Rok 2018/2019

9 maja 2019 roku w Ośrodku Wypoczynkowym KCRiS w Kozienicach odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Etap rejonowy tego konkursu zgromadził aż 23 drużyny z całego powiatu kozienickiego. Naszą szkołę reprezentował zespół w składzie: Ewa Mojsiuszko, Oliwia Jurek, Paulina Kobiela, Zuzanna Deja i Julia Solecka (uczennice klasy VIIIb).

Tegoroczne zawody rozpoczęły się nietypowo - od zdjęcia nawiązującego do jubileuszu 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża. Następnie pani Anna Puzio z oddziału rejonowego PCK przedstawiła uczestników, jury oraz przebieg konkursu. Pierwszym zadaniem było napisanie testu z wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy oraz samej organizacji. Następnie drużyny w wylosowanej wcześniej kolejności wybiegały na trasę, na której czekały przygotowane przez "pozorantów" trzy stanowiska. W tym roku uczniowie musieli udzielić pomocy m.in. ofiarom wypadku rowerowego, osobie pogryzionej przez psa i z utratą przytomności. Liczyło się nie tylko właściwe opatrzenie poszkodowanych, ale również opieka, uspokojenie, rozmowa oraz zawiadomienie właściwych służb. Ważne było także zabezpieczenie miejsca wypadku i zapewnienie bezpieczeństwa udzielającym pomocy. Każde z zadań było oceniane przez jury, w którym miedzy innymi byli kozieniccy strażacy. O zwycięstwie decydowała suma wszystkich punktów w zawodach.

Nasza drużyna, która w tym roku poradziła sobie bardzo dobrze zdobywając niemal 130 punktów, zajęła miejsce tuż za podium. Konkurencja była duża, a zawody na wysokim poziomie, dlatego występ naszych uczennic mimo wszystko uważamy za udany. Cenne jest także to, że wiedza na temat pierwszej pomocy nie jest obca młodym ludziom dzięki tego typu zawodom.

Anna Rutka