W dniach od 9 do 13 maja 2016 roku młodzież trzecich i drugich klas Publicznego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Garbatce-Letnisko przebywała na interdyscyplinarnych zajęciach terenowych – „zielonej szkole”, zorganizowanej na Pobrzeżu Bałtyckim. Idea wyboru miejsca oraz formy zajęć wyrosła na zrozumieniu jej niezastąpionych wartości kształcących, wychowawczych i zdrowotnych, podkreślanych i lansowanych już przez Komisję Edukacji Narodowej, a zalecanych obecnie warunkami i sposobem realizacji Nowej Podstawy Programowej. Hołdując dobrym tradycjom zielonych szkół w Publicznym Gimnazjum oraz potrzebom chwili, pragnęliśmy wskazać i pracować nad tym, co najwartościowsze dla młodzieży i jej rozwoju, a jednocześnie dostarczać wielu wzruszeń estetycznych i patriotycznych.
Już w pierwszym dniu wyprawy mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych w Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – słynnych z astronomicznych badań i odkryć Piwnicach. Tu mieliśmy okazję obserwować niecodzienne zjawisko tranzytu Merkurego na tle tarczy słonecznej /następny 11 listopada 2019 r./. Kolejne dni edukacyjnej zabawy spędziliśmy w historycznym Gdańsku i jego sercu – Rynku Głównym, Bazylice Mariackiej, Gdańskim Żurawiu oraz na Westerplatte, dokąd dotarliśmy galeonem „Czarna Perła”.
Słoneczną pogodą przywitał nas największy kurort polskiego wybrzeża Sopot, gdzie mieliśmy okazję podziwiać rozległą piaszczystą plażę, panoramę Zatoki Gdańskiej z Półwyspem Hel oraz klifową Kępę Redłowską. Prawdziwymi marynarzami poczuliśmy się w Gdyni na fregacie Dar Pomorza oraz niszczycielu ORP Błyskawica, a to co kryją głębie mórz i oceanów odkryliśmy w Gdyńskim Oceanarium. Gdynia, to również niezapomniany rejs niemal do wszystkich nabrzeży portowych oraz urzeczywistnienie tego, co przed kilkoma dniami omawialiśmy na lekcji geografii.
Włączony przez UNESCO (w ramach programu "Program Człowiek i biosfera") do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery – Słowiński Park Narodowy, to kolejny etap naszej lądowej i wodnej wędrówki. Tu mogliśmy doświadczyć siły wiatru, różnorodnych form wydmowej rzeźby oraz oryginalnej pustynnej roślinności.
Ostatni etap „zielonej szkoły” – Malbork. Z wielkim trudem, przełamywanym ciekawością, pokonywaliśmy zakamarki tej potężnej budowli, nigdy nie zdobytej, a kryjącej jeszcze wiele tajemnic, nawet przed jej badaczami.