykonało zabawne i niepowtarzalne postacie. Dużo radości sprawił też udział w łamańcach językowych, np. „Kalafior koloru pomarańczowego kupuje rolkę węża kilkumetrowego”.
Piąte warzywne wyzwanie za nami, a w lutym do wspólnych zabaw zaprosi dzieci brukselka Blanka.
Alicja Morawska